Sunday, December 8, 2019
Dec. 8, 2019

Linkedin Pinterest

Weekly high school sports schedule, Sept. 16-21

By
Published: September 15, 2019, 7:03pm

(SCHEDULE SUBJECT TO CHANGE)

MONDAY, SEPT. 16

VOLLEYBALL

Tumwater at Heritage, 7 p.m.

R.A. Long at Kelso, 7 p.m.

Mark Morris at W.F. West, 7 p.m.

King’s Way Christian at Montesano, 7 p.m.

La Center at Kalama, 7 p.m.

Seton Catholic at Columbia Adventist, 7 p.m.

GIRLS SOCCER

King’s Way Christian at Skyview, 6 p.m.

Camas at Sherwood (Ore.), 7 p.m.

Union at Prairie, 7 p.m.

Winlock at Seton Catholic, 5:30 p.m.

BOYS TENNIS

Skyview at Columbia River, 3:30 p.m.

Union at Washougal, 3:30 p.m.

Evergreen at Heritage, 3:30 p.m.

Mark Morris at Camas, 3:30 p.m.

Battle Ground at Ridgefield, 3:30 p.m.

Hudson’s Bay at R.A. Long, 3:30 p.m.

BOYS GOLF

Camas, Mountain View, Ridgefield vs. Union at Titan Cup, 8 a.m. at Camas Meadows

R.A. Long vs. Washougal, 3:30 p.m. at Orchard Hills CC

SLOWPITCH SOFTBALL

Hudson’s Bay at Kelso, DH, 4 p.m.

TUESDAY, SEPT. 17

VOLLEYBALL

Heritage at Mountain View, 7 p.m.

Evergreen at Battle Ground, 7 p.m.

Hood River (Ore.) at Camas, 7 p.m.

Prairie at Union, 7 p.m.

Woodland at Ridgefield, 7 p.m.

Hockinson at Columbia River, 7 p.m.

R.A. Long at Washougal, 7 p.m.

Riverside (Ore.) at Stevenson, 6:30 p.m.

Elma at Castle Rock, 7 p.m.

Columbia-White Salmon at Columbia Adventist, 7 p.m.

Trout Lake at Firm Foundation, 6 p.m.

Washington School for Deaf at Fort Vancouver C-squad, 6 p.m.

GIRLS SOCCER

Heritage at Kelso, 7 p.m.

Battle Ground vs. Evergreen, 7 p.m. at McKenzie Stadium

Fort Vancouver at La Center, 7 p.m.

Centralia at Mark Morris, 5 p.m.

R.A. Long at Washougal, 7 p.m.

Woodland at Ridgefield, 7 p.m.

Hockinson at Columbia River, 7 p.m.

South Bend at Castle Rock, 6 p.m.

Irrigon (Ore.) at Columbia-White Salmon, 6 p.m.

BOYS SOCCER

Grandview Christian at Columbia Adventist, 5 p.m.

CROSS COUNTRY

Camas, Evergreen at Heritage, 4 p.m.

Fort Vancouver, Skyview, Union vs. Mountain View, 4 p.m. at Round Lake

Battle Ground, Kelso at Hudson’s Bay, 4 p.m.

BOYS TENNIS

Evergreen at Battle Ground, 3:30 p.m.

BOYS GOLF

Woodland vs. La Center, 3:30 p.m. at Tri-Mountain

Washougal vs. Mark Morris, 3:30 p.m. at Mint Valley

SLOWPITCH SOFTBALL

Mark Morris at R.A. Long, 4:30 p.m.

Battle Ground at Prairie, 4:30 p.m.

Skyview at Heritage, 4:30 p.m.

WEDNESDAY, SEPT. 18

VOLLEYBALL

Castle Rock at Kalama, 7 p.m.

GIRLS SOCCER

Hudson’s Bay at Stevenson, 6 p.m.

Canby (Ore.) at Prairie, 7 p.m.

CROSS COUNTRY

Columbia River, Woodland at Ridgefield, 4 p.m. at Abrams Park

Hockinson at Mark Morris at 4 p.m.

R.A. Long at Washougal, 4 p.m. at William Clark Park

Columbia-White Salmon, Castle Rock, King’s Way Christian, La Center, Stevenson at Seton Catholic, 4 p.m. at Vancouver Lake Park

GIRLS SWIMMING

Battle Ground, Hockinson, La Center, Prairie at Kelso, 5 p.m.

Capital at Mark Morris, 3:45 p.m.

BOYS TENNIS

Columbia River at Camas, 3:30 p.m.

Ridgefield at Heritage, 3:30 p.m.

Skyview at Mountain View, 3:30 p.m.

Evergreen at Washougal, 3:30 p.m.

Fort Vancouver at Mark Morris, 3:30 p.m.

BOYS GOLF

Battle  Ground vs. Union, 3:10 p.m. at Camas Meadows

SLOWPITCH SOFTBALL

Prairie at Kelso, 4:30 p.m.

R.A. Long at Skyview, 4:30 p.m.

Heritage at Battle Ground, 4:30 p.m.

THURSDAY, SEPT. 19

FOOTBALL

Lake Quinault at Washington School for Deaf, 4 p.m.

VOLLEYBALL

Skyview at Columbia River, 7 p.m.

Heritage at Fort Vancouver, 7 p.m.

Camas at Kelso, 7 p.m.

Battle Ground at Prairie, 7 p.m.

Mountain View at Union, 7 p.m.

Woodland at R.A. Long, 7 p.m.

Mark Morris at Hockinson, 7 p.m.

Ridgefield at Washougal, 7 p.m.

Stevenson at Glenwood, 6 p.m.

Elma at La Center, 7 p.m.

Firm Foundation at Seton Catholic, 7 p.m.

Lake Quinault at Washington School for the Deaf, 6 p.m.

GIRLS SOCCER

La Center at Heritage, 6 p.m.

Lake Oswego (Ore.) at Camas, 7 p.m. at Doc Harris Stadium

Prairie at Battle Ground, 7 p.m.

Mountain View at Union, 7:30 p.m.

Skyview at Kelso, 7:30 p.m.

Fort Vancouver at Columbia-White Salmon, 6 p.m.

Centralia vs Evergreen, 6 p.m. at McKenzie Stadium

Woodland at R.A. Long, 6 p.m.

Mark Morris at Hockinson, 7 p.m.

Ridgefield at Washougal, 7 p.m.

Montesano at King’s Way Christian, 6 p.m.

Castle Rock at Toutle Lake, 6 p.m.

BOYS TENNIS

Skyview at Prairie, 3:30 p.m.

W.F. West at Mark Morris, 3:30 p.m.

BOYS GOLF

Camas vs. Heritage, 3 p.m. at Club Green Meadows

Mountain View vs. Evergreen, 3 p.m. at Fairway Village

Fort Vancouver vs. Kelso, 3 p.m. at Three Rivers

Hudson’s Bay vs. Prairie, 3 p.m. at The Cedars

Mark Morris vs. Ridgefield, 3:30 p.m. at Tri-Mountain

Hockinson vs. Woodland, 3:30 p.m. at Lewis River

King’s Way Christian, Montesano vs. Elma, 3:30 p.m. at Oaksridge

La Center vs. Kalama, 3:30 p.m. at Lewis River

Hoquiam vs. Seton Catholic, 3:30 p.m. at Tri-Mountain

SLOWPITCH SOFTBALL

Battle Ground at R.A. Long, 4:30 p.m.

Kelso at Heritage, 4:30 p.m.

Skyview at Mark Morris, 4:30 p.m.

FRIDAY, SEPT. 20

FOOTBALL

West Valley-Yakima at Camas, 7 p.m.

Skyview at Mount Si, 7 p.m.

Union at Eastlake, 7 p.m.

Kelso vs. Heritage, 7 p.m. at McKenzie Stadium

Mountain View at Battle Ground, 7 p.m.

Lakewood vs. Evergreen, 4:30 p.m. at McKenzie Stadium

W.F. West vs. Hudson’s Bay, 5 p.m. at Kiggins Bowl

Prairie vs. Black Hills, 7 p.m. at Tumwater Stadium

Seton Catholic vs. Fort Vancouver, 8 p.m. at Kiggins Bowl

Washougal at Woodland, 7 p.m.

Ridgefield at Columbia River, 7 p.m.

Hockinson vs. R.A. Long, 7 p.m. at Longview Memorial Stadium

Mark Morris at Stevenson, 7 p.m.

Hoquiam at La Center, 7 p.m.

Montesano at Columbia-White Salmon, 7 p.m.

Castle Rock at Tenino, 7 p.m.

GIRLS SOCCER

Evergreen at Seton Catholic, 5:30 p.m.

CROSS COUNTRY

Columbia River, Union, Hudson’s Bay, Seton Catholic, Heritage, Skyview at Meriwether Cross Country Classic, 5 p.m. at Meriwether Golf Club, Hillsboro, Ore.

BOYS TENNIS

Columbia River at Union, 3:30 p.m.

Battle Ground at Washougal, 3:30 p.m.

Heritage at Fort Vancouver, 3:30 p.m.

Mark Morris at Evergreen, 3:30 p.m.

Hudson’s Bay at Ridgefield, 3:30 p.m.

SATURDAY, SEPT. 21

FOOTBALL

King’s Way Christian vs. Bellevue Christian, 2 p.m. at Sammamish HS

VOLLEYBALL

Camas, Columbia River, Prairie, Hockinson, Ridgefield, Union at Kent Classic at Kentwood HS

Washougal at Centerville Tournament, 9 a.m. at Centralia HS

GIRLS SOCCER

Sumner at Union, 6 p.m.

Heritage at Parkrose (Ore.), noon

Kelso at Battle Ground, 7 p.m.

Camas at Puyallup, 2 p.m. at Sparks Stadium

Mountain View at West Seattle, 3:30 p.m. at SWAC, Seattle

Ridgefield at King’s Way Christian, noon

Tenino at Stevenson, 3 p.m.

CROSS COUNTRY

Camas, Woodland at Fort Steilacoom Invitational

Columbia-White Salmon, Hockinson, La Center, R.A. Long, Stevenson at Three Course Challenge at Seaside

GIRLS SWIMMING

Washougal, Battle Ground, Camas, Columbia River, Evergreen, Fort Vancouver, Hudson’s Bay, Heritage, Hockinson, Kelso, Mountain View, Prairie, R.A. Long, Skyview, Union at Mark Morris Pentathlon, 5 p.m.

Loading...