Saturday, April 4, 2020
April 4, 2020

Linkedin Pinterest

Weekly Prep Schedule, Feb. 18-23

The Columbian
Published:

TUESDAY, FEB. 18

BOYS BASKETBALL

2A district tournament

Semifinal: Woodland vs. W.F. West, 6 p.m. at Ridgefield HS

Loser-out: Washougal vs. Columbia River, TBA

Loser-out: Hockinson vs. R.A. Long, TBA

1A district tournament

Semifinal: La Center vs. Stevenson, 6 p.m. at King’s Way Christian

Semifinal: King’s Way Christian vs. Seton Catholic, 7:30 p.m. at King’s Way Christian

GIRLS BASKETBALL

4A bi-district loser-out

Camas vs. Skyview, TBA

3A bi-district loser-out game

Kelso vs. Peninsula, 6 p.m. at Clover Park

WEDNESDAY, FEB. 19

BOYS BASKETBALL

4A bi-district tournament

Semifinal: Kentwood vs. Battle Ground, 6 p.m. at Mt. Tahoma

Semifinal: Union vs. Sumner, 7:45 p.m. at Mt. Tahoma HS

Consolation semifinals TBD

3A bi-district loser-outs at Foss, Washington

GIRLS BASKETBALL

3A bi-district semifinal

Prairie vs. Hudson’s Bay, 7 p.m. at Columbia River

2A district loser-outs at Black Hills/Tumwater

1A district championship, loser-out games at Rochester

THURSDAY, FEB. 20

BOYS BASKETBALL

3A bi-district semifinals at Puyallup

2A district loser-outs at Black Hills/Tumwater

1A district loser-outs

1B district championship, loser-out at Montesano

GIRLS BASKETBALL

4A bi-district tournament

Semifinal: Union vs. Decatur, 6 p.m. at Foss HS

Consolation semifinal: Skyview or Camas vs. TBD, 6 p.m. at Stadium

3A bi-district loser-outs at Clover Park

1B district championship at Montesano

GYMNASTICS

3A/2A/1A individual and team at Sammamish HS, 12:15 p.m. and 4:30 p.m.

FRIDAY, FEB. 21

BOYS BASKETBALL

4A bi-district seeding games

3A bi-district loser-outs at Foss

2A district championship, 8 p.m. at Battle Ground

GIRLS BASKETBALL

2A district championship, 6 p.m. at Battle Ground

1A district winner-to-state game at WF West

WRESTLING

State tournaments at Tacoma Dome, 10 a.m. and 4:30 p.m.

BOYS SWIMMING

State meets at Federal Way

4A prelims, 9:45 a.m.

2A/1A prelims, 2 p.m.

3A prelims, 6:30 p.m.

GYMNASTICS

3A/2A/1A event finals at Sammamish HS, 11 a.m.

4A individuals and team at Sammamish HS, 2:15 p.m. and 6:30 p.m.

SATURDAY, FEB. 22

BOYS BASKETBALL

4A bi-district championship, third-place games

3A bi-district placing games

2A district winner-to-state game

1A district third-place, championship at Kelso

1B district second-place game at Montesano

GIRLS BASKETBALL

4A bi-district placing games

3A bi-district placing games

2A district winner-to-state game

1B district third-place game at Montesano

WRESTLING

State tournaments at Tacoma Dome, 9:45 a.m. and 5 p.m. (finals)

BOYS SWIMMING

State meets at Federal Way

4A finals, 9:15 a.m.

2A/1A finals, 2:10 p.m.

3A finals, 7 p.m.

GYMNASTICS

4A event finals at Sammamish HS, 11 a.m.

Loading...