Monday, December 9, 2019
Dec. 9, 2019

Linkedin Pinterest

High school scoreboard Sept. 19

By , Columbian Assistant Sports Editor
Published: September 18, 2019, 11:10pm

Thursday’s Schedule

FOOTBALL

Lake Quinault at Washington School for Deaf, 4 p.m.

VOLLEYBALL

Skyview at Columbia River, 7 p.m.

Heritage at Fort Vancouver, 7 p.m.

Camas at Kelso, 7 p.m.

Battle Ground at Prairie, 7 p.m.

Mountain View at Union, 7 p.m.

Woodland at R.A. Long, 7 p.m.

Mark Morris at Hockinson, 7 p.m.

Ridgefield at Washougal, 7 p.m.

Stevenson at Glenwood, 6 p.m.

Elma at La Center, 7 p.m.

Firm Foundation at Seton Catholic, 7 p.m.

Lake Quinault at Washington School for the Deaf, 6 p.m.

GIRLS SOCCER

La Center at Heritage, 6 p.m.

Lake Oswego (Ore.) at Camas, 7 p.m. at Doc Harris Stadium

Prairie at Battle Ground, 7 p.m.

Mountain View at Union, 7:30 p.m.

Skyview at Kelso, 7:30 p.m.

Fort Vancouver at Columbia-White Salmon, 6 p.m.

Centralia vs Evergreen, 6 p.m. at McKenzie Stadium

Woodland at R.A. Long, 6 p.m.

Mark Morris at Hockinson, 7 p.m.

Ridgefield at Washougal, 7 p.m.

Montesano at King’s Way Christian, 6 p.m.

Castle Rock at Toutle Lake, 6 p.m.

BOYS TENNIS

Skyview at Prairie, 3:30 p.m.

W.F. West at Mark Morris, 3:30 p.m.

BOYS GOLF

Camas vs. Heritage, 3 p.m. at Club Green Meadows

Mountain View vs. Evergreen, 3 p.m. at Fairway Village

Fort Vancouver vs. Kelso, 3 p.m. at Three Rivers

Hudson’s Bay vs. Prairie, 3 p.m. at The Cedars

Mark Morris vs. Ridgefield, 3:30 p.m. at Tri-Mountain

Hockinson vs. Woodland, 3:30 p.m. at Lewis River

King’s Way Christian, Montesano vs. Elma, 3:30 p.m. at Oaksridge

La Center vs. Kalama, 3:30 p.m. at Lewis River

Hoquiam vs. Seton Catholic, 3:30 p.m. at Tri-Mountain

SLOWPITCH SOFTBALL

Battle Ground at R.A. Long, 4:30 p.m.

Kelso at Heritage, 4:30 p.m.

Skyview at Mark Morris, 4:30 p.m.

GIRLS SOCCER

PRAIRIE 2, CANBY (Ore.) 1

Prairie

Goals (assists) — Braeden Glaser (PK), Alyssa Talkington (unassisted). Goalkeeper saves — Allie Corral 1.  Coach’s standout — Glaser.

Halftime — 0-0.

JV — 1-1.

HUDSON’S 3, STEVENSON 0

Hudson’s Bay

Goals (assists) — Stephanie Santiago (unassisted); Maggie McBroom (unassisted); Liza Perkins (unassisted); Goalkeeper saves — Marisa Dahlberg 3; Grace Sherman 2

Halftime — Bay 3-0.

JV —Hudson’s Bay 5-0

BOYS CROSS COUNTRY

RIDGEFIELD 28, COLUMBIA RIVER 35, WOODLAND 69

At Abrams Park, 5,000m

Winner — Aidan Rowley (CR) 17:17.

RIDGEFIELD — 3, Branden Wise 17:33; 4, Trent Stephens 17:48; 5, Max Recker 17:49; 6, Austin Vega 17:54; 10, Ethan McQuivey 18:32.

COLUMBIA RIVER — 1, Rowley 17:17; 2, Daniel Barna 17:27; 9, Jude Helmes 18:28; 11, Andrew Douglas 18:33; 12, Nathan Gassaway 18:35.

WOODLAND — 7, Jesse Thrall 18:01; 8, Parker Owen 18:16; 17, Joran Lamoreaux 19:32; 18, Judeah Sanders 19:51; 19, Riley Suomi 20:44.

WASHOUGAL 25, R.A. LONG 36

At Willam Clark Park, 5,000m

Winner — 1, James Genero (RAL) 18:11.

WASHOUGAL — 3, Trey Keyser 18:49; 4, Caden Lowman 18:59; 5, Hayden Stinchfield 19:34; 6, Sam Lewis 19:35; 7, Ted West 19:36.

R.A. LONG — 1, Genero 18:11; 2, Zach Hayden 18:16; 10, Tyler Tronnes 20:32; 11, Aaron Ofstun 21:11; 12, Zachery Schemenaur 21:15.

1A SETON CATHOLIC MEET

At Vancouver Lake, 5,000m

Team scores — Columbia-White Salmon 48; Trout Lake 50; La Center 58; Seton Catholic 93; Castle Rock 138; Stevenson 141; King’s Way Christian 197.

Winner — Justin Peck (TL)

COLUMBIA-WHITE SALMON — 6, Dylan Beneventi 17:56; 7, Thomas Ziegler 17:57; 9, Luke Samuels 18:31; 12, Camden Uffelman 19:02; 17, Dominic Davidson 19:29. (20, 22)

LA CENTER — 3, Joseph Blanshan 17:18; 5, Garett Shapovalov 17:42; 15, Caden Wrublik 19:11; 16, Spencer Holm 19:25; 19, Ian Tompkins 19:43. (25, 50)

SETON CATHOLIC — 2, David Carrion 16:28; 13, Paulo Vidales 19:04; 21, Steven Sanders 19:51; 29, Koen Ross 21:11; 30, Dylan Ross 21:26.

CASTLE ROCK — 18, Aaron Ross 19:32; 23, Colby Cook 19:54; 33, Dylan Ross 21:46; 35, Kasen Meyers 22:06; 36, Justin Burks 22:16.

STEVENSON — 8, Abin LaCombe 17:58; 28, Logan Hoffberger 20:51; 34, Johnathan Cobarruvias 22:06; 38, Keagan Shepherd 22:22; 47, Jason Huber 23:34.

KING’S WAY CHRISTIAN — 28, Aidan Suchecki 21:03; 42, Zach Joseph 22:55; 48, Brayden Disbrow 23:38; 54, Ellis Drew 24:43; 57, Lucas Fabianek 25:21.

GIRLS CROSS COUNTRY

RIDGEFIELD 25, COLUMBIA RIVER 33, WOODLAND 78

At Abrams Park, 5,000m

Winner — 1, Hanna Bailey (CR) 22:09.

RIDGEFIELD — 2, Jane Kuebrich 23:19; 3, Grace Goode 23:37; 5, Ariel Griffith 24:26; 7, Shelby Fisher 24:41; 8, Kellie Nguyen 24:42.

COLUMBIA RIVER — 1, Bailey 22:09; 4, Daniela De La Paz 24:16; 6, Nolin Darling 24:34; 9, Maria Nehnevaj 24:59; 13, Jillian Rogers 25:53.

WOODLAND — 10, Kayley Autrey 25:04; 14, Ashley Burney 26:04; 17, Jaylee Graham 27:20; 18, Rachel Tracy 31:03; 19, BrookLynn Donald 31:25.

WASHOUGAL 20, R.A. LONG 38

At Willam Clark Park, 5,000m

Winner — Savea Mansfield (W) 22:30.

WASHOUGAL — 1, Mansfield 22:30; 2, Sydnee Boothby 22:30; 4, Meryl Keeler 22:52; 6, Clara Best 25:07; 7, Daya Sathyaraj 25:18.

R.A. LONG — 3, Miranda Lomax 22:52; 5, Isabel Carleton 24:29; 8, Kailey Beaudoin 25:29; 10, Millie Williquette 26:02; 12, Ava Girard 28:10.

The Columbian is becoming a rare example of a news organization with local, family ownership. Subscribe today to support local journalism and help us to build a stronger community.

1A SETON CATHOLIC MEET

At Vancouver Lake, 5,000m

Team scores — La Center 37, Seton Catholic 47, Columbia-White Salmon 57, Trout Lake 77. Incomplete: King’s Way Christian, Castle Rock, Washington School for Deaf.

Winner — Lara Carrion (SC) 19:21.

LA CENTER — 3, Roselynn Martin 20:55; 4, Natasha Lewis 20:48; 6, Tamsyn Lewis 21:28; 10, Makayla Hubler 22:28; 16, Alison Brown 23:38.

SETON CATHOLIC — 1, Lara Carrion 19:21; 2, Sara Cordova 19:49; 14, Alexandra Traffalis 23:18; 15, Jerrica Pachl 23:34; 18, Abigail Wall 23:56.

COLUMBIA-WHITE SALMON — 5, Joules Hope 21:00; 11, Ella Zimmerman 22:50; 12, Lillian Nelson 22:51; 13, Danica Warren 23:01; 21, Vera Flores 24:53.

KING’S WAY CHRISTIAN 19, Savanna Woody 23:58.

CASTLE ROCK — 33, Paula Laszczok 33:38.

WSD — 31, Alondra Lopez-Alcaraz 29:21; 35, Stanity Jorju 45:04.

BOYS TENNIS

CAMAS 3, COLUMBIA RIVER 2

Singles — Akash Prassad (C) def. Wilson Keller 6-1, 6-0; Matt Rudi (CR) def. Nathan Loucks 4-6, 6-3, 6-2; Brady Decker (CR) def. Austin Ye 7-5, 6-4.

Doubles — Sonny Wang-Jesse Kim (C) def. Max Firstenburg-Alex Miller 6-1, 7-5; Garreth Starrat-Michael Lee (C) def. Avery McIntive-Corbin Sarvela 5-7, 6-4, 6-4. One match not completed due to weather.

RIDGEFIELD 3, HERITAGE 3

Ridgefield wins on tiebreaker, sets 8-7

Singles — Tim Muresan (H) d. Derek Kropp 6-1, 4-6, 7-5; Kulbir Singh (H) d. Sam Borgmeyer 6-1, 6-0; Nathan Neil (R) d. Ken Pham 4-6, 6-3, 6-0.

Doubles — Jonah Kropp/Mikey Mester (R) d. Tim Brittan/Sergio Gonzalez 6-0, 7-5; Peyton Yager/Josh Zimmer (R) d. Shallon George/Eli Kozuma 6-2, 6-1; Ian Erickson/Logan Mar (H) d. Ryan Gruber/Mark Sangera 3-6, 6-1, 6-3.

JV — Heritage 4-2.

BOYS GOLF

UNION 171 BATTLE GROUND 187

At Camas Meadows, par 36

Union — Chase Williams 39, Camden Mills 41, Andrew Rushing 50, Laredo Maldonado 53, Will Rushing 41.

Battle Ground — Alex Salinas 40, Cade Barker 44, Gage Clarkson 55, Ty Robertson 48, Brendan Beall 54.

Slowpitch SOFTBALL

HERITAGE/RIVER 10, BATTLE GROUND 7

HCR 105 100 3—10 13 2

BGround 300 400 0—7 11 3

Heritage

Highlights — Emma Sharp 2-4, 2B; Freya Strathman 2-4, 2B, 3B; Brooke Kirby 2-4; Sadie Burrows 2-2.

Battle Ground

Highlights — K. Richardson 3-4; E. Saurs 2-4, 2 RBI.

PRAIRIE 5, KELSO 3

Loading...