High school scoreboard 11/20

By

Published:

 

Thursday’s SCHEDULE

No event scheduled

GIRLS BOWLING

EVERGREEN 1699, PRAIRIE 1619

At Big Al’s

EVERGREEN (2-0) — Crystin Taylor 137-102, Drei Plumb 142-133, Jessica Durian 118-112, Jill Marsten 155-160, Shannon Bliquez 171-152. Baker games 176-141.

PRAIRIE (0-2) — Devon Dornbrock 137-116, Amber Sparks 109-95, Madison Bash 133-105, Scarlett Young 104-168, Karyssa Kemp 204-193. Baker games — Prairie 150-105.

BATTLE GROUND 1934, FORT VANCOUVER 1932

At Tiger Bowl

BATTLE GROUND (2-0) — A.J. Schock 145-153, Jane Bergren 166-157, Sarah Kester 203-133, Bailee Standley 168-134, Cassie Huit 164-210, Baker games 145-156.

FORT VANCOUVER (1-1) — Tamika Taylor 226-153, Natalya Hopkins 132-218, Hayley Wakefield 129-161, Maddi Burr 137-144, Lauryn Heying 177-163. Baker games 121-171.

JV — Fort won.

KELSO 1825, HERITAGE 1761

At Triangle Bowl

KELSO (2-0) — Ashley Price 196-121, Sarra Soladay 129-119, Stacey Price 146-128, Iris West 154-190, Kirsten Brackney 181-159. Baker games 145-157.

HERITAGE (0-2) — Vickie Shcherbina 157-193, Mea Rivera 120-112, Melissa Easter 113-188, Emily Fraser 168-131, Bridget Sorenson 160-126. Baker games 169-124.

JV — Heritage 1289-1264

HUDSON’S BAY 2004, CAMAS 1551

At Big Al’s

HUDSON’S BAY (2-0) — Reagan Lorey 210-185, Alma Santos 151-157, Cinthia Huizar 151-189, Mya Lidstrom 126-171, Michayla Garden 191-178. Baker games 134-159.

CAMAS (0-2) — Jamie Granger 93-99, Isabella Gustafson 125-112, Courtney Wauta 126-118, Ariel Laycock 119-154, Shelby Chartrand 143-196. Baker games 138-128.

JV — Hudson’s Bay 1329-1030.

C — Hudson’s Bay 1067-975.

UNION 2049, R.A. LONG 1946

At Triangle Bowl

UNION (1-1) — Alexis Kron 154-209, Madeline Shoup 197-137, Samantha Waltz 173-165, Brynnan Brown 176-187, Allyson Brown 150-163. Baker games 146-192.

R.A. LONG (0-2) — Sierra McFarland 124-128, Laquisha Allen 196-191, Nikki Sullivan 182-143, Savanna Pedersen 191-172, Elise Yates 201-144. Baker games 158-123.

JV — Union 1369-1110

C — Union 1238-904.

COLUMBIA RIVER 2238, MOUNTAIN VIEW 1797

At Crosley Lanes

COLUMBIA RIVER (2-0) — Celine Bennett 139-169, Abby Rugg 167-144, Anali Gomez 171-188, Veronica Munson 192-215, Emily Basnett 237-214. Baker games 232-170.

MOUNTAIN VIEW (0-2) — Kristina Legate 184-177, Christianne Verzosa 119-173, Emmie Dong 82-151, Joy Yuzuriha 182-175, Tiffany Becker 135-135. Baker games 149-135.

JV — Columbia River 1589-1219

SKYVIEW 1951, MARK MORRIS 1508

At Crosley Lanes

SKYVIEW (2-0) — Mikayla Sieck 159-132, Tiffany Tucker 155-178, Mikayla Hahn 134-167, Caitlyn Hayes 148-168, Kenzie Hollamon 205-172. Baker games 158-175.

MARK MORRIS (0-2) — Names not available. Baker games 145-121.

JV — Skyview 1417-1025

C — Skyview 1242-752

FOOTBALL

CLASS 4A STATE TOURNAMENT

Quarterfinals

Bothell vs. Bellarmine Prep, 1 p.m. Saturday

Federal Way vs. Newport, 7 p.m. Saturday

Wenatchee vs. Graham Kapowsin, 7 p.m. Friday

Gonzaga Prep vs. Chiawana, 1 p.m. Saturday

CLASS 3A STATE TOURNAMENT

Quarterfinals

Marysville Pilchuck vs. Columbia River, 4 p.m. Saturday at Kiggins Bowl

Peninsula vs. Bellevue, 7 p.m. Friday

Eastside Catholic vs. Lincoln, 4 p.m. Saturday

Shadle Park vs. Mt. Spokane, 1 p.m. Saturday

CLASS 2A STATE TOURNAMENT

Quarterfinals

Squalicum vs. Tumwater, 7 p.m. Friday

Sedro-Woolley vs. Burlington-Edison, 7 p.m. Friday

Hockinson vs. Lynden, 2 p.m. Saturday at Bellingham Civic Stadium

Prosser vs. Ellensburg, 4 p.m. Saturday

CLASS 1A STATE TOURNAMENT

Quarterfinals

Eatonville vs. Mount Baker, 6 p.m. Saturday

Cascade Christian vs. King’s, 7 p.m. Saturday

Zillah vs. Cascade, 1 p.m. Saturday

Colville vs. Royal, 1 p.m. Saturday

CLASS 2B STATE TOURNAMENT

Quarterfinals

North Beach vs. Toledo, 1 p.m. Saturday

Raymond vs. Napavine, 4 p.m. Saturday

Lind-Ritzville-Sprague vs. Waitsburg-Prescott, 7 p.m. Friday

Davenport vs. Okanogan, 7 p.m. Friday

CLASS 1B STATE TOURNAMENT

Quarterfinals

Lake Quinault-Wishkah Valley vs. Neah Bay, 5 p.m. Saturday

Lopez Island vs. Lummi, 5 p.m. Friday

Cusick vs. Republic, 6 p.m. Friday

Garfield-Palouse vs. Liberty Christian, 4 p.m. Saturday

GIRLS SOCCER

4A STATE TOURNAMENT

At Sparks Stadium, Puyallup

Semifinals, Friday

Skyline vs. Jackson, 6 p.m.

Gig Harbor vs. Central Valley, 8 p.m.

3A STATE TOURNAMENT

At Sparks Stadium, Puyallup

Semifinals, Friday

Edmonds-Woodway vs. Bellevue, 2 p.m.

Columbia River vs. Southridge, 4 p.m.

2A STATE TOURNAMENT

At Shoreline Stadium

Semifinals, Friday

Ridgefield vs. Shorecrest, 6 p.m.

Squalicum vs. Ephrata, 8 p.m.

1A STATE TOURNAMENT

At Shoreline Stadium

Semifinals, Friday

Klahowya vs. Lakeside (Nine Mile Falls), 2 p.m.

University Prep vs. King’s, 4 p.m.

2B/1B STATE TOURNAMENT

At Sunset Chev Stadium, Sumner

Semifinals, Friday

Crosspoint Academy vs. Adna, 2 p.m.

Friday Harbor vs. Liberty Bell, 4 p.m.

BOYS SOCCER

2B/1B STATE TOURNAMENT

At Sunset Chev Stadium, Sumner

Semifinals, Friday

Grace Academy vs. Mount Vernon Christian, 6 p.m.

Friday Harbor vs. Waitsburg-Prescott, 8 p.m.