Wednesday, January 19, 2022
Jan. 19, 2022

Linkedin Pinterest

Weekly high school sports schedule, Nov. 29-Dec. 4

By , Columbian Sports Editor
Published:

MONDAY, NOV. 29

BOYS BASKETBALL

Mark Morris, Ridgefield at Kelso Jamboree, 7 p.m.

La Center at Morton/White Pass, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Castle Rock, Ridgefield at Mark Morris jamboree, 7:15 p.m.

GIRLS BOWLING

Battle Ground vs. Camas, 3:15 p.m. at Big Al’s

Skyview vs. Heritage, 3:15 p.m. at Big Al’s

Union at Evergreen, 3 p.m. at Big Al’s

Prairie vs. Kelso, 3;15 p.m. at Triangle Bowl

Ridgefield vs. Columbia River, 3:15 p.m. at Hazel Dell Lanes

TUESDAY, NOV. 30

BOYS BASKETBALL

Battle Ground at Washougal, 7 p.m.

Heritage at R.A. Long, 7 p.m.

Kelso at Aberdeen, 7 p.m.

Mountain View at Fort Vancouver, 7:30 p.m.

Columbia-White Salmon at Goldendale, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Columbia River at Union, 7 p.m.

Evergreen at Woodland, 7:30 p.m.

R.A. Long at Heritage, 7 p.m.

Aberdeen at Kelso, 7 p.m.

Ridgefield at La Center, 7 p.m.

Washougal at Tumwater, 7 p.m.

Goldendale at Columbia-White Salmon, 7 p.m.

GIRLS BOWLING

Mark Morris vs. Fort Vancouver, 3:15 p.m. at Hazel Dell Lanes

WEDNESDAY, DEC. 1

BOYS BASKETBALL

King’s Way Christian at Evergreen, 7 p.m.

W.F. West at Ridgefield, 7 p.m.

Woodland at La Center, 7 p.m.

Castle Rock at Winlock, 7 p.m.

Portland Christian at Seton Catholic, 8 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Evergreen at King’s Way Christian, 7 p.m.

Fort Vancouver at Centralia, 7 p.m.

La Center at Adna, 7 p.m.

Portland Christian at Seton Catholic, 6:30 p.m.

WRESTLING

Kelso, W.F. West at Castle Rock

Columbia-White Salmon at Goldendale, 5:30 p.m.

BOYS SWIMMING

GSHL Jamboree, 5 p.m. at Mark Morris

GIRLS BOWLING

Kelso vs. Battle Ground, 3:15 p.m. at Tiger Bowl

Heritage vs. Camas, 3:15 p.m. at Big Al’s

Prairie vs. Skyview, 3:15 p.m. at Hazel Dell Lanes

Union vs. Mountain View, 3:30 p.m. at Big Al’s

Evergreen vs. R.A. Long, 3:15 p.m. at Tiger Bowl

Ridgefield vs. Hudson’s Bay, 3;15 p.m. at Hazel Dell Lanes

THURSDAY, DEC. 2

BOYS BASKETBALL

Rochester at Mountain View, 7 p.m.

Toutle Lake at La Center, 7 p.m.

Kalama at Columbia Adventist, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Wahkiakum at Hockinson, 7:30 p.m.

Mark Morris at Toledo, 7 p.m.

White Pass at Castle Rock, 7:15 p.m.

WRESTLING

Evergreen, Skyview, Hockinson at Prairie jamboree, 4 p.m.

GIRLS BOWLING

Hudson’s Bay vs. Mark Morris, 3:15 p.m. at Triangle Bowl

FRIDAY, DEC. 3

BOYS BASKETBALL

Skyview at Columbia River, 7 p.m.

Union at Kentwood, 7 p.m.

Seton Catholic at Heritage, 5:30 p.m.

Mark Morris at Kelso, 5:30 p.m.

Castle Rock at Toledo, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Skyview at Columbia River, 5:30 p.m.

Union at Kentwood, 5:30 p.m.

Camas at Sheldon (Ore.), 8 p.m. at Luke Roth Showcase

Seton Catholic at Heritage, 7 p.m.

Mark Morris at Kelso, 7 p.m.

Hudson’s Bay at Prairie, 7 p.m.

Fort Vancouver at Kalama, 7 p.m.

Clackamas (Ore.) vs. Washougal, 6:45 p.m. at Luke Roth Showcase at Sheldon HS, Eugene, Ore.

La Center at Woodland, 7:30 p.m.

Toutle Lake at Castle Rock, 7:15 p.m.

Timberline at R.A. Long, 7 p.m.

GIRLS BOWLING

Columbia River vs. Fort Vancouver, 3:15 p.m. at Hazel Dell Lanes

Ridgefield vs. R.A. Long, 3:15 p.m. at Triangle Bowl

SATURDAY, DEC. 4

BOYS BASKETBALL

Camas vs. Lincoln, 3:15 p.m. at John McCrossin Memorial Basketball Classic at Fife HS

Hockinson at Castle Rock, 7:15 p.m.

King’s Way Christian at King’s, 1:45 p.m.

Corbett at Stevenson, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Camas at St. Mary’s (Ore.), 4:45 p.m. at Luke Roth Showcase at Sheldon HS

Washougal at Sheldon (Ore.) , 6 p.m. at Luke Roth Showcase

Kelso at Olympia, 5:30 p.m.

Mountain View at Mount Baker, 3:30 p.m.

WRESTLING

Skyview at Timberline Tournament, 10 a.m.

Heritage at Bonney Lake Tournament, 9 a.m.

Kelso at Edmonds-Woodway Tournament

Fort Vancouver, Hockinson, R.A. Long, Castle Rock, Kalama at Mark Morris Tournament, 10 a.m.

BOYS SWIMMING

Skyview, Columbia River, Fort Vancouver, Hudson’s Bay vs. Battle Ground, Prairie, 3:30 p.m. at Clark County YMCA

Loading...