Wednesday, December 2, 2020
Dec. 2, 2020

Linkedin Pinterest

High school scoreboard Feb. 6

By , Columbian Assistant Sports Editor
Published:

THURSDAY’S SCHEDULE

BOYS BASKETBALL

Columbia-White Salmon at Castle Rock, 7 p.m.

King’s Way Christian at La Center, 7 p.m.

Seton Catholic at Stevenson, 7 p.m.

Washington School for Deaf at Naselle, 7 p.m.

Columbia Adventist at Firm Foundation, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Washougal at Columbia River, 7 p.m.

Mark Morris at Ridgefield, 7 p.m.

Woodland at Hockinson, 7 p.m.

Washington School for Deaf at Naselle, 5:30 p.m.

GIRLS BOWLING

2A-1A state tournament, 10 a.m. at Narrows Plaza Bowl, University Place

Girls basketball

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

1-Skyview (13-5) 7 1

2-Union (16-4) 6 2

3-Camas (12-8) 5 3

Heritage (8-12) 2 6

Battle Ground (4-16) 0 8

Note: Bi-district seeds before each qualifier

Wednesday’s games

UNION 66, SKYVIEW 41

UNION — Lexi Raymore 0, Natalie Paulson 0, Olivia Euverman 0, Mason Oberg 24, Lolo Weatherspoon 11, Sydney Cowling 0, Abbey Kaip 11, Kaneyl Carpenter 0, Caitlyn Leake 0, Mackenzie Lewis 15, Sarah Litchford 3, Ariel Ammentorp 2. Totals 25 (10) 6-14 66.

SKYVIEW — Addie MacPherson 0, Mikelle Anthony 7, Alexis Perez 3, Madeline Hendricks 5, Ava Harman 5, Avery Wilson 3, Skyler Groesbeck 3, Kazz Parks 3, Emily Norton 7, Jordan Hallett 5. Totals 15 (6) 5-8 00.

Union 19 13 19 15—66

Skyview 10 7 9 15—41

JV — Skyview 48-37.

CAMAS 61, BATTLE GROUND 12

CAMAS — Haylie Johnson 0, Emma Rehrer 8, S. Guffey 7,  K. Broadbent 0, Emma Sanz 5, Anna Mooney 7, Avery Minich 5, Faith Bergstrom 16, Katelynn Forner 2, Ashley Bauer , Kyra Seggewiss 0, K. Bachelder 6, C. Ulin 5. Totals 25 (6) 5-12 61.

BATTLE GROUND — Megan Geiger 4, Faith Prom 3, Marissa Maunu 0, Hailey Geiger 0, Mallory Meyer 3, Abby Beall 0, Lena Whitten 2, Emma Massie 0, Elizabeth Miller 0,  Danielle Arn 0, Hermione Bauer 0, Yvette Rosales 0. Totals 5 (2) 0-3 12.

Camas 15 15 20 11—61

Bat.Ground 7 2 3 0—12

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

1-Prairie (13-7) 10 0

Hudson’s Bay (15-5) 7 3

Kelso (13-7) 7 3

Mountain View (7-13) 4 6

Evergreen (3-17) 2 8

Fort Vancouver (1-19) 0 10

Note: Prairie has clinched No. 1 seed to bi-district; Hudson’s Bay-Kelso will play off for the Nos. 2 and 3 seeds on Friday

PRAIRIE 60, HUDSON’S BAY 45

HUDSON’S BAY — Mae Carse 0, Maria Arroyo 0, Jaydia Martin 12, Ashley Rodriguez 2, Devon Johnson-Brown 0, Paytin Ballard 2, Mahaila Harrison 8, Kamelai Powell 17, Stacia Mikaele 0. Totals 18 (2) 7-10 45.

PRAIRIE — Dayna Vera 19, Meri Dunford 11, Allison Corral 12, Claire Heitschmidt 16, Hannah Clouse 0, Kylie Diaz 2. Totals 22 (11) 5-11 60.

Hud. Bay 9 9 15 12—45

Prairie 11 18 15 16—60

JV — Prairie won

C — Prairie won

EVERGREEN 41, FORT VANCOUVER 27

EVERGREEN — Vita Mikhel 0, Keyonna Canda 11, Arrianna Walker 3, Coraleigh Speer 8, Uriah Gipson 6, Lilyanna Glenn 0, Brooke Bedlion 2, Taylor Demeter 2, Journey Brooks 4, Jasmine Tiatia 2, Edward 1. Totals 14 (2) 11-25 41.

FORT VANCOUVER — Marcelina Contrera-Smith 2, Avery Rowe 4, Corah Williams 7, Gloria Winner 0, Kailey Gonzalez 9, Leticia Arceo 0, Brynna Wygal 0, Paulina Jiminez-Francisco 3, Lavalerie Lindsey 0. Totals 7 (0) 13-29 27.

Evergreen 13 8 12 8—41

Fort 5 7 5 10—27

C — Evergreen won.

KELSO 54, MOUNTAIN VIEW 31

KELSO — Josie Ahrens 5, Alexis Kleven 3, Cooper Joy 3, Evermore Kaiser 5, Mati Ohlson 2 , Natalie Fraley 25, Madison Harkins 6, KK Perez 0, Storie 2, Grumbois 3. Totals 20 (8) 6-13 54.

MOUNTAIN VIEW — Sydney Horton 3, Sara Ostergaard-Jeppesen 4, Ella Schoene 4, Abby Horton 2, Lauren DeLargy 4, Ari Pizone 5, Katelyn Henderson 2, Ellie Fleming 0, Mosea Addo 2, Mykala Preston 1, Jenna Carlson 4, Bell 0. Totals 11 (3) 6-12 31.

Kelso 24 12 8 10—54

Mtn.View 6 4 9 12—31

1A TRICO LEAGUE

W L

1-La Center (13-6) 9 0

2-King’s Way Chr. (9-8) 7 2

Columbia-WSalm. (11-8) 4 5

Stevenson (10-8) 4 5

Seton Catholic (9-10) 3 6

Castle Rock (5-14) 0 9

Note: Top 3 teams advance to district tournament

LA CENTER 55, STEVENSON 35

LA CENTER — Mya Ecklund 0, Aaliyah Rivers 1, Gianna D’Emilio 9, Emma Seter 0, Natasha Lewis 2, Kylie Ballard 1, Alyse Webberley 15, Mia Edwards 17, Kylee Stephens 10, Malyah Cooley 0. Totals 20-44 (7) 8-16 55.

STEVENSON — Cassie Macnab 10, Jade Waymire 6, Katie Rathgeber 2, Isabella Spencer 0, Jasmine Waymire 0, Jazmine Morat 7, Ashley Brannan 6, Sydney Cole 0, Alison Backlund 4, Anfisa Scheratski 0. Totals 13-38 (1) 8-10 35.

La Center 8 6 20 21—55

Stevenson 11 6 15 3—35

JV — La Center won

SETON CATHOLIC 68, CASTLE ROCK 36

SETON CATHOLIC — Haley Vick 3, Michaela Ephraim 4, Emma Watkins 6, Katie Willis 17, Jasmine Morgan 14, Madi Manary 3, Maddie Willis 9, Hanna Jo Hammerstrom 4, Cameron Price 2, Cailean McGovern 2, Annie Marichalar 4. Totals 20 (8) 20-28 68.

CASTLE ROCK — Lori Ogden 0, Rhiannon Sibbett 4, Veda Frost 4, Ella Anderson 2, Payton Kessler 9, Zoey Snow 6, Gracie Kimball 0, Averee Perdue 0, Siena Flint 1, Grace Pelletier 7, Jenna Lee 5. Totals 14 (1) 7-16 36.

Seton 26 12 17 13—68

C. Rock 4 14 5 13—36

JV — Castle Rock won

KING’S WAY CHRISTIAN 50,

COLUMBIA-WHITE SALMON 41

KING’S WAY CHRISTIAN — Avery Hsu 0, Kinsey Tindol 2, Camille Vaughan 1, Riley Philbrook 4, Annabelle Atwood 2,  Laurel Quinn 27, Piper Meeks 3, Abby Cummins 11, Izzy Hill 0. Totals. 16-43 (4-10) 14-25 50.

COLUMBIA-WHITE SALMON — Mya Aman 8, Sydney Aman 12, Teagan Blankenship 9, Maggie Bryan 7, Dorothy Carrillo 0, Chloe Clifford 3, Alise Gimlin 0, Keri Hylton 2 . Totals 15-52 (5-21) 6-16 41.

King’s Way 11 13 11 15—50

Col.-WS 10 7 11 13—41

BOYS BASKETBALL

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

1-Union (20-0) 8 0

2-Battle Ground (11-9) 5 3

3-Skyview (14-6) 4 4

Camas (7-13) 3 5

Heritage (6-14) 0 8

Note: Bi-district seeds before each qualifier

UNION 89, SKYVIEW 80, OT

UNION — Ty McCullum 4, Tanner Toolson 27, Mason Hill 10, Izaiah Vongnath 2, Ariya Briscoe 9, Josh Reznick 6, Kaden Horn 28, Connor Flannigan 0. Totals 31-61 (9-26) 18-23 89.

SKYVIEW — Squeeky Johnson 6, Xavier Owens 0, Sean Boss 4, Alec Marshall 6, Kyle Gruhler 35, Jace Chatman 21, Cody McKinney 8.Totals 30-58 (8-22) 12-12 80.

Union 19 19 17 19 15–89
Skyview 12 22 25 15 6–80

BATTLE GROUND 56, CAMAS 40

CAMAS — Jackson Clemmer 9, Caleb Shira 6, Armand Nunez 6, Kylan Thompson 2, Blake Ascuitto 4, Christian Lenard 6, Charlie Bump 4, Kenny Wright 2, Titan Phillips 0, Blake Bell 1. Totals 16 (4) 4-7 40.

BATTLE GROUND — Kaden Perry 25, Nate Millspaugh 7, Brendan Beall 16, Bishop Straube 0, Max Ramirez 4, Cole Billingsley 4, Alex Longrie 0, Brody Smith 1, Jake Kostman 0. Totals 19 (2) 16-22 56.

Camas: 11 8 6 15 – 40

B. Ground:  13  14  8  21 – 56

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

1-Evergreen (18-2) 10 0

2-Prairie (14-7) 8 2

3-Kelso (10-9) 5 5

Mountain View (4-14) 4 6

Fort Vancouver (6-14) 2 8

Hudson’s Bay (4-16) 1 9

Note: Bi-district seeds before each qualifier

EVERGREEN 84, FORT VANCOUVER 67

FORT VANCOUVER — Darius Scheer 5, Tyrique Cargile 6, Keyontae Cage 3, Kahlil Singleton 25, Tre Cannon 11, Ashtin Rivada 3, Morgan Weinmaster 2, Justin Vernon 4, Trevor Wright 0, John Tulaepa 8. Totals 22 (7) 12-18 67.

EVERGREEN — Camren Smith 3, Jaden Stanley 13, Izaac Romero 25, Zyell Griffin 6, Tyler Ricketts 5, Keifer Lopez 0, Mario Herring 30, Tae Marks 0, Acron Jack 0, Carter Monda 2, Issayas Yohannes 0, Nathan Lien 0. Totals 33 (4) 14-21 84.

Fort 14 29 11 13—67

Evergreen 22 21 19 22—84

JV — Evergreen won

MOUNTAIN VIEW 86, KELSO 71

MOUNTAIN VIEW — Colby Smith 14, Kai Christensen 7, Austin Lee 29, Mahkakri Bolds 2, Mason Wulf 26, Jacob Martin 2, Ethan Blanchard 6, Dom Stephens 0. Totals 30 (10) 16-19 86.

KELSO — Josh Webb 17, Gage Tippery 9, Rees Hall 3, Wyatt Brown 12, Ethan Mitchell 15, Drew Tack 3, Dillon Davis 2, Tanner Davis 2 Totals 31 (5) 4-7 71.

Mtn.View 21 25 20 20—86

Kelso 12 16 18 25—71

PRAIRIE 60, HUDSON’S BAY 36

PRAIRIE — Aidan Fraly 8, Treyce Teague 5, Jimmie Barton 2, Zeke Dixson 7, AJ Dixson 11, Mark Frazier 2, Gabe Lilly 8, Hayden Rose 10, Reece Walling 5, Nick Baker 0, Kory Terrell 2. Totals 22 (6) 10-22 60.

HUDSON’S BAY — Trenton Jackson 6, Darol Alafonso 0, Isaiah Gipson 0, Skylar Buker 0, Deandre Hite 1, Lewis Hotchkiss 3, Brendyn Williams 0, Isaiah David 8, Emmanuel Minnieweather 0, Tony King 15, Derek Barnes 0, Joey Gordon 3. Totals 13 (3) 7-19 36.

Prairie 18 15 14 13—60

Hud.Bay 10 4 11 11—36

JV — Hudson’s Bay won

NON-LEAGUE

WASHOUGAL 72, HERITAGE 54

WASHOUGAL — Jakob Davis, 18, Judson Mansfield 0, Julien Jones 5, Brevan Bea 9, Brig Griffin 2, Gabe Kent 10, Brig Griffin, Yanni Fassilis 21, Tristan Farrell 2, Donovan Bailey 2, Aaron Ackman 5. Totals 27 (10) 8-9 72.

HERITAGE — Capone Johnson 14, Jayden Cardiel 0, Marcos Diaz 5, Jalen Hinton 4, Azriel Munns 0, Eastyn Culp 7, Conner Childs 21, Tyler Hart 0, Nikki Scott 3, Drew Gray 0. Totals 19 (8) 8-11 54.

Washougal 13 20 20 19—72

Heritage 12 16 15 11—54

JV — Heritage won; C — Heritage won.

Loading...