High school scoreboard 11/2

By

Published:

 

Wednesday’s Schedule

VOLLEYBALL

1A district tournament

Montesano vs. Stevenson, 5:30 p.m. at Montesano HS

Ridgefield vs. Forks, 5:30 p.m. at Montesano Jr. High

Volleyball

3A district tournament

At Columbia River Semifinals

Camas d. Hudson’s Bay 25-20, 25-17, 25-16.

Championship

Prairie d. Camas 22-25, 22-25, 25-22, 25-22, 16-14

PRAIRIE 3, CAMAS 2

22-25, 22-25, 25-22, 25-22, 16-14

Camas

Highlights — Brindl Langley 19 kills, 15 digs; Sydney Schwartz 7 kills, 2 blocks, 6 digs; Britteny Gilge 16 kills, 7 digs, 3 aces; Abbie Younkin 17 digs, 46 assists.

Prairie

Highlights — Nikita Demare 5 kills, 5 blocks; Tori Porter 27 assists, 6 service points, 11 digs; Malea Doerfler 6 digs, 8 service points; Katie Pagel 17 digs, 8 service points; Carissa Campbell 5 kills, 3 blocks, 10 service points; Kaitlyn Sitton 1 kill, 2 assists; Kaylee Warren 7 kills, 1 block; Karlee Lubenow 18 kills, 2 blocks, 4 digs; Jamie Stilwell 14 assists; Kendal Warren 9 digs, 14 service points, 2 aces; Jessica McDonald 8 kills, 2 aces.

CAMAS 3, HUDSON’S BAY 0

25-20, 25-17, 25-16

Camas

Highlights — Brindl Langley 12 kills, 7 digs; Britteny Gilge 8 aces, 7 digs; Abbie Younkin 33 assists, 6 digs; Lauren Neff 5 kills, block.

3A bi-district tournament

At Auburn Mountainview HS

Friday’s matches

First round

Camas vs. Bonney Lake, 3:30 p.m.

Hudson’s Bay vs. Kennedy, 3:30 p.m.

Columbia River vs. Timberline, 3:30 p.m.

Semifinals

Wilson-Enumclaw winner vs. Prairie, 6 p.m.

Class 1A district tournament

Wednesday’s matches

FIRST ROUND

Match 1, Montesano vs. Stevenson, 5:30 p.m. at Montesano HS

M2, Ridgefield vs. Forks, 5:30 p.m. at Montesano Jr High

M3, Onalaska vs. Kalama, 5:30 p.m. at Castle Rock Middle School

M4, Castle Rock vs. Hoquiam or Tenino, 5:30 p.m. at Castle Rock HS

LOSER-OUT MATCHES

M5, M1 loser vs. M2 loser, 7 p.m. at Montesano Jr High

M6, M3 loser vs. M4 loser, 7 p.m. at Castle Rock MS

SEMIFINALS

M7, M1 winner vs. M2 winner, 7 p.m. at Montesano HS

M8, M3 winner vs. M4 winner, 7 p.m. at Castle Rock HS

CLASS 1B DISTRICT TOURNAMENT

Tuesday’s first round

King’s Way Christian d. Mary M. Knight

Seton Catholic d. Taholah, 25-12, 25-17, 25-11.

Three Rivers Christian d. Wishkah Valley, 25-12, 25-17, 25-11

Lake Quinault d. Columbia Adventist

Thursday’s semifinals

King’s Way Christian at King’s Way Christian

Seton Catholic at Lake Quinault

SETON CATHOLIC 3, TAHOLAH 0

25-12, 25-17, 25-11

Seton Catholic

Highlights — April Kluthe 1 aces, 2 digs, 2 kills; Brynne Letang 1 kills, 3 aces, 7 digs, 13 assists; Aili Nutter 1 kill, 4 aces, 4 digs; Madeline Hunter 2 aces, 3 kills; Grace Brodeur 8 digs; Sarah Zalutko 2 aces, 2 digs, 4 kills; Katrina Ahloo 1 ace, 1 kill, 9 assists; Cheyenne Cunning 2 block, 5 digs, 14 kills.

THREE RIVERS CHRISTIAN 3 WISHKAH VALLEY 1

25-18, 25-13-25, 25-21, 25-18

Highlights — Keana Stout 10 aces, 9 assists, 7 digs; McKenna Moore 7 aces, 2 assists, 9 digs; Megan Troupe 1 ace, 4 kills, 8 digs; Maddie Vanderwerf 23 digs; Alex Schmidt 2 aces, 7 kills, 3 blocks, 3 digs.

Girls Soccer

3A DISTRICT PLAYOFF

Tuesday’s loser-out game

Kelso 4, Mountain View 1

KELSO 4, MOUNTAIN VIEW 1

Mountain View

Goal (assist) — Abby Creagan (Brittney Crase). Goalkeeper saves — Sarah Pongon 6.

BI-DISTRICT PLAYOFFS

Saturday

Camas vs. SPSL/Seamount No. 5, 2:30 p.m. Nov. 5 at Doc Harris Stadium

Prairie vs. Narrows League No. 3, 11 a.m. Nov. 5, Sunset Chev Stadium, Sumner

Columbia River vs. SPSL/Seamount No. 2, 3 p.m. Nov. 5 at Highline Stadium, Burien

Kelso vs. SPSL/Seamount No. 1, 1 p.m. Nov., Sunset Chev Stadium, Sumner

2A DISTRICT TOURNAMENT

Semifinals, Tuesday

Black Hills 1, Mark Morris 0 (PKs 4-3)

W.F. West 2, Hockinson 1

Loser out games, Tuesday

North Thurston at Centralia, 8 p.m.

Washougal 3, Tumwater 2

Championship, Thursday

Black Hills vs. W.F. West

Loser-out games, Thursday

Washougal at Mark Morris

Centralia vs. Hockinson, 7:30 p.m. at District Stadium, Battle Ground

WASHOUGAL 3, TUMWATER 2

Washougal

Goals (assists) — Ellie Boon (Megan O’Neill), Boon (Kendra Cochran), Boon. Goalkeeper saves —Katie Wright 6.

Class 1A DISTRICT TOURNAMENT

Tuesday

La Center 3, Elma 2 (loser out)

Tenino 2, White Salmon 1 (loser out)

Thursday

La Center vs. Tenino, 5:30 p.m. at Kalama HS (winner to state, loser out)

Ridgefield vs. Montesano, 7:30 p.m. Thursday at Kalama HS (for state seeding)

LA CENTER 3, ELMA 2

La Center

Goals (assists) — Jocelyn Burgess (Katlyn Bigley), Kirsten Watkins (Brynne Dykes), Dykes (Megan Vansoest). Goalkeeper saves — Lacey Dygraaff 6.

Halftime — 2-2.

CLASS 2B/1B DISTRICT PLAYOFFS

Tuesday’s loser-out games

Ocosta 3, King’s Way Christian 1

Napavine 6, Seton Catholic 0

OCOSTA 3, KING’S WAY CHRISTIAN 1

King’s Way Christian

Goal — Callie Crawford.

Ocosta

Goals — Emily King 3.

Halftime — Ocosta 2-1.