High school scoreboard 3/7

Published:

 

BOYS BASKETBALL

4A HARDWOOD CLASSIC

At Tacoma Dome

Thursday's quarterfinals

Garfield 63, Kentridge 41

Issaquah 56, Jackson 44

Todd Beamer 57, Gonzaga Prep 49

Richland 78, Wenatchee 49

Friday's loser-out games

Kentridge vs. Jackson, 12:15 p.m.

Gonzaga Prep vs. Wenatchee, 2 p.m.

Friday's semifinals

Garfield vs. Issaquah, 7:15 p.m.

Todd Beamer vs. Richland, 9 p.m.

3A HARDWOOD CLASSIC

At Tacoma Dome

Thursday's quarterfinals

Wilson 60, O'Dea 57

Eastside Catholic 53, University 39

Bellevue 61, Stanwood 43

Rainier Beach 74, Shadle Park 46

Friday's loser-out games

O'Dea vs. University, 9 a.m.

Stanwood vs. Shadle Park, 10:30 a.m.

Friday's semifinals

Wilson vs. Eastside Catholic, 3:45 p.m.

Bellevue vs. Rainier Beach, 5:30 p.m.

2A HARDWOOD CLASSIC

At Yakima SunDome

Thursday's quarterfinals

Anacortes 77, White River 51

Pullman 52, Mark Morris 40

Lake Washington 52, Clarkston 48

Lynden 50, Hockinson 43

Friday's loser-out games

White River vs. Mark Morris, 12:15 p.m.

Clarkston vs. Hockinson, 2 p.m.

Friday's semifinals

Anacortes vs. Pullman, 7:15 p.m.

Lake Washington vs. Lynden, 9 p.m.

LYNDEN 50, HOCKINSON 43

HOCKINSON -- Taylor Rennaker 10, Nate Gunderson 2, Jack Klodt 17, Alan Haagen 7, Jared Broer 0, Austin Steimle 3, Taylor Ellensohn 0, Littleton Davidson 4, Jess Krahn 0, Brian Prigmore 0. Totals 15-54 (3-16) 10-14 43.

LYNDEN -- Jordan Wittenburg 3, Parker Harrison 2, Sterling Somers 22, Try Shagren 0, Jaremy Martin 2, Scott Hastings 12, Jalani Phelps 9, Caden Lair 0; Totals 18-40 (2-14) 12-20 50.

Hockinson 11 6 12 14--43

Lynden 13 8 13 16--50

1A HARDWOOD CLASSIC

At Yakima SunDome

Thursday's quarterfinals

Seattle Academy 46, Toledo 26

Zillah 55, Cascade Christian 46

Okanogan 70, Cedar Park Christian 60

King's 51, Brewster 41

Friday's loser-out games

Toledo vs. Cascade Christian, 9 a.m.

Cedar Park Christian vs. Brewster, 10:30 a.m.

Friday's semifinals

Seattle Academy vs. Zillah, 3:45 p.m.

Okanogan vs. King's, 5:30 p.m.

2B HARDWOOD CLASSIC

At Spokane Arena

Thursday's quarterfinals

Morton-White Pass 73, Lind-Ritzville-Sprague 56

Bear Creek 57, Northwest Christian-Colbert 53

Liberty 59, Onalaska 34

St. George's 77, Mossyrock 54

Friday's loser-out games

Lind-Ritzville-Sprague vs. Northwest Christian-Colbert, 12:15 p.m.

Onalaska vs. Mossyrock, 2 p.m.

Friday's semifinals

Morton-White Pass vs. Bear Creek, 7:15 p.m.

Liberty vs. St. George's, 9 p.m.

1B HARDWOOD CLASSIC

At Spokane Arena

Thursday's quarterfinals

Pomeroy 62, Wellpinit 38

Neah Beay 68, Tulalip Heritage 60

Colton 80, Cedar Park Christian 61

Shorewood Christian 54, Three Rivers Christian 48

Friday's loser-out games

Wellpinit vs. Tulalip Heritage, 9 a.m.

Cedar Park Christian vs. Three Rivers Christian, 10:30 a.m.

Friday's semifinals

Pomeroy vs. Neah Beay, 3:45 p.m.

Colton vs. Shorewood Christian, 5:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

4A HARDWOOD CLASSIC

At Tacoma Dome

Thursday's quarterfinals

Lynnwood 71, Kentwood 44

Gonzaga Prep 53, Skyview 45

Moses Lake 46, Arlington 28

Mount Rainier 64, Inglemoor 57

Friday's loser-out games

Skyview vs. Kentwood, 9 a.m.

Arlington vs. Inglemoor, 10:30 a.m.

Friday's semifinals

Lynnwood vs. Gonzaga Prep, 3:45 p.m.

Moses Lakes vs. Mount Rainier, 5:30 p.m.

GONZAGA PREP 53, SKYVIEW 45

SKYVIEW -- Hannahjoy Adams 0, Stephanie McDonagh 7, Jocelyn Adams 17, Aubrey Ward-El 15, Genevieve Lo 2, Sydney Friauf 4, Neesen Bristow 0, Kirsten Johnson 0. Totals: 16-60 (3-19) 10-12 45.

GONZAGA PREP -- Oona Harrington 7, Lauren Wier 0, Shafalika Byrd 2, Laura Stockton 12, Kayla Leland 4, Hannah Caudill 15, Otiona Gildon 10, Wendy Gregory 3. Totals: 23-46 (5-11) 2-2 53.

Skyview 9 9 8 19--45

Gonzaga Prep 7 18 13 15--53

3A HARDWOOD CLASSIC

At Tacoma Dome

Thursday's quarterfinals

Cleveland 65, Lincoln 26

Bellevue 66, Sunnyside 58

Bishop Blanchet 50, University 45

Wilson 58, Mercer Island 33

Friday's loser-out games

Lincoln vs. Sunnyside, 12:15 p.m.

University vs. Mercer Island, 2 p.m.

Friday's semifinals

Cleveland vs. Bellevue, 7:15 p.m.

Bishop Blanchet vs. Wilson, 9 p.m.

2A HARDWOOD CLASSIC

At Yakima SunDome

Thursday's quarterfinals

W.F. West 53, East Valley-Spokane 37

Lynden 53, Port Angeles 52

Ellensburg 57, Lake Washington 39

Mark Morris 80, White River 60

Friday's loser-out games

East Valley-Spokane vs. Port Angeles, 9 a.m.

Lake Washington vs. White River, 10:30 a.m.

Friday's semifinals

W.F. West vs. Lynden, 10:30 a.m.

Ellensburg vs. Mark Morris, 5:30 p.m.

1A HARDWOOD CLASSIC

At Yakima SunDome

Thursday's quarterfinals

Cashmere 59, Kalama 23

Lynden Christian 63, Granger 40

King's 38, Okanogan 32

Blaine 43, Mabton 27

Friday's loser-out games

Kalama vs. Granger, 12:15 p.m.

Okanogan vs. Mabton, 2 p.m.

Friday's semifinals

Cashmere vs. Lynden Christian, 7:15 p.m.

King's vs. Blaine, 9 p.m.

2B HARDWOOD CLASSIC

At Spokane Arena

Thursday's quarterfinals

Northwest Christian-Colbert 52, Bear Creek 14

Toutle Lake 44, DeSales 33

Colfax 49, La Conner 28

St. George's 50, Morton-White Pass 42

Friday's loser-out games

Bear Creek vs. DeSales, 9 a.m.

La Conner vs. Morton-White Pass, 10:30 a.m.

Friday's semifinals

Northwest Christian-Colbert vs. Toutle Lake, 3:45 p.m.

Colfax vs. St. George's, 5:30 p.m.

1B HARDWOOD CLASSIC

At Spokane Arena

Thursday's quarterfinals

Tekoa-Oakesdale 56, Neah Bay 43

Mt Vernon Christian 60, Taholah 37

Pateros 51, Wilbur-Creston 47

Colton 89, Tulalip Heritage 27

Friday's loser-out games

Neah Bay vs. Taholah, 12:15 p.m.

Wilbur-Creston vs. Tulalip Heritage, 2 p.m.

Friday's semifnals

Tekoa-Oakesdale vs. Mount Vernon Christian, 7:15 p.m.

Pateros vs. Colton, 9 p.m.