Wednesday, October 5, 2022
Oct. 5, 2022

Linkedin Pinterest

Clark County Fair results, Aug 8

By , Columbian Web Editor
Published:

The Columbian will publish Clark County Fair results online as they are received. For more results and coverage of the Clark County Fair, visit www.columbian.com/news/tag/clark-county-fair/.

AG/ED

AG/ED Award Agriculture & Education Winner Grange
Educational Display Winner OC Floral
Special Award

Contests

Contests Diaper Derby, 9-16 months Grand Prize Gift Certificates: Baskin Robins – $25; Fred Meyer – $50; H&M –  $25
First Prize Gift Certificates: Macy’s –  $25; Old Navy – $25; Fred Myer – $50
Second Pize Gift Certificates: Old Navy – $25; Fred Meyer – $50
Third Prize Gift Certificate: Fred Meyer – $50
GRAND PRIZE Gabriel West
First Alice
Second Oaklee
Third Willow
Hot Dog Eating Contest Prizes awarded on how fast they eat the hot dogs
Grand Prize Gift Certificates: AMC – $25; Laser Blasters – $25
First Prize Gift Certificates: AMC – $25; Outback – $25; Fred Meyer – $20
Second Prize Gift Certificates: AMC – $25; Outback – $25
Third Prize Gift Certificates: AMC – $25
First Xavier – 2:50 min
Second Joe – 5:10 min
Third Santoy – 5:33 min
Watermelon Eating Contest The object of this contest is to eat one half of a watermelon without using your hands. The contestant to clear the “pink” of the watermelon down to the rind wins.
Grand Prize Gift Certificates: AMC – $25; Laser Blasters – $25
First Prize Gift Certificates: Laser Blaster – $25; AMC – $25; Fred Meyer – $20
Second Prize Gift Certificates: Laser Blaster – $25; Fred Meyer – $20
Third Prize Gift Certificates: Laser Blaster – $25
First Irie Mock Two Time Winner
Second Cong Yang
Third Eric Ryan
Pretty Baby Contest Grand Prize Certificates: Baskin Robins- $25; Fred Meyer – $50; H&M – $25
First Prize Gift Certificates: Macy’s – $25; Claire’s – $25; H&M – $25; JCP – $25
Second Prize Gift Certificates: Claire’s – $25; H&M – $25; JCP – $25
Third Prize Gift Certificates: Fred Meyer – $20; Fred Myer – $10; Old Navy – $25
GRAND PRIZE Kohen Yacolt
0-4 Months First Finnean Battle Ground
Second Melody Bend, OR
Third Raelynn Vancouver
5-9 Months First Kohen Yacolt
Second Leila Brush Prairie
Third Lane Ridgefield
10-14 Months First Saylor Battle Ground
Second Joseph Vancouver
Third Rylin Vancouver
15-18 Months First Skylar Vancouver
Second Greyson Washougal
Third Jolee Scappoose

4H Cats

Fitting & Showing Sr. Champion Ahna Walker, Ridgefield
Sr. Res. Champion Heather Christenson, Ridgefield
Int. Champion Carissa Pennington, Vancouver
Int. Res. Champion Tessa Whiteley, Vancouver
Over 8 Mos. Veteran Cat Champion Cora McGill, Vancouver
HHP – Champion Heather Christenson, Ridgefield
HHP – Res. Champion Heather Christenson, Ridgefield
Special Award Ahna Walker, Ridgefield
Special Award Madison Holeman, Vancouver
Blue Carissa Pennington, Vancouver
Tessa Whitley, Vancouver
Madison Holeman, Vancouver
Cora McGill, Vancouver

4H Shooting Sports

Sr. Champion/Blue Evan Fish, Camas
Sr. Champion/Blue Evan Fish, Camas
Blue Evan Fish, Camas
Int. Champion/Blue Beau Chunn, Woodland
Int. Champion/Blue Beau Chunn, Woodland
Blue Beau Chunn, Woodland
Jr. Champion/Blue Andrew Fish, Camas
Blue Andrew Fish, Camas
Jr. Res. Champion/Blue Riley Corrigan, Woodland
Blue Riley Corrigan, Woodland
Blue Thayer Clark, Woodland
Blue Thayer Clark, Woodland

4H Pygmy Goat Confirmation-

Wether Sr. Champion Emma Waddle, Ridgefield
Sr. Res. Champion Greyson Madler, Ridgefield
Grand Champion Emma Waddle, Ridgefield
Res. Grand Champion Greyson Madler, Ridgefield
Doe Jr. Champion Doe Reahan Free, Vancouver
Jr. Res Champion Greyson Madler, Ridgefield
Sr. Champion Greyson Madler, Ridgefield
Sr. Res. Champion Emma Waddle, Ridgefield
Grand Champion Reaghan Free, Vancouver
Res. Grand Champion Greyson Madler, Ridgefield

 

4H Boer Goat

Showmanship Jr. Champion Kaden Nichols, LaCenter
Jr. Res. Champion Zowie Leheckg, Woodland
Int. Champion Jaxyn Evald, Kelso
Sr. Champion Luke Waldow, Ridgefield
Sr. Res. Champion Mia Achziger, LaCenter
Conformation FB Jr. Champion Jaxyn Evald, Kelso
FB = Fullblood Boar FB Jr. Res. Champion Kaden Nihols, LaCenter
FB Sr. Champion Zowie lehecka, Woodland
FB Sr. Res. Champion Kaden Nichols, LaCenter
FB Grand Champion Zowie Lelecka, Woodland
FB Res. Grand Champion Jaxyn Evald, Kelso
Dam & Daughter Kaden Nichols, LaCenter
Best Three Females Kaden Nichols, LaCenter
Nigerian Dwarf ,
PB= Percentage Boer PB Jr. Champion Cash Achziger, LaCenter
PB Sr. Champion Mia Achziger, LaCenter
PB Grand Champion Cash Achziger, LaCenter
PB Res. Grand Champion Mia Achziger, LaCenter
Dam & Daughter Mia Achziger, LaCenter
Produce of Dam Mia Achziger, LaCenter
Get of Sire Cash Achziger, LaCenter
Best Three Females Cash Achziger, LaCenter
FB = Fullblood Boar Jr. Res. Champion Cash Achziger, LaCenter
Sr. Res. Champion Luke Waldow, Ridgefield

4H Pygmy Goat

Nigerian Dwarf Jr. Champion Nahla Uilenberg, Ridgefield
Jr. Res. Champion Kathrine Hartrim-Lowe, Vancouver
Sr. Champion Harrison Hartrim-Lowe, Vancouver
Sr. Res. Champion Cathrine Hartrim-Lowe, Vancouver
Grand Champion Harrison Hartrim-Lowe, Vancouver
Res. Grand Champion Cathrine Hartrim-Lowe, Vancouver
Dam & Daughter Harrison Hartrim-Lowe, Vancouver
Produce of Dam Elaina Tavison, Brush Prairie
Get of Sire Tristen Tavison, Brush Prairie
Dairy Herd Harrison Hartrim-Lowe, Vancouver
Best Udder Miriam Hartrim-Lowe, Vancouver
Toggenburg Jr. Champion Kiely Fuller, Vancouver
Jr. Res. Champion Carys Dunning, Ridgefield
Sr. Champion Ian Dunning, Ridgefield
Sr. Res. Champion Ian Dunning, Ridgefield
Grand Champion Ian Dunning, Ridgefield
Res. Grand Champion Ian Dunning, Ridgefield
Dam & Daughter Kiely Fuller, Vancouver
Produce of Dam Kiely Fuller, Vancouver
Dairy Herd Ian Dunning, Ridgefield
Best Udder Ian Dunning, Ridgefield
Recorded Grade Jr. Champion Haley Popham, Vancouver
Grand Champion Haley Popham, Vancouver
AOP Jr. Champion Ian Dunning, Ridgefield
Jr. Res. Champion Tyler Popham, Vancouver
Sr. Champion Kiely Fuller, Vancouver
Sr. Res. Champion Ian Dunning, Ridgefield
Grand Champion Kiely Fuller, Vancouver
Res. Grand Champion Ian Dunning, Ridgefield
Produce of Dam Kiely Fuller, Vancouver
Dairy Herd Ian Dunning, Ridgefield
Best Udder Kiely Fuller, Vancouver
AOB Jr. Champion Elaina Traveson, Vancouver
Jr. Res. Champion Raynee Wallschlaeger,  Battle Ground
Sr. Champion Dylan Dempsey, LaCenter
Sr. Res. Champion Dylan Dempsey, LaCenter
Grand Champion Dylan Dempsey, LaCenter
Res. Grand Champion Dylan Dempsey, LaCenter
Dam & Daughter Dylan Dempsey, LaCenter
Dairy Herd Dylan Dempsey, LaCenter
Best Udder Dylan Dempsey, LaCenter

4H Dairy Goat

Showmanship Jr. Champion Elaina Tavison, Brush Prairie
Jr. Res. Champion Zowie Lehecka, Wooland
Inter. Champion Kiely Fuller, Vancouver
Inter. Res. Champion Haley Popham, Vancouver
Sr. Champion Catherine Hartrim-Lowe, Vancouver
Sr. Res. Champion Seth Hartrim-Lowe, Vancouver

4H Fine Arts

Jr. Champion Lange Garduque, Vancouver
Jr. Res. Champion Elaina Tavison, Brush Prairie
Int. Champion Sophia Keezer, Kalama
Int. Res Champion Sophia Keezer, Kalama
Sr. Champion Heather Christenson, Ridgefield
Sr. Res. Champion Heather Christenson, Ridgefield
Special Award Heather Christenson, Ridgefield
Judges Award Caroline Loose,  Battle Ground
Special Award Kiely Fuller, Vancouver
Superintendent’s Award Aubrey Mendez, Vancouver
Superintendent’s Award Sophia Keezer, Kalama
Superintendent’s Award Sabina Lara, Vancouver

4H Creative Arts

Jr. Champion Hailey Maplethorpe,  Battle Ground
Jr. Res. Champion Elaina Tavison, Brush Prairie
Int. Champion Karoline Loose,  Battle Ground
Int. Res Champion Carys Dunning, Ridgefield
Sr. Champion Makayla Loose,  Battle Ground
Sr. Res. Champion Makayla Loose,  Battle Ground
Special Award Kieran Schoening, Brush Prairie
Special Award Aaron Pierson, Camas
Special Award Elaina Tavison, Brush Prairie
Special Award Lindsay Terry, Vancouver
Special Award Makayla Loose,  Battle Ground
Judges Award Hailey Maplethorpe,  Battle Ground
Judges Award Carys Dunning, Ridgefield

4H Sewing

Jr. Champion Hailey Maplethorpe, Battle Ground
Int. Champion Abigail Pierson, Camas
Int. Res Champion Kiely Fuller, Vancouver
Sr. Champion Heather Christenson, Ridgefield
Sr. Res. Champion Heather Christenson, Ridgefield
Special Award Hailey Maplethorpe , Battle Ground
Special Award Heather Christenson, Ridgefield
Superintendent’s Award Abigail Pierson, Camas
Judge’s Award Heather Christenson, Ridgefield

OC Pygmy Goats

Doe  2 – Jr. Champion Jenna Kamppi, Rainier, OR
3 – Jr. Res. Champion Jenna Kamppi, Rainier, OR
2 – Sr. Res. Champion Jenna Kamppi, Rainier, OR
Res. Grand Champion Jenna Kamppi, Rainier, OR
Sr. Champion Jenna Kamppi, Rainier, OR
2 – Grand Champion Jenna Kamppi, Rainier, OR
2 -Sr. Champion Diana Woodward, Hermiston, OR
Grand Champion Diana Woodward, Hermiston, OR
Jr. Champion Diana Woodward, Hermiston, OR
Sr. Res. Champion Diana Woodward, Hermiston, OR
2 – Res. Grand Champion Diana Woodward, Hermiston, OR
Wether 3 -Best Wether Jenna Kamppi, Rainier, OR
Res. Best Wether Sierra House, Hermiston, OR
2 – Res. Best Wether Diana Woodward, Hermiston, OR

OC Hobbies & Crafts

6 – 11 Years Old Builder’s Best of Show Levi Merchant, Battle Ground

Support local journalism

Your tax-deductible donation to The Columbian’s Community Funded Journalism program will contribute to better local reporting on key issues, including homelessness, housing, transportation and the environment. Reporters will focus on narrative, investigative and data-driven storytelling.

Local journalism needs your help. It’s an essential part of a healthy community and a healthy democracy.

Community Funded Journalism logo
Loading...