Wednesday, December 11, 2019
Dec. 11, 2019

Linkedin Pinterest

Weekly high school sports schedule, Dec. 2-7

By
Published: December 1, 2019, 6:02pm

(SCHEDULE SUBJECT TO CHANGE)

MONDAY, DEC. 2

BOYS BASKETBALL

Kelso at Mark Morris jamboree, 6 p.m.

Prairie at King’s Way Christian, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Seton Catholic at Columbia River, 7 p.m.

Hockinson at La Center, 7 p.m.

GIRLS BOWLING

Mark Morris vs. Battle Ground, 3:15 p.m. at Tiger Bowl

Union vs. Ridgefield, 3:15 p.m. at Hazel Dell Lanes

Mountain View vs. Camas, 3:15 p.m. at Big Al’s

Kelso vs. Heritage, 3:15 p.m. at Big Al’s

Prairie vs. R.A. Long, 3:15 p.m. at Triangle Lanes

Hudson’s Bay vs. Columbia River, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

TUESDAY, DEC. 3

BOYS BASKETBALL

Heritage at Evergreen, 7 p.m.

Battle Ground at Fort Vancouver, 7 p.m.

Ridgefield at Hudson’s Bay, 7 p.m.

Mark Morris at Timberline, 7 p.m.

La Center at Toutle Lake, 7 p.m.

Castle Rock at Hoquiam, 7 p.m.

Kalama at Stevenson, 7 p.m.

Columbia Adventist at Mossyrock, 7:15 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Heritage at Evergreen, 5:30 p.m.

Camas at Kelso, 7 p.m.

Mountain View at Skyview, 7 p.m.

Ridgefield at Tumwater, 7 p.m.

Rochester at R.A. Long, 7 p.m.

Napavine at King’s Way Christian, 7 p.m.

Winlock at Castle Rock, 7 p.m.

Stevenson at Kalama, 7 p.m.

BOYS SWIMMING

Washougal, Battle Ground, Camas, Columbia River, Evergreen, Fort Vancouver, Hudson’s Bay, Heritage, Hockinson, Kelso, La Center, Mountain View, Prairie, R.A. Long, Skyview, Union at Mark Morris jamboree, 5 p.m.

WEDNESDAY, DEC. 4

BOYS BASKETBALL

Kelso at Tumwater, 7 p.m.

Hockinson at Mountain View, 7 p.m.

Toutle Lake at Columbia-White Salmon, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Prairie at Union, 7 p.m.

Hockinson at Mountain View, 5:30 p.m.

Hudson’s Bay at Stevenson, 7 p.m.

Seton Catholic at Fort Vancouver, 7 p.m.

La Center at Columbia River, 7 p.m.

Trout Lake at Columbia-White Salmon, 5:30 p.m.

Columbia Adventist at Wahkiakum, 7:15 p.m.

WRESTLING

Castle Rock at R.A. Long, 6 p.m.

GIRLS BOWLING

R.A. Long vs. Union, 3:15 p.m. at Big Al’s

Skyview vs. Ridgefield, 3:15 p.m. at Hazel Dell Lanes

Columbia River vs. Battle Ground, 3:15 p.m. at Tiger Bowl

Heritage vs. Evergreen, 3:15 p.m. at Big Al’s

THURSDAY, DEC. 5

BOYS BASKETBALL

Spanaway Lake at Union, 7 p.m.

Prairie at Camas, 7 p.m.

Skyview at Evergreen, 7 p.m.

Hudson’s Bay at Seton Catholic, 7 p.m.

Washougal at Stevenson, 7 p.m.

Napavine at Castle Rock, 7 p.m.

North River at Washington School for Deaf, 7 p.m.

Firm Foundation at Open Door Christian (Ore.), 7:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Skyview at Evergreen, 5:30 p.m.

Washougal at W.F. West, 7 p.m.

Rochester at Woodland, 7:30 p.m.

King’s vs. La Center, 7 p.m. at King’s Way Christian

Castle Rock at Morton-White Pass, 7 p.m.

Kalama at Seton Catholic, 7 p.m.

North River at Washington School for Deaf, 5:30 p.m.

WRESTLING

Washougal, Evergreen, Hockinson, Heritage at Prairie jamboree, 5 p.m.

Goldendale at Columbia-White Salmon jamboree, 5 p.m.

GIRLS BOWLING

Union vs. Mountain View, 3:15 p.m. at Big Al’s

Prairie vs. Columbia River, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Hudson’s Bay vs. Kelso, 3:15 p.m. at Triangle Lanes

Black Hills vs. Mark Morris, 3:15 p.m. at Triangle Lanes

FRIDAY, DEC. 6

BOYS BASKETBALL

Hockinson at Heritage, 7 p.m.

Mountain View at Union, 7 p.m.

Kelso at R.A. Long, 7 p.m.

Seton Catholic at Ridgefield, 7 p.m.

La Center at Woodland, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Mountain View at Union, 5:30 p.m.

Silverton (Ore.) at Camas, 7 p.m.

Battle Ground at Fort Vancouver, 7 p.m.

Heritage at Hockinson, 7:30 p.m.

Kelso at R.A. Long, 5:30 p.m.

Mark Morris at Evergreen, 7 p.m.

King’s at King’s Way Christian, 3 p.m.

Columbia-White Salmon at Riverside (Ore.) 4 p.m.

Lyle-Wishram at Stevenson, 5:30 p.m.

Trout Lake at Castle Rock, 7 p.m.

GIRLS BOWLING

Battle Ground vs. Prairie, 3:15 p.m. at Tiger Bowl

Fort Vancouver vs. Camas, 3:15 p.m. at Big Al’s

Hudson’s Bay vs. Heritage, 3:15 p.m. at Big Al’s

Mark Morris vs. Evergreen, 3:15 p.m. at Big Al’s

Mountain View vs. Ridgefield, 3:15 p.m. at Hazel Dell Lanes

SATURDAY, DEC. 7

FOOTBALL

4A state championship

Camas vs. Bothell, 4 p.m. at Mt. Tahoma Stadium, Tacoma

BOYS BASKETBALL

Enumclaw at Union, 3 p.m.

Skyview at Jackson, 4 p.m.

Camas at Sumner, 4 p.m.

Battle Ground vs. Carter, 6:30 p.m. at Moda Center

Australian team at Hudson’s Bay

Lincoln vs. Prairie, 5:45 p.m. at John McCrossin Classic at Ferris HS, Spokane

Lyle-Wishram at Stevenson, 4 p.m.

Columbia-White Salmon at Riverside (Ore.), 5:30 p.m.

Castle Rock at Montesano, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Prairie at Roosevelt, 6 p.m.

WRESTLING

Kelso, Union at Edmonds-Woodway Tournament, 9 a.m.

Camas at End of Trail Tournament, 9 a.m. at Oregon City

Heritage at Davis Tournament, 9 a.m. at Yakima

Prairie at Wilfong Classic, 10 a.m. at Puyallup

Washougal, Columbia-White Salmon, Stevenson, Kelso, La Center at Yelm Jump on In Girls Tournament

Woodland at Kickoff Classic, 9 a.m. Aberdeen

Columbia-White Salmon, Stevenson at Three Rivers Classic, 10 a.m. at Mark Morris

La Center at Estacada (Ore.) Ranger Classic, 10 a.m.

GYMNASTICS

Washougal, Camas, Evergreen, Hudson’s Bay, Prairie vs. Battle Ground, 9 a.m. at Naydenov

Columbia River, Ridgefield vs. Skyview, 2 p.m. at Naydenov

Fort Vancouver, Heritage, Mountain View vs. Union, 6 p.m. at Northpointe

Loading...