High school scoreboard 12/22

By

Published:

 

THURSDAY’S SCHEDULE

BOYS BASKETBALL

Union at Franklin (Seattle), 6:15 p.m.

Columbia River vs. Dayton (Ore.), 7:15 p.m. at The Hoop in Salem, Ore.

Kelso, Mark Morris at Capital City Classic, The Hoop in Salem, Ore.

W.F. West at Hockinson, 7:30 p.m.

Toledo at Stevenson, 5:45 p.m.

Kalama at Ridgefield, 5:45 p.m.

Castle Rock at La Center, 7 p.m.

White Salmon at Ilwaco, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

R.A. Long at Aberdeen, 7 p.m.

White Salmon at Ilwaco, 5:45 p.m.

La Center at Castle Rock, 7 p.m.

Kalama at Ridgefield, 7 p.m.

Toledo at Stevenson, 7 p.m.

WRESTLING

Heritage, Evergreen, Battle Ground, Prairie, Mountain View, Washougal at Best of the West Tournament, Pasco

BOYS BASKETBALL

NON-LEAGUE

MOUNTAIN VIEW 80, WASHOUGAL 50

MOUNTAIN VIEW — Akash Sanghera 0, Zach Torson 26, Taylor Drey 4, Ryan Johnson 9, Grayson Anderson 0, Luke Duchesne 21, Josh Barcinas 0, Rico Bolivar 14, Sean McCauley 2, Shane McCauley 4. Totals 30 (9) 11-15 80.

WASHOUGAL — Isaac Bischoff 6, Aaron Deister 9, Michael McElroy 11, Mustapha Bah 5, David Crowley 4, Karsten Short , Trent Stauffer 5, Austin Tran 3, Joey Rubino 2, Nate Adams 2, Jaden Jantzer 3. Totals 20 (6) 4-18 50.

Mountain View 21 27 17 15—80

Washougal 9 14 17 10—50

JV — Mountain View 59-49. C — Mountain View 39-36.

South Sound Classic

SKYVIEW 51, KENTRIDGE 48

KENTRIDGE — Da’Lorian Sampson 3, Jawan Stepney 20, Roddy Hanson 9, John Okot-Okidi 8, Danny Torlai 2, Joe Wainhouse 6. Totals 18 (5) 7-8 48.

SKYVIEW (3-5) — Austin Bonds 8, Spencer Paulin 4, Brian Brady 5, Keegan Leibelt 12, Levi Gellatly 4, Ryan Bickford 8, Matt Brown 0, Ross Armstrong 6, Willie Lopez 2, Anthony Chamberlain 2. Totals 19 (5) 10-12 51.

Kentridge 5 12 20 11—48

Skyview 11 14 9 17—51

At Franklin (Seattle) Tournament

LAKES 55, UNION 42

UNION (4-2) — Dionte Ceaser 2, Kyle Mercer , Tyler Copp 9, Dominique Ceaser 0, Seaver Whalen 0, Tanner Nelson 8, Jordan Chatman 19, Trent Cowan 0, Kaben Humphrey-Butler 4, Gabe Rego 0, Micah Merfeld 0, Kyle Mercer 0. Totals 17 (4) 4-6 42.

LAKES — Jordan Johnson 23, Holloway 13, Walls 6, Jenkins 4, Lewis 3, Winston 3, Wallams 2, Banner 2, White 0. Totals 18 (7) 12-18 55.

Union 10 12 12 8—42

Lakes 11 19 13 12—55

North Marion (Ore.) Tournament

HUDSON’S BAY 70, HIDDEN VALLEY 53

HUDSON’S BAY (1-7) — Erkinson Bossy 2, Micah Fitzpatrick 9, Andy Phu 0, Dewayne Whitley 3, Ane Sipaia 16, Jahmile Sipaia 8, TJ Brumfield 18, O’Shea Jackson 14. Totals 24 (9) 11-13 70.

HIDDEN VALLEY — Hults 5, Becker 2, Rojas 2, Swill 14, Hurd 10, Tobey 8, Craig 12. Totals 20 (8) 5-9 53.

Hudson’s Bay 7 18 21 24—70

Hidden Valley 12 13 12 15—53

Capital City Classic

At The Hoop in Salem, Ore.

COLUMBIA RIVER 52, SCAPPOOSE 38

COLUMBIA RIVER (7-1) — Devin Bolds 11, Eli Evenson 4, Michael Barnes 1, Lance Voorhees 0, Rian Bassett 0, John Hanberg 0, Chad Love 10, Curtis Shuck 1, J.C. Ringold 0, Austin Cloyd 0, Mack Stromme 2, Isaiah Smith 23. Totals 20 (1) 11-19 52.

SCAPPOOSE — Smith 10, Stutzer 7, Updike 10, Moffett 0, Karp 5, Revis 2, Raya 2. Totals 15 (3) 5-8 38.

Columbia River 22 10 11 9—52

Scappoose 14 10 6 8—38

JV — River d. Sandy. C — River d. Sandy.

GIRLS BASKETBALL

NON-LEAGUE

W.F. WEST 44, HOCKINSON 26

HOCKINSON (5-2) — Emily Gunderson 2, Sam Anders 5, Maggie Smith 1, Brianna Curtiss 4, Megan Vandermass 0, Katelyn McGuire 8, Leah Howard 2, Brooke Sparks 0, Coralee Bauer 0, Jenna Haagen 3, Caity Kuntz 1. Totals 10 6-10 26.

W.F. WEST — Weeks 2, Nelson 2, Smith 4, Erskine 4, Parker 19, Detray 4, Thomas 9. Totals 19 (1) 3-5 44.

Hockinson 4 10 4 8—26

W.F. West 11 8 13 12—44

JV — WF West won. C —WF West won.

Washington state scores

Arlington 74, Monroe 54

Cedarcrest 48, Squalicum 24

Darrington 53, Lummi 33

East Valley (Spokane) 58, Lakeside (Nine Mile Falls) 36

Enumclaw 59, Sumner 53

Gonzaga Prep 55, Seattle Prep 37

Issaquah 54, Juanita 50

Kamiak 53, Edmonds-Woodway 48

Kelso 57, Mark Morris 55

Lake Stevens 69, Marysville-Pilchuck 41

Lakeside (Seattle) 51, Hazen 23

McLoughlin, Ore. 44, Touchet 13

Mount Baker 71, Lakewood 11

Overlake School 36, Oakville 29

Pateros 49, Entiat 29

Stanwood 43, Snohomish 36

Sunnyside Christian 51, Waitsburg-Prescott 34

White Swan 52, Connell 39

Willapa Valley 71, Wishkah Valley 9

Les Schwab Hoop Challange

Cleveland 77, Potter’s House Christian, Fla. 75

Oregon City, Ore. 66, Garfield 42

Wilson 89, Foster 20

US Bank NCW Basketball Showcase

Almira/Coulee-Hartline 68, Manson 25

Cascade (Leavenworth) 61, Liberty Bell 5

Ephrata 59, Quincy 32