High school scoreboard 4/27

Published:

Updated: April 27, 2014, 3:53 PM

 

BASEBALL

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Union (12-4) 9 2

Battle Ground (10-5) 7 4

Skyview (9-7) 7 4

Camas (10-6) 6 5

Evergreen (4-12) 3 8

Heritage (4-11) 1 10

CAMAS 1, UNION 0

Union 000 000 0—0 5 1

Camas 000 010 x—1 4 1

Union

Pitching — Bueler 6 IP, loss; Highlights — Beninga 1-3; Whalen 1-3; Allbee 1-3; Huberty 1-3; Myers 1-3.

Camas

Pitching — Dylan White 7 IP, win, 9 Ks; Highlights — Blake Christopher 3-3; McKinley LeFore 1-3 RBI.

JV — Camas 10-3.

BATTLE GROUND 13, EVERGREEN 3

Evergreen 012 000 — 3 3 2

BatGrnd 121 405 —13 12 1

Evergreen

Pitching — Trump 2⅓ IP, loss; Newell 1 IP; Dee 1⅔ IP 7hits. Highlights — D. Allen 1-4 RBI; Palmquist 1-3; Coleman 1-2.

Battle Ground

Pitching — Bryce Graham 2 IP; Derrick Rider 1 IP; Michael Spellacy 1⅔ IP, win; Chris Waters 2 IP, save. Highlights — Chris Lane 1-4; Collin Rubino 1-3; Hayden Humphrey 1-4 2B; Parker Randle 1-1 RBI; Spellacy 1-3 RBI; Kayden Mings-Grotte 4-4 3B 3RBI; Isaiah Smith 1-4 2B RBI; Derek Lahti 1-2 RBI; Gunnar Talkenton 1-2 RBI.

JV — Battle Ground won.

SKYVIEW 8, HERITAGE 2

Skyview 120 122 0—8 9 1

Heritage 000 001 1—2 4 0

Skyview

Pitching — Adam Walker 6 IP, win, 6 Ks; Parker Baker 1 IP. Highlights — Jacob Dennis 1-2; Alec Chaney 2-4 2B HR 3RBI; Brian Valentine 2-4 2B HR 2RBI; Brooks Hanson 1-2; Baker 1-3 2B; Avery Schmidt 1-1 RBI.

Heritage

Pitching — Hendy 4 IP, loss; Garcia 2 IP. Highlights — Foley 1-4 2B; Whatrton 1-2; Hendy 1-3; Hoek 1-2.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Mountain View (12-4) 10 2

Columbia River (14-2) 9 2

Kelso 7 3

Prairie (6-9) 5 6

Hudson’s Bay (3-9) 2 8

Fort Vancouver (2-15) 0 12

KELSO 10, FORT VANCOUVER 1

Fort 100 000 0— 1 4 4

Kelso 000 064 x—10 8 3

Fort Vancouver

Pitching — Ernie Montgomery 5 IP, loss; Matt Hossner 1 IP. Highlights — Zach Johnson 2-4; Jake Brugman 1-2; Montgomery 1-3; Hossner RBI.

JV — Kelso won

HUDSON’S BAY 5, COLUMBIA RIVER 4

Col. River 000 040 0—4 9 0

Hud.Bay 500 000 x—5 2 0

Columbia River

Pitching — Jace McKinney 6 IP, loss, 8 Ks; Highlights — J. McKinney 1-3 2B RBI; B. McKinney 2-3 2B RBI; Brady Benson 2-3 RBI.

Hudson’s Bay

Pitching — Tyler Lee 7 IP, win, 3 Ks; Highlights — Eric Fich 1-3; Caleb Grahnert 1-3 RBI.

MOUNTAIN VIEW 9, PRAIRIE 0

MtnView 100 062 0—9 9 2

Prairie 000 000 0—0 6 4

Mountain View

Pitching — Dakody Clemmer 7 IP, win, 10 Ks; Highlights — Jake Ryan 1-4; Austin Hamilton 1-4 2B; Preston Jones 2-3 2RBI; Colin Biggs 2-3 RBI; Alex Torson 1-2 RBI; Nolan Biggs 1-3 RBI; Clemmer RBI; Alex Smith 1-3 2RBI.

Prairie

Pitching — Armstrong 5 IP, loss; Bernash 2 IP; Highlights — Armstrong 1-3, Guenther 1-3; Gould 1-3; Callaway 1-3, Hughes 2-3.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Hockinson (10-2) 8 0

Mark Morris 3 1

R.A. Long 3 2

Ridgefield (5-4) 1 5

Washougal (3-9) 0 7

HOCKINSON 12, MARK MORRIS 8

Hockinson 000 380 1—12 13 0

MMorris 003 040 1— 8 10 2

Hockinson (8-0)

Pitching — Joel Warden 4⅓ IP; Jared Oja 2⅔ IP, win; Highlights — Mitch Lines 2-3 2B 3B 5RBI; Warden 3-5 2-2B; Taylor Rennaker 2-5 3RBI; Brandon Anderson 2-5 2RBI; Taylor Ellensohn 2-5 RBI; Justin Anderson 1-4 RBI; Nich Eland 1-1 RBI.

JV — Hockinson 13-3

NON-LEAGUE

WOODLAND 4, RIDGEFIELD 0

Ridgefield 000 000 0—0 2 2

Woodland 020 011 x—4 6 1

Ridgefield

Pitching — Strader 5 IP, loss, 2 Ks; N. Martin 1 IP. Highlights — N. Martin 1-3 2B; Canton 1-2.

Woodland

Pitching — Lucas Colton 7 IP, win, 10 Ks. Highlights — Trevor Huddleston 1-2; Austin Holcomb 1-3 2B; Gabe Steinauer 2-3; Tanner Huddleston 1-3 2B; Colton 1-2 2RBI.

SOFTBALL

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Mountain View (7-5) 2 0

Columbia River 1 0

Prairie (4-4) 1 0

Fort Vancouver (0-4) 0 1

Kelso 0 1

Hudson’s Bay (0-8) 0 2

MOUNTAIN VIEW 13, HUDSON'S BAY 0

Hudson's Bay 000 00—0 2 1

Mountain View 901 3x—13 13 0

Hudson's Bay

Pitching — Ashlyn Boyle 4 IP, loss, 2 Ks; Highlights — Remsing 2-2.

Mountain View

Pitching — Colleen Driscoll 3 IP, win, 5 Ks; Kimi Reed 2 IP. Highlights — Jocie Newton 2-2; Reed 3-4 RBI; Bailey Gaspar 2-2 2RBI; Katelyn Lukes 1-2 2B RBI; Driscoll RBI; Babbit 1-1; Warner RBI; Alyshia Grimes 1-1; Oliva Wilson 3-3 2B 3RBI; Jessica Alcomendeas 2RBI.

BOYS SOCCER

NON-LEAGUE

HOCKINSON 10, CENTRALIA 0

Hockinson

Goals (assists) — Brett Sparks (un); Mitchell Pinney (Sparks); Derek Hines (Andrew Nyseth); Conner Thompson (Pinney); Thompson (un); Sparks (Josh Koehler); Adam Jeschke (un); Jeschke (Thompson); Jeschke (un); Pinney (un); Goalkeeper saves — Casey Turner 2; Josh Carlson 2; Josh Koehler 1.

Halftime — 3-0.

JV — 2-2.

BOYS TRACK AND FIELD

CENTENNIAL INVITATIONAL

Top 5 local results

100 meters — 5, E’Lon Mack (Heritage) 11.42; 1,500 — 5, James Breen (Heritage) 4:08.86; 400 relay — 3, Heritage (Devin Murphy, Wyatt Luedecker, Joseph Gandarillas, E’Lon Mack) 43.76; Shot put — 3, Bailey King (Union) 52-10¾; Discus — 1, Bailey King (Union) 161-10; Javelin — 2, Lexington Reese (MtnView) 183-1; 4, Alex Berfanger (Union) 174-5; High jump — 4, Peyton Fredrickson (Skyview) 6-3; Long jump — 2, James Phillips (Prairie) 22-8½; 4, Devin Murphy (Heritage) 21-7; Triple jump — 3, Devin Murphy (Heritage) 44-7¾; Pole vault — 1, Aleksandr Salfetnikov (Prairie) 14-3.

PORTLAND CHRISTIAN INVITATIONAL

Top 3 team scores — 1, Madison 144.5; 2, Portland Christian 90; 3, Catlin Gabel 59. Also: 9, Seton Catholic 25; 12, Fort Vancouver 16.

Top 5 local results

1,600 relay — 4, Seton Catholic (Justin James, Hayden Strong, Emil Chan, CJ Strong) 3:46.21; High jump — 3, CJ Strong (SC) 5-8; 5, Justin James (SC) 5-8; Pole vault — 2, Oleg Korin (FV) 13-0; 4, Craig Boyle (SC) 11-0.

GIRLS TRACK AND FIELD

CENTENNIAL INVITATIONAL

Top 5 local results

100 meters — 3, Danica Person (MtnView) 12.7; 200 — 2, Danica Person (MtnView) 25.62; 400 — 5, Chisom Eke (Skyview) 1:00.29; 1,500 — 3, Alexis Fuller (Union) 4:41.27; 300 hurdles — 4, Madison Lanford (Skyview) 48.25; 400 relay — 4, Mountain View (Hanna Walton, Emma Walton, Neesha Godbole, Danica Person) 49.67; Discus — 5, Guadalupe Mendoza (Heritage) 117-4; Javelin — 5, Tuileisu Anderson (Union) 127-9; Long jump — 1, Tayler Troupe (Union) 17-4¾.

PORTLAND CHRISTIAN INVITATIONAL

Top 3 team scores — 1, Madison 112; 2, Corbett 102.5; 3, Astoria 76. Also: 7, Seton Catholic 31; 12, Fort Vancouver 18.5.

Top 5 local results

200 — 2, Karen Nguyen (FV) 26.93; 400 — 3, Karen Nguyen (FV) 1:01.67; 800 — 3, Jorie Freitag (SC) 2:39.15; 3,000 — 2, Megan McDaid-O’Neill (SC) 11:33.08; 4, Julianna Vidales (SC) 12:24.55; Long jump — 3, Lizzie Sheldon (SC) 14-5½; Pole vault — 3, Kennedy Lake (SC) 7-0.