High school scoreboard 3/21

Published:

 

WEDNESDAY’s schedule

(Schedule subject to change)

BASEBALL

Camas at Hudson’s Bay, 4 p.m.

Columbia River at Kelso, 4 p.m.

Corbett (Ore.) at Stevenson, 4 p.m.

SOFTBALL

Heritage at Camas, 4 p.m.

Evergreen at Mountain View, 4 p.m.

Skyview at Prairie, 4 p.m.

Union at Kelso, 4 p.m.

Adna at Hockinson, DH, 3:30 p.m.

BOYS SOCCER

Skyview vs. Heritage, 7 p.m. at McKenzie Stadium

Evergreen vs. Union, 7 p.m. at McKenzie Stadium

Fort Vancouver at Battle Ground, 7 p.m.

Prairie at Camas, 7 p.m.

Hudson’s Bay vs. Columbia River, 7 p.m. at Kiggins Bowl

Mountain View at Kelso, 4 p.m.

Washougal at Hockinson, 7 p.m.

Mark Morris at R.A. Long, 7 p.m.

TRACK AND FIELD

Stevenson, Ridgefield, White Salmon, King’s Way Christian at Woodland, 3:30 p.m.

Hockinson at Sherwood (Ore.) Relays

GIRLS TENNIS

Union at Battle Ground, 3:30 p.m.

Heritage at Skyview, 3:30 p.m.

Hudson’s Bay at Columbia River, 3:30 p.m.

Fort Vancouver at Mountain View, 3:30 p.m.

Kelso at Prairie, 3:30 p.m.

Camas at Mark Morris, 3:30 p.m.

GIRLS GOLF

Kelso vs. Evergreen, 3 p.m.

Prairie vs. Union, 3 p.m. at Camas Meadows

Baseball

CAMAS 12, HUDSON’S BAY 4

At Concordia University, PortlandCamas 030 700 2--12 10 3

H. Bay 000 300 1--4 5 7

Camas 1-1 (1-0)

Pitchers -- Nate Lauritzen 5 IP, win (8K); Connor McClellen 2 IP. Highlights: Lauritzen 1-2, R; Nate Culver 1-3, RBI; Dylan White 2-3, 2 RBI, 2B; McClellen 1-2, 3 R; Jase Schumacher 1-2, 2 RBI, 3B; Trent Johnson 1-2, R, RBI.

Hudson’s Bay (0-3, 0-1)

Pitchers -- Buck Hale 4 IP, loss; Emilio Alcantar 2 IP; Zach Thompson 1 IP. Highlights -- Alcantar 2-4, 2 R, 3B; Hale 2-3 R, RBI; Micah Fitzpatrick 1-3; Joey Bomers RBI; Eric Fich RBI.

Monday’s late game

HOCKINSON 16, RIDGEFIELD 6

Hockinson 03(11) 02--16 7 1

Ridgefield 230 10--6 7 2

Hockinson

Pitching -- Babikoff 3 IP, win; Highlights -- Craven 2-5, 2B, run, 3 RBI.

Ridgefield

Pitching -- Martin 2 IP; Schwinoff IP, loss; Osborn IP, I. Williams 2 IP; Highlights -- Boyer 2-2, HR, run, 2 RBI; Schwinoff 1-3, HR, run, 2 RBI.

SOFTBALL

CAMAS 15, WASHOUGAL 0

Washougal 000 -- 0 0 1

Camas 537 -- 15 12 0

Washougal

Pitcher -- Carrol 3 IP, loss (2 Ks).

Camas (3-0)

Pitcher -- Harli Hubbard 3 IP, win (8 Ks). Highlights -- Amee Aarhus 2-2, 2 runs; Lena Richards 1-3, 2 runs; Mikaela Searight 3-3, 3B, 3 runs, 2 RBI; Erin Tauscher 1-1, 3 runs; Sarah Nidick 3-3, 7 RBI, 2 triples, 2 runs; Hubbard 1-1, 2B, RBI, run; Corrina Hopkins run; Hannah Wellborn 1-3, run, 3B, 2 RBI.

JV -- Camas C Team 4, Washougal JV 2

Monday

MARK MORRIS 9, HUDSON’S BAY 3

Mark Morris 300 041 1--9 8 1

Hudson Bay 011 001 0--3 3 6

Mark Morris

Pitcher -- A. Gilbert 7 IP, win (5Ks). Highlights -- K. Lambert 2-5, 2B, 2 runs; M. Reeves 1-3, run; R. Sluder 2-4, 2 runs; M. Emerson 1-2, HR, 2 runs; T. Bjorge 2-4, run.

Hudson’s Bay

Pitchers -- Kaycee Jones 3 IP, 4k; Bri Willams 4 IP, loss (6K). Highlights -- Traci Crollard run; Kailey Soto 1-3; Dusti Blair run; Kaycee Jones 2-3, HR.

BOYS SOCCER

RIDGEFIELD 5, STEVENSON 0

Stevenson

Goalkeeper saves -- No report.

Ridgefield (3-0)

Goals (assists) -- Kyle Morris (Tanner Konkright), Jared Williams, Nate Miller, Tanner Konkright (Brett Johnson), Kyle Morris; Goalkeeper saves -- Tyson Wright 3.

Halftime -- Ridgfield 3-0.

JV -- Ridgefield won.

SETON CATHOLIC 5, KING’S WAY CHRISTIAN 0

King’s Way

Goalkeeper saves -- no report.

Seton Catholic (4-0)

Goals (assists) -- John Polen (unassisted); Sean Powell (Erik Powell); S. Powell (Polen); E. Powell (Polen), E. Powell (Polen); Goalkeeper saves -- Keith Kuzis 1.

Halftime -- 2-0.

Boys track and field

UNION 92, FOREST GROVE 43

100 meters -- 1, Ryan Stanford (Union) 11.51; 200 -- 1, Treve Ensley (U) 24.21; 400 -- 1, Evan Freeman (U) 52.83; 800 -- 1, Tanner Sork (U) 1:59.73; 3,000 -- 1, Roman Kirkov (U) 9:37.93; 110 hurdles -- 1, Josiah Reynolds (U) 16.67; 300 hurdles -- 3, James McCahon (FG) 42.99; 400 relay -- 1, Union (AJ Anderson, Gabe Rego, Ryan Stanford, Treve Ensley) 44.70; 1,600 relay -- 1, Forest Grove 3:44.40; Shot put -- 1, Micah Merfeld (U) 41-10; Discus -- 1, Phil Westphal (U) 119-4; Javelin -- 1, Micah Merfeld (U) 137-3; High jump -- 1, Micah Merfeld (U) 6-0; Long jump -- 1, Micah Merfeld (U) 19-5; Triple jump -- 1, Zac Collins (FG) 39-6; Pole vault -- 1, Joe Thompson (U) 12-0.

WASHOUGAL 106, WHITE SALMON 34, STEVENSON 33

100 meters -- K. Short (Wash) 11.66; 200 -- K. Short (Wash) 24.3; 400 -- M Steinbrook (Wash) 53.3; 800 -- G. McGee (Wash) 2:14.21; 1,600 -- S. Eustis (Wash) 5:04; 3,200 -- L. Tenfingers (Ste) 11:11.23; 110 hurdles -- J. Harris (Wash) 16.02; 300 hurdles -- N. Bell (WS) 50.29; 400 relay -- Washougal 48.2; 1,600 relay -- White Salmon 3:55.96; Shot put -- M. Carter (Ste) 45-4 ; Discus -- J. harris (Wash) 119-8; Javelin -- C. Economides (Wash) 133-5; High jump -- J. Reagan (Wash) 5-2; Long jump -- K. Short (Wash) 18-9 ; Triple jump -- J. Harris (Wash) 39-2 ; Pole vault -- A. Thomas (Wash) 10-6.

GIRLs track and field

UNION 106.5, FOREST GROVE 28.5

100 meters -- 1, Jessica Ojukwu (Union) 13.15; 200 -- 1, Jessica Ojukwu (U) 27.31; 400 -- 1, Kaitlyn McKinney (U) 59.09; 800 -- 1, Kaitlyn McKinney (U) 2:33.50; 3,000 -- 1, Alexis Fuller (U) 10:35.99; 100 hurdles -- 1, Tuileisu Anderson (U) 18.46 300 hurdles -- 1, Heather Browning (U) 51.26; 400 relay -- 1, Union (Taylor Troupe , Bobbi Eckler, Caitlin Glass, Jessica Ojukwu) 51.03; 1,600 relay -- 1, Forest Grove 4:28.01; Shot put -- 1, Vanessa Muckerheide (U) 30-6; Discus -- 1, Vanessa Muckerheide (U) 97-9; Javelin -- 1, Angelique Williams (U) 107-3; High jump -- 1, Heather Browning (U) 5-2; Long jump -- 1, Tayler Troupe (U) 15-6; Triple jump -- 1, Shannon Hammond (FG) 30-2; Pole vault -- 1, Lily Sulima (U) 7-6.

WASHOUGAL 87, STEVENSON 45, WHITE SALMON 37

100 meters -- K. Johnson (Wash) 13.58; 200 -- A. Rude (WS) 29.05; 400 -- A. Rude (WS) 1:06.3; 800 -- I. Sampson (Wash) 2:42.9; 1,600 -- C.Crotez (WS) 6:02.35; 3,200 -- K. Miller (Wash) 13:36; 100 hurdles -- Jen Rathgeber (Ste) 16.56; 300 hurdles -- Rathgeber (Ste) 49.61; 400 relay -- Washougal 59.21; 800 relay -- Washougal, time not reported; 1,600 relay -- White Salmon, 4:39.56; Shot put -- M. Greear (Wash) 35-1 ; Discus -- M. Greear (Wash) 76-6; Javelin -- M. Pfeifer (Wash) 93-5; High jump -- K Wright (Wash) 5-0; Long jump -- Jen Rathgeber (Ste) 16-5 ; Triple jump -- K. Johnson (Wash) 30-2 ; Pole vault -- M. McCrum (Ste) 7-0.

GIRLs GOLF

MOUNTAIN VIEW 210, EVERGREEN 291

At par-36 Green Mountain

Mountain View -- Rachel Kim 48, Jennae Lecomte 54, Clarisa Witherup 60, Abby Kadrmas 72, Ahreum Yang 48.

Evergreen -- Autumn Johnson 59, Kendra Johnson 72, Keilea Swearingen 65, Jenna Kennedy 95.