Sunday, December 8, 2019
Dec. 8, 2019

Linkedin Pinterest

Weekly high school sports schedule, Sept. 23-28

By
Published: September 23, 2019, 5:34am

(SCHEDULE SUBJECT TO CHANGE)

MONDAY, SEPT. 23

VOLLEYBALL

Castle Rock at Skyview, 7 p.m.

Columbia Adventist at Stevenson, 7 p.m.

Columbia-White Salmon at Riverside (Ore.), 7 p.m.

Mary M. Knight at Firm Foundation, 6 p.m.

BOYS TENNIS

Union at Prairie, 3:30 p.m.

Battle Ground at R.A. Long, 3:30 p.m.

Skyview at Mountain View, 3:30 p.m.

Columbia River at Mark Morris, 3:30 p.m.

Ridgefield at Washougal, 3:30 p.m.

BOYS GOLF

Columbia River vs. Camas, 3 p.m. at Camas Meadows

Skyview vs. Battle Ground, 3 p.m. at The Cedars

Union vs. Heritage, 3 p.m. at Club Green Meadows

Evergreen vs. Fort Vancouver, 3 p.m. at Fairway Village

Hudson’s Bay vs. Mountain View, 3 p.m. at Fairway Village

Kelso vs. Prairie, 3 p.m. at The Cedars

Washougal vs. Woodland, 3:30 p.m. at Lewis River

SLOWPITCH SOFTBALL

R.A. Long at Washougal, DH, 4 p.m.

Skyview at Union, DH, 4 p.m.

Mark Morris at Mountain View, DH, 4 p.m.

Prairie at Hudson’s Bay, DH, 4 p.m.

Kelso at Evergreen, DH, 4 p.m.

Heritage at Fort Vancouver, DH, 4 p.m.

Battle Ground at Camas, DH, 4 p.m.

TUESDAY, SEPT. 24

VOLLEYBALL

Olympia at Camas, 6 p.m.

Hudson’s Bay at Heritage, 7 p.m.

La Center at Battle Ground, 7 p.m.

Kelso at Union, 7 p.m.

Fort Vancouver at Seton Catholic, 7 p.m.

Columbia River at Woodland, 7 p.m.

Hockinson at Ridgefield, 7 p.m.

Mark Morris at Washougal, 7 p.m.

King’s Way Christian at Elma, 7 p.m.

Black Hills at Castle Rock, 7 p.m.

Fort Vancouver C-squad at Washington School for Deaf, 6 p.m.

GIRLS SOCCER

Skyview vs. Mountain View, 5 p.m. at McKenzie Stadium

Camas at Prairie, 7 p.m.

Hudson’s Bay at Heritage, 7 p.m.

Fort Vancouver at Seton Catholic, 5:30 p.m.

Kelso at R.A. Long, 6 p.m.

Mark Morris at Washougal, 7 p.m.

Columbia River at Woodland, 7 p.m.

Hockinson at Ridgefield, 7 p.m.

Riverside (Ore.) at Stevenson, 5 p.m.

Elma at King’s Way Christian, 6 p.m.

La Center at Tenino, 7 p.m.

Elma at King’s Way Christian, 6 p.m.

Columbia-White Salmon at Irrigon (Ore.), 4 p.m.

BOYS SOCCER

Columbia Adventist at Trout Lake, 1 p.m.

CROSS COUNTRY

Battle Ground, Skyview at Heritage, 4 p.m.

Camas vs. Union, 4 p.m. at Pacific Park

Evergreen, Kelso at Fort Vancouver, 4 p.m.

Hudson’s Bay, Prairie vs. Mountain View, 4 p.m. at Round Lake

Washington School for Deaf vs. Kalama, 3:45 p.m. at Rainbow Park, Kalama

BOYS TENNIS

Prairie at Heritage, 3:30 p.m.

Evergreen at Battle Ground, 3:30 p.m.

Fort Vancouver at Mark Morris, 3:30 p.m.

BOYS GOLF

Union vs. Curtis, 1:30 p.m. at Home Course, Dupont

Woodland vs. Mark Morris, 3:30 p.m. at Longview CC

R.A. Long vs. Washougal, 3:30 p.m. at Orchard Hills

Hockinson vs. Columbia River, 3:30 p.m. at Lewis River

La Center vs. King’s Way Christian, 3:30 p.m. at Club Green Meadows

Kalama vs. Seton Catholic, 3:30 p.m. at Tri-Mountain

SLOWPITCH SOFTBALL

Fort Vancouver at Mark Morris, DH, 3:30 p.m.

WEDNESDAY, SEPT. 25

VOLLEYBALL

Firm Foundation at Ilwaco, 7 p.m.

GIRLS SOCCER

Heritage at Union, 7:30 p.m.

Castle Rock at South Bend, 7 p.m.

CROSS COUNTRY

Hockinson, Washougal at Woodland, 4 p.m.

Mark Morris, Ridgefield at R.A. Long, 4 p.m.

Columbia-White Salmon, King’s Way Christian at Stevenson, 4 p.m.

La Center, Seton Catholic at Castle Rock, 4 p.m.

GIRLS SWIMMING

Prairie, Battle Ground, Hockinson, La Center, R.A. Long at Mark Morris, 5 p.m.

Columbia River, Fort Vancouver, Hudson’s Bay, Skyview vs. Evergreen, Heritage, Union, Mountain View, 4 p.m. at Cascade Fitness

BOYS TENNIS

Fort Vancouver at Ridgefield, 3:30 p.m.

R.A. Long at Columbia River, 3:30 p.m.

Mark Morris at Washougal, 3:30 p.m.

BOYS GOLF

Battle Ground, Camas, Evergreen, Fort Vancouver, Hudson’s Bay, Heritage, Kelso, Mountain View, Skyview, Union, Prairie at Prairie Invitational

Kelso vs. R.A. Long, 3:30 p.m. at Mint Valley

SLOWPITCH SOFTBALL

Washougal at Skyview, DH, 4 p.m.

Heritage at Prairie, 4:30 p.m.

Mark Morris at Battle Ground, 4:30 p.m.

R.A. Long at Kelso, 4:30 p.m.

THURSDAY, SEPT. 26

FOOTBALL

Washington School for Deaf at Mary M. Knight, 3:30 p.m.

VOLLEYBALL

Mountain View at Camas, 7 p.m.

Prairie at Skyview, 7 p.m.

Fort Vancouver at Columbia-White Salmon, 7 p.m.

Washougal at Hockinson, 7 p.m.

R.A. Long at Columbia River, 7 p.m.

Ridgefield at Mark Morris, 7 p.m.

Stevenson at Trout Lake, 7 p.m.

Washington School for Deaf at Mary M. Knight, 6 p.m.

GIRLS SOCCER

Black Hills at Skyview, 6 p.m.

Battle Ground at Camas, 7 p.m. at Doc Harris Stadium

Evergreen at Fort Vancouver, 6 p.m.

Mountain View at Hudson’s Bay, 6 p.m.

Kelso at Prairie, 7 p.m.

Ridgefield at Mark Morris, 5 p.m.

R.A. Long at Columbia River, 7 p.m.

Washougal at Hockinson, 7 p.m.

BOYS TENNIS

Heritage at Washougal, 3:30 p.m.

Prairie at Camas, 3:30 p.m.

Mark Morris at Skyview, 3:30 p.m.

BOYS GOLF

Heritage vs. Battle Ground, 3 p.m. at The Cedars

Camas vs. Skyview, 3 p.m. at Tri-Mountain

Prairie vs. Evergreen, 3 p.m. at Fairway Village

Fort Vancouver vs. Mountain View, 3 p.m. at Fairway Village

Kelso vs. Hudson’s Bay, 3 p.m. at Heron Lakes

Ridgefield vs. Hockinson, 3:30 p.m. at The Cedars

R.A. Long vs. Columbia River, 3:30 p.m. at Lewis River

King’s Way Christian vs. Kalama, 3:30 p.m. at Lewis River

Hoquiam vs. La Center, 3:30 p.m. at Tri-Mountain

Elma, Seton Catholic vs. Montesano, 3:30 p.m. at Oaksridge

SLOWPITCH SOFTBALL

Kelso at Mark Morris, 4:30 p.m.

Prairie at R.A. Long, 4:30 p.m.

Battle Ground at Skyview, 4:30 p.m.

FRIDAY, SEPT. 27

FOOTBALL

Chiawana vs. Union, 4:30 p.m. at McKenzie Stadium

Rogers-Puyallup vs. Skyview, 5 p.m. at Kiggins Bowl

Camas at Bellevue, 7 p.m.

Heritage vs. Mountain View, 7 p.m. at McKenzie Stadium

Franklin (Ore.) at Hudson’s Bay, 8 p.m. at Kiggins Bowl

Prairie at Battle Ground, 7 p.m.

Evergreen at Rochester, 7 p.m.

Fort Vancouver vs. Cedar Park Christian-Bothel, 7 p.m. at Juanita HS

Washougal at W.F. West, 7 p.m.

Columbia River at Hockinson, 7 p.m.

Mark Morris at Ridgefield, 7 p.m.

Woodland at R.A. Long, 7 p.m. at Longview Memorial Stadium

Riverside (Ore.) at King’s Way Christian, 6 p.m.

Kalama at La Center, 7 p.m.

Columbia-White Salmon at Hoquiam, 7 p.m.

Irrigon (Ore.) at Stevenson, 7 p.m.

Elma at Castle Rock, 7 p.m.

GIRLS SWIMMING

Washougal, Camas, Hockinson, La Center, Prairie vs. Battle Ground, 3:45 p.m. at Clark County YMCA

BOYS TENNIS

Battle Ground at Fort Vancouver, 3:30 p.m.

Ridgefield at Columbia River, 3:30 p.m.

R.A. Long at Mark Morris, 3:30 p.m.

SATURDAY, SEPT. 28

VOLLEYBALL

Castle Rock, Fort Vancouver, Kelso, King’s Way Christian, Seton Catholic, Woodland at Mark Morris Challenge

GIRLS SOCCER

Woodinville at Union, 3 p.m.

Heritage at Fort Vancouver, 6 p.m.

BOYS SOCCER

Columbia Adventist at Willamette Christian, 7:45 p.m.

CROSS COUNTRY

Battle Ground, Camas, Heritage, Skyview, Mountain View, Union, Prairie, Hockinson, R.A. Long, Kelso, Washougal, Stevenson at Nike Portland Invitational at Blue Lake, Portland

GIRLS SWIMMING

Washougal, Fort Vancouver, Hudson’s Bay, Skyview vs. Camas, 10 a.m. at Cascade Athletic

BOYS TENNIS

Bellarmine, Olympia, Mountain View at Thunder Invitational, 9 a.m.

Loading...