Prep sports schedule for week of Oct. 3

By

Published:

 

(Schedule subject to change)

MONDAY, Oct. 3

Boys tennis

Battle Ground at Evergreen, 3:30 p.m.

Heritage at Union, 3:30 p.m.

Fort Vancouver at Camas, 3:30 p.m.

Prairie at Mountain View, 3:30 p.m.

Hudson’s Bay at Columbia River, 3:30 p.m.

Mark Morris at Washougal, 3:30 p.m.

Boys golf

Battle Ground vs. R.A. Long, 3:30 p.m. at Mint Valley

Mark Morris vs. Washougal, 3:30 p.m. at Orchard Hills

TUESDAY, Oct. 4

Volleyball

Union at Skyview, 7 p.m.

Evergreen at Heritage, 7 p.m.

Mountain View at Camas, 7 p.m.

Kelso at Prairie, 7 p.m.

Fort Vancouver at Hudson’s Bay, 7 p.m.

Hockinson at Washougal, 7 p.m.

R.A. Long at Mark Morris, 7 p.m.

Ridgefield at Ilwaco, 7 p.m.

Kalama at La Center, 7 p.m.

Stevenson at White Salmon, 7 p.m.

Castle Rock at Toledo, 7 p.m.

Vancouver Christian vs. Seton Catholic, 7 p.m. at Wy’East MS

Girls soccer

Evergreen at Heritage, 4 p.m.

Union at Skyview, 7 p.m. at Kiggins Bowl

Fort Vancouver at Camas, 7 p.m.

Columbia River vs. Mountain View, 7 p.m. at McKenzie Stadium

Prairie vs. Hudson’s Bay, 5 p.m. at Kiggins Bowl

Hockinson at Washougal, 7 p.m.

R.A. Long at Mark Morris, 5 p.m.

White Salmon at Ridgefield, 7 p.m.

Kalama vs. Seton Catholic, 6:45 p.m. at Camas HS

La Center at Castle Rock, 5 p.m.

King’s Way Christian at Stevenson, 6 p.m.

Columbia Adventist at Pope John Paul II, 7 p.m.

Cross country

Fort Vancouver, Columbia River, Evergreen at Skyview, 4 p.m.

Hudson’s Bay, Prairie, Heritage vs. Union, 3:30 p.m. at Harmony Elementary

Kelso, Mountain View vs. Camas, 4 p.m. at Round Lake

Rainier, Elma, Hoquiam, White Salmon, Seton Catholic at Ridgefield, 3:30 p.m.

Boys tennis

Mark Morris at Camas, 3:30 p.m.

Boys golf

Evergreen, Camas vs. Union, 3 p.m. at Camas Meadows

Skyview vs. Heritage, 3 p.m. at Green Meadows

Fort Vancouver vs. Mountain View, 3 p.m. at Green Mountain

Hudson’s Bay vs. Kelso, 3 p.m. at Three Rivers

Prairie vs. Columbia River, 3 p.m. at Lewis River

Hockinson vs. Woodland, 3:30 p.m. at Lewis River

La Center, Rochester vs. Ridgefield, 3:30 p.m. at Tri-Mountain

WEDNESDAY, Oct. 5

Girls swimming

Kelso vs. Evergreen, Heritage, Mountain View, Union, 3:30 p.m. at Cascade Fitness

Skyview, Fort Vancouver vs. Camas, North County, 3:30 p.m. at LaCamas Swim and Sport

Mark Morris, R.A. Long vs. Columbia River, Hudson’s Bay, 3:30 p.m. at Propstra Aquatic Center

Boys tennis

Evergreen at Union, 3:30 p.m.

Skyview at Battle Ground, 3:30 p.m.

Mountain View at Camas, 3:30 p.m.

Prairie at Hudson’s Bay, 3:30 p.m.

Columbia River at Fort Vancouver, 3:30 p.m.

Washougal at R.A. Long, 3:30 p.m.

THURSDAY, Oct. 6

Volleyball

Skyview at Evergreen, 7 p.m.

Heritage at Battle Ground, 7 p.m.

Union at Mountain View, 5 p.m.

Camas at Kelso, 7 p.m.

Hudson’s Bay at Columbia River, 7 p.m.

Fort Vancouver at Prairie, 7 p.m.

Mark Morris at Hockinson, 7 p.m.

Woodland at Washougal, 7 p.m.

Ridgefield at White Salmon, 7 p.m.

La Center at Toledo, 7 p.m.

Ilwaco at Stevenson, 7 p.m.

Kalama at Castle Rock, 7 p.m.

Pope John Paul II vs. Seton Catholic, 7 p.m. at Wy’East MS

King’s Way Christian at Columbia Adventist, 7 p.m.

Vancouver Christian at Washington School for Deaf, 7 p.m.

Girls soccer

Skyview vs. Evergreen, 7 p.m. at McKenzie Stadium

Heritage at Battle Ground, 7 p.m.

Camas at Mountain View, 4 p.m.

Fort Vancouver at Kelso, 4 p.m.

Prairie vs. Columbia River, 7 p.m. at Kiggins Bowl

Mark Morris at Hockinson, 7 p.m.

Woodland at Washougal, 7 p.m.

Ridgefield at La Center, 5 p.m.

Castle Rock at Kalama, 7 p.m.

Seton Catholic at Toledo, 7 p.m.

King’s Way Christian at White Salmon, 6 p.m.

Cross country

Mark Morris, Woodland at Hockinson, 4 p.m.

Washougal at R.A. Long, 4 p.m.

Boys golf

Hudson’s Bay vs. Evergreen, 3 p.m. at Green Mountain

Camas, Prairie vs. Heritage, 3 p.m. at Green Meadows

Columbia River, Kelso vs. Skyview, 3 p.m. at Tri-Mountain

Union vs. Fort Vancouver, 3 p.m. at Colwood

Washougal vs. Hockinson, 3:30 p.m. at The Cedars at Salmon Creek

Woodland vs. R.A. Long, 3:30 p.m. at Mint Valley

La Center, Montesano vs. Ridgefield, 3:30 p.m. at Tri-Mountain

FRIDAY Oct. 7

Football

Battle Ground vs. Skyview, 8 p.m. at Kiggins Bowl

Evergreen at Kelso, 7 p.m.

Heritage vs. Union, 7 p.m. at McKenzie Stadium

Camas vs. Hudson’s Bay, 5 p.m. at Kiggins Bowl

Prairie at Columbia River, 7 p.m.

Mark Morris at Hockinson, 7 p.m.

R.A. Long at Woodland, 7 p.m.

Washougal at Crook County, Ore., 7 p.m.

La Center at Castle Rock, 7 p.m.

Ridgefield at Kalama, 7 p.m.

White Salmon at Ilwaco, 7 p.m.

Toledo at Stevenson, 7 p.m.

Volleyball

Vancouver Christian at Franklin, 6:30 p.m.

Boys tennis

Heritage at Skyview, 3:30 p.m.

Union at Battle Ground, 3:30 p.m.

Evergreen at Hudson’s Bay, 3:30 p.m.

Washougal at Fort Vancouver, 3:30 p.m.

R.A. Long at Mark Morris, 3:30 p.m.

SATURDAY, Oct. 8

Football

Oakville vs. King’s Way Christian, 1 p.m. at WSD’s Devereaux Field

Volleyball

Evergreen, Kelso, Ridgefield at Lumberjack Tournament

Heritage, Camas at Spokane Tournament

Trout Lake at King’s Way Christian, 4 p.m.

Girls soccer

Castle Rock vs. King’s Way Christian, 10 a.m. at WSD’s Devereaux Field

Cross country

Mountain View at Champoeg Invitational

Columbia River, Hockinson at Finn Hill 5,000 at Alderbrook Park

Girls swimming

Skyview, Union, Mountain View, Evergreen, Heritage at Kelso Invitational