Tuesday, May 11, 2021
May 11, 2021

Linkedin Pinterest

Community sports scoreboard, March 25

By
Published:

BOWLING

LOCAL LEAGUES

At Bailey’s Tiger Bowl

March 19

Battle Ground School Employees — Men: Donn Bash 216-212-226 654; Women: Collette Heiman 161-163-111 435.

Tuesday Tigerettes — Lee Humphrey 202-181-159 542.

At Big Al’s

March 20

Coors Light Renegades — Men: Scott Zitterkopf 221-223-205 649; Women: Janie Wills 179-172-200 551.

At Husted’s Hazel Dell Lanes

March 14

Women’s Classic — Shirley Hoisington 170-185-184 539.

Economy — Men: Shawn Garden Jr. 178-220-258 656; Women: Jeannie Roberts 205-213-155 573.

March 15

Senior Rollers — Men: Jay Vallandingham 247-187-244 678; Women: Shirley Hoisington 169-183-214 566.

March 16

Saturday Preps (ages 7-11) — Boys: William Mallory 127-154-92 373; Girls: Faith Ordway 121-114-105 340.

Saturday Juniors (ages 12-20) — Boys: Luke Cox 206-220-254 680; Girls: Payton Bower 228-197-166 591.

Saturday Nite Sudsers — Men: Merak Breck 224-247-202 673; Women: Kim Heying 203-171-194 568.

March 18

Moose Mixed — Men: Dave Jones 235-258-258 751; Women: Diana Sowards 204-243-178 625.

Cosmopolitan — Tom Godkin 263-212-240 715.

HONOR SCORES

Men

269 — Tim Corpron, Hazel Dell Cosmopolitan, March 18

268 — Jack Towne, Big Al’s Coors Light Renegades, March 20

Women

243 — Diana Sowards, Hazel Dell Moose Mixed, March 18

Juniors

254 — Luke Cox, Hazel Dell Saturday Juniors, March 16

232 — Rileigh Chinn, Hazel Dell Saturday Juniors, March 16

228 — Payton Bower, Hazel Dell Saturday Juniors, March 16

227 — Bryce Meisner, Hazel Dell Saturday Juniors, March 16

211 — Jessica DuFrain, Hazel Dell Saturday Juniors, March 16

209 — Nick Marino, Hazel Dell Saturday Juniors, March 16

208 — Alex Frantz, Hazel Dell Saturday Juniors, March 16

201 — Kylee Wisinski, Hazel Dell Saturday Juniors, March 16

RUNNING

COUVE CLOVER RUN

Downtown Vancouver

March 24

Top finishers — 10 mile

1, Aaron Caum, 31, 1:04:59; 2, David Ames, 48, 1:05:31; 3, Ashley Althaus, 32, 1:07:35; 4, Sam Smith, 32, 1:08:27; 5, Jere Dietz, 27, 1:08:34; 6, Dale Coyle, 47, 1:10:58; 7, Dan Donovan, 53, 1:12:05; 8, Ted Crawford, 50, 1:12:56; 9, Matt Lail, 37, 1:12:56; 10, Kristin Legrand, 37, 1:13:31. (143 total finishers)

Top finishers — 7 mile

1, Thomas Eldridge, 32, 48:16; 2, Carson, 14, 48:21; 3, Jose Sorado, 39, 48:33; 4, Brian Graham, 41, 48:44; 5, Abby Knight, 24, 49:31; 6, Philip Anderson, 66, 50:38; 7, Jill Vaughan, 39, 50:53; 8, Abe Moland, 30, 51:09; 9, Daniel Piper, 42, 51:15; 10, Angela Allen, 51, 51:18. (260 total finishers)

Top finishers — 5K

1, Brock Schoene, 19, 17:09; 2, Luke Lund, 17, 17:12; 3, S. Albrecht, 11, 17:41; 4, Cammy Albrecht, 46, 17:42; 5, Branden Chou, 14, 18:00; 6, Lorenzo Anguiano, 15, 18:07; 7, Jacob Bostic, 13, 18:28; 8, Joseph Dudman, 54, 18:37; 9, Rolf Vellek, 49, 19:01; 10, S. Soto, 12, 19:40. (1,182 total finishers)

Loading...