Class 1A Trico League Spring All-League Teams

By

Published:

 

Baseball

Player of the year: Dustin Hamilton, sr., Castle Rock

FIRST TEAM

Joey Howard So. P Castle Rock

Michael Sullivan Jr. P Castle Rock

Lars Rider So. P Kalama

Tyler Perryman Jr. P Kalama

Sean McVicker Sr. C Kalama

Zac Morain Sr. C La Center

Brad Williamson Jr. IF Castle Rock

Justin Short Sr. IF Ilwaco

Zach Castro Jr. IF Stevenson

Tanne Vossen Fr. IF Kalama

Dylan Slunaker Sr. IF Kalama

John Bechtold Sr. IF La Center

Chris Tinney Sr. OF Castle Rock

Ethan Oomittuk So. OF Kalama

Sean Pierce Sr. OF Kalama

Connor O’Neal Sr. OF La Center

Nick LaRoy Sr. DH Kalama

Nick Deotsch Jr. UT La Center

Trevor Couch Sr. UT Ilwaco

SECOND TEAM

(Locals only)

La Center: Colbe Neuberger, jr., p; Tyler Roberson, jr., inf.; Curtis Nye, jr., of; Stevenson: Danny Gildersleeve, jr., p; Dean Powell, sr., inf.; Mitch Engel, so., inf.; Tanner Lloyd, so., of; Hayden Nelson, so.; ut.

HONORABLE MENTION

Stevenson: Christian Penner, Alex Contreaso.

Coach of the year: Len Hiatt, Kalama

Softball

Co-MVP offense: Kali Klingberg, sr., Castle Rock; Kiley Monson, jr., La Center.

Co-MVP defense: Jessica Shagool, sr., Kalama; Taviah Jenkins, sr., Castle Rock.

MVP Pitcher: Regan Smith, so., Castle Rock.

FIRST TEAM

Brittany Keeling So. P Castle Rock

Samantha Moore Sr. C Castle Rock

Alexis Wirkkala Jr. IF Ilwaco

Kelleyn McCutchon Sr. IF White Salmon

Sebrina Mills Jr. IF La Center

Haley Bellows Sr. IF Kalama

Ashley Moore Jr. OF Castle Rock

Montana Thomas So. OF Stevenson

Kaylee Hammack So. OF La Center

Adraine DeLay Sr. OF White Salmon

Chelsea Rinard Jr. OF Kalama

Samantha Boatman Jr. OF Kalama

SECOND TEAM

(Locals only)

La Center: Ashley Mate, sr., c; Indy Frazier, fr., inf.; Stevenson: Katie Cain, sr., p; Ciara Griffee, sr., inf.

HONORABLE MENTION

La Center: Ariel Mate; Stevenson: Abi Reish, Hannah Pederson, Hannah McDonald, Maloy Frost, Emily Risley, Kendra Row.

Boys soccer

MVP offense: Mark Lovrin, jr., White Salmon

MVP defense: Finn Anderson, sr., White Salmon

FIRST TEAM

Francisco Villanueva So. Fwd White Salmon

Nate Sharp Jr. Fwd Stevenson

Garrett Davis Sr. Fwd La Center

Aaron Cabrera Jr. Fwd White Salmon

Kevin Jaco Jr. Mid Stevenson

Matt Rathgeber Jr. Mid Stevenson

Ramon Castro Jr. Mid White Salmon

Miguel Ramirez Sr. Mid White Salmon

Sam Mario Sr. Def La Center

Mike Scroggins Sr. Def La Center

Kyle Russell Jr. Def Stevenson

Bruna Maya Jr. Def White Salmon

Hector Barajas Jr. Def White Salmon

Angel Barajas Jr. GK Stevenson

Coach of the year: Peter Knowles, White Salmon

NOTE: All-league teams are voted upon by the league's coaches and submitted to The Columbian for publication.

4A, 3A, 2A Greater St. Helens League all-league teams have been previously posted online.