Fifth place: Ainsley Winterrowd (North Thurston) def. Skelly 6-0, 6-0.
Doubles (local results)
Consolation: Gonzales/Doran (North Thurston) def. Melinda Staub/Allison Dillon (CR) 6-4, 6-2; Heilborn/Maracich (Auburn Riveside) def. Staub/Dillon 6-0, 6-1.
BASEBALL
4A STATE TOURNAMENT
Saturday’s games
Foss Regional
Skyline 4, Timberline 3
Cascade-Everett 4, Puyallup 1
Quarterfinal, Skyline 9, Cascade-Everett 5
Wenatchee Regional
Wenatchee 1, Gonzaga Prep 0
West Valley-Yakima 5, Richland 2
Quarterfinal: Wenatchee 5, West Valley-Yakima 2
Tacoma Regional
Woodinville vs. Federal Way, 10 a.m. Sunday
Emerald Ridge vs. Snohomish, 1 p.m., Sunday
Quarterfinal, 4 p.m. Sunday
Puyallup Regional
Kentwood 7, Walla Walla 3
Gig Harbor 1, Mount Si 0
Quarterfinal: Kentwood 7, Gig Harbor 4
3A STATE TOURNAMENT
Curtis HS Regional
Enumclaw vs. Lake Washington, 10 a.m. Sunday
Bonney Lake vs. Kennewick, 1 p.m. Sunday
Quarterfinal, 4 p.m. Sunday
Kelso Regional
Southridge 11, Mercer Island 1
Lynnwood 14, Central Kitsap 1
Quarterfinal: Southridge 3, Lynnwood 2
Mount Vernon Regional
Arlington vs. Kelso, 10 a.m. Sunday
Lakeside vs. Glacier Peak, 1 p.m. Sunday
Quarterfinal, 4 p.m. Sunday
Bellevue Regional
At Bannerwood Park
Seattle Prep vs. Columbia River, 10 a.m. Sunday
Sumner vs. Eastside Catholic, 1 p.m. Sunday
Quarterfinal, 4 p.m. Sunday
2A STATE TOURNAMENT
Saturday’s games
Centralia Regional
Ellensburg 3, Sequim 0
W.F. West 5, River Ridge 0
Quarterfinal: Ellensburg 4, W.F. West 2
Ferris HS Regional
Ephrata 2, Port Angeles 1
Sammamish vs. Selah, 2 p.m. Sunday
Quarterfinal: Ephrata vs. Sammamish-Selah winner, TBD
Bellingham Regional
Fife 3, Blaine 0
Lynden 8, Centralia 1
Quarterfinal: Fife 2, Lynden 1
Franklin Pierce HS Regional
Cedarcrest vs. Tumwater, 10 a.m. Sunday
East Valley-Spokane vs. Liberty 1 p.m. Sunday
Quarterfinal, TBD
1A STATE TOURNAMENT
Saturday’s games
Yakima (Davis HS) Regional
Hoquiam 3, Medical Lake 2
Lakeside-Nine Mile Falls 7, Kiona Benton 6
Quarterfinal: Hoquiam 10, Lakeside-Nine Mile Falls 4
Moses Lake Regional
Cashmere 5, Naches Valley 1
Freeman 2, Zillah 1
Quarterfinal: Freeman 3, Cashmere 2
Anacortes Regional
At Volunteer Field
Overlake 4, Cascade Christian 0
King’s Way Christian 8, Cedar Park Christian-Bothell 3
Quarterfinal: Overlake 4, King’s Way Christian 1
Castle Rock Regional
Vashon Island 5, Meridian 3
Nooksack Valley 1, Tenino 0
Quarterfinal: Vashon Island 10, Nooksack Valley 5
KING’S WAY CHRISTIAN 8,
CEDAR PARK CHRISTIAN 3
King’s Way 305 000 0—8 7 0
Cedar Park 003 000 0—3 9 4
King’s Way Christian
Pitching — Sam Lauderdale 7 IP, win, 9 H, 3 ER, 7 Ks, 2 BB. Highlights — Karter Graves 2-4; Casetta-Stubbs RBI; Garrett Wellman 1-2; Lauderdale 2-4 2B 4RBI; Isaiah Parker 1-3 RBI; Cole Sherertz 1-2.
OVERLAKE 4, KING’S WAY CHRISTIAN 1
Overlake 000 010 03—4 5 1
King’sWay000 010 00—1 5 1
King’s Way Christian
Pitching — Damon Casetta-Stubbs 7.1 IP, 4 H, 3 R, 2 ER, 8 Ks, 3 BB; Karter Graves 0.2 IP, 1 H, 1 R, 1 ER, 1 BB. Highlights — Liam Nabors 1-4; Karter Graves 1-3; Preston Danberg 1-3; Sam Lauderdale 1-3; Nick Pulicella 1-3.