High school scoreboard 10/31

Published:

 

WEDNESDAY's schedule

VOLLEYBALL

4A district tournament

TBD at Camas, 7 p.m.

1A district tournament at Montesano

Montesano vs. Woodland, 5:30 p.m.

King's Way Christian vs. Forks, 5:30 p.m.

GIRLS SOCCER

4A district playoffs

Camas at Union, 7 p.m. at McKenzie Stadium

VOLLEYBALL

4A DISTRICT TOURNAMENT

Monday

Skyview 3, Battle Ground 2 (loser out)

Tuesday

Union 3, Skyview 0 (Skyview No. 3 to bi-district)

Wednesday

Union at Camas, 7 p.m. (winner No. 1, loser No. 2 to bi-district)

UNION 3, SKYVIEW 0

25-22, 25-18, 25-22

Skyview (10-6)

Highlights -- Brinley Hadfield 6 kills, 5 digs, 1 block; Shelby Swanson 1 ace, 12 service points, 11 digs; Larissa Hamilton 3 kills, 7 digs, 4 blocks; Rachel Shirley 3 kills, 4 digs, 2 blocks; Kelsey Oliver 2 kills, 8 assists, 7 digs; Kelsey Brown 8 assists, 8 service points, 6 digs; Nicole Barth 2 kills, 2 digs, 3 blocks; Shannon Pike 2 kills, 1 ace, 2 digs, 4 blocks; Jordan Hunter 2 kills, 5 digs, 3 blocks; Olivia Coale 6 digs; Molly Henderson 5 digs.

Union (12-3)

Highlights -- Sammy Savage 31 assists, 6 digs; Maddy Savage 4 aces, 10 digs; Meghan Turner 1 ace, 9 digs; Rhiannon Morfin 3 aces, 9 kills, 8 digs; Megan LaFond 11 kills, 13 digs; Vanessa Muckerheide 12 kills, 1 dig, 2 blocks, 3 aces.

3A DISTRICT TOURNAMENT

Monday at Columbia River

Mountain View 3, Hudson's Bay 1 (loser out)

Mountain View 3, Kelso 0 (loser out)

Tuesday

Columbia River 3, Mountain View 0 (loser No. 3 to bi-district)

Prairie 3, Columbia River 0 (winner No. 1, loser No. 2 to bi-district)

PRAIRIE 3, COLUMBIA RIVER 0

25-10, 26-24, 25-23

Prairie

Highlights -- Miranda Waser 11 digs, 8 service points; Tori Porter 27 assists, 6 service points, 2 blocks; Malea Doerfler 15 digs; Carissa Campbell 9 kills, block, 2 aces, 12 digs; Courtney Atkins 7 kills, 1 block; Kaitlyn Sitton 7 kills, 3 aces, 9 digs; Kaylee Warren 5 kills, 3 digs; Karlee Lubenow 10 kills, 2 blocks, 2 aces, 12 digs.

Columbia River

Highlights -- Sophie Kuehl 38 digs, 1 ace; Morgan Amborse: 25 assists, 15 digs; Summer Tong 3 digs; Nicole Stohr 11 digs, ace; Kathrine Kofoed 5 kills, 5 blocks; Morgan Bergerud 6 kills; Bailey McKee 14 digs; Trisha Johnson 7 kills, 4 blocks; Esti Wilson 4 kills; Evi Wilson 12 kills, 4 digs; Maggie Harshaw 8 digs.

COLUMBIA RIVER 3, MOUNTAIN VIEW 0

25-16, 25-15, 25-16

Columbia River

Highlights -- Sophie Kuehl 10 digs, 1 ace; Morgan Ambrose 4 digs, 30 assists, 1 ace; Summer Tong 12 digs, 3 aces; Nicole Stohr 10 digs; Kathrine Kofoed 8 kills, 2 blocks; Morgan Bergerud 4 kills, block; Bailey McKee 3 digs; Trisha Johnson 4 kills, block; Esti Wilson 5 kills; Evi Wilson 12 kills, 2 digs; Maggie Harshaw 2 digs, ace.

2A DISTRICT TOURNAMENT

Tuesday playoff

R.A. Long d. Hockinson, 25-23, 25-17, 30-32, 25-21

First round, Thursday

At Mark Morris and Longview CC

Aberdeen vs. Tumwater, 4 p.m. (LCC)

Black Hills vs. Mark Morris, 4 p.m. (MM)

R.A. Long vs. Capital, 6 p.m. (LCC)

Centralia vs. Ridgefield, 6 p.m. (MM)

1B DISTRICT 4

Championship

At Rochester High School

THREE RIVERS CHRISTIAN 3, LAKE QUINAULT 0

25-15, 25-19, 25-21

Three Rivers Christian

Highlights -- McKenna Moore 3 aces, 2 kills, 2 assists; Toni Stout 2 aces. 1 dig; Jordan Caddel 1 ace, 4 kills, 5 digs; Jesse Caddel 2 aces, 11 assists, 1 dig; Kaylee Welsh 2 aces, 1 kill, 5 digs; Nikki Schmidt 1 ace, 3 kills, 1 dig; Alex Schmidt 3 aces. 5 kills, 2 blocks.

GIRLS SOCCER

4A DISTRICT PLAYOFFS

Monday

Camas 1, Evergreen 0 (loser No. 3 to bi-district)

Wednesday

Camas at Union, 7 p.m. (winner No. 1 to district; loser No. 2).

3A DISTRICT PLAYOFF

Tuesday

Mountain View 2, Prairie 1 (winner No. 3 seed to bi-district; loser out)

(Columbia River and Kelso advance to bi-district as No. 1 and 2 seeds)

MT. VIEW 2, PRAIRIE 1

Prairie (7-9-1)

Goals (assists) -- Brielle Lindsey (Payton Meisner); Goalkeeper saves -- Baylee Dolph 6.

Mountain View

Goals (assists) -- Rachel Rand (Milla Benedetti), Rand (unassisted). Goalkeeper saves -- Sarah Pongon 4.

Halftime -- Mountain View 1-0.

2A DISTRICT TOURNAMENT

Tuesday's games

Semifinals

Tumwater 3, Black Hills 0

W.F. West 2, Ridgefield 1

Loser-out games

Hockinson 3, Mark Morris 0

Capital 4, Aberdeen 0

Thursday

Hockinson vs. Ridgefield, 6 p.m. at Battle Ground District Stadium (loser out)

Black Hills vs. Capital (loser out)

Championship

Tumwater at W.F. West, 7 p.m.

Saturday

Third-place match, TBD

W.F. WEST 2, RIDGEFIELD 1

Ridgefield

Goals (assists) -- Lis Smith (unassisted); Goalkeeper saves -- Jenna Rogers 5.

W.F. West

No report.

Halftime -- Ridgefield 1-0.

HOCKINSON 3, MARK MORRIS 0

Hockinson

Goals (assists) -- Sydney Cole-Vogler (Aurora Bodenhamer), Mikayla Meisner (Alicia Starks), Bodenhamer (unassisted); Goalkeeper saves -- Baylee Smith 4, Isabelle Koenig 5.

Mark Morris

Goalkeeper saves -- no report.

1A DISTRICT PLAYOFFS

Tuesday's games

(losers out)

Montesano 1, Woodland 0

King's Way Christian at Rochester

Thursday, Nov. 1 at Kalama

Montesano vs. TBA, 5 p.m. (winner No. 3 to state, loser No. 4)

La Center vs. Elma, 7 p.m. (winner No. 1 to state; loser No. 2)