Prep sports schedule for week of Jan. 16-21

By

Published:

 

(Schedule subject to change)

MONDAY, Jan. 16

BOYS BASKETBALL

Fort Vancouver at Mark Morris, 7 p.m.

TUESDAY, Jan. 17

BOYS BASKETBALL

Union at Evergreen, 7 p.m.

Heritage at Battle Ground, 7 p.m.

Skyview at Mountain View, 7 p.m.

Kelso at Camas, 7 p.m.

Hudson’s Bay at Columbia River, 7 p.m.

Prairie at Fort Vancouver, 7 p.m.

Woodland at Mark Morris, 7 p.m.

Hockinson at Washougal, 7 p.m.

Ridgefield at Toledo, 7:15 p.m.

Kalama at Stevenson, 7:30 p.m.

White Salmon at Castle Rock, 7 p.m.

La Center at Ilwaco, 7:30 p.m.

King’s Way Christian vs. Seton Catholic, 7:30 p.m. at Skyridge MS

Washington School for Deaf at Pope John Paul II, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Union at Evergreen, 5:30 p.m.

Heritage at Battle Ground, 5:30 p.m.

Mountain View at Skyview, 7 p.m.

Camas at Kelso, 7 p.m.

Columbia River at Hudson’s Bay, 7 p.m.

Prairie at Fort Vancouver, 5:30 p.m.

Mark Morris at Woodland, 7:30 p.m.

Washougal at Hockinson, 7:30 p.m.

Toledo at Ridgefield, 7:15 p.m.

Kalama at Stevenson, 6 p.m.

La Center at Ilwaco, 5:45 p.m.

White Salmon at Castle Rock, 5:45 p.m.

King’s Way Christian vs. Seton Catholic, 6 p.m. at Skyridge MS

WEDNESDAY, Jan. 18

WRESTLING

Skyview at Heritage, 7 p.m.

Union at Evergreen, 7 p.m.

Columbia River at Kelso, 7 p.m.

Fort Vancouver at Mark Morris, 7 p.m.

Prairie at Mountain View, 7 p.m.

R.A. Long at Washougal, 7 p.m.

Woodland at Hockinson, 7 p.m.

GIRLS BOWLING

Skyview vs. Evergreen, 3:15 p.m. at Bailey’s Classic Lanes

Union vs. Heritage, 3:15 p.m. at Big Al’s

Battle Ground at Hudson’s Bay, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Mark Morris vs. Columbia River, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Hudson’s Bay vs. Camas, 3:15 p.m. at Big Al’s

Mountain View vs. R.A. Long, 3:15 p.m. at Triangle Lanes

Prairie vs. Kelso, 3:15 p.m. at Triangle Lanes

THURSDAY, Jan. 19

BOYS BASKETBALL

Evergreen at Skyview, 7 p.m.

Fort Vancouver at Camas, 7 p.m.

Columbia River at Prairie, 5:30 p.m.

Mountain View at Kelso, 7 p.m.

Kalama at La Center, 7 p.m.

King’s Way Christian at Washington School for Deaf, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Camas at Fort Vancouver, 7 p.m.

Columbia River at Prairie, 7 p.m.

Kelso at Mountain View, 7 p.m.

Castle Rock at Ridgefield, 7:15 p.m.

Kalama at La Center, 5:45 p.m.

Seton Catholic at Portland Lutheran, 6:30 p.m.

King’s Way Christian at Washington School for Deaf, 5:30 p.m.

WRESTLING

Camas at Hudson’s Bay, 7 p.m.

Ridgefield, Kalama, Toledo at Stevenson, 7 p.m.

Ilwaco, La Center at Castle Rock, 7 p.m.

BOYS SWIMMING

Skyview, Fort Vancouver vs. Columbia River, Hudson’s Bay, 3:30 p.m.

Evergreen, Heritage, Mountain View, Union vs. Camas, North County, 3:15 p.m. at LaCamas Swim and Sport

FRIDAY, Jan. 20

BOYS BASKETBALL

Battle Ground at Union, 7 p.m.

Washougal at Mark Morris, 7 p.m.

R.A. Long at Hockinson, 7 p.m.

Castle Rock at Ridgefield, 7:15 p.m.

White Salmon at Toledo, 7 p.m.

Stevenson at Ilwaco, 7:30 p.m.

Pope John Paul II vs. Vancouver Christian, 7 p.m. at WSD

GIRLS BASKETBALL

Battle Ground at Union, 5:30 p.m.

Evergreen at Skyview, 7 p.m.

Mark Morris at Washougal, 7 p.m.

Hockinson at R.A. Long, 7 p.m.

White Salmon at Toledo, 5:45 p.m.

Stevenson at Ilwaco, 5:45 p.m.

GIRLS BOWLING

Skyview vs. Prairie, 3:15 p.m. at Tiger Bowl

Evergreen vs. Heritage, 3:15 p.m. at Big Al’s

Battle Ground vs. Mountain View, 3:15 p.m. at Bailey’s Classic Lanes

Camas vs. Columbia River, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Mark Morris vs. Hudson’s Bay, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Union vs. Kelso, 3:15 p.m. at Triangle Lanes

SATURDAY, Jan. 21

BOYS BASKETBALL

Columbia River at Camas, 7 p.m.

Fort Vancouver at Mountain View, 7 p.m.

Prairie at Hudson’s Bay, 7 p.m.

Centralia at Mark Morris, 7 p.m.

Napavine at Toledo, 7 p.m.

Three Rivers Christian vs. Vancouver Christian, 7 p.m. at WSD

GIRLS BASKETBALL

Camas at Columbia River, 7 p.m.

Mountain View at Fort Vancouver, 7 p.m.

Prairie at Hudson’s Bay, 5:30 p.m.

Three Rivers Christian vs. Vancouver Christian, 5:3 p.m. at WSD

WRESTLING

Skyview at Lumberjack Tournament

Evergreen, Mountain View at South Kitsap Tournament

Heritage at Klahowya Klassic at Silverdale

Camas, Hudson’s Bay, Prairie, Ridgefield, Washougal at Columbia Gorge Invitational at Stevenson

Columbia River at Pac-Ram at Seaside, Ore.

Fort Vancouver, Woodland, Hockinson, La Center at Kalama Rubber Chicken Invitational

GYMNASTICS

Skyview, Columbia River, Hudson’s Bay vs. Battle Ground, Prairie, 9 a.m. at Naydenov

Fort Vancouver vs. Evergreen, 5 p.m. at VEGA Camas

Mountain View vs. Heritage, 2 p.m. at VEGA North