High school scoreboard 5/15

Published:

 

TUESDAY’S SCHEDULE

(Schedule subject to change)

BOYS SOCCER

3A state tournament

Mountain View at Lakeside, 5:30 p.m. at Interbay

Prairie at Mercer Island, 6 p.m.

2A state tournament

Washougal vs. Fife, 6 p.m. at Sunset Chev Stadium, Sumner

1A state tournament

Cedar Park Christian vs. Ridgefield, 6 p.m. at Kalama

GIRLS GOLF

2A district tournament at Three Rivers GC, Kelso

SOFTBALL

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Woodland (18-2) 12 0

R.A. Long (11-5) 8 4

Mark Morris (11-6) 6 6

Hockinson (3-12) 3 9

Washougal (6-13) 1 11

WOODLAND 3, MARK MORRIS 0

Woodland 003 000 0--3 8 0

M.Morris 000 000 0--0 4 0

Woodland

Pitching -- Lefever 7 IP, win 9K; Highlights -- Pilkington 2-4; Blanchard 1-4; Tesdale 3-3 3B; Lefever 1-3; Nesbitt 1-3.

Mark Morris

Pitching -- Gilbert 7 IP, loss, 5K; Highlights -- Sluter 2-3; Blackman 2-2.

JV -- Woodland 14-2.

R.A. LONG 8, HOCKINSON 2

R.A. Long 050 003 0--8 7 1

Hockinson 000 002 0--2 6 5

R.A. Long

Pitching -- Almos 3 IP, win; Highlights -- Hagen 1-4; Bailey 2-4; Balboa 2-4; Leggett 2-4.

Hockinson

Pitching -- Jackson 7 IP, loss; Highlights -- Cole 2-3; Irvin 1-2; Jackson 2-3; Flatner 1-3.

BOYS GOLF

4A BI-DISTRICT TOURNAMENT

At par-72 Gold Mountain GC, Olympic Course

(Top 11 qualify for state)

Medalist: Mitchell Baldridge (Puyallup) 36-40--76

Local qualifiers

7, Eddie Abellar (Union) 40-40--80

Did not qualify

T15, Kody Christensen (Skyview) 40-44--84

T15, Tyler Betcher (Battle Ground) 44-40--84

T23, Jake Boatwright (Union) 43-44--87

T29, Brady Rude (Battle Ground) 48-44--92

T29, Sam Kujovich (Skyview) 50-42--92

3A BI-DISTRICT TOURNAMENT

At par-72 Gold Mountain GC, Olympic Course

(Top 8 qualify for state)

Medalist: Adam Barker (Peninsula) 37-36--73

Local qualifiers

2, Braeden Campbell (Camas) 40-36--76

3, Cosmo Peng (Camas) 41-36--77

T5, Niko Magistrale (Mountain View) 38-43--81

T5, Sam Walker (Columbia River) 42-39--81

Did not qualify

9, Brandon Barnes (Columbia River) 39-43--82

T11, Ryan Yeh (Mountain View) 41-43--84

T13, Marshall Ward (Prairie) 42-43--85

T22, Michael Barnes (Columbia River) 52-44--96

GIRLS GOLF

4A BI-DISTRICT TOURNAMENT

At par-71 Gold Mountain GC, Cascade Course

(Top 11 qualify for state)

Medalist: Lindsey Gullickson (Bellarmine Prep) 38-38--76

Local qualifiers

3, Alicia Kwon (Union) 38-47--85

4, McKenzie Alamillo (Battle Ground) 44-43--87

T5, Taylor Betterton (Skyview) 45-44--89

Did not qualify

T18, Sam Kieling (Skyview) 50-46--96

23, Lexi Brower (Skyview) 50-48--98

T27, Mykala Kolanda (Union) 55-47--102

3A BI-DISTRICT TOURNAMENT

At par-71 Gold Mountain GC, Cascade Course

(Top 10 qualify for state)

Medalist: Desirae Haselwood (Bonney Lake) 41-48--89

Local qualifiers

T9, Abby Kadrmas (Mountain View) 48-48--96.

Did not qualify

13, Rio Smith (Camas) 50-47--97

T17, Stephanie Howd (Camas) 51-48--99

T20, Courtney Bradshaw (Prairie) 47-53--100

T24, Clarisa Witherup (Mountain View) 48-55--103

T27, Alexis Vizcaino (Prairie) 54-53--107

30, Korrina Asmus-Sivongxay (Hudson’s Bay) 55-58--113

31, Megan Olsen (Mountain View) 57-59--116

2A DISTRICT TOURNAMENT

Day 1

At par-72 Three Rivers GC

Top 5

1, Olivia Lowe (N. Thurston) 83

2, Kelsey Whiles (Hockinson) 85

3, Audrey Marlatt (N. Thurston) 86

4, Sesca Jouwsma (Woodland) 89

5, Tia Tsugawa (Woodland) 90

Local players, made cut for Day 2

Woodland -- Rachel Ditzler 100, Kaitlyn Troyer 106, Faith Udy 108, Sarah Netland 110.

Hockinson --Laura Morgan 97, Shelby LaTourette 101, Isabella Koenig 102, Lanna Farrey 108, Meagan Swindell 121.

Washougal -- Jordan Heinrich 116, Grace Collins 117.