Halftime — Southridge 1-0.
2A STATE TOURNAMENT
First round
Ridgefield vs. White River, Wednesday
Ephrata vs. Liberty, Wednesday
Archbishop Murphy 2, Tumwater 1, PKs
Clarkston vs. Fife, Wednesday
North Kitsap 1, Lynden 0
Columbia River 3, Olympic 1
Orting vs. East Valley-Spokane, Wednesday
Selah 3, Port Angeles 0
COLUMBIA RIVER 3, OLYMPIC 1
Olympic
Goals (assist) – Emily Bohlman (Saoirse Brown). Goalkeeper saves – Karli Taylor 7.
Columbia River
Goals (assist) – Katie Lee (Ellie Walker), Katie Anthony (unassisted), Ava Greer (Elizabeth Canton). Goalkeeper saves – Emma Fisk 1.
Halftime: Columbia River 1-0.
1A STATE TOURNAMENT
First round
Meridian vs. King’s Way Christian, Wednesday
Overlake 3, Klahowya 0
Vashon Island vs. King’s, Wednesday
Cascade Christian 2, Montesano 0
Cascade 2, Lakeside-Nine Mile Falls 1
Seattle Academy 5, Kiona Benton 0
La Salle 5, Elma 2
Cashmere 2, Freeman 1
FOOTBALL
4A STATE TOURNAMENT
First round
Monroe (9-1) vs. Sumner (10-0), Friday
Mariner (7-3) vs. Woodinville (10-0), Friday
Graham-Kapowsin (9-1) at Camas (10-0), 7 p.m. Friday
Skyline (8-2) vs. Eastlake (7-3), Friday
Bellarmine Prep (7-3) vs. Lake Stevens (10-0), Saturday
Skyview (7-3) at Chiawana (9-1), 3 p.m. Saturday
Bothell (8-2) vs. Moses Lake (5-4), Saturday
Sunnyside (8-2) vs. Richland (10-0), Friday
3A STATE TOURNAMENT
First round
Bonney Lake (8-2) vs. Squalicum (10-0), Friday
Gig Harbor (6-4) vs. Kamiakin (8-2), Saturday
Lakes (6-4) vs. Southridge (7-4), Saturday
Eastside Catholic (9-1) vs. Timberline (8-2), Friday
Peninsula (9-1) vs. Mountain View (7-3), 7 p.m. Saturday at McKenzie Stadium
Kelso (8-2) vs. Meadowdale (8-2), 6 p.m. Friday at Edmonds Stadium
Lynnwood (8-2) vs. Lincoln (8-2), Friday
Ferndale (9-1) vs. O’Dea (10-0), Friday
2A STATE TOURNAMENT
First round
Black Hills (6-4) vs. Lynden (8-1), Saturday
TBD vs. Franklin Pierce (9-1), Saturday
Archbishop Murphy (10-0) vs. North Kitsap (10-0), Friday
Washington (7-3)) vs. Tumwater (9-1), Friday
W.F. West (9-1) vs. River Ridge (8-1), Saturday
Steilacoom (8-2) vs. Liberty (9-0), Friday
Eatonville (8-2) vs. Ellensburg (9-1), Saturday
Sedro-Woolley (8-2) vs. TBD, Saturday
1A STATE TOURNAMENT
First round
Montesano (10-0) vs. Connell (9-1), Friday
Meridian (5-5) vs. Cascade Christian (10-0), Saturday
Hoquiam (7-3) vs. Mount Baker (9-0), Saturday
Port Townsend (7-3) vs. La Center (9-1), 7 p.m. Friday at Woodland HS
La Salle (9-1) vs. Okanogan (8-1), Friday
Colville (7-3) vs. Royal (9-0), Saturday
Freeman (7-2) vs. Zillah (8-1), Friday
Naches Valley (7-2) vs. Deer Park (8-1), Friday
VOLLEYBALL
4A STATE TOURNAMENT