High school scoreboard 12/13

Published:

 

FRIDAY'S SCHEDULE

(Schedule subject to change)

BOYS BASKETBALL

Heritage at Fort Vancouver, 7 p.m.

Ridgefield at Camas, 7 p.m.

Union at Stanwood, 7 p.m.

Battle Ground at Prairie, 7 p.m.

Glacier Peak at Mountain View, 7 p.m.

Evergreen at Washougal, 7 p.m.

Aberdeen at R.A. Long, 7 p.m.

Woodland at Stevenson, 5:45 p.m.

King's Way Christian at Ilwaco, 5:45 p.m.

Seton Catholic at Toledo, 5:45 p.m.

White Salmon at Castle Rock, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Washougal at Heritage, 7 p.m.

Camas at Jesuit (Ore.), 7:15 p.m.

Skyview at McMinnville (Ore.), 7:15 p.m.

Battle Ground at Mountain View (Ore.), 7 p.m.

Evergreen vs. Lakeridge, 5:30 p.m. at Grant Tournament

Kelso at Mark Morris, 7 p.m.

R.A. Long at Aberdeen, 7 p.m.

Woodland at Stevenson, 7 p.m.

King's Way Christian at Ilwaco, 7 p.m.

Seton Catholic at Toledo, 7 p.m.

La Center at Kalama, 7 p.m.

GYMNASTICS

Evergreen, Columbia River vs. Heritage, 7 p.m. at Northpointe

WRESTLING

Woodland at Battle of the Border

GIRLS BOWLING

Mark Morris vs. Heritage, 3:15 p.m. at Big Al's

Camas vs. Union, 3:15 p.m. at Big Al's

Skyview vs. Kelso, 3:15 p.m. at Triangle Bowl

R.A. Long vs. Battle Ground, 3:15 p.m. at Tiger Bowl

Fort Vancouver vs. Columbia River, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Prairie vs. Mountain View, 3:15 p.m. at Bailey's Classic Lanes

Evergreen vs. Hudson's Bay, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

BOYS BASKETBALL

TRICO LEAGUE

W L

Woodland (3-0) 3 0

Castle Rock (1-0) 1 0

La Center (3-1) 3 1

King's Way Christian (1-1) 1 1

Toledo (1-1) 1 1

Kalama (0-1) 0 1

Stevenson (0-1) 0 1

White Salmon (0-2) 0 1

Ilwaco (0-3) 0 2

Seton Catholic (0-3) 0 2

LA CENTER 85, KALAMA 69

KALAMA (0-1) -- Truesdell 4, Gates 11, Shagool 13, Bannister 25, Sweet 0, Freeman 8, Stemkoski 0, Stone 0, Esary 8. Totals 24 (5) 16-24 69

LA CENTER (3-1) -- Connor Wonderly 11, Chase Davison 0, Jonathan Griffee 3, Wyatt Aguirre 21, Matt Braaten 12, Brody Seter 21, Will Rice 17, Mason Parmatier 0. Totals 30 (12) 13-18 85.

Kalama 14 26 16 13--69

La Center 20 29 17 19--85

JV -- Kalama won

NON-LEAGUE

EVERGREEN 72, FORT VANCOUVER 52

EVERGREEN (3-1) -- David Martin 2, Connor Finnegan 8, Jalen Ballard 14, Kobey Eaton 6, Greg Washington 3, Jahmil Johnson 5, Christian Chamberlain 4, Nate Tegarden 3, Robert Franks 17, Tyrus Hosley 0, Jordan Henderson 10, Noah Geist 0. Totals 30-57 (5-15) 7-14 72.

FORT VANCOUVER (1-4) -- AJ Berciles, Jacob Brugman 2, Will Doty 4, Tre Eisenhut 18, Noah Harris 3, Jacob Howard 9, Jordan Howard 8, Jordan Suell 4, Marquis Taylor 4. Totals 19-52 (5-14) 9-14 52.

Evergreen 22 14 18 18--72

Fort Vancouver 10 11 10 21--52

MARK MORRIS 63, SKYVIEW 53

SKYVIEW (0-4) -- Avery Schmidt 3, Daniel Thomas 0, Tyler Hoffman 9, Dylan King 10, Ben Spies 15, Darius Watson 0, Jason Chaney 10, Marcus Lord 3, Lucas Baricevic 0, Tyrone Watson 0. Totals 15 (7) 16-20 53.

MARK MORRIS (3-0) -- Malcolm 0, Tapani 10, Mosier 10, Troy 7, Gibb 18, Tilton 0, Baker 4, Rossler 2, Bartleson 4, Morrow 0. Totals 19 (7) 18-25 63.

Skyview 14 4 14 21--53

Mark Morris 16 11 19 17--63

JV -- Mark Morris won; C -- Skyview won.

WASHINGTON SCORES

Adna 56, Winlock 47

Charles Wright Academy 72, Chimacum 60

Clarkston 75, Moscow, Idaho 43

Columbia (Burbank) 58, Walla Walla Academy 49

Lakeland, Idaho 54, Colville 40

Liberty Bell 40, Omak 32

Marysville-Pilchuck 62, Marysville-Getchell 57

Mossyrock 53, Onalaska 46

Northwest Yeshiva 60, Quilcene 36

Riverside 66, Priest River, Idaho 50

Stanwood 72, Oak Harbor 47

GIRLS BASKETBALL

TRICO LEAGUE

W L

Woodland (3-0) 2 0

La Center (2-0) 2 0

White Salmon (3-0) 2 0

Kalama (1-1) 1 0

Castle Rock (1-1) 1 1

Stevenson (0-1) 0 1

Toledo (0-2) 0 1

Seton Catholic (0-2) 0 1

Ilwaco (1-2) 0 2

King's Way Christ. (0-2) 0 2

Other games

Kalama 63, Ilwaco 33

White Salmon 55, Castle Rock 17

NON-LEAGUE

EVERGREEN 62, FORT VANCOUVER 12

FORT VANCOUVER (0-4) -- Khalehla Demei 0, Breana Maples 1, Marcela Tupayachi 0, Chelsea Fernandez 1, Emily Hengstler 1, YeMei Kerr 2, Molly Deleo 0, Devyn Tilly 7, Brugman 0, Parker 0. Totals 4 (0) 4-13 12.

EVERGREEN (5-0) -- Vella Jackson 17, Moriah Doyle 7, Jamilah Harper 6, Lexi Burney 8, Moné Tovar-Brackett 0, Triann Thompson 8, Jocelyn Gerdau 7, Cameronn Logan 4, Denisha Mataia 5, Adriana Gage 0, Alexis Lowry 0. Totals 26 (1) 9-17 62.

Fort Vancouver 2 5 2 3--12

Evergreen 25 15 13 9--62

JV -- Evergreen 42-17. C -- Evergreen 22-21

BLACK HILLS 63, UNION 44

UNION -- Grace Davis 13, Tessa Vanderpool 5, Tee Anderson 6, Molly Petrie 10, Hannah O'Donnell 8, Annie Williams 2, Kili Anderson 0, Abby Forsyth 0, Sarah Trostle 0. Totals N/A.

BLACK HILLS -- Smothers 19, T. Sauls 9, McGee 8, Normi 7, Furu 7, S. Sauls 5, Lalau 4, Sugere 2, Grimm 2. Totals N/A

Union 9 23 6 6--44

Black Hills 14 16 19 14--63

RIDGEFIELD 41, HUDSON'S BAY 35

HUDSON'S BAY (0-5) -- Jade McDonald 0, Sierra Jones 2, Ariel Retherford 0, Kenzia Grady 5, Charli Torres 0, Tupou Vaenuku 0, Bailey Freeman 8, Selena Ramirez 2, Paris Collins 18. Totals 12 (1) 10-17 35.

RIDGEFIELD (3-0) -- Erin Siegel 2, Bailey Hooghkirk 6, Brooke Kates 0, Emily Frikken 2, Emily Persons 6, Shannon Boyle 21, Bailey Smithline 0, Abby Smithline 4. Totals 17 (2) 5-16 41.

Hudson's Bay 12 5 8 10--35

Ridgefield 3 17 11 10--41

JV -- Ridgefield won.

WASHINGTON SCORES

Aberdeen 50, Hoquiam 32

Charles Wright Academy 65, Chimacum 33

Clarkston 53, Moscow, Idaho 44

Columbia (Burbank) 54, Walla Walla Academy 28

Colville 57, Lakeland, Idaho 22

Ingraham 44, Foss 24

Mt. Rainier Lutheran 46, Christian Faith 34

Northwest Yeshiva 41, Quilcene 31

Omak 68, Liberty Bell 15

Pe Ell 39, Naselle 20

Priest River, Idaho 50, Riverside 31

Raymond 61, Tenino 28

Skyline 87, Auburn Mountainview 46

Waterville 65, Easton 20

BOYS SWIMMING

SKYVIEW 123, R.A. LONG 37; MARK MORRIS 95, SKYVIEW 74; R.A. LONG 62, FORT VANCOUVER 17; MARK MORRIS 127, FORT VANCOUVER 11

At Mark Morris High School

200 medley relay -- Mark Morris 1:49.72, Skyview 2:00.11; 200 freestyle -- Colton Gowan (MM) 1:55.86, Kienen Wayrynen (S) 2:16.93; 200 individual medley -- Blake Taylor (MM) 2:22.13, Dalton Harvey (S) 2:23.56; 50 freestyle -- Gabe McGee (MM) 23.96, Matthew Gaylor (S) 25.85; 100 butterfly -- McGee (MM) 59.88, Nick Anderson (S) 1:05.34; 100 freestyle -- Gowan (MM) 51.50, Tony McDonald (RAL) 58.10; 500 freestyle -- Brett Fitch (MM) 5:3s, Blake Taylor (MM) 5:52; 200 free relay -- Skyview 1:44.77; Mark Morris 1:50.45; 100 backstroke -- Fitch (MM) 1:04.79, Harvey (S) 1:08.32; 100 breaststroke -- Cameron Clawson (MM) 1:19.40, Joshua Todd (S) 1:20.11; 400 free relay -- Mark Morris 3:39.29, Skyview 4:09.44.