These candidates were unopposed in Tuesday’s general election:
CITY OF BATTLE GROUND
Councilor, Position 2: Shane A. Bowman.
Councilor, Position 3: Steven D. Phelps.
BATTLE GROUND PUBLIC SCHOOLS
District 2: Ken Root.
CITY OF CAMAS
Mayor: Scott Higgins.
Councilor, Ward 2, Position 1: Bonnie Carter.
Councilor, Ward 3, Position 1: Greg K. Anderson
Councilor, at large: Don Chaney.
CAMAS SCHOOL DISTRICT
District 3: Connie Hennessey.
District 4: Doug Quinn.
District 5: Mary Tipton.
PORT OF CAMAS-WASHOUGAL
Commissioner, District 2: Bill Ward.
Commissioner, District 3: Joe Melroy.
CEMETERY DISTRICT 1
Commissioner, Position 3: John J. Straub.
CEMETERY DISTRICT 4
Commissioner, Position 1: Ruth M.J. Ham.
CEMETERY DISTRICT 5
Commissioner, Position 3: Dick Colf.
CLARK COUNTY FIRE & RESCUE
Commissioner, Position 2: James R. (Bob) Johnson.
CLARK REGIONAL WASTEWATER DISTRICT
Commissioner, Position 2: Norman Harker.
EAST COUNTY FIRE & RESCUE
Commissioner, Position 1: Thomas A. Gianatasio.
Commissioner, Position 2: Michael Taggart.
Commissioner, Position 3: Mike Berg.
Commissioner, Position 5: Sherry M. Petty.
EVERGREEN PUBLIC SCHOOLS
District 2: Rob Perkins.
District 4: Todd Yuzuriha.
FIRE PROTECTION DISTRICT 2
Commissioner, Position 1: Ken Ayers.
FIRE PROTECTION DISTRICT 3
Commissioner, Position 2: Buck Heidrick.
FIRE PROTECTION DISTRICT 5
Commissioner, Position 3: Ron Gibson.
FIRE PROTECTION DISTRICT 6
Commissioner, Position 3: Casey M. Collins.
FIRE PROTECTION DISTRICT 10
Commissioner, Position 2: Elizabeth (Beth) Goble.
FIRE PROTECTION DISTRICT 13
Commissioner, Position 2: Gary D. Hoyt.
GREEN MOUNTAIN SCHOOL DISTRICT
Position 1: Rick Syring.
Position 4: Steven Hoffman.
HOCKINSON SCHOOL DISTRICT
District 3: Dave Olson.
District 4: Greg Gospe.
District 5: Katherine Davis.
CITY OF LA CENTER
Councilor, Position 1: Heather Birdwell-Currey.
Councilor, Position 4: Joe Valenzuela.
Councilor, Position 5: Elizabeth M. Cerveny.
LA CENTER SCHOOL DISTRICT
District 1: Cris Yaw.
District 4: Wendy Chord.
District 5: Eric Lindberg.
MOUNT PLEASANT SCHOOL DISTRICT
Position 2: Adele Olson.
Position 3: Karl Kanthak.
Position 4: Tanis Morris.
CITY OF RIDGEFIELD
Councilor, Position 3: Lee E. Wells.
Councilor, Position 5: Darren S. Wertz.
Councilor, Position 7: Sandra Day.
RIDGEFIELD SCHOOL DISTRICT
District 2: Joseph Vance.
District 3: Steve Radosevich.
District 5: Scott Gullickson.
VANCOUVER PUBLIC SCHOOLS
Position 4: Michelle Giovannozzi.
CITY OF WASHOUGAL
Councilor, Position 2: Michelle C. Wagner.
Councilor, Position 5: Jennifer McDaniel.
WASHOUGAL SCHOOL DISTRICT
District 1: Teresa Lees.
District 4: Karen Rubino.
CITY OF WOODLAND
Mayor: Will Finn.
WOODLAND SCHOOL DISTRICT
District 1: Sarah Stuart.
District 2: Janice Watts.
District 3: Lesa Beuscher.
WOODLAND SWIMMING POOL & RECREATION DISTRICT
Position 3: Michael Green.
TOWN OF YACOLT
Mayor: Jeff Carothers.
Councilor, Position 3: Anthony Bronkhorst.
Councilor, Position 5: Jason C. Wallway.