Community scoreboard, Feb. 14

Published:

 

BOWLING

LOCAL LEAGUES

At Allen’s Crosley Lanes

Jan. 29

Sunday Mixed 4s -- Men: Tom Cirasole 583. Women: Pam Cirasole 557.

Jan. 30

Timber Seniors -- Men: Dick Atkins 658. Women: Linda Thew 490.

Jan. 31

Phone Rangers -- Men: John Feist 656. Women: Pam Cirasole 519.

Feb. 1

Betty’s Senior Quartet -- Men: Dave Crouch 677. Women: Darlene Smith 531.

Feb. 3

Merry Mixers -- Men: Ed Mortensen, Sr., 222-258-199 679. Women: Cathi Terwilleger 208-0193-266 667.

Feb. 7

Max Vanek -- Men: Dennnis C. Hall 245-279-235 759

Feb. 8

Allen’s Crosley Invitational -- Men: Andy Solberg 257-279-216 752. Women: Sharron Wannamaker 195-234-192 621.

Wednesday Surprise -- Men: Gary Wiggins 247-188-210 645.

Feb. 9

Merry Mixups -- Men: James Henderson 226-215-213 654. Women: Pam Laughlin 166-166-266 598.

Swinger’s -- Women: Faye Turner 152-196-166 514

At Bailey’s Classic Lanes

Jan. 23

Misfits -- Men: Mark Andrewjeski 767.

Jan. 24

Renegades -- Women: Anne Beaton 624.

Jan. 26

Half Timers -- Men: Bill Marston 225-249-257 731. Women: Rachel Kreighbaum 247-186-222 655.

Feb. 2

Half Timers -- Men: Peter Anderson 241-246-226 713. Women: Rachel Kreighbaum 195-217-237 649.

B-Esers -- Men: Rob Arsenault 238-232-178 648. Women: Melanie Pennington 162-161-115 438.

Feb. 7

Renegades -- Women: Diana Sowards 207-237-179 623.

Feb. 9

Half Timers -- Men: Sean McNamee 299-238-266 803. Women: Rachel Kreighbaum 194-232-198 604.

At Big Al’s

No reports.

At Husted’s Hazel Dell Lanes

Feb. 3

Senior Rollers -- Men: Gary Engel 203-193-182 578. Women: Sigrid Brown 222-148-147 517.

Playmates -- Men: Nick Sprecher 244-234-246 724. Women: Kristin Stackhouse 200-173-195 538.

Feb. 4

Saturday Juniors -- Boys: Nick Bruketta 194-267-255 716. Girls: Alexia Lanning 203-217-224 644.

Saturday Preps -- Boys: Timothy Laible 127-140-134 401. Girls: Mariah Shepersky 80-104-98 282.Feb. 6

Cosmopolitan -- Men: Corey Stackhouse 255-246-233 734.

Moose Mixed -- Men: Scott Shaffer 257-216-279 752. Women: Shirley Ridley 172-221-211 604.

Feb. 7

Spotter’s -- Women: Lilly Nickelson 185-178-221 584.

Widner Classic -- Men: Brian Conroy 257-238-219 709. Women: Angie Godkin 179-239-187 605.

Feb. 8

Women’s Classic -- Betty Wright 192-186-190 568.

Senior Tappers -- Men: Clarence Wasser 279-202-300 781. Women: Mona Ott 219-243-254 716.

99 Strippers -- Women: Laurie Morton 202-229-173 603.

Renegades -- Men: Steve Dye 196-221-235 652. Women: Rachael Winterstein 198-183-203 584.

Feb. 9

Ross Complex -- Men: Michael Johnson 234-236-233 703. Women: Jackie Payne 247-232-203 682.

Thursday Trio -- Women: CeCe Chambers 190-145-159 494.

Economy -- Men: Jeff Vanderhoeff 246-198-189 633. Women: Debie Watkins 141-158-203 502.

Commercial -- Men: Kyle Wiseman 253-225-245 723.

At Tiger Bowl

Feb. 6

Monday Classic -- Men: Markus Bureker 128-178-257-159 (4 games). Women: Kathy Dietrich 140-195-114-128 577 (4 games).

Feb. 7

Battle Ground School Employees -- Women: Rayna Trahan 252-154-158 564. Men: Kent Farmer 170-172-157 499.

Men’s Commercial -- Men: Scott Davis 210-220-211 647.

Feb. 10

Sundowners-Reno -- Men: Brian Schmit 218-182-198 595. Women: Shannon Morrow 210-159-134 498.

HONOR SCORES

Men

300 -- Mark Andrewjeski, Jan. 23, Bailey’s Misfits.

299 -- Bobby Faust, Feb. 7, Crosley Max Vanek Memorial.

279 -- Dennis C. Hall, Feb. 7, Crosley Max Vanek Memorial.

279 -- Steve Johnson, Feb. 7, Crosley Max Vanek Memorial.

279 -- Scott Mallory, Feb. 7, Hazel Dell Widmer Classic.

279 -- Bill Marston, Feb. 9, Bailey’s Half Timers.

279 -- Scott Shaffer, Feb. 6, Hazel Dell Moose Mixed.

279 -- Andy Solberg, Feb. 8, Allen’s Crosley Invitational.

275 -- Alphonso Blain, Feb, 6, Hazel Dell Cosmopolitan.

272 -- Corey Stackhouse, Feb. 3, Hazel Dell Playmates.

270 -- Cody Hanson, Feb. 9, Bailey’s Half Timers.

269 -- Dave Jones, Feb. 9, Hazel Dell Commercial.

269 -- Wally Eason, Feb. 1, Bailey’s Elks A.

268 -- Cliff Pepper, Feb, 6, Hazel Dell Cosmopolitan.

267 -- Dave Jones, Feb, 6, Hazel Dell Cosmopolitan.

267 -- Scott Shaffer, Feb. 6, Hazel Dell Moose Mixed.

266 -- Ervin Hagemeister, Feb. 2, Bailey’s Half Timers.

266 -- Jim Stickel, Feb. 9., Crosley merry Mixups.

263 -- Dave Crouch, Feb. 1, Crosley Betty’s Senior Quartet.

262 -- Pete Murray, Jan. 26, Bailey’s Half Timers.

Women

276 -- Phyllis Durose, Jan. 24, Bailey’s Renegades.

266 -- Pam Laughlin, Feb. 9, Crosley Merry Mixups.

266 -- Cathi Terwilleger, Feb. 3, Crosley Merry Mixers.

255 -- Lori Hausler, Jan. 24, Bailey’s Renegades.

247 -- Rachel Kreighbaum, Jan. 26, Bailey’s Half Timers.

239 -- Angie Godkin, Feb. 7, Hazel Dell Widmer Classic.

237 -- Rachel Kreighbaum, Feb. 2, Bailey’s Half Timers.

237 -- Diana Sowards, Feb. 7, Bailey’s Renegades.

236 -- Gayle Holland, Jan. 24, Bailey’s Renegades.

234 -- Sharron Wannamaker, Feb. 8, Allen’s Crosley Invitational.

232 -- Rachel Kreighbaum, Feb. 9, Bailey’s Half Timers.

230 -- Pam Cirasole, Jan. 29, Crosley Sunday Mixed 4s.

Juniors

267, 255 -- Nick Bruketta, Feb. 4, Hazel Dell Saturday Juniors.

234 -- Tessa Friason, Feb. 4, Hazel Dell Saturday Juniors.

Milestones

Rayna Trahan bowled a 252 game, 100 pins above her average, on Feb. 7 in the Battle Ground School Employees League at Tiger Bowl.

RUNNING

CLARK COUNTY RUNNING CLUB

Feb. 11

Washougal Greenway Runs

6 miles

1, Don Jenkins, 48, Roseberg, 35:40. 2, Bryan Chapman, 60, Woodland, 52:47. 3, Suzanne Frary, 48, Vancouver, 54:06.

3 miles

1, Patrick Kelly, 42, Vancouver, 18:28. 2, Mario Beaudoin, 40, Camas, 18:44. 3, Gary Hawkes, 31, Vancouver, 18:52. 4, Laurie Porter, 50, Washougal, 19:33. 5, Madeleine Sellers, 53, Washougal, 19:50. 6, Joe Rowley, 56, Troutdale, 21:13. 7, Joe Kregal, 67, Portland, 21:38. 8, Mark Staub, 56, Vancouver, 22:42. 9, Del Scharffenberg, 66, Milwaukie, 23:23. 10, Joseph Turner, 16, Vancouver, 23:43.

11, Paul Ruiz, 49, Vancouver, 23:51. 12, Jerry Clausen, 47, Vancouver, 24:06. 13, Mark Mansell, 51, La Center, 24:19. 14, Russ Zornick, 55, Vancouver, 24:20. 15, Rachel Turner, 18, Vancouver, 24:51. 16, Ron Rushford, 68, Vancouver, 25:35. 17, Denis Daly, 73, Vancouver, 25:41. 18, Odene Turner, 52, Vancouver, 26:08. 19, Michael Bailey, 40, Camas, 26:26. 20, Philip Bailey, 10, Camas, 26:27.

21, B Boomer, 54, Vancouver, 27:24. 22, Barbie Holder, 38, Vancouver, 28:05. 23, Brent Young, 41, Woodland, 28:06. 24, Debbie Mansell, 51, La Center, 28:12. 25, Mason Holder, 11, Vancouver, 28:36. 26, Alex Hunt, 9, Camas, 28:53. 27, Pat Hunt, 39, Camas, 28:56. 28, Ronda Mills, 33, Portland, 29:10. 29, Karen Bean, 31, Camas, 29:50. 30, Heather Hash, 28, Vancouver, 30:28.

31, Abby Ketring, 12, Washougal, 31:01. 32, Keith Ketring, 47, Washougal, 31:02. 33, Glen Hostetter, 56, Vancouver, 31:11. 34, Mark Bontty, 32, Portland, 32:38. 35, Dan Riley, 60, Vancouver, 32:47. 36, Kathy Mccollum, 56, Vancouver, 33:40. 37, Joyce Pilotte, 45, Vancouver, 34:17. 38, Gigi Rubrite, 65, Vancouver, 35:21.

YOUTH SOCCER

STATE CUP SCORES

Southwest Washington Youth Soccer Association

Founders Cup

Boys under 15

Sparta 2, VUSA Timbers Rojo 1

Girls under 11

CK United 00 Josserand 2, VUSA Timbers Rojo 0

Girls under 13

SCSS Copas 4, FC Edmonds Strikers 2

Finals

SCSS Copas 1, MI FC Foexw 0

Girls under 15

Seattle United West Blue 2, VUSA Timbers Rojo 0

Challenge Cup

Boys under 16

Pacific FC Fire 95 Nuzum 4, UPSC Thunder 2

Boys under 17

VUSA Northstar 2, FWFC Storm 94 White 1

Boys under 19

Pacific FC 93 4, ISC Arsenal B93 Red Cramer 2

Championship Cup

Boys under 18

Eastside FC Boys 93 Red 4, VUSA Timbers Red 1

Washington Soccer Academy

Founders Cup

Boys under 19

Finals

Federal Way United Ravens 4, WSA United 1

Girls under 18Finals

WSA Strikers 3, South Kitsap United 1

Boys under 16

Semifinals

Crossfire Select 2, WSA Xtreme 0

GYMNASTICS

NAYDENOV GYMNASTICS

Gliders Invitational

Feb. 10-12

At Ontario, Calif.

Level 7

Age 10

Shaela Ausmus -- vault 9.575 (2T); bars 8.60 (5); beam 9.025 (4T); floor 9.450 (2); all-around 36.650 (3).

Brooke Donabedian -- vault 9.375 (6); bars 9.150 (1); beam 9.275 (2); floor 9.375 (4); all-around 37.175 (1).

Megan Lee -- vault 9.575 (2T); bars 8.500 (6); beam 8.650 (7); floor 9.400 (3); all-around 36.125 (4).

Alma Mintie-Vegh -- vault 8.750 (5T); bars 9.425 (1); beam 7.800 (6); floor 8.900 (3); all-around 34.875 (6).

Age 11

Natalia Janahgiri -- vault 9.250 (8); bars 9.300 (1); beam 8.825 (7T); floor 9.250 (7); all-around 36.625 (5T).

Age 12-13

Emily Dragomir -- vault 9.475 (2T); bars 8.250 (11T); beam 8.500 (14); floor 9.100 (10T); all-around 35.325 (11).

Camilla Moses -- vault 9.450 (4); bars 9.450 (1T); beam 8.850 (10); floor 9.175 (6T); all-around 36.925 (3).

Kylie Weaver -- vault 9.375 (8T); bars 7.950 (16); beam 8.400 (15); floor 9.250 (4T); all-around 34.975 (14).

Level 8

Age 10-11

Hannah Noyes -- vault 8.500 (4); bars 9.250 (4); beam 6.900(4); floor 9.500 (2); all-around 34.150 (4).

Age 12-13

Alexandra Jagielski -- vault 8.675 (13); bars 9.025 (10); beam 8.175 (17T); floor 8.850 (13); all-around 34.725 (14).

Kiara Miles -- vault 8.700 (12); bars 9.100 (9); beam 7.950 (20); floor 9.200 (5t); all-around 34.950 (12).

Level 9

Age 12

Stephanie Grey -- vault 8.875 (4); bars 8.850 (5); beam 8.850 (4); floor 8.975 (3); all-around 35.550 (3).

Ashley Kempf -- vault 8.600 (8); bars 8.300 (7); beam 7.450 (9); floor 8.200 (9); all-around 32.550 (8).

Level 9

Age 13

Lillie Minor -- vault 8.750 (5); bars 9.000 (2); beam 7.075 (9); floor 8.925 (9); all-around 33.750 (9).

Level 10

Age 16

Jenny Kanchanavaleerat -- vault 9.600 (2T); bars 6.550 (14); beam 8.050 (14); floor 7.850 (12); all-around 32.050 (14).