High school scoreboard 3/29

Published:

 

FRIDAY’S SCHEDULE

(Schedule subject to change)

BASEBALL

Evergreen at Battle Ground, 4 p.m.

Heritage at Skyview, 4 p.m.

Union at Camas, 4 p.m.

Columbia River at Mountain View, 4 p.m.

Prairie at Kelso, 4 p.m.

Hudson’s Bay at Fort Vancouver, 4 p.m.

SOFTBALL

Skyview at Sandy (Ore.), DH, 3:30 p.m.

BOYS SOCCER

White Salmon at Ridgefield, 7 p.m.

GIRLS TENNIS

Battle Ground at Union, 3:30 p.m.

Skyview at Evergreen, 3:30 p.m.

Heritage at Camas, 3:30 p.m.

Kelso at Columbia River, 3:30 p.m.

Hudson’s Bay at Prairie, 3:30 p.m.

White Salmon at King’s Way Christian, 3:30 p.m.

BASEBALL

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Skyview(6-3) 4 0

Heritage (6-3) 3 1

Camas (2-2) 2 2

Union (7-1) 2 2

Battle Ground 1 3

Evergreen 0 4

SKYVIEW 9, CAMAS 2

Skyview 000 050 4–9 11 1

Camas 000 020 0–2 7 2

Skyivew

Pitching — Adam Walker 7 IP, 2 ER, 7 H, 1 BB, 8 K, win; Highlights — Reiley Henderson 1-4, run, RBI; Jordan Freese 1-4, 3B, ; Alec Chaney 2-3, 2 runs, 2 RBI; Braydon Maney 1-3, 2B, RBI; Brian Valentine run; Brooks Hanson 1-3, 2 runs; Ian Hamilton 1-3, 3B, 2 runs, 2 RBI; Curtis. Perrin 4-4, 2B, run, RBI.

Camas

Pitching — Tyler Hallead 5 IP, 5 ER, 5 H, 2 BB, 7 K, loss; Sam Jones 1 IP, 0R, 2 H; Chase Gallagher 1 IP, 3 ER, 4 R, 4 H, 1 BB, 1K; Highlights — Spencer Hunt 1-3; Reilly Hennessey run; Blake Christopher 1-3; Dylan White 1-3, run, RBI; Tyler Hows 1-3, 2B; Tyler Hallead RBI; Connor Zepponi 1-3; Trent Johnson 1-2, 2B; Nolan Hunt 1-1.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

HOCKINSON 7-5, RIDGFIELD 1-7

First Game

Ridgefield 000 001 0–1 2 2

Hockinson 223 000 x–7 8 0

Ridgefield

Pitching — Joe Siegel 4 IP, 8H, 3 ER, 4 BB, 3 Ks, loss; Ian Williams 2 IP, 3 Ks, 1H, 1BB. Highlights — Siegel 1-3, 2B; Nick Martin 1-2, run.

Hockinson

Pitching — Joel Worden 7 IP, win 11 Ks; Highlights — Jarred Gomez 1-2, RBI; Dylan Butler 2-4, 2 2Bs, 3 RBI; Taylor Ellensohn 2-3, 2 RBI; Taylor Rennaker 2-3 RBI; Thomas Kirschenbaum 1-2.

Second Game

Ridgefield 200 050 0–7 6 1

Hockinson 000 020 3–5 10 2

Ridgefield

Pitching — Nick Martin 42/3 IP, win, 7 Ks, 5H, 1 ER, 3 BB; Johnny Osborn 21/3 IP 5 Ks, 2 H, 1 ER, 1 BB. Highlights — Joe Siegel 2-2, 2 runs; Nick Martin 2-4, 4 RBI, 2B; Grant Mersinger 1-3, run, RBI; Jarrett Brown 2 runs, RBI; Sam Gillenwater 1-2, RBI.

Hockinson (2-5, 2-1)

Pitching — Butler 5 IP, 4Ks, loss; Rennaker 2 IP; Highlights — Gomez 5-5, 2 runs, RBI; Butler 1-2 RBI; Justin Anderson 1-4 RBI; Rennaker 2-4 RBI.

JV Ridgefield 5-1, Hock 14-0.

R.A. LONG 8-11, WASHOUGAL 4-1

First GameR.A. Long 000 221 3–8 10 3

Wash. 040 000 0–4 4 2

R.A. Long

Pitching — Rauson Fine 3 IP; Jose Hinajosa 4 IP, win.

Washougal

Pitching — Jake Myers 31/3 IP; Sean Guthrie 12/3 IP, loss; Brandon Casteel 2 IP. Highlights — Casteel 3-4, 2B, 2 RBI; Braden Devlin 1-4, RBI.

Second Game

R.A. Long 200 303 3–11 10 1

Wash. 100 000 0–1 4 5

R.A. Long

Pitching — Tanner Ruffe 7 IP, win. Highlights — Brady Hulings 1-4; Rauson Fine 2-4, 3B; Spencer Thorsen 2-4, 2B, RBI; Ryan Peerboom 1-3, 2B; Eric Rosellini 2-3, 3 RBI; Ruffe 1-4; Tyler Messinger 1-4.

Washougal (0-7, 0-3)

Pitching — Adam Kretzschmar 4 IP, loss; Max Schmid 11/3 IP; Nick Costa-Stange 12/3 IP. Highlights — Brandon Casteel 1-3, 2B; Braden Devlin 1-3, 2B, RBI; Gage Cox 1-3; Brandon Crawford 1-2.

1A TRICO LEAGUE

LA CENTER 6-23,WHITE SALMON 2-2

Linescores not available.

SOFTBALL

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

MOUNTAIN VIEW 13, FORT VANCOUVER 0

Fort Van. 000 00–0 0 1

MtnView 605 2x–13 18 2

Fort Vancouver

Pitching — Boneville 4 IP, loss.

Mountain View (4-3)

Pitching — Kimberly Reed 5 IP, win, 9K, 0BB; Highlights — Clara Hatfield 3-4; Taylor Hale 1-2 RBI; Bailey Gaspar 1-2 HR 2RBI; Katelyn Lukes 3-3; Jessica Alcomendas 1-3; Reed 2-3 2RBI; Colleen Driscoll 1-2 RBI; Riliegh Grady 1-1 RBI; Jocie Newton 2-3 RBI; Lauren Warner 2-3 HR 2B 4RBI.

JV — Mountain View won.

1A TRICO LEAGUE

LA CENTER 15-5,WHITE SALMON 0-4

Game 1La Center 107 07–15 17 4

W. Salmon 000 00–0 1 4

La Center

Pitching — Emily Muffett, 3IP, win, 1H, 0BB, 3K; Alicen Smith, 2IP, 2K, 0H, 0BB; Highlights — Alicen Smith 3-6, 2RBI; Haley Stinson 1-4, RBI; Kayla Aguirre 2-2, RBI; Sam Norris 1-4, 2 RBI; Emily Muffett 2-4, 3 RBI; Rachel Moudy 1-4, RBI; Amanda Moudy 2-3; Sierra Block 2-4; Tessa Gawley 2-2, 2 RBI; Andrea Griffee 2-2, 2RBI.

White Salmon

Pitching — C. Cox, 5IP, loss, 17 H, 6 BB, 3K; Highlights — Orr 1-2.

Game 2 (8 innings)

W. Salmon 002 110 00–4 6 4

La Center 000 031 01–5 5 4

White Salmon

Pitching — C. Cox, loss, 7.1 IP, 5 H, 2K, 4BB. Highlights — Gross 1-4; Orr 1-5; Reetz 2-4, Knowles 1-4; Gilligan 1-4.

La Center

Pitching — Emily Muffett, 8IP, win, 1 BB, 3 K; Highlights — Alicen Smith 1-5, RBI; Haley Stinson 1-1; Kayla Aguirre 1-4, 2RBI; Sam Norris 1-4, RBI; Amanda Moudy 2-3, HR, RBI; Tessa Gawley 1-3.

JV — La Center swept White Salmon

NON-LEAGUE

CAMAS 6, PRAIRIE 1

Camas 022 200 0–6 8 3

Prairie 000 100 0–1 6 1

Camas (5-1)

Pitching — Katie Schroeder 7 IP, win, 11 Ks; Highlights — Hannah Welborn RBI; Lena Richards 3-3, run, 2 RBI, 2B; Amee Aarhus run; Erin Tauscher 1-3, RBI; Schroeder 2-3, run; Rio Smith 1-3, run; Tori O’Neil 1-3 run; Mackenzie Farnham 1-3 2 RBI; Cailyn Grindy 1-3 run, RBI.

Prairie

Pitching — Irene McGuire 5IP, 7H, 6BB; Maddie Williiams 2IP, 1H, 3K; Highlights — Nicole O’Haver 1-4; Taylor Bussey 3-3, 2B; Sarah Landstrom 1-2, RBI; Holly Kersanty 1-3.

SKYVIEW 7, COLUMBIA RIVER 6

Skyview 200 302 0–7 10 3

Col. River 100 013 1–6 5 6

Skyview

Pitching — Michelle Brincefield 7 IP, win, 10 Ks, 2 ER. Highlights — Michaela Lee 2-4, RBI; Emily Garcia 1-4; Alexandra Barter 1-4, 2 RBI; Megan Settje 2-3, 2B; Emily Dobbin 1-5; Alex Hull 1-4; Brincefield 1-4, RBI; Jessica Schaub 1-4.

Columbia River

Pitching — Katelyn Costanza 7 IP, loss, 7 Ks, 2 ER. Highlights — Maggie Harshaw 2-4, 2B, 2 RBI; Natalie Luther 1-4, RBI; Ashley McGee 1-1, 2B; Allie Hutchinson 0-2, RBI; Teaghan Cowles 1-3.

WASHOUGAL 11, HUDSON’S BAY 5

Hud. Bay 101 012 0–5 10 3

Wash. 030 323 x–11 9 2

Hudson’s Bay

Pitching — K. Woodling 3 IP, loss; T. Fouer 2 IP; K. Martin 1 IP. Highlights — T. Crollard 1-4, 2B; K. Soto 2-4; R. Collins 2-4, 2B; K. Jones 1-3, 2B; K. Post 1-4; M. Wirth 2-4; A. Whitney 1-3, single, RBI.

Washougal (4-2)

Pitching — Courtney Shelley 7 IP, win, 5 Ks. Highlights — Shelley 3-3, RBI; Ashley Carroll 1-4, 2B, 2 RBI; Becca Dennett 1-4, 2B; Savana Kepner 2-3, RBI; Jackie Cohrs 1-2, 2B; Whitnie Sampson 1-4, RBI.

JV — Washougal 6-2.

WOODLAND 5, MARK MORRIS 0

M. Morris 000 000 0–0 1 3

Woodland 000 311 x–5 6 1

Mark Morris

Pitching — Gilbert 6 IP, loss, 6H, 5K, 3BB.

Woodland

Pitching — Makayla Lefever, 7IP, win, 1H, 15K, 0BB; Highlights — Pilkington 1-4; Flanagan 1-3; Tesdale 2-3; Dyson 1-3; Trice 1-2.

BOYS SOCCER

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T

Skyview 2 0 0

Union 2 0 0

Battle Ground 1 1 0

Camas 1 1 0

Evergreen 0 2 0

Heritage 0 2 0

CAMAS 6, BATTLE GROUND 0

Camas

Goals (assists) — Cayne Cardwell (Austin Cassity); Cameron Eyman (Caleb Morrisey); Cassity (Bennett Lehner); Morrisey; Lehner; Cardwell. Goalkeeper saves — Sharif Batroukh 1.

Battle Ground

Goalkeeper saves — Jacob Campanelli 5.

Halftime — Camas 3-0.

JV — Camas 1-0.

SKYVIEW 3, EVERGREEN 0

Evergreen

Goalkeeper saves — Oscar Perez 6.

Skyview

Goals (assists) — Carter Johnson (Brandon Zilles); Bobby Hutchin (Austin Horner); Sala Moreno (Simon Buchan). Goalkeeper saves — Evan Laws 2.

Halftime — 0-0.

UNION 3, HERITAGE 1

Union

Goals (assists) — Jonathan Zavalla (Gabe Martin); Nathaniel Cheney (Zavalla); Luke Foster (Mitch Wheelon); Goalkeeper saves — Pasha Hashemi 0, Grant Alcorn 0.

Heritage

Goals (assists) — Illya Semyrazum (Ibrahim Abualia). Goalkeeper saves — not reported.

Halftime — Union 1-0.

JV — Union won.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T

Columbia River (4-4) 2 0 0

Prairie 1 0 1

Hudson’s Bay 1 1 0

Fort Vancover (3-5) 1 1 0

Mountain View 0 1 1

Kelso 0 2 0

PRAIRIE 2, MOUNTAIN VIEW 2

Mountain View

Goals (assists) — Tristen Payne (Elliot Vaughn); Sam Raia (Fabien Celestin). Goalkeeper saves — Christian Asivido 5.

Prairie

Goals (assists) — Josh Morr (Christian Thyron); Stefan Thyron (PK). Goalkeeper saves — Ben Stevenson 13.

Halftime — Prairie 1-0

JV — Mountain View 5-0.

COLUMBIA RIVER 4, HUDSON’S BAY 0

Columbia River

Goals (assists) — Codie Schoene (Brian Wright), Wright (Ben Bolte), Wright (Shane Dixon), Dixon (Austin Ficco). Goalkeeper Saves — Ian David 0, Ian Gorham 1, Henry Jones 1.

Halftime — Columbia River 2-0

JV — River 3-0

FORT VANCOUVER 4, KELSO 0

Kelso

No report.

Fort (3-5, 1-1)

Goals (assists) — Dmitriy Tkachenko (ua), Edwin Duran (Enrique Garcia-Gonzalez), Trong Nguyen (Alex Ruiz), Nguyen (Ruiz); Goalkeeper saves — Oswaldo Camarena 4.

Halftime — 3-0.

JV — 1-1.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

HOCKINSON 4, WASHOUGAL 0

Washougal

Goalkeeper saves — Chase Duey 3.

Hockinson (4-3, 1-1)

Goals (assists) — Conner Thompson (Jared O’Dell), Thompson (Emmanuel Gil), Shawn Marion (Thompson), Marion (ua); Goalkeeper saves — Casey Turner 7.

Halftime — Hockinson 1-0.

JV — Hockinson 2-0.

WOODLAND 5, KING’S WAY 1

Woodland (3-4, 3-3 Trico)

Goals (assists) — Vince Dizon (Anthony Dizon); V. Dizon (Fernando Martin-Meana); A. Dizon; A. Dizon (Martin-Meana); Charlie Yates (Zack Pottratz); Goalkeeper saves — Carson LeFrancq 6.

King’s Way

No report

Halftime — 2-0.

BOYS TRACK AND FIELD

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

UNION 91, BATTLE GROUND 54

100 meters — Kelsy Gardner (BG) 11.35; 200 — Robert Peterson (BG) 23.2; 400 — Luke Sparks (U) 52.43; 800 — Levi Sparks (U) 2:00.69; 1,600 — Noel Reyes (U) 4:42.7; 3,200 — Jordan Moore (U) 10:35.8; 110 hurdles — Sean Jones (U) 16.36; 300 hurdles — Bryce Evans (U) 42.59; 400 relay — Battle Ground 48.9; 1,600 relay — Battle Ground 3:36.01; Shot put — Leon Siofele (U) 42-51/4; Discus — Leon Siofele (U) 148-7; Javelin — Micah Merfeld (U) 157-9; High jump — Micah Merfeld (U) 6-2; Long jump — Micah Merfeld (U) 20-5; Triple jump — Daniel Duong (BG) 42-81/2; Pole vault — Matt Sivley (U) N/A.

CAMAS 109, EVERGREEN 36

100 meters — Grayson Anderson (C) 10.89; 200 — Cole Zarcone (C) 23.23; 400 — Jackson Cutler (C) 52.86; 800 — Ryan Gunther (C) 2:06.27; 1,600 — Riley Hein (C) 4:35.53; 3,200 — Andrew Kaler (C) 9:43.88; 110 hurdles — Isaiah Ephraim (C) 16.18; 300 hurdles — Isaiah Ephraim (C) 42.30; 400 relay — Evergreen 45.55; 1,600 relay — Camas 3:39.12; Shot put — Chris Durrett (C) 49-31/2; Discus — Brody Bagnall (E) 142-6; Javelin — Rees Alferd (E) 137-0; High jump — Grayson Anderson (C) 6-6; Long jump — Josh Ryan (C) 42-41/2; Triple jump — Josh Ryan 42-41/2; Pole vault — Blane Behernt (C) 13-6.

SKYVIEW 107, HERITAGE 38

100 meters — Kevin Washington (S) 10.65; 200 — Washington (S) 22.25; 400 — Elliott Wills (S) 51.41; 800 — Keaton Spiller (H) 2:03.6; 1,600 — Kaden Harbertson (S) 4:37.6; 3,200 — James Breen (H) 10:14.0; 110 hurdles — Tony Sparrow (S) 14.71; 300 hurdles — Sparrow (S) 41.19; 400 relay — Skyview 44.39; 1,600 relay — Skyview 3:33.8; Shot put — William Lopez (S) 47-6; Discus — Lopez (S) 136-3; Javelin — Jabari Marshall (S) 158-41/2; High jump — Peyton Fredrickson (S) 6-0; Long jump — Devin Scott (H) 20-3; Triple jump — Scott (H) 43-41/2; Pole vault — Scott (H) 11-6.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

WASHOUGAL 100, R.A. LONG 44

100 meters — Jacob Yordy (RAL) 11.00; 200 — Jacob Yordy (RAL) 23.11; 400 — Josh Banks (W) 56.25; 800 — Geer McGee (W) 2:17; 1,600 — Isaac Stinchfield (W) 4:32; 3,200 — Sean Eustis (W) 10:06; 110 hurdles — Joe Harris (W) 15.27; 300 hurdles — Jacbo Bowen (W) 48.48; 400 relay — Washougal 46.42; 1,600 relay — Washougal 4:01; Shot put — Mitch Moe (RAL) 51-4; Discus — Mitch Moe (RAL) 144-0; Javelin — Austin Tofell (W) 140-10; High jump — James West (W) 5-0; Long jump — Adam Thomas (W) 18111/4; Triple jump — Joe Harris (W) 39-11/4; Pole vault — Adam Thomas (W) 12-6.

1A TRICO LEAGUE

KALAMA MEET

Competing teams: Seton Catholic, Stevenson, White Salmon, Ilwaco, Kalama

100 meters — Ian Boyle (SC) 11.42; 200 — Ian Boyle (SC) 24.65); 400 — Kenny Price (I) 57.26; 800 — Corey Rich (WS) 2:07.66; 1,600 — Brad Rich (WS) 4:37.21; 3,200 — Logan TenFingers (St) 11:03.53; 110 hurdles — Jared Neiman (K) 15.40; 300 hurdles — Jared Neiman (K) 41.90; 400 relay — Kalama 46.65; 1,600 relay — White Salmon 3:43.86; Shot put — Matthew Abruzzini (K) 42-5; Discus — Bradley Hunt (K) 105-6; Javelin — Weston Johnson (K) 140-2; High jump — Ty O’Neal (S) 5-4; Long jump — Jared Neiman (K) 19-10; Triple jump — Michael Clizbe (K) 37-2; Pole vault — Brandon Campbell (St) 11-0.

GIRLS TRACK AND FIELD

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

UNION 89, BATTLE GROUND 61

100 meters — Jessica Ojukwu (U) 13.07; 200 — Jessica Ojukwu (U) 26.43; 400 — Kaitlyn McKinney (U) 1:01.58; 800 — Cassie McKinney (U) 2:33.6; 1,600 — Alexis Fuller (U) 5:18.2; 3,200 — Alexis Fuller (U) 12:25; 100 hurdles — Heather Browning (U) 16.06; 300 hurdles — Heather Browning (U) 47.34; 400 relay — Union 53.2; 800 relay — Battle Ground 1:50.9; 1,600 relay — Union 4:18.68; Shot put — Jossilyn Blackman (BG) 35-6; Discus — Vanessa Muckerheide (U) 1:50.9; Javelin — Jossilyn Blackman (BG) 105-3; High jump — Rachelle Rast (BG) 4-8; Long jump — Andrea Olstead (BG) 16-8; Triple jump — Nicole Carlson (U) 31-71/44; Pole vault — Daria Gladkov (U) 8-9.

CAMAS 114, EVERGREEN 36

100 meters — Jamilah Harper (E) 12.97; 200 — Jordan Davis (C) 27.64; 400 — Alexa Efraimson (C) 58.27; 800 — Camille Parsons (C) 2:27.06; 1,600 — Camille Parsons (C) 5:26.28; 3,200 — Alissa Pudlitzke (C) 11:14.62; 100 hurdles — Jordan Davis (C) 16.15; 300 hurdles — Kimi Knight (C) 47.24; 400 relay — Evergreen 52.26; 800 relay — Camas 1:52.65; 1,600 relay — Camas 4:14.94; Shot put — Amber Corbett (C) 34-7; Discus — Nicole Corgett (C) 102-8; Javelin — Amber Corbett (C) 116-7; High jump — D. Duvall (E) 5-0; Long jump — Emma Hill (E) 16-0; Triple jump — Emma Hill (E) 33-1; Pole vault — Caleigh Lofstead (C) 9-0.

SKYVIEW 83, HERITAGE 67

100 meters — Cori Murray (S) 12.87; 200 — Emily Andersen (H) 27.37; 400 — Anna Penttila (H) 1:01.38; 800 — McKenzie Fleming (H) 2:36.1; 1,600 — Fleming (H) 5:46.0; 3,200 — Megan Condon (S) 12:36.0; 100 hurdles — Madison Lanford (S) 16.16; 300 hurdles — Lanford (S) 48.03; 400 relay — Skyview 51.9; 800 relay — Skyview 1:57.2; 1,600 relay — Heritage 4:29.0; Shot put — Aubrey Ward-El (S) 44-4; Discus — Lape (H) 122-10; Javelin — Ward-El (S) 131-63/4; High jump — Emily Morrison (S) 4-6; Long jump — Britni Atwell (H) 15-41/2; Triple jump — Atwell (H) 33-2; Pole vault — Jacinda Rose (S) 9-0.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

WASHOUGAL 79, R.A. LONG 59

100 meters — Kaitlyn Johnson 12.9; 200 — Kaitlyn Johnson (W) 27.57; 400 — Opgrand (RAL) 1:05.7; 800 — Opgrand (RAL) 2:50.15; 1,600 — Dahlquist (RAL) 6:22; 3,200 — Karina Miller (W) 13:29; 100 hurdles — Kari Johnson (W) 17.73; 300 hurdles — Blanks (RAL) 1:01.5; 400 relay — Washougal 57.7; 800 relay — Washougal 2:04; 1,600 relay — N/C; Shot put — Stephens (RAL) 33-11/2; Discus — Michelle Greear (W) 98-4; Javelin — Mackenzie Pfeifer (W) 98-6; High jump — M. Kendall (RAL) 4-8; Long jump — Karrie Johnson (W) 14-4; Triple jump — Kaitlyn Johnson (W) 29-8; Pole vault — Melink (RAL) 9-6.

1A TRICO LEAGUE

KALAMA MEET

Competing teams: Seton Catholic, Stevenson, White Salmon, Ilwaco, Kalama

100 meters — Shelby Hamby (K) 13.49; 200 — Jazzmine Rowland (K) 29.27; 400 — Jazzmine Rowland (K) 1:05.80; 800 — Claire Snodgrass (SC) 2:36.19; 1,600 — Jorie Freitag (SC) 5:47.72; 3,200 — Katelyn Horn (K) 13:24.49; 100 hurdles — Jamie Boatman (K) 16.96; 300 hurdles — Jamie Boatman (K) 49.95; 400 relay — Kalama 53.06; 800 relay — Seton Catholic 1:57.43; 1,600 relay — Kalama 4:22.80; Shot put — Stacia Bell (WS) 28-61/2; Discus — Kristen Hylton (WS) 96-11; Javelin — Shelby Hamby (K) 105-3; High jump — Kendra Nichols (St) 4-4; Long jump — Hanna Clizbe (K) 16-7; Triple jump — Hanna Clizbe (K) 32-71/2; Pole vault — Madison McCrum (St) 8-0.

GIRLS TENNIS

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

SKYVIEW 5, EVERGREEN 1

Singles — Rayna Mathis (S) d. Brandy Tito 6-2, 6-2; Melis Quracak (S) d. Rebecca Mattson 6-1, 6-3; Vanessa Vincent (S) d. Mariah Tweedle (E) 6-1, 6-0.

Doubles — Kristina Metz/Macy Ballew (S) d. Zoe Raugust/Brittney Smith 6-0, 6-0; Sydney Miles/Katherine Metz (S) d. Paulina Aguilar/Lucy Lo’Re 6-3, 6-2; Veronica Gerasimova/Cristina Novarese (E) d. Sydney Heffron/Madi Schuh 5-7, 7-6, 13-11.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

PRAIRIE 6, HUDSON’S BAY 0

Singles — Shannon Sterling (P) def. Hunter Simpson 6-0, 6-0; Katherine Cook (P) def. Hannah Zimmerman 6-0, 6-0; Taylor Nienaber (P)def. Quynn Nguyen 6-3, 6-2.

Doubles — Alicia Stewart/Kelsey Strain (P) def. Dulce Lua/Olivia Rippington 6-0, 6-0; Karinna Agarkov/Zoe Lovell (P) def. Brionna Woodards/Kristin Laidlaw 6-0, 6-0; Becky Stewart/Mariah Chapman (P) def. Julia Henderson/Anna Sons 6-0, 6-1.

JV — Prairie 4-0.

MOUNTAIN VIEW 6, FORT VANCOUVER 0

Singles — Heather Carroll (MV) def. Emma Nellor 7-6, 0-6, 6-4; Sandra Mihalascu (MV) def. Ilsa Teppo 6-1, 6-1; Amanda Gustafson (MV) def. Selorm Tamakloe 6-1, 6-1.

Doubles — Emma Raivio/Milla Benedetti (MV) def. Wendy Hsei/Holly Ta 6-0, 6-1; Emillie Kuo/Rachel Linson (MV) def. Olesya Gubar/Svetlana Karpenko 6-3, 6-3; Jessie Wilmoth/Abby Creagan (MV) def. Baochou Tran/Tina Nguyen 6-1, 6-3.

JV — Mountain View won.

GIRLS GOLF

EVERGREEN 255, HUDSON’S BAY 294

At par-36 Green Mountain (B9)

Evergreen — Kendra Johnson 57, Kaci Finney 57, Charity Coppedge 63, Mary Hosack 78, Jenna Kennedy 80.

Hudson’s Bay — Korrina Asmus-Sivongxzy 56, Diana Madriz 70, Courtney Seto 79, Billy Walters 89.

SKYVIEW 187, PRAIRIE 227

At par-37 Tri-Mountain

Skyview — Emma Wriston 43, Ashley Pedigo 46, Taylor Betterton 45, Tiffany Hansen 53, Lexi Pedigo 59, Kylie Shorthouse 54.

Prairie — Jamie Stilwell 43, Courtney Bradshaw 61, Dani Ward 75, Shenae Collie 62, Makenna Bufford 58, Ahbre Schmidt 69.

CAMAS 197, KELSO 223

At par-36 Camas Meadows

Camas — Elise Filuk 44, Connie Wang 46, Stephanie Howd 49, Maddie Miller 49, Skyla Stifter 55, Lindsay Kosaki 66, Sarah White 84.

Kelso — Kayli Thompson 52, Amanda Croy 56, Ariel Osborn 57, Emily Denniston 58, Lily Hill 74.

MARK MORRIS 197, HOCKINSON 200

At par-36 Cedars on Salmon Creek

Mark Morris — Megan Schulz 45, Mercedes Rutherford 49, Shelby Stanwood 51, Haley Tugaw 52.

Hockinson — Kelsey Whiles 41, Cara Christensen 52, Emily Jensen 53, Isabella Koenig 54.

R.A. LONG 232, WASHOUGAL 239

At par-36 Mint Valley

R.A. Long — Care Caldwell 56, Marissa McElligott 58, Sadie Nickerson 60, Emily Barnwell 61, Sierra Norris 64, Heather Villeneuve 69.

Washougal — Grace Collins 57, Renee Kitchen 59, Jordan Heinrich 61, Amanda Sampson 62, Alicia Gates 69, Meagan Nev 73.

BATTLE GROUND 203, COLUMBIA RIVER 226

At par-37 Tri-Mountain

Battle Ground — Macky Alamillo 46, Taylor Hartley 48, Makayla Thompson 52, Erin Morse 57, Savannah Calloway 67.

Columbia River — Chloe Bartek 40, Gracie Sperry 58, Maddie Pirkl 63, Madi King 63, Shelby Yackley 65.