High school scoreboard Dec. 13

By Tim Martinez, Columbian Assistant Sports Editor

Published:

 

WEDNESDAY’S SCHEDULE

BOYS BASKETBALL

Battle Ground at W.F. West, 7 p.m.

Camas at Columbia River, 7 p.m.

Hockinson at Heritage, 7 p.m.

Skyview at Evergreen, 7 p.m.

Union at Prairie, 7 p.m.

King’s Way Christian at Hudson’s Bay, 7:30 p.m.

Woodland at Rochester, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Union at Prairie, 5:30 p.m.

Heritage at Washougal, 7 p.m.

Camas at Central Catholic (Ore.), 7:30 p.m.

WRESTLING

Camas at Skyview, 7 p.m.

R.A. Long at Woodland, 6 p.m.

Stevenson at Columbia-White Salmon, 6 p.m.

GIRLS BOWLING

Columbia River vs. Camas, 3:15 p.m. at Big Al’s

Heritage vs. Union, 3:15 p.m. at Big Al’s

Skyview vs. Battle Ground, 3:15 p.m. at Tiger Bowl

Fort Vancouver vs. Kelso, 3:15 p.m. at Triangle Bowl

Mountain View vs. Hudson’s Bay, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Ridgefield vs. R.A. Long, 3:15 p.m. at Triangle Bowl

BOYS BASKETBALL

CAMAS 70, DAVID DOUGLAS 64

No details reported

RIDGEFIELD 56, LA CENTER 55

RIDGEFIELD — Tim Radosevich 3, Carter Pankow 2, Matt Gama 8, Kade Ramey 16, Cameron Short 12, Kellen Bringhurst 7, Matt Armstrong 0, Joe Lindbo 2, Wyatt Layman 6. 19 (6) 12-17 56.

LA CENTER — Shaydon Amstutz 0, Colby Shaw 1, Saige Keep 0, Avery Seter 17, Matt Bryant 15, Hunter Ecklund 16, Wyatt Siebert 6, Jack Hiller 0. 16 (4) 17-20 55.

RIDGEFIELD 13 7 13 21—56

LA CENTER 17 7 11 21—55

JV — La Center won.

WASHOUGAL 82, STEVENSON 73

WASHOUGAL —  Kol Mael 3, Alex Orr 12, Carter Murray 22, Moses McEwen 11, Ryan Bausch 4, Kade Coons 8, Carson Adams 17, John Miner 1, Tanner Coltrane 2, Troy Prince-Butterfield 2. Totals 29 (5) 12-18 82.

STEVENSON — Jesse Miller 3, Jono Blackledge 2, Lincoln Krog 19, Charles Hobbs 7, Alec Van Pelt 10, Isaac Hoidal 27, Willy Lanz 2, Jon Webb 0, Bennett Wright 3. Totals 29 (4) 11-21 73.

Washougal 25 14 18 25—82

Stevenson 12 25 20 16—73

JV — Washougal won.

FIRM FOUNDATION 52,
OPEN DOOR CHRISTIAN (Ore.) 43

FIRM FOUNDATION — Colton Close 0, Mike Olson 2, Kaden Richter 8, Trayton Maunu 9, Andrew Rommel 12, Daniel Kogler 19, August Helmes 2. Totals 19 (6) 8-8 52.

Firm Found. 17 18 4 13—52

Open Door 8 4 12 19—43

JV — 59-13

FORT VANCOUVER 70,
PARKROSE (Ore.) 67

FORT VANCOUVER — Dakota Jones 6, James Husband, Jr., 26, Travis Huffman 8, Jameel Morton 30, Vincent Bennett 0, Tre Cannon 0, Ezekiel Block 0, Tyrique Cargile 0. Totals 27 (4) 12-18 70.

PARKROSE — Justin Tran 8, Damontae Burns 10, Elliott Saephanh 0, Isamu Chang 8, Ahmed Ibrahim 23, Shawn Briggs 15, Raheem Ola 0, Jason Davis 0. Totals 28 (3) 8-12 67.

Fort 14 10 20 26—70

Parkrose 17 18 15 17—67

KING’S WAY CHRISTIAN JV 61,

WASH SCHOOL FOR DEAF 56

WSD (0-3) — Cristian Martinez-White 0, Ricardo Pineda 0, Taylor Payne 21, John Smart 1, Osvaldo Cruz 10, Juan Ramirez 6, Ramon Varaja 0, Jose Ramirez 18, Yovany Barragan 0, Abraham Castro 0.

KWC 15 17 8 13 8—61

WSD 8 13 20 12 3—56

WASHINGTON STATE SCORES

Anacortes 48, Nooksack Valley 28

Archbishop Murphy 64, South Whidbey 51

Bellevue 74, Redmond 41

Bothell 76, Mount Si 69

Brewster 79, Soap Lake 44

Camas 70, David Douglas, Ore. 64

Cascade (Everett) 63, Kamiak 60

Cashmere 77, Cascade (Leavenworth) 42

Cedar Park Christian (Mountlake Terrace) 81, Grace Academy 21

Cedarcrest 68, Cedar Park Christian (Bothell) 55

Central Valley 68, University 66

Cheney 58, Lake City, Idaho 43

Chiawana 59, West Valley (Yakima) 46

Chief Leschi 75, South Bend 41

Clarkston 43, Pullman 41

Clover Park 81, Tyee 54

Columbia (Hunters) 58, Valley Christian 55

Columbia (White Salmon) 66, Lyle-Wishram 60

Coupeville 44, Port Townsend 41, OT

Crosspoint Academy 66, Pope John Paul II 55

Curtis 80, South Kitsap 43

Decatur 70, Auburn Mountainview 69

Dufur, Ore. 46, Klickitat 37

Enumclaw 64, Auburn Riverside 34

Fife 72, Lindbergh 68

Foss 84, Evergreen (Seattle) 33

Foster 67, Washington 65

Freeman 70, Colville 36

Glacier Peak 64, Lake Stevens 53

Gonzaga Prep 55, Ferris 52

Granger 64, Columbia (Burbank) 42

Highland 60, Goldendale 56

Hoquiam 63, Castle Rock 55

Ilwaco 68, Raymond 52

Juanita 58, Sammamish 38

Kalama 82, Mossyrock 28

Kennedy 63, Kentridge 59, OT

Kent Meridian 54, Tahoma 42

Kentwood 82, Hazen 48

Lakeside (Nine Mile Falls) 53, Riverside 33

Lewis and Clark 66, Mead 46

Liberty 80, Lake Washington 68

Lind-Ritzville/Sprague 58, Reardan 53

Lynnwood 75, Oak Harbor 62

Mariner 58, Mount Vernon 54

Marysville-Pilchuck 64, Edmonds-Woodway 55

Meadowdale 74, Shorewood 61

Medical Lake 72, Chewelah 47

Mercer Island 66, Interlake 52

Monroe 66, Jackson 60

Morton/White Pass 64, Napavine 45

Mt. Spokane 72, Rogers (Spokane) 59

Newport 64, Deer Park 47

Newport-Bellevue 60, North Creek 54

North Central 59, Shadle Park 57

North Kitsap 63, Olympic 43

Northwest Christian (Colbert) 57, Springdale 52

Ocosta 62, Taholah 46

Odessa-Harrington 54, Almira/Coulee-Hartline 49

Okanogan 62, Omak 53

Onalaska 58, Pe Ell 55, OT

Othello 65, East Valley (Yakima) 56

Republic 44, Curlew 26

Rochester 51, Elma 41

Sedro-Woolley 82, Meridian 72

Sequim 67, Neah Bay 36

Shoreline Christian 47, Lopez 30

Snohomish 59, Marysville-Getchell 57

St. George’s 68, Kettle Falls 25

Stanwood 71, Everett 62

Steilacoom 57, Eatonville 28

Sultan 57, Granite Falls 39

Sumner 61, Emerald Ridge 45

Sunnyside 78, Grandview 55

Sunnyside Christian 95, Trout Lake 38

Toledo 65, Winlock 48

Toutle Lake 72, Wahkiakum 39

Tulalip Heritage 60, Lummi 43

W. F. West 73, R.A. Long 50

West Valley (Spokane) 48, East Valley (Spokane) 34

White River 80, Franklin Pierce 42

Zillah 87, Wapato 68

GIRLS BASKETBALL

TENINO 50, SETON CATHOLIC 26

SETON CATHOLIC — Haley Vick 8, Michaela Ephraim 6, Emma Watkins 0, Tui Chetekwe 2, Jasmine Morgan 1, Madi Manary 0, Claire Kirn 0, Cheyenne Badger 9, Kiya Gere 0, Josie Partridge 0, Cailean McGovern 0, Aislynn Hogan 0, Katherine Zdunich 0. Totals 5 (1) 3-10 26.

TENINO — Greene 0, Letts 3, Mathis 10, Schow 31, Collins 0, Bertsch 0, Dowies 6. Totals 18 (2) 13-20 50.

Seton 2 6 12 6—26

Tenino 8 24 4 14—50

TEMPLESTOWE (Aus.) 67,
HOCKINSON 53

TEMPLESTOWE (Aus.) — Petersen 8, Blyth 3, Doud 8, Cranage 0, Thorne 0, Hildebrand 19, Riley 3, Goring 10, Metcalf 16.

HOCKINSON — Emma Dietel 6, Payton Wangler 21, Megan Meindersee 0, Grace Russell 16, Adyson Dyer, 1 Jasmine Shigeno 2, Meggie Kistler 0, Mackie Kelly 0, Lillie Mueller 5, Ellie Kistler 2. Totals 20 (7) 6-11 53.

Templestowe13 21 19 14—67

Hockinson 9 21 14 9—53

UNION 59, MOUNTAIN VIEW 34

MOUNTAIN VIEW — Taylor Thao 0, Dejah Wilson 8, Abby Horton 0, Arielle Pinzone 2, Lauren DeLargy 2, Jenna Carlson 8, Reyes Subiris-Muniz 0, Olivia Hood 6, Lauren Coop 8. Totals 11 (4) 8-11 34.

UNION — Alexis Raymore 4, McKenna Vega 3, Mason Oberg 13, Marina Morningstar 2, Toryi Midland 7, Rebekah Barney 4, Abbey Kaip 10, Madison Mackay 0, Mackenzie Lewis 7, Courtney Cranston 6, Lilly Caplice 0, Kaneyl Carpenter 3. Totals 22 (7) 8-10 59.

Mtn. View 5 4 10 15—34

Union 17 20 12 10—59

JV — Union won.

C — Union won.

WOODLAND 49, ROCHESTER 28

WOODLAND (4-1) — Emersyn Finn 0, McKenna Flanagan 12, Kaija Olson 2, Payten Foster 3, Carleigh Risley 0, Dana Glovick 10, Kelly Sweyer 0, Kaily Christensen 12, Nicole Guthrie 10. Totals 16 (5) 12-19 49.

ROCHESTER — Schneider 2, Bates 2, Hahn 1, Sederberg 13, Winter 4, E. Elkins 4, M. Elkins 2. Totals 8 (0) 12-23 28.

Woodland 9 12 21 7—49

Rochester 3 8 8 9—28

JV — Woodland won.

FORT VANCOUVER C-TEAM 24,

WASH. SCHOOL FOR DEAF 21

WSD (2-1) — Ashantay Truong 8, Emma McKinney 2, Annie Kvamme 4, LeAnna Clearbrook 0, Jessane Rogers 3, Kelly Gutierrez 4, Ashley Balcazar 0, Maya Schaut 0, Etasha Stone 0, Jenifer Tudor 0, Davine Lowe 0

Fort 6 2 8 8—24

WSD 5 1 4 11—21

WASHINGTON STATE SCORES

Almira/Coulee-Hartline 78, Odessa-Harrington 29

Auburn 40, Federal Way 31

Bellarmine Prep 72, Puyallup 22

Black Hills 61, Montesano 43

Cashmere 84, Cascade (Leavenworth) 9

Central Valley 55, University 28

Chiawana 65, West Valley (Yakima) 52

Clarkston 60, Pullman 28

Cle Elum/Roslyn 41, Chelan 37

Colfax 55, Liberty (Spangle) 45

Colton 64, Grangeville, Idaho 37

Columbia (Burbank) 37, Granger 31

Curlew 54, Republic 32

Curtis 65, South Kitsap 49

East Valley (Spokane) 53, West Valley (Spokane) 45

East Valley (Yakima) 68, Othello 23

Eatonville 57, Steilacoom 53

Elma 56, Centralia 49

Enumclaw 42, Auburn Riverside 32

Ephrata 54, Connell 27

Fife 59, Lindbergh 33

Goldendale 53, Highland 48

Gonzaga Prep 73, Ferris 46

Grace Academy 46, Cedar Park Christian (Mountlake Terrace) 14

Granite Falls 44, Vashon Island 38

Hazen 45, Kentwood 37

Inchelium 64, Northport 42

Kentlake 51, Mt. Rainier 23

Kentridge 64, Kennedy 14

King’s 44, Cedar Park Christian (Bothell) 38

Kingston 44, Klahowya 33

Lake City, Idaho 49, Cheney 39

Lewis and Clark 73, Mead 63

Liberty Bell 43, Oroville 27

Lind-Ritzville/Sprague 56, Reardan 42

Lopez 43, Orcas Island 35

Lopez 64, Shoreline Christian 30

Medical Lake 65, Chewelah 33

Meridian 67, Sedro-Woolley 43

Moses Lake 84, Kamiakin 62

Mount Baker 53, Blaine 29

Mt. Spokane 77, Rogers (Spokane) 10

Neah Bay 58, Sequim 49

North Central 53, Shadle Park 37

North Kitsap 32, Olympic 12

Olympia 54, Graham-Kapowsin 26

Orting 43, Highline 16

Post Falls, Idaho 62, Richland 50

Prosser 74, Pasco 46

Quilcene 31, Northwest Yeshiva 30

South Bend 67, Chief Leschi 28

South Whidbey 43, Sultan 28

St. George’s 52, Kettle Falls 9

Sumner 57, Emerald Ridge 27

Sunnyside 75, Grandview 58

Sunnyside Christian 75, Trout Lake 20

Tahoma 61, Kent Meridian 27

Tenino 50, Seton Catholic 26

Todd Beamer 58, Thomas Jefferson 52

Tri-Cities Prep 68, Naches Valley 48

Tyee 65, Clover Park 42

Valley Christian 44, Columbia (Hunters) 19

W. F. West 94, Mark Morris 35

Wapato 79, Zillah 76

White River 80, Franklin Pierce 42

White Swan 58, Yakama Tribal 32

Woodland 49, Rochester 29

WRESTLING

MOUNTAIN VIEW 72,

HUDSON’S BAY 9

106 — Hunter Brown (MV) p. Tomas Lopez; 113 — Noah Messman (MV) by forfeit; 120 — Kevin Chen (MV) d. Nick Fox 20-8; 126 — Vinh Luong (MV) by forfeit; 132 — Tristen Brown (MV) by forfeit; 138 — Adrian Rodriguez (MV) p. Nate Carlisle; 145 — Kevon Wright (MV) p. Camdon Courtney; 152 — Double Forfeit; 160 — Andrew Bell (MV) p. Rafael Mercado; 170 — Angel Castillo (HB) d. Bobby Shepard 5-4; 182 — Zachry Curry (MV) p. Daniel Cantrell; 195 — Tyler Culver (MV) by forfeit; 220 —  Lucas Smith (MV) d. Alejandro Alverez 17-0; 285 — Malecec Maloruok (HB) p. Alex Ferruzca.

MOUNTAIN VIEW 58,

EVERGREEN 16

106 — Hunter Brown (MV) d. Tanner Lucko 16-3; 113 — Noah Messman (MV) by forfeit; 120 — Kevin Chen (MV) by forfeit; 126 — Vinh Luong (MV) by forfeit; 132 — Tristen Brown (MV) p. Dalton Jones; 138 — Rayn Preston (Eve) dec. Adrian Rodriguez 14-4; 145 — Danny Roa (Eve) p. Kevon Wright;

152  — double forfeit; 160 — Andrew Bell (MV) by forfeit; 170 — Bobby Shepard (MV) by forfeit; 182 — Dylan Goodpastor (E) p. Zachry Curry; 195 — Tyler Culver (MV) p. Conner Ball; 220 — Lucas Smith (MV) by forfeit; 285 — Alex Ferruzca (MV) p. Harlon Richards

BOYS SWIMMING

AT PROPSTRA AQUATIC

Skyview 80, R.A. Long 69; Mark Morris 110, Skyview 56, R.A. Long 106, Fort Vancouver 13; Mark Morris 140, Fort Vancouver 7.

200 medley relay — 1, Battle Ground (Alex Curran, Sam Anderson Seth Colpitts, Marcello Lombardi) 1:44.44; 2, Columbia River 1:51.80.

200 freestyle — 1, Elijah Parrish (CR) 1:56.57; 2, Evan Oja (Hoc) 2:03.82.

200 individual medley — 1, Alex Curran (BG) 2:10.47; 2, Daniel Ishchuk (CR) 2:19.92.

50 freestyle — 1, Marcello Lombardi (BG) 23.20; 2, Simon Parrish (CR) 25.01.

100 butterfly — 1, Joe Dodd (Hoc) 56.89; 2, Benjamin Phelps (CR) 1:01.27.

100 freestyle — 1, Marcello Lombardi (BG) 51.39; 2, Benjamin Phelps (CR) 51.62.

500 freestyle — 1, Sam Morris (Hoc) 6:00.85; 2, Drew Forstrom (BG) 6:16.34.

200 free relay — 1, Hockinson (Sam Morris, Joe Dodd, Will Bradley, Evan Oja) 1:40.11; 2, Prairie 1:49.81.

100 backstroke — 1, Alex Curran (BG) 56.08; 2, Elijah Parish (CR) 1:04.15.

100 breaststroke — 1, Jod Dodd (Hoc) 1:07.67; 2, Sam Anderson (BG) 1:08.33.

400 free relay — 1, Columbia River (Benjamin Phelps, Simon Parish, Daniel Ishchuk, Elijah Parish) 3:32.91; 2, Battle Ground 3:35.87.