High school scoreboard 10/24

By

Published:

 

Thursday's schedule

VOLLEYBALL

Skyview at Heritage, 7 p.m.

Camas at Evergreen, 7 p.m.

Union at Battle Ground, 7 p.m.

Fort Vancouver at Columbia River, 7 p.m.

Kelso at Prairie, 7 p.m.

Hudson's Bay at Mountain View, 7 p.m.

Ridgefield at Hockinson, 7 p.m.

Seton Catholic at Stevenson, 7 p.m.

La Center at King's Way Christian, 7 p.m.

Castle Rock at Ilwaco, 7 p.m.

Woodland at Kalama, 7 p.m.

GIRLS SOCCER

Skyview at Union, 7:30 p.m. at McKenzie Stadium

Heritage at Camas, 7 p.m.

Battle Ground vs. Evergreen, 5:30 p.m. at McKenzie Stadium

Mountain View at Fort Vancouver, 4 p.m.

Columbia River at Kelso, 4 p.m.

Ridgefield at Hockinson, 7 p.m.

Washougal at Tumwater, 7 p.m.

King's Way Christian at Castle Rock, 7 p.m.

White Salmon at Kalama, 7 p.m.

Toledo/Winlock vs. Seton Catholic, 6:30 p.m. at King's Way Christian

Woodland at La Center, 5 p.m.

CROSS COUNTRY

3A district meet at Lewisville Park, 4 p.m.

2A GSHL meet at Hockinson Meadows, 4:30 p.m.

VOLLEYBALL

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Columbia River 8 0

Prairie 6 2

Mountain View 5 4

Kelso 3 4

Hudson's Bay 2 5

Fort Vancouver 0 8

MOUNTAIN VIEW 3, HUDSON'S BAY 0

25-11, 25-13, 25-15

Hudson's Bay

Highlights -- Aby Chalupa 9 kills, 1 block, 8 digs; Danae Lee: 3 kills; Lauren Urke: 2 kills, 2 aces, 6 digs; Kelsey Woodling: 12 digs; Maddy Newcomb: 10 digs; Jordan Hunter: 13 digs, 3 kills, 2 aces.

Mountain View

Highlights -- Christina Lundy 2 aces, 2 kills, 31 assists, 9 digs; Nina Duerk 2 aces, 7 digs; Kendra Bahr 7 aces, 3 digs; Megan Gaeth 11 digs; Kimi Reed 12 kills, 2 digs; Kendall Johnson 2 aces, 12 kills, 3 blocks, 9 digs; Jessica Moroye 1 dig; Melisa Ljuca 5 kills, 3 digs; Bailey Gaspar 1 ace, 3 kills, 1 dig; Colleen Driscoll 2 kills, 3 digs.

JV -- Mountain View 3-0.

C -- Mountain View 3-0.

COLUMBIA RIVER 3, FORT VANCOUVER 0

25-6, 25-11, 25-10

Fort Vancouver

Highlights -- Jazelle Wyatt-Dixon 3 digs; Sarah Smith 1 kill, 3 assists; Karen Nguyen 2 digs; Karol Nguyen 2 digs; Laura Martinez 1 kill, 3 digs; Emma Nellor 3 kills, 1 block; Abby Judge 1 kill, 1 block; Ivana Angel 2 kills, 1 dig; Autumn Beck 1 assist, 1 dig.

Columbia River

Highlights -- Ala Olson 2 digs; Alexis Cartwright 2 digsBrooke Williams: 3 kills Esti Wilson 6 aces, 5 kills, 7 digs; Evi Wilson 7 aces, 8 kills, 4 digs Isabelle Crary 3 kills; Kelime Rae 4 kills, 1 dig; Maggie Harshaw 4 aces, 1 kill, 4 assists, 6 digs; Morgan Bergerud 4 aces, 4 kills, 2 digs; Morgan Waite 6 aces, 4 kills, 1 block, 2 digs Page Heller 4 aces, 14 assists, 3 digs; Trisha Johnson 2 aces, 12 assists, 3 digs.

JV -- Columbia River won.

C -- Columbia River won.

Girls Soccer

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T Pts

Columbia River 7 0 0 21

Kelso 5 2 0 15

Prairie 5 3 0 15

Mountain View 4 3 0 12

Hudson's Bay 1 7 0 3

Fort Vancouver 0 7 0 0

PRAIRIE 3, HUDSON'S BAY 0

Prairie

Goals (assists) -- Shannon Sterling (Alyssa Adams), Claire Papworth (unassisted), Alexis Williams (unassisted) Goalkeeper saves -- Mary Banks 2, Meghan Sawyer.

Hudson's Bay

Goalkeeper saves -- Elin Bony 8.

Halftime -- 2-0.

JV -- Prairie 4-0.

Football polls

By The Associated Press

Class 4A

1, Camas (15) 7-0 150

2, Skyline 6-1 133

3, Graham-Kapowsin 7-0 121

4, Ferris 6-1 98

5, Federal Way 6-1 83

6, Chiawana 6-1 66

7, Gonzaga Prep 6-1 64

8, Edmonds-Woodway 7-0 43

(tie) Bellarmine Prep 6-1 43

10, Union 5-2 7

Class 3A

1, Bellevue (14) 7-0 140

2, O'Dea 7-0 124

3, Marysville-Pilchuck 7-0 113

4, Shadle Park 6-1 96

5, Mount Si 6-1 74

6, Glacier Peak 6-1 53

7, Eastside Catholic 5-2 49

8, Blanchet 6-1 42

9, Lincoln 6-1 40

10, Wilson 6-1 22

Class 2A

1, Tumwater (10) 7-0 136

2, Lynden (4) 7-0 129

3, Ellensburg 7-0 107

4, Sumner 7-0 93

5, Lakewood 7-0 82

6, W. F. West 6-1 75

7, R.A. Long 7-0 59

8, White River 6-1 32

9, Mark Morris 6-1 24

10, W. Valley (Yakima) 6-1 10

Class 1A

1, Zillah (14) 7-0 140

2, Woodland 7-0 119

3, Cascade Christian 7-0 110

4, River View 7-0 96

5, La Center 7-0 73

6, Freeman 7-0 72

7, Mount Baker 6-1 60

8, Cashmere 6-1 48

9, King's 6-1 35

10, Eatonville 6-1 8

Class 2B

1, Morton Wh. Pass (10) 7-0 118

2, Lind-Ritz. Sprague (2) 6-0 110

3, LaConner 6-1 94

4, Napavine 6-1 83

5, Waitsburg-Prescott 5-1 72

6, Raymond 6-1 62

7, North Beach 6-1 40

8, Tri-Cities Prep 5-1 25

9, Darrington 6-1 24

10, Wahkiakum 5-2 21

Class 1B

1, Neah Bay (10) 6-0 100

2, Touchet 6-1 86

3, Wilbur-Creston 6-1 62

4, Liberty Christian 5-1 59

5, Lummi 5-2 55

Boys Golf

2A District tournament

At Riverside GC, Chehalis

Team scores -- 1, Hockinson 148; 2, Capital 125; 3, Black Hills 103; 4, Ridgefield 82

5, Centralia 72; 6, Mark Morris 63; 7, Aberdeen 47; 8, WF West 45; 9, Washougal 38; 10, RA Long 29; 11, Tumwater 19; 12, River Ridge 14.

Individual results (top 16 advance to state)

1, Diego DeLaTorre (Hockinson) 138; 2, Jake Shier (Black Hills) 151; 3, Tucker Voetberg (Centralia) 152; 4, Gabriel Barnes (Capital) 155; 5, Bryce Samuel (Washougal) 157; 6, Brent Chapin (Capital) 158; 7, Deter Voetberg (Centralia) 159; 7, Eric Hagen (Aberdeen) 159; 9, Joel Christopher (Capital) 160; 10, Tyler Messinger (RA Long) 161; 11, Ryan Waldron (Black Hills) 162; 11, Dave Belt (Mark Morris) 162; 13, Casey Turner (Hockinson) 164; 14, Cory Smetzler (Ridgefield) 165; 15, Jack Bloss (Hockinson) 165; 16, Michael Phillips (Hockinson) 166.