Wednesday, December 11, 2019
Dec. 11, 2019

Linkedin Pinterest

Weekly high school sports schedule, Oct. 21-26

By
Published: October 20, 2019, 6:40pm

(SCHEDULE SUBJECT TO CHANGE)

MONDAY, OCT. 21

BOYS TENNIS

Skyview at Battle Ground, 3:30 p.m.

Fort Vancouver at Evergreen, 3:30 p.m.

Prairie at Hudson’s Bay, 3:30 p.m.

TUESDAY, OCT. 22

VOLLEYBALL

Camas at Union, 7 p.m.

Skyview at Heritage, 7 p.m.

Hockinson at Washougal, 7 p.m.

Columbia River at R.A. Long, 7 p.m.

Mark Morris at Ridgefield, 7 p.m.

Castle Rock at Seton Catholic, 7 p.m.

King’s Way Christian at Stevenson, 7 p.m.

La Center at Columbia-White Salmon, 7 p.m.

Firm Foundation at Three Rivers Christian, 6 p.m.

Washington School for Deaf at Columbia Adventist, 6 p.m.

GIRLS SOCCER

Union at Skyview, 6 p.m.

Heritage at Battle Ground, 7 p.m.

Mountain View at Fort Vancouver, 6 p.m.

Kelso vs. Evergreen, 7 p.m. at McKenzie Stadium

Hudson’s Bay at Prairie, 7 p.m.

Columbia River at R.A. Long, 6 p.m.

Hockinson at Washougal, 7 p.m.

Mark Morris at Ridgefield, 7 p.m.

Seton Catholic at Castle Rock, 6 p.m.

Stevenson at King’s Way Christian, 6 p.m.

Columbia-White Salmon at La Center, 7 p.m.

CROSS COUNTRY

Central 2B League championship, 4:15 p.m. at Rainier Elementary

SLOWPITCH SOFTBALL

4A DISTRICT TOURNAMENT

At Fort Vancouver

Battle Ground vs. Skyview, 4 p.m.

3A-2A DISTRICT TOURNAMENT

Evergreen vs. Fort Vancouver, 2 p.m. at No. 1 seed site

Evergreen or Fort Vancouver at R.A. Long, 4 p.m.

No. 5 seed at No. 4 seed, 4 p.m.

No. 6 seed at No. 3 seed, 4 p.m.

No. 7 seed  at No. 2 seed, 4 p.m.

WEDNESDAY, OCT. 23

VOLLEYBALL

Fort Vancouver at Evergreen, 7 p.m.

Hudson’s Bay at Mountain View, 7 p.m.

Kelso at Prairie, 7 p.m.

CROSS COUNTRY

4A district meet, 3:30 p.m. at Lewisville Park

Trico League Championships, 4 p.m. at Vancouver Lake Park

GIRLS SWIMMING

Washougal, Camas, R.A. Long at Mark Morris, 5 p.m.

BOYS TENNIS

4A district tournament at Vancouver Tennis Center

BOYS GOLF

2A district tournament at Capitol City, Olympia

THURSDAY, OCT. 24

FOOTBALL

Camas vs. Skyview, 7 p.m. at Kiggins Bowl

Wishkah Valley at Washington School for Deaf, 3 p.m.

VOLLEYBALL

Union at Battle Ground, 7 p.m.

Heritage at Camas, 7 p.m.

Woodland at Mark Morris, 7 p.m.

R.A. Long at Hockinson, 7 p.m.

Washougal at Columbia River, 7 p.m.

Columbia-White Salmon at Castle Rock, 7 p.m.

La Center at King’s Way Christian, 7 p.m.

Seton Catholic at Stevenson, 7 p.m.

Firm Foundation at Washington School for Deaf, 6 p.m.

GIRLS SOCCER

Battle Ground at Union, 7:30 p.m.

Evergreen at Hudson’s Bay, 6 p.m.

Prairie vs. Mountain View, 7 p.m. at McKenzie Stadium

Fort Vancouver at Kelso, 7:30 p.m.

Woodland at Mark Morris, 4:30 p.m.

R.A. Long at Hockinson, 7 p.m.

Washougal at Columbia River, 7 p.m.

Stevenson at Seton Catholic, 4 p.m.

Castle Rock at Columbia-White Salmon, 6 p.m.

King’s Way Christian at La Center, 7 p.m.

CROSS COUNTRY

3A district meet, 3 p.m. at Hudson’s Bay

2A Greater St. Helens League, 4 p.m. at Lewisville Park

BOYS TENNIS

4A district tournament at Vancouver Tennis Center

2A district tournament at Mint Valley, Longview

BOYS GOLF

2A district tournament at Capitol City, Olympia

SLOWPITCH SOFTBALL

3A-2A DISTRICT TOURNAMENT

At Fort Vancouver

Semifinal No. 1, 1 p.m.

Semifinal No. 2, 3 p.m.

Third-place game, 5 p.m.

Championship, 7 p.m.

FRIDAY, OCT. 25

FOOTBALL

Emerald Ridge vs. Heritage, 4:30 p.m. at McKenzie Stadium

Union at Battle Ground, 7 p.m.

Evergreen vs. Hudson’s Bay, 5 p.m. at Kiggins Bowl

Prairie at Ridgefield, 7 p.m.

Kelso vs. Mountain View, 7:30 p.m. at McKenzie Stadium

Northwest Christian-Lacey vs. Fort Vancouver, 8 p.m. at Kiggins Bowl

Washougal at Hockinson, 7 p.m.

Columbia River at Woodland, 7 p.m.

Mark Morris at R.A. Long, 7 p.m. at Longview Memorial Stadium

Stevenson at King’s Way Christian, 6 p.m.

Columbia-White Salmon at La Center, 7 p.m.

GIRLS SOCCER

Skyview at Camas, 7 p.m. at Doc Harris Stadium

BOYS TENNIS

3A district tournament at Club Green Meadows

2A district tournament at Mint Valley, Longview

SLOWPITCH SOFTBALL

4A DISTRICT TOURNAMENT

At Fort Vancouver

No. 5 or No. 4 vs. No. 1 seed, 3 p.m.

No. 3 seed vs. No. 2 seed, 5 p.m.

Championship, 7 p.m.

SATURDAY, OCT. 26

FOOTBALL

Castle Rock at Seton Catholic, 1 p.m.

GIRLS SOCCER

Woodland at Washougal, 6 p.m.

R.A. Long at Ridgefield, 7 p.m.

Mark Morris at Columbia River, 7 p.m.

GIRLS SWIMMING

Washougal, Battle Ground, Camas, Columbia River, Evergreen, Fort Vancouver, Hudson’s Bay, Heritage, Hockinson, Kelso, Mountain View, Prairie, R.A. Long, Skyview, Union, Mark Morris at Southwest Washington Invitational, 5 p.m. at Mark Morris

BOYS TENNIS

3A district tournament at Club Green Meadows

Loading...