Friday, August 19, 2022
Aug. 19, 2022

Linkedin Pinterest

High school scoreboard, results from May 7

By , Columbian sports staff
Published:

BASEBALL

4A BI-DISTRICT TOURNAMENT

Saturday’s games

Kentwood 2, South Kitsap 1 (loser out)

Puyallup 10, Federal Way 0

Rogers (Puyallup) 8, Battle Ground 3 (loser out)

Olympia 11, Tahoma 8

Camas 9, Sumner 3

Kennedy Catholic 3, Emerald Ridge 1 (loser out)

Skyview 2, Bellarmine 1 (loser out)

Curtis 3, Kentridge 2

Tuesday’s loser-out games

Kentwood at Tahoma, 7 p.m.

Skyview at Kentridge, TBA

Kennedy Catholic at Sumner, TBA

Rogers (Puyallup) at Federal Way, TBA

CAMAS 9, SUMNER 3

Sumner 020 010 0—3 7 1

Camas 521 010 x—9 8 0

Sumner

Pitching — Elijah Higginbottom 0.1 IP, 2 H, 3 ER, 0 K, 2 BB; Joey Kosko 3.2 IP, 4 H, 3 ER, 5 K, 4 BB; Tyler Anderson 2 IP, 1 H, 1 ER, 2 K, 1 BB. Highlights — Aden Dance 1-3, RBI; Mason Kelley 1-4, run; Jake Gallagher 1-4, 2B, RBI; Jake Bresnahan 2-2, run; Davis Jaquez 1-3, run; Bradley Carl 1-2, RBI.

Camas

Pitching — Max Fraser 5 IP, 7 H, 3 ER, 8 K, 4 BB; Ethan Hubbell 2 IP, 0 H, 0 R, 2 K, 1 BB. Highlights — Zach Blair 2-3, 2 runs, 2B, 3B, RBI; Drew Hancock 1-3, 2B; Holt Williams 1-4; Boston Jensen 1-3, run, 3 RBI; Aaron Sung 2-2, run, 2 2B, RBI; Tyler Stewart 1-4.

SKYVIEW 2, BELLARMINE 1

Skyview 200 000 0—2 6 0

Bellarmine 000 001 0—1 5 0

Skyview

Pitching — Brendan Bowyer 7 IP, 3 K, 0 BB; Highlights — Kyle Memarian 2-4 1R SB; Tyler Howard 1-4; Seth Minor 1-2 RBI 1R; Brady Davis 1-3 RBI; Caden Spanier 1-3; Jack Santic SB; Jake Kennedy SB.

ROGERS (PUYALLUP) 8, BATTLE GROUND 3

Rogers 002 130 2—8 13 1

Bat.Grnd 000 300 0—3 5 2

Battle Ground

Pitching — Braeden Getch 4.2 IP, 6 R (3ER), 10 H, 3 K, 4 BB; Ty Linster 2.1 IP, 2 R, 3 H, 2 K; Highlights — Trevin Long RBI; Carter Hotchkiss 1-4 1R; Getch 2-2 RBI; Kevin Ferguson 2-3 1R; Peyton Sanders RBI.

3A BI-DISTRICT TOURNAMENT

Saturday’s games

North Thurston 7, Stadium 0 (loser out)

Kelso 4, Timberline 3 (loser out)

Auburn Riverside 8, Lakes 3 (loser out)

Prairie 11, Kentlake 2 (loser out)

Peninsula 11, Auburn Mountainview 0

Silas 4, Mountain View 2

Bainbridge 7, Bonney Lake 2

Auburn 7, Gig Harbor 4

Tuesday’s loser-out games

Auburn Riverside at Gig Harbor, 4 p.m.

Prairie at Bonney Lake, 2 p.m.

North Thurston at Mountain View, 4 p.m.

Kelso vs. Auburn Mountainview, 4 p.m.

PRAIRIE 11, KENTLAKE 2

Prairie 201 004 4—11 11 0

Kentlake 020 000 0— 2 5 1

Prairie

Pitching — Nathanael Merritt 5 IP, 2 R, 3 H, 5 K, 2BB; Brady Trombello 2 IP, 0 R, 2 H, 4 K, 2 BB; Highlights — Wren Cecil 1-3 2R; Reece Walling 1-3 HR 2RBI 2R; Colin Schiller 4-4 2-2B RBI 2R; Jackson Upton 1-4 RBI; Demetri Garifalakis 2-4 HR 3RBI 2R; Merritt 1-3 2B RBI; Trombello 1-2 2B 2RBI 1R; Carson Gawley SB.

SILAS 4 MOUNTAIN VIEW 2

Silas 000 120 1—4 10 2

Mtn. View 001 000 1—2 6 1

Silas

Pitching — Joseph Gutierrez 6 IP, 5 H, 2 ER, 3 K, 2 BB, win; Blaine Pinchak 1 IP, 1 H, 0 R, 0 K, 0 BB, save. Highlights — Gio Konieczny 1-3, run, RBI; Hayden Luhring 2-3, run, 2B, RBI; Drew Hobson 2-3, RBI; Nathan Eisenmenger 2-4, RBI; Courtland Shupien 1-3; Trevor Dennett 1-2, run; Jack Phillips 1-3, run.

Mountain View

Pitching — Jayden Rippelmeyer 6.2 IP, 9 H, 4 ER, 7 K, 0 BB, loss; Davis Wolfey 0.1 IP, 1 H, 0 R, 0 K, 0 BB. Highlights — Jacob Martin 1-2; Jayden Rippelmeyer RBI; Mitch Johnson 1-3; Joey Wilcox 2-3, 2 runs; Brady Sale 2-3.

KELSO 4, TIMBERLINE 3

Timberline 100 000 2—3 4 1

Kelso 000 100 3—4 7 0

Kelso

Pitching — Carter Gaston 7 IP, 2 ER, 10 K, 1 BB; Highlights — Brett Hoover 2-2 1R; Hunter Letteer 1-4 SB; Jackson Toms 1-4 2RBI; Carson Ryf 1-3; Zeke Smith 1R; Easton Marshall 1-3 2B RBI; Kjell Guttormsen 1R; Riley Kirk 1-3 1R.

2A DISTRICT TOURNAMENT

Saturday’s play-in game

Hudson’s Bay 4, Rochester 3

Tuesday’s first round

Hockinson at Tumwater, 4 p.m.

Shelton at Mark Morris, 4 p.m.

Ridgefield at W.F. West, 4 p.m.

Hudson’s Bay at Columbia River, 4 p.m.

HUDSON’S BAY 4, ROCHESTER 3

Rochester 000 003 0—3 7 0

Hud.Bay 100 030 x—4 10 1

Hudson’s Bay

Pitching — Sebastian Laddusaw 7 IP, 0 ER, 2 K; Highlights — Dylan Damos 2-4 2R SB; Tanner Koford 1-1 1R SB; Laddusaw 2-3; Jason Soumokil 1-3 RBI; Chanz Flores 2-3; Alex Haloulos-Younts 2-3 2B 2RBI; Shay Bradley SB.

1A DISTRICT TOURNAMENT

Monday’s first round

At Olympic Stadium, Hoquiam

Columbia-White Salmon vs. Montesano, 4 p.m.

Seton Catholic vs. Tenino, 6 p.m.

At Castle Rock HS

Eatonville vs. La Center, 4 p.m.

Elma vs. King’s Way Christian, 6 p.m.

2B DISTRICT TOURNAMENT

NAPAVINE 5, KALAMA 4

Napavine 002 201 0—5 10 3

Kalama 301 000 0—4 5 2

Napavine

Pitching — Ashton Demarest 4 IP, 5 H, 1 ER, 2 K, 2 BB; Scott Burdick 3 IP, 0 H, 0 R, 3 K, 2 BB, win. Highlights — Gavin Parker 1-3, RBI; Ashtin Landry 1-3, run, RBI; Austin Chapman 1-3, 2 runs; Conner Holmes 1-4; Cal Bullock 1-3; Jack Nelson 1-4, run; Lane Mitchell 2-3, run.

Kalama

Pitching — Keaton Fisher 3.1 IP, 5 H, 4 ER, 3 K, 3 BB; Noah Imboden 3.2 IP, 5 H, 1 ER, 4 K, 1 BB, loss; Highlights — Jack Doerty 2-3, 2 runs, 2B, RBI; Keaton Fisher 1-3, run, 2B, RBI; Kaden Stariha 1-2; Noah Imboden 1-3.

BOYS SOCCER

4A BI-DISTRICT TOURNAMENT

Saturday’s games

Sumner 3, Mount Rainier 2 (loser out)

Kennedy Catholic 1, Curtis 0

Bellarmine 4, Decatur 0

Camas 5, South Kitsap 0 (loser out)

Union 1, Olympia 0

Emerald Ridge 2, Skyview 1 (loser out)

Puyallup 1, Kentwood 0

Tahoma 4, Rogers (Puyallup) 0 (loser out)

Tuesday’s games

Loser out

Tahoma vs. Kentwood, 5 p.m. at Federal Way

Emerald Ridge vs. Curtis, 7 p.m. at Federal Way

Camas vs. Decatur, 5:30 p.m. at Sunset Chev, Sumner

Sumner vs. Olympia, 7:30 p.m. at Sunset Chev, Sumner

Semifinals

Union vs. Bellarmine, 5:30 p.m. at Sparks Stadium, Puyallup

Puyallup vs. Kennedy Catholic, 7:30 p.m. at Sparks Stadium, Puyallup

CAMAS 5, SOUTH KITSAP 0

Camas

Goals (assists) — Jeremy Mohn (Owen Tuttle), JP Warnell (Mohn), Mohn, Kevin Klave (Kieran Halsinger), Hayden Rouse (Tuttle). Goalkeeper saves — Jack Odone 2.

EMERALD RIDGE 2, SKYVIEW 1

Skyview

Goals (assists) — Ilia Moscovciuc (Andrew Howard). Goalkeeper saves — Fedya Henrichs-Tarasenkov 15. Match standouts — Lucas Witthauer, David Grant.

Halftime — Skyview 1-0.

3A BI-DISTRICT TOURNAMENT

Saturday’s games

Peninsula 2, Auburn Riverside 1

Central Kitsap 8, Lakes 1 (loser out)

Timberline 3, Evergreen 2 (loser out)

Bonney Lake 3, Thomas Jefferson 1 (loser out)

Kent Meridian 5, Heritage 0 (loser out)

Stadium 3, Mountain View 0

Bainbridge at Silas, late

Gig Harbor 5, Auburn Mountainview 2

Tuesday’s games

Loser out

Bonney Lake vs. Auburn Mountainview, 5 p.m. at Harry Lang Stadium, Lakewood

Kent Meridan vs. Bainbridge-Silas loser, 7 p.m. at Harry Lang Stadium, Lakewood

Timberline vs. Auburn Riverside, 5:30 p.m. at Art Crate Stadium, Spanaway

Central Kitsap vs. Mountain View, 7:30 p.m. at Art Crate Stadium, Spanaway

TIMBERLINE 3, EVERGREEN 2

Evergreen (10-4-3)

Goals (assists) — Daniel Bejar (Jaden Smith), Carlos Belasquez. Goalkeeper saves — Jose Lopez Vasquez 2. Match standouts — Diego Bejar, Edgar Villalobos.

Halftime — Timberline 1-0.

2A DISTRICT TOURNAMENT

Saturday’s play-in game

Rochester 2, Washougal 1

Tuesday’s first round

Woodland at Tumwater, 6 p.m.

W.F. West at Fort Vancouver, 7 p.m.

Ridgefield at Aberdeen, 7 p.m.

Rochester at Columbia River, 7 p.m.

1A DISTRICT TOURNAMENT

Saturday’s first round

Elma 5, Toledo-Winlock 0

King’s Way Christian 3, Forks 0

Columbia-White Salmon 2, Montesano 0

Seton Catholic 10, Tenino 0

Tuesday’s games

Semifinals

Columbia-White Salmon at Seton Catholic, 6 p.m.

King’s Way Christian at Elma, TBA

Loser-out games

Tenino at Montesano, 6 p.m.

Toledo-Winlock at Forks, TBA

SETON CATHOLIC 10, TENINO 0

Seton Catholic

Goals (assists) — Lance Lee (Eli Wall), David Moore (Zach Nieda), Moore (Brady Angelo), Moore (Wall), Wall (Sam Soto), Gavin Erickson (Kaden Bradshaw), Azriel Salcedo (Wall), Salcedo (Moore), Soto (Tegan Petracca), Soto (Moore). Goalkeeper saves — Zach Catherall 1, Anderson Bock 1. Match standout — Paco Gomez-Paz.

Halftime — 6-0.

Support local journalism

Your tax-deductible donation to The Columbian’s Community Funded Journalism program will contribute to better local reporting on key issues, including homelessness, housing, transportation and the environment. Reporters will focus on narrative, investigative and data-driven storytelling.

Local journalism needs your help. It’s an essential part of a healthy community and a healthy democracy.

Community Funded Journalism logo
Loading...