High school scoreboard 03-27

Published:

 

FRIDAY’S SCHEDULE

BASEBALL

Heritage at Battle Ground, 4 p.m.

Skyview at Mountain View, 4 p.m.

Evergreen at Union, 4 p.m.

Prairie at Camas, 4 p.m.

Fort Vancouver at Hudson’s Bay, 4 p.m.

Aberdeen at Mark Morris, 4 p.m.

Castle Rock at Ridgefield, 4 p.m.

Kalama at Washougal, 4 p.m.

Stevenson at Corbett (Ore.), 4:30 p.m.

SOFTBALL

Mountain View at Columbia River, 4 p.m. at VGSA

Prairie at Skyview, 4 p.m.

Heritage at Ridgefield, 4 p.m. at VGSA

R.A. Long at Aberdeen, 4 p.m.

Evergreen at Hudson’s Bay, 4 p.m.

Centralia at La Center, 3:30 p.m.

Woodland at Kalama, 4 p.m.

Stevenson at Corbett (Ore.), 4:30 p.m.

BOYS SOCCER

Battle Ground vs. Heritage, 7 p.m. at McKenzie Stadium

Evergreen vs. Camas, 7 p.m. at Doc Harris Stadium

Union vs. Skyview, 7 p.m. at Kiggins Bowl

Woodland vs. Hudson’s Bay, 5 p.m. at Kiggins Bowl

Washougal at R.A. Long, 6 p.m.

Mark Morris at Hockinson, 7 p.m.

GIRLS TENNIS

Battle Ground at Union, 3:30 p.m.

Camas at Heritage, 3:30 p.m.

Evergreen at Skyview, 3:30 p.m.

Mountain View at Prairie, 3:30 p.m.

Fort Vancouver at Washougal, 3:30 p.m.

Kelso at Mark Morris, 4 p.m.

GIRLS GOLF

Hudson’s Bay, Hockinson, La Center, R.A. Long, Ridgefield, Woodland at Beaver Cup Jamboree, 3:30 p.m. at Lewis River

BASEBALL

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Mountain View (3-1) 3 1

Skyview (3-1) 3 1

Union (4-2) 3 1

Camas (3-2) 3 2

Battle Ground (2-2) 2 2

Evergreen (1-5) 1 3

Heritage (1-5) 0 5

SKYVIEW 3, CAMAS 1

Camas 000 001 0—1 2 2

Skyview 000 030 x—3 5 1

Camas

Pitching — McKinley LeFore 4.2 IP, 3 ER, 4 H, 2 BB, 7 K, loss; Tucker Parker 1.1 IP, 0 R, 1 H, 1K. Highlights — Jared Bentley 1-4; Liam Fitzpatrick run; Hunter Bruno 1-1, 2B, RBI.

Skyview

Pitching — Kordell Vasbinder 6 IP, 0 ER, 2 H, 4 BB, 8 K, win; Daniel Copeland 1 IP, 0 R, 4 H, 1 BB. Highlights — Leonard Barry run; Avery Schmidt 1-2; Andrew Meyer 1-3; Parker Baker 1-3, 2B, 2 RBI; Taylor Johnson 1-3; Bryson Enge 1-3; Jacob Olivarez run; Tyler Jacobson run.

UNION 10, HERITAGE 1

Union 200 000 8—10 8 0

Heritage 000 010 0—1 6 3

Union

Pitching — Jacob Albee 5 IP, win, 7 Ks; David Buehler 2 IP, save, 2 Ks. Highlights — Thomas Lampkin Jr. 1-4; Jack Bauer 1-4, 2B, 2 RBI; Cody Hawken 2-3, HR, 4 RBI, 3 R; Brenden Marker 2-3, RBI; Cason Boyer 1-1; R.J. Quirante 1-4, RBI.

Heritage

Pitching — Daniel Thompson 6 1/3 IP, loss, 5 Ks, 2 ER; Jackson Wagner 1/3 IP; Trevor Murphy 1/3 IP. Highlights — Nick Somboun 2-3; Trevor Wharton 1-3, RBI; Carson Calhoon 1-3; Tanner Lundberg 2-3.

TRICO LEAGUE

W L

King’s Way Chr. (5-0) 2 0

Castle Rock (1-2) 0 0

La Center (0-2) 0 0

Kalama (0-0) 0 0

Stevenson (1-1) 0 0

White Salmon (0-3) 0 2

KING’S WAY CHRISTIAN 10-9, WHITE SALMON 0-1

First game

WSalmon 000 000 —0 2 3

King’s Way 009 001 —10 9 3

White Salmon

Pitching — Wang 3 IP, 8 ER, 8 H, 1 BB, 4 K, loss; Gross 0.2 IP, 0 R, 1 H; Bond 2 IP, 1 ER, 0 H, 3 BB, 2 K. Highlights — Walker 1-3, Bucklin 1-1.

King’s Way Christian

Pitching — Karter Graves 5 IP, 0 ER, 2 H, 0 BB, 4 K, win; Cooper Conway 1 IP, 0 R, 1 H, 1 K. Highlights — Preston Danberg 1-3, 2B, run, RBI; Garrett Wellman 1-3, 3B, 2 runs, 2 RBI; Luke Oja 1-3, run, RBI; Damon Casetta-Stubbs 1-4, run; Liam Nabors 2-3, 2 RBI; Josiah Tully 1-3, run; Karter Graves 1-3, 2 runs, RBI; Joshua Tully 1-2, 2 runs, RBI.

Second game

King’s Way 202 214 0—9 13 0

WSalmon 010 000 0—1 3 4

King’s Way Christian

Pitching — Damon Casetta-Stubbs 2.1 IP, 0 ER, 1 H, 2 BB, 1 K; Cooper Conway 3.2 IP, 0 R, 1 H, 1 BB, 3 K, win; Liam Nabors 1 IP, 0 R, 1 H. Highlights — Preston Danberg 3-4, run; Garrett Wellman run; Luke Oja 1-4, 2B, 2 runs, 3 RBI; Thomas Martin 2-4, 2 runs, RBI; Damon Casetta-Stubbs 2-4, RBI; Liam Nabors 1-3, run; Josiah Tully 1-3, 2B, run, RBI; Cooper Conway 1-2, 2 RBI; Joshua Tully 2-4, run.

White Salmon

Pitching —Reynier 5 IP, 4 ER, 9 H, 1 BB, 3 K, loss; Wang 2 IP, 3 ER, 4 H, 1 BB, 3 K. Highlights — Brasuell 1-2, run; Changar 1-3; Bond 1-3; Rowlen RBI.

NON-LEAGUE

WOODLAND 10, CASTLE ROCK 0

C. Rock 000 000 0—0 2 2

Woodland 400 222 x—10 9 1

Castle Rock

Pitching — C. Titus 4 IP, 6 ER, loss; Fernace 1 IP, 1 ER; Guilliam 1 IP, 2 ER. Highlights — S. Godinho 1-3; Fernace 1-3.

Woodland

Pitching — Trevor Huddleston 5 IP, 0 R, 1 H, 1 BB, 8 K, win; Dustin Pitner 1 IP, 0 R, 1 H, 1 BB, 3 K. Highlights — Aaron Shoup 2-4, 2 runs; Taylor Yeo 1-3, 2 run; Trevor Huddleston 1-2, 2 run; Austin Holcomb run, RBI; Cody Shepherd 2-3, 2B, run, 4 RBI; Cooper Lucas 1-1, 2 RBI; Tristan Thomas 1-3, 2 RBI; Tanner Froeber run; Hunter Raney 1-3, RBI; Troy Flanagan run.

COLUMBIA RIVER 9, HOCKINSON 3

Hockinson 000 030 0—3 6 2

CRiver 000 351 x—9 9 3

Hockinson (4-1)

Pitching — Lines 3 IP; Oja 1-plus IP, loss; Anderson 1 IP; Rankin 1 IP; Highlights — Anderson 2-4 RBI; Oja 2-4 run; Lines 1-3, 2B; Lester 1-2 RBI.

Columbia River (4-0)

Pitching — Taylor Easterly 3 IP, 0 ER, 3 Ks; Dakota Mason 2 IP, win, 0ER; Blake McKinney 1 IP, 2 Ks; Jace McKinney 1 IP; Highlights — Josh Ebert 1-2 2B 2 R, 3SB; Jace McKinney 2-2 2B RBI; Brian Rice RBI; Alex McGarry 1-3 2 R; B. McKinney RBI; Garrett McKee 2-3 2B 2 RBI; Will Stockman RBI; Paul Meister 2-2, 2B, 2 RBI; Drew Moore 1-1, 2B RBI.

JV — Columbia River won.

RIDGEFIELD 12, LA CENTER 4

La Center 000 121 0—4 6 2

Ridgefield 030 081 x—12 16 3

La Center

Pitching — Bierscheid 4 IP, 3 Ks; Paradis ⅓ IP, loss; Smith 1⅔ IP. Highlights — Doiron 1-3, RBI.

Ridgefield

Pitching — Grant Mersinger 4⅓ IP, 3 Ks; Cody Duncan 1⅔ IP, win; Jeremy Martin 1 IP. Highlights — Nathan Herz 1-4, 2B, 3 RBI; Mersinger 3-4, 3 2Bs, 2 RBI; Kevin Miser 3-4, 2 RBI; Martin 3-3, 2 RBI; Carter Strader 2-4.

SOFTBALL

KELSO 4, UNION 3

Union 003 000 0—3 5 0

Kelso 200 020 x—0 7 1

Union (3-1)

Pitching — Lindsey Daron 4 1/3 IP, loss, 4 Ks; Maddie McClelland 1 2/3 IP. Highlights — Anna Aguon 1-4, R, RBI; Mo Spieth 2-3, RBI; Courtney Walworth 1-3; McClelland 1-3.

Kelso

Pitching — Kady Bruce 7 IP, win, 6 Ks. Highlights — Sadie Harris 2-3; Jessica Baker 1-2, 2B; Bruce 2-3, 2B, 2 RBI; Mariah Morgan 1-3, 2B; Kenzey Williams 1-2.

JV — Kelso 4-0.

MARK MORRIS 11, FORT VANCOUVER 6

Mark Morris

Pitching — Bailey 3 IP; Holt 4 IP. Highlights — Sivda 2-3, RBI; Robinson 1-4, 2 RBI; Coons 2-5, 5 RBI; Sabo 2-4; Teeters 1-5, 2 RBI; Hemberry 3-4, RBI.

Fort Vancouver

Pitching — Autumn Beck 3 IP, loss; Rachelle Bonneville 4 IP. Highlights — Kallie Bonneville 1-4; R. Bonneville 2-4, RBI; Rylee Turner 2-3, RBI; Beck 1-4, 2 RBI; Amber Evans 1-3; Sydney Brugman 0-3, RBI; Chey Forgue 0-3, RBI.

COLUMBIA RIVER 6, HERITAGE 2

CRiver 032 000 1—6 5 2

Heritage 020 000 0—2 3 4

Columbia River

Pitching — Andrea Hoey 7 IP win 6 ks; Highlights — Bailey Sievers 1-3, Emma Tucker 2-4 HR 3B 2RBIs, Teaghan Cowles 2B 2-4 RBI, Grigg RBI, Schofield 1-2 3B RBI.

Heritage

Pitching — Shelby Grover 3 IP loss 1k; Hannah Neff 4 IP 5 ks; Highlights — Faith Allen 1-3, Lori Villa 1-3, Journee Cook 1-4.

BATTLE GROUND 10, PRAIRIE 5

BGround 312 004 0—10 11 0

Prairie 202 000 1— 5 6 4

Battle Ground

Pitching — Danyelle Joli 2 IP; T. Boyd 5 IP, win, 6 Ks; Highlights — K. Lotke 1-4; Morgan Stradley 1-4; H. Buck 3-4 RBI; Destiney Davenport 2-4, 2B RBI; Kylie Smith 1-4 RBI; Parker Boyd 2-3 2 HR 3 RBI; Joli 1-4.

Prairie

Pitching — Maddie Williams 2⅓ IP, loss 2 Ks; Kristan St. Peter 3⅓ IP, 1 K; Josey Lesneister 1⅓ IP 1 K; Highlights — Irene McGuire 2-3 2B RBI; Bridget Duiney 2-3 2B; Jordan Shaw 2-4, RBI; Taylor Raney RBI.

JV — Battle Ground won. C — Prairie won.

SKYVIEW 28, HUDSON’S BAY 3

Skyview 0(10)(11) 16 —28 29 3

Hud. Bay 003 00 —3 8 7

Skyview

Pitching — Miah Anthony 3 IP, win; Kayla Moore 2 IP. Highlights — Kenzie Schaller 2-4; Alexandra Barter 2-6, 3 R; Bobbi Bertsch 1-4; Emily Garcia 2-3, 3R; Myranda Krull 3-4, 4 R; Hailey McKnight 4-5, 3R; Anthony 3-5, 4 R; Hannah Jacobson 1-2, 2 R; Nicole Christensen 2-3, 2 R; Bri Vire 2-2; Syd Brown 2-2; Kayla Moore 2-2; Claudia Fischer 1-2.

Hudson’s Bay

Pitching — Courtney Nester 2 IP, loss; Kyla Degrandpre 1 IP; Beka Pier 1 IP. Highlights — Beka Pier 2-3; Lauryn Tumm 2-2; Meghan Wirth 2-2; Elie Erickson 1-1; Ariele Retherford 1-2.

JV — Skyview won.

BOYS SOCCER

TRICO LEAGUE

W L

Seton Catholic (3-0) 2 0

Stevenson (2-0) 1 0

Toledo (2-0-1) 1 0

White Salmon (1-1) 1 0

La Center (3-1) 1 1

King’s Way Chr. (0-3-1) 0 1

Castle Rock (0-5) 0 4

Not reported

Stevenson vs. White Salmon

SETON CATHOLIC 5, KING’S WAY 0

Seton Catholic

Goals (assists) — Josh Balsiger (William Noce-Sheldon), Balsiger (unassisted), Noce-Sheldon (Balsiger), Noce-Sheldon (Balsiger), Balsiger (Cade Bennett).; Goalkeeper saves — C.J. Farrell 6. Coach’s standout — Ian Ryan.

King’s Way

Goalkeeper saves — Jonathon Carothers 11.

Halftime — 1-0.

LA CENTER 5, CASTLE ROCK 0

La Center

Goals (assists) — Joseph McManus, Jordan Vazquez 3, Hunter Leach (Alec Watkins, Wyatt Tetz); Goalkeeper saves — no report.

Halftime — No report.

BOYS TRACK AND FIELD

WASHOUGAL 92, HUDSON’S BAY 52

100 meters — Lewis (HB) 11.64; 200 — Snodgrass (W) 24.2; 400 — Hoff (W) 1:01; 800 — Churchman (W) 2:20.4; 1,600 — Pullen (W) 4:52.8; 3,200 — Lees (W) 12:02; 110 hurdles — Velez (HB) 16.09; 300 hurdles — Mischler (W) 45.5; 400 relay — Washougal 46.93; 1,600 relay — Hudson’s Bay 3:59.7; Shot put — Bischoff (W) 47-11; Discus — Bischoff (W) 127-8; Javelin — Toffell (W) 122-11; High jump — Lewis (HB) 5-8; Long jump — Rotundo (W) 18-8; Triple jump — Rotundo (W) 42-4; Pole vault — Villagana (HB) 8-0.

AT CASTLE ROCK

Team scores — La Center 92, Castle Rock 57, Seton Catholic 47, King’s Way Christian 41.

100 — 1, Kyle Gonzales (KW) 11.79; 2, Talib Meeks (CR) 11.85; 200 — 1, Philipp Tistov (LC) 23.50; 2, Max Hiller (LC) 23.96; 400 — 1, Philipp Tistov (LC) 54.50; 2, Max Moreland (SC) 1:01.93; 800 — 1, Judah Smith (KW) 2:12.58; 2, Sam Smith (CR) 2:18; 1,600 — 1, Nate Beed (LC) 4:51.31; 2, Ryan James (SC) 4:51.62; 3,200 — 1, Nate Beed (LC) 11:57; 2, Jaden Kenworthy (LC) 13:03; 110 hurdles — 1, Steven McCombs (KW) 15.75; 2, Jeremy Scott (LC) 17.68; 300 hurdles — 1, Steven McCombs (KW) 43.21; 2, Jeremy Scott (LC) 45.29; 400 relay — 1, La Center 46.0; 2, Seton Catholic 49.52; 1,600 relay — 1, La Center 3:48.02; 2, Seton Catholic 3:57.08; Shot put — 1, Talib Meeks (CR) 38-7½; 2, Caiden Krout (LC) 35-10½; Discus — 1, Talib Meeks (CR) 126-0; 2, Ricky Torres (SC) 106-7; Javelin — 1, Nick Lamberton (SC) 126-8; 2, Robert Hoover (LC) 118-6; Long jump — 1, Kyle Gonzales (KW) 20-3¾; 2, Craig Boyle (SC) 17-10; Triple jump — 1, Craig Boyle (SC) 39-9¾; 2, Max Hiller (LC) 39-4; High jump — 12, Mathew Sheldon (LC) 6-4; 2, Austin Benton (KW) 5-8; Pole vault — N/A.

GIRLS TRACK AND FIELD

WASHOUGAL 96, HUDSON’S BAY 49

100 meters — Buhrmaster (HB) 13.75; 200 — Stelmakh (HB) 29.2; 400 — Stelmakh (HB) 1:04.6; 800 — Miller (W) 2:46.5; 1,600 — Owens (W) 5:41.1; 3,200 — Lintala (W) 14:07; 100 hurdles — Dills (W) 20.14; 300 hurdles — Claric (W) 1:03.8; 400 relay — Washougal 56.03; 800 relay — Hudson’s Bay 2:01.6; 1,600 relay — Hudson’s Bay 4:38; Shot put — Rodgers (W) 31-7; Discus — Rodgers (W) 98-0; Javelin — Sharp (W) 98-2; High jump — Lee (HB) 4-10; Long jump — Cuff (W) 13-8; Triple jump — Cuff (W) 27-6; Pole vault — Murray (W) 9-0.

AT CASTLE ROCK

Team scores — Seton Catholic 96.5, La Center 85, Castle Rock 23.5, King’s Way Christian 21

100 — 1, Kari Staples (KW) 13.00; 2, Tessa White (LC) 14.49; 200 — 1, Anjelica Bautista (SC) 28.52; 2, Lizzie Sheldon (SC) 29.15; 400 — 1, Andrea Griffee (LC) 1:06.60; 800 — 1, Jorie Freitag (SC) 2:40.60; 2, Madison Epperson (CR) 2:43.00; 1,600 — 1, Jorie Freitag (SC) 6:02.05; 2, Katie Whitten (LC) 6:06.18; 3,200 — 1, Katie Whitten (LC) 12:59.88; 2, Megan McDaid-O’Neill (SC) 13:15.46; 100 hurdles — 1, Jenna Melanson (LC) 17.46; 2, Shelby Vermeulen (LC) 18.40; 300 hurdles — 1, Jenna Melanson (LC) 50.12; 2, Shelby Vermeulen (LC) 54.72; 400 relay — 1, Seton Catholic 1:03.34; 800 relay — 1, Seton Catholic 1:55.32; 2, La Center 2:07.07; 400 relay — 1, La Center 4:34.33; 2, Seton Catholic 4:37.24; Shot put — 1, Heidi Fronk (KW) 28-10½; 2, Sarah Hoesly (SC) 27-9; Discus — 1, Shelby Vermeulen (LC) 105-9; 2, Sarah Hoesly (SC) 65-9; Javelin — 1, Janeaka Spencer (CR) 82-3; 2, Megan Sturgill (CR) 77-8; 2, Nami Nsubuga (SC) 77-8; Long jump — 1, Lizzie Sheldon (SC) 13-8; 2, Abby Ickert (SC) 13-6¼; Triple jump — 1, Lizze Sheldon (SC) 29-7½; High jump — 1, Emily Martin (SC) 4-4; 2, Cheyeanna Peroutka (CR) 4-0.

GIRLS TENNIS

BATTLE GROUND 6, HERITAGE 0

Singles — Andrea Besara (BG) d. Vickie Shcherbina 3-6, 6-1, 6-1; Kaitlin Pankratz (BG) d. Ali Klemele 6-2, 6-0; Natalie Andrus (BG) d. Adelyn Ofuasia 6-4, 3-6, 7-6 (4).

Doubles — Kira O’Connor/Cassie McBeath (BG) d. Tori Muzyka/Ella Rose Budd 6-1, 7-5; Emily Gonzales/Sarah Wilson (BG) d. Amanda Kaailine/Madison Singleton 6-2, 6-2; Teresa Gahan/Ruby Hastings (BG) d. Natalie Kolafa/Hannah Brown 6-2, 6-1.

JV — Battle Ground 5-2

FORT VANCOUVER 6, EVERGREEN 0

Singles — Angelina Polina (FV) d. Becca Mattson 6-1, 6-0; Holly Ta (FV) d. Grace Jun 4-6, 6-3, 7-6 (7-2); Tina Nguyen (FV) d. Dana Chebanu 6-1, 6-2.

Doubles — Emma Nellor/Selorm Tamakloe (FV) d. Alexia Beenu/Reiley Wynn 6-1, 6-2; Jocelyne Benitez/Jasmine Rauch (FV) d. Riley Raugust/Leanne Nguyen 6-0, 6-1; Jasmeen Kaur/Federica Fermani (FV) d. Ashley Gogldari/Emina Kajtaz 6-0, 6-3.

SKYVIEW 5, COLUMBIA RIVER 1

Singles — Sammi Hampton (S) d. Lauren Skelly 6-0, 6-0, Jaimie McMullen (S) d. Mia Patrick 6-4. 6-4; Jayne Piboonvaranggoon (CR) d. Amy Schneider 6-0, 6-4.

Doubles — Addison Samander/Katherine Metz (S) Kelsea Oslund/Annamarie Lahti 6-4, 6-3; Sarah Morgan/Sydney Miles (S) d. Addison Dillon/Melinda Staub 6-2, 6-2; Vanessa Vincent/Karly Metz (S) d. Annika Geisler/Jessica Ekeya 6-0, 6-3.

JV — Skyview 5-1.

GIRLS GOLF

HOCKINSON 194, SKYVIEW 203

At par-37 Tri-Mountain

HOCKINSON — Cara Christensen 46, Hallie Escola 48, Shelby LaTourrette 49, Isabella Koening 51.

SKYVIEW — Lauren Garrow 49, Aylexie Pedigo 50, Sharaia Pierce 51, Ellie Johnson 53.

CAMAS 170, MOUNTAIN VIEW 213

At Camas Meadows

CAMAS — Hailey Oster 38, Elise Filuk 39, Connie Wang 48, Rio Smith 45.

MOUNTAIN VIEW — Abby Kadamas 44, Annie Lu 43, Hannah Lacraff 54, Grace Yang 72.

UNION 179, COLUMBIA RIVER 223

At par-37 Tri-Mountain

UNION — Taylor Hartley 39, Alicia Kwon 46, Karsyn Rushing 50, Julieta Rendon-Mendoza 44, Cece Brockley 54, Danielle Lombardi 55.

COLUMBIA RIVER — Nanea Kastner 50, Shelby Yackley 57, Amanda Bryan 58, Taylor Blakley 58, Shelby Lattimore 71.

EVERGREEN inc., HUDSON’S BAY inc.

At par-36 Green Mountain

EVERGREEN — Makenna Cleaver 59, Anika Lewis 87, Grace Cooper Inc.

HUDSON’S BAY — Xaalan Dolence 58.

KELSO 208, RIDGEFIELD 209

At Three Rivers

KELSO — Ariel Osborn 49, Amanda Cray 50, Sarah Brewer 53, Elisa Martinez 56, Olivia Waters 57, Maylynn Longer 60.

RIDGEFIELD — Coty Flack 47, Erin Siegel 51, Wriley Parks 53, Elise Peck 58, Kayla Besel 61, Jacquelyn Stapper 64.