Friday, May 20, 2022
May 20, 2022

Linkedin Pinterest

High school scoreboard, results from Nov. 4

By , Columbian sports staff
Published:

FRIDAY’S SCHEDULE

FOOTBALL

4A state preliminary round: Mount Rainier at Camas, 6 p.m.

3A state preliminary round: Kelso at Auburn Riverside, 7 p.m. at Auburn Memorial Stadium

2A district: Mark Morris at W.F. West, 7 p.m.

2A district: Columbia River at Tumwater, 7 p.m.

1A district: Montesano at La Center, 7 p.m.

1A district: Castle Rock at Tenino, 7 p.m.

Non-league: Prairie at Battle Ground, 7 p.m.

VOLLEYBALL

Washougal at Woodland, 5 p.m.

GIRLS SWIMMING

4A, 3A district meets at Kelso HS

2A district meet at Shelton HS

FOOTBALL

Washington Scores

Thursday’s Games

Bethel 60, Kentridge 7

Cheney 38, Rogers (Spokane) 8

Coupeville 28, Evergreen (Seattle) 14

Eastmont 48, West Valley (Yakima) 14

Eatonville 44, Seton Catholic 6

Ephrata 52, North Central 8

Liberty Bell 61, Pateros 7

Lincoln 42, Lakeside (Seattle) 12

Marysville-Getchell 33, Jackson 0

Muckleshoot Tribal School 48, Chief Leschi 42

Olympia 66, Kentlake 26

Pomeroy 58, Sunnyside Christian 0

Prosser 32, Selah 26

Pullman 28, East Valley (Yakima) 0

Rogers (Puyallup) 21, Bonney Lake 7

Silas 47, South Kitsap 15

Sunnyside 21, Davis 7

Wilbur-Creston 56, Wellpinit 18

VOLLEYBALL

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Columbia River (16-1) 15 1

Ridgefield (15-1) 15 1

Mark Morris (12-4) 11 4

R.A. Long (11-6) 10 6

Washougal (7-9) 7 9

Woodland (7-9) 7 9

Hockinson (3-12) 3 12

Fort Vancouver (3-14) 2 14

Hudson’s Bay (0-14) 0 14

Thursday’s Games

Mark Morris at Hudson’s Bay, no report

COLUMBIA RIVER 3, WASHOUGAL 0

25-11, 25-7, 25-12

Columbia River

Highlights — Caroline Hansen 30 assists, 1 dig, 1 ace; Lauren Dreves 14 kills, 4 digs, 2 aces; Cora Harding 1 kill; Rylie Reeves 10 kills, 9 digs, 1 block, 3 aces; Sydney Dreves 7 kills, 12 digs, 3 blocks, 1 ace; Sophie Worden 4 assists, 4 digs; Taegen Benke 1 kill, 1 dig; Sasha Pelkey 4 digs; Logan DeJong 2 blocks; Evie Wenger 5 kills, 3 digs, 1 block; Tatum McDowell 2 digs.

RIDGEFIELD 3, WOODLAND 0

Ridgefield

Highlights — Emily Paul 1 kill, 1 ace, 7 digs; Natalie Andrew 8 kills, 1 block, I kill, 6 digs; Sophia Torres 6 kills, 4 blocks; Morgan Harter 1 kill, 37 assists, 2 aces, 7 digs; Lizzy Andrew 9 kills, 4 blocks, 3 aces, 6 digs; Emily Vossenkuhl 8 kills, 4 blocks; Taylor Zanas 1 ace, 5 digs; Harling Flores 4 kills, 3 blocks.

Woodland

Highlights — Leanna Russell 10 kills, 12 digs; Liz Hurn 13 digs; Kristina Janosikova 9 assists.

R.A. LONG 3, FORT VANCOUVER 0

25-13, 25-15, 25-14

GIRLS SOCCER

4A Bi-DISTRICT PLAYOFFS

Thursday’s Games

Championship

Camas 3, Olympia 1

Third place

Puyallup 2, Sumner 0

Winner to state, loser out

Kennedy Catholic 3, Tahoma 1

Curtis 3, Union 2 (Curtis wins PK shootout 5-4).

CAMAS 3, OLYMPIA 1
Camas

Goals (assists) — Madeline Johnson (Bella Burns), Lily Loughney (unassisted), Burns (Loughney). Goalkeeper saves — Keely Wieczorek 1, Adriana Cortes 1.

Halftime — 2-0.

CURTIS 3, UNION 2

(Curtis wins PK shootout 5-4)

Union

Goals (assists) — Olivia Euverman (Nia Washington), Maya Woods (Olivia Euverman). Goalkeeper saves — Stephanie Leckwold 5.

Coach’s standouts — Bailey Morris, Avery Schilling.

Halftime — 2-1 Union.

3A Bi-DISTRICT PLAYOFFS

Thursday’s Games

Championship

Gig Harbor 2, Auburn Riverside 1

Third place

Capital 3, Kelso 2

Winner to state

Lakes 1, Central Kitsap 0

Peninsula 1, Bonney Lake 0

2A DISTRICT PLAYOFFS

Thursday’s Games

Championship

Ridgefield 1, Hockinson 0

Winner to state, loser out

Columbia River 3, R.A. Long 1

Tumwater 2, Washougal 0

COLUMBIA RIVER 3, R.A. LONG 1

Columbia River

Goals (assists) — Ivy Henderson (Amelie Miller), Ava Lapinskas (Andie Buckley), Lapinskas (Buckley). Goalkeeper saves — Alia Rust 4.

Halftime — 3-0.

RIDGEFIELD 1, HOCKINSON 0

Ridgefield

Goal (assist) — Claire Jones (Ellie Petersen). Goalkeeper saves —Josie Rinta 5. Game standout — Ava Kruckenberg.

Hockinson

Goalkeeper saves — Amanda Jeschke 5.

Halftime — Ridgefield 1-0.

1A DISTICT PLAYOFFS

Thursday’s Games

Semifinals, Winner to state

Montesano 4, Tenino 0

La Center 3, Elma 2, OT

Saturday’s Games

Championship

Montesano vs. La Center, 2 p.m.

Third place, winner to state

Tenino vs. Elma, 12 p.m.

LA CENTER 3, ELMA 2, OT

La Center

Goals (assists) — Sadie Schmidt (Madisen Newbury), Shaela Bradley (PK), Bradley (PK). Goalkeeper saves — Sophia Johnson 4. Half — 1-1.

2B/1B District Playoffs

Thursday’s Semifinals

Adna 1, Onalaska 0 (Adna wins PK shootout 2-1)

Kalama 3, Toledo 0

Saturday’s Games

Championship

Adna vs. Kalama, 12 p.m. at Centralia High

Third place

Onalaska vs. Toledo, 10 a.m. at Centralia High

Support local journalism

Your tax-deductible donation to The Columbian’s Community Funded Journalism program will contribute to better local reporting on key issues, including homelessness, housing, transportation and the environment. Reporters will focus on narrative, investigative and data-driven storytelling.

Local journalism needs your help. It’s an essential part of a healthy community and a healthy democracy.

Community Funded Journalism logo
Loading...