Sunday, January 16, 2022
Jan. 16, 2022

Linkedin Pinterest

High school scoreboard, results from Dec. 3

By , Columbian Assistant Sports Editor
Published:

SATURDAY’S SCHEDULE

BOYS BASKETBALL

Camas vs. Lincoln, 3:15 p.m. at John McCrossin Memorial Basketball Classic at Fife HS

Hockinson at Castle Rock, 7:15 p.m.

King’s Way Christian at King’s, 1:45 p.m.

Corbett at Stevenson, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Camas vs. St. Mary’s (Ore.), 4:45 p.m. at Luke Roth Showcase at Sheldon HS

Washougal at Sheldon (Ore.), 6 p.m. at Luke Roth Showcase

Kelso at Olympia, 5:30 p.m.

Mountain View at Mount Baker, 3:30 p.m.

WRESTLING

Skyview at Timberline Tournament, 10 a.m.

Heritage at Bonney Lake Tournament, 9 a.m.

Kelso at Edmonds-Woodway Tournament

Fort Vancouver, Hockinson, R.A. Long, Castle Rock, Kalama at Mark Morris Tournament, 10 a.m.

BOYS SWIMMING

Skyview, Columbia River, Fort Vancouver, Hudson’s Bay vs. Battle Ground, Prairie, 3:30 p.m. at Clark County YMCA

FOOTBALL

WIAA STATE PLAYOFFS

Saturday’s Championships

CLASS 4A

Lake Stevens vs. Graham-Kapowsin, 4 p.m. at Mount Tahoma HS

CLASS 3A

Kennewick vs. Bellevue, noon at Sparks Stadium, Puyallup

CLASS 2A

Lynden vs. Tumwater, 4 p.m. at Sparks Stadium, Puyallup

CLASS 1A

Eatonville vs. Royal, noon at Harry E. Lang Stadium, Lakewood

CLASS 2B

Napavine vs. Kalama, 4 p.m. at Harry E. Lang Stadium, Lakewood

CLASS 1B

Quilcene vs. Almira/Coulee-Hartline, noon at Mt. Tahoma HS, Tacoma

OSAA STATE PLAYOFFS

Saturday’s Championship

CLASS 6A

Tualatin vs. Central Catholic, noon at Hillsboro Stadium.

BOYS BASKETBALL

UNION 55, KENTWOOD 30

UNION (1-0) — Kindrick Aragon 0, Jamison Limbrick 11, Bryson Metz 9, Evan Eschels 6, Samair Thompson 0, Nolan Frazier 0, Porter Hill 12, Ethan Carter 0, Yanni Fassillis 9, Josiah Baldassare 8. Totals 21 (4) 9-13 55.

KENTWOOD — Kamal Hamilton 3, Logan Stempniak 10, Alvin Oywak 3, Blake Stempniak 6, J. Davis 2, Corey Tita 2, Mason St. Louis 4. Totals 10 (3) 7-12 30.

Union 11 16 18 10—55

Kentwood 5 8 9 6—30

HERITAGE 60,
SETON CATHOLIC 54

SETON CATHOLIC (1-1) — Tyler Tran 12, Dax Clifton 11, Brady Angelo 3, Jacob George 14, Rico George 0, Westy Westrick 0, Breckin Miller 2, Lance Lee 4, Jack Jenniges 8. Totals 21 (6) 6-19 54.

HERITAGE (1-1) — Ladaimien McCord 4, Jayden Cardiel 0, Rylan Taylor 8, Khalil Osbin 0, Quincy Caston 0, Jarius Brown 11, Vernon Onick 14, Michael Houston 7, Jose Zacarias 1, Quincy Gill 9, Aiden Miller 4. Totals 21 (7) 10-19 60.

Seton 7 19 10 18—54

Heritage 14 15 16 15—60

CASTLE ROCK 75, TOLEDO 56

CASTLE ROCK (2-0) — Hayden Curtiss 0, Trystin Marin 20, Trevor Rogen 6, Connor Harris 0, Chance Naugle 11, David Garcia 4, Chase Rusher 0, Lane Partridge 17, James Montgomery 3, Adam Partridge 11. Totals 30 (5) 7-14 75.

TOLEDO (2-1) — Jake Cournyer 14, Wyatt Nef 2, Rogan Stanley 14, Conner Olmstead 13, Carson Gould 2. Totals 13 (7) 14-23 56.

Castle Rock 20 22 18 14—75

Toledo 13 20 16 7—56

JV — Toledo won.

SKYVIEW 65,
COLUMBIA RIVER 28

COLUMBIA RIVER (0-1) — Alden Fay 5, Nate Bertolino 6, Leslie McCulley 3, Adam Reeder 1, Miles Fitzwilson 0, Steven Briggs 2, Sam Boyle 0, Marley Pettersen 2, Carter Sheron 5, Ryan Snyder 3, Alex Houston 2. Totals 8 (2) 11-14 28.

SKYVIEW (1-0) — Sam Sheppert 0, Robert Rean 3, Colton Looney 17, Dominic Wakeland 7, Demaree Collins 5, Giles Sullivan 7, Daniel Hjort 3, Lerontae Richards 3, Iulai Mikaele 4, Joshua Rushing 9, Joshua Chatman 0, Jaxson Filler 6. Totals 28 (14) 4-5 65.

Col.River 7 2 13 6—28

Skyview 22 12 21 10—65

HOOD RIVER VALLEY 69, MOUNTAIN VIEW 64

MOUNTAIN VIEW — Jacob Martin 10, Isaiah Vargas 17, Aiden Nicholson 10, Mahkakri Bolds 6, Noah Morishige 0, Daniel Dolev 2, Madden Wilson 0, Michael Tauscher 11, Brandon Getch 0, Jack Johnson 2, Ledarius Washington 3, David Tauscher 3. Totals 21 (2) 14-31 58.

Mt. View 17 15 10 16—58

GIRLS BASKETBALL

HUDSON’S BAY 64, PRAIRIE 34

HUDSON’S BAY (1-0) — Promise Bond 5, Miranda Gonzalez 5, Mahaila Harrison 19, Alana Stephens 0, FJ Tuala 0, Devon Johnson-Brown 0, Paytin Ballard 14, Aniyah Hampton 19, Emma Mady 2. Totals 18 (3) 23-30 64.

PRAIRIE (0-1) — JaNae Taison 3, Diamond Doutrive 4, Claire Smith 0, August Kissinger 4, Alysia Fraly 12, Jordan Peterson 8, Madison Clouse 0, Joely Renk 2, Ruby Morningstar 2, Trinity Espiritu 0. Totals 13 (3) 5-8 34.

Hudson’s Bay 20 16 12 16—64

Prairie 6 8 6 12—34

JV — Prairie 27-19

KENTWOOD 64, UNION 39

UNION (0-1) — Carli Christensen 0, Adrian Wright 0, Olivia Euverman 4, Grace Burchett 6, Mariah Gahl 18, Mackenzie Spike 0, Hanna Summers 0, Caitlyn Leake 10, Eli Fleming 2, Zoey Robards , Alex Yelverton 0,  Jadlyn Senderson 0. Totals 15 (8) 1-4 39.

KENTWOOD — Tia Pam 1, Kaimyla Nolen 8, Jessica Ajayi 2, Dee Salu 9, Niki Boris 6, Jersey Huerta 17, Kylie Robertson 3, Marishka Boris 18. Totals 24 (10) 6-9 64.

Union 14 9 9 7—39

Kentwood 32 4 10 18—64

CAMAS 67, SHELDON (Ore.) 46

CAMAS — Reagan Jamison 16, Kendall Mairs 0, Riley Sanz 6, Parker Mairs 6, Kendall Bachelder 0, Sophie Buzzard 3, Ava Smith 11, Addison Harris 12, Keirra Thompson 13. Totals 24 (9) 10-23 67.

SHELDON — S. Miller 5, Marilla Lehi 4, Kinley Pappas 7, Diamond Wright 8, Izzie Harms 5, Gabbie Harms 8, Beaux Bruegman 10. Totals 17 (2) 10-14 46.

Camas 14 25 14 18—67

Sheldon 14 5 16 11—46

SKYVIEW 49,

COLUMBIA RIVER 36

COLUMBIA RIVER — Logann Dukes 2, T. Dukes 12, Sami Myers 0, Kinzi Drake 2, Emma Iniguez 6, Noelle Young 1, Layla Baker 5, Caitlyn McKay 6, Emmalei Reynolds 2. Totals 11 (3) 11-24 36.

SKYVIEW — Brooke Riley 0, Lainey Phillips 0, Samantha Groesback 5, Charlotte Baker 0, Rowyn Riley 3, Taylor Crowley 4, Annelise Carroll 0, Skylar Groesbeck 16, Kiki Parks 10, Alyssa Perez 0, Jordan Labrador-Hallett 11. Totals 14 (4) 17-24 49.

Col.River 5 6 3 22—36

Skyview 16 4 14 15—49

JV — Skyview won.

CLACKAMAS (ORE.) 60,

WASHOUGAL 40

CLACKAMAS — N/A

WASHOUGAL (0-2) — Chloe Johnson 3, Sydnee Momakov 0, Savea Mansfield 11, Bella Albaugh 2, Jaiden Bea 18, Samantha Mederos 5, Hadley Jones , Carissa De La Rocha 0, Jaisa Wilson 0. Totals N/A

Clackamas 21 18 12 9—60

Washougal 11 11 6 13—40

KALAMA 40,

FORT VANCOUVER 30

FORT VANCOUVER (0-2) — Avery Rowe 8, Molly Malone 1, Athiena Ghormley 3, Trian Clark 7, Evelyn Cruz 0, April Cruz 0, Eva Koutelieris 0, Olivia Anthony 0, Adreana Templet 0, Georgiana Kalamafoni 1, Victoria McCabe 2. Totals 11 (3) 5-15 30.

KALAMA (1-0) — Grace Adams 6, Rylie Cadigan 0, Aubrey Doerty 15, Jessica Meyer 0, Wolf 4, Hannah Johnson 7, Sydney Johnson 8. Totals 18 (1) 3-12 40.

Fort 6 11 3 1—30

Kalama 8 9 11 12—40

LA CENTER 27, WOODLAND 19

LA CENTER (2-1) — Gianna D’Emilio 7, Annabelle Atwood 4, Talia Wise 0, Alyse Webberley 5, Kylee Stephens 10, Malyah Cooley 1. Totals 8 (1) 10-25 27.

WOODLAND (1-1) — Addi Stading 4, Sydney George 4, Abbie Huston 8, Lucy Sams 0, Kenzi Bunger 0, Riley Stading 2, DeZohnae Dodds 1, Ella Lindsay 0, Emily Hughes 1. Totals 7 (0) 5-17 19.

La Center 8 6 6 7—27

Woodland 4 3 2 10—19

Thursday’s late result

HOCKINSON 40, WAHKIAKUM 37

WAHKIAKUM — Amirah Abdul-Kariem 0, Courtney Carlson 8, Miya Kerstetter 3, Emerald Niemela 3, Megan Leitz 4, Reigha Niemeyer 19. Totals 14 (5) 4-11 37.

HOCKINSON (1-0) — Allie Seekins 0, Addie Chappelle 2, Gracie Brammer 19, Delaney Chappelle 4, Siena Brown 2, Kylie Ritter 7, Ellie Ritter 6. Totals 14 (6) 6-6.

Wahkiakum 10 7 12 8—37

Hockinson 6 10 7 17—40

BOYS WRESTLING

Tillamook Invitational

At Tillamook, Ore.

Top five teams — Tillamook 227, St. Helens 193, Ridgefield 151.5,  Willamina 130, Central 129.

Ridgefield results

120 — Gunnar Martin, 1st; 126 — Tucker Alexander 1st; 132 —Landon Draper 3rd; 138 — Joey Blick  2nd; 145 —Drevon Cooper 3rd; 152 — Cohen Hutchinson  2nd; 170 — Aaron Breitengross 5th; 195 — 2nd; 220 —Josh Bell  5th; 285 —Cameron Allen 6th.

GIRLS BOWLING

COLUMBIA RIVER 2080,
FORT VANCOUVER 1929

At Husted’s Hazel Dell Lanes

COLUMBIA RIVER — Addi Capson 138-142, Jamie Green 211-204, Hailey Gress 146-152, Pax Marino 162-142, Kylee Jo Wisinski 208-153. Baker games 208-214.

FORT VANCOUVER — Lia Harris 203-167, Annabelle Wiley 161-121, Lilly Peschka 147-128, Erin Narvasa 150-135, Rose Ugbinada 199-211. Baker games 125-182.

JV — Fort 1496-1409.

C1 — River 1140-1108.

C2 — River 1159-1103.

C3 — River 916-855.

BOYS SWIMMING

AT MARK MORRIS

Team scores — Washougal 28, R.A. Long 12; Seton Catholic 23, RA Long 8; Mark Morris 113, Washougal 19, Mark Morris 114, Seton Catholic 12, Hockinson 82, RA Long 12, Mark Morris 91, Hockinson 54.

200 medley relay — 1, Mark Morris (Rudi Soetamin, Kyle Stanton, Joshua Butler, Justin Wilson) 1:56.38; 2, Hockinson 2:01.55.

200 freestyle — 1, Ethan Larsen (MM) 2:16.95; 2, Blake Scott (Wa) 2:51.11.

200 individual medley — 1, Parker Dangleis (H) 2:14.63; 2, Joshua Butler (MM) 2:22.99.

50 freestyle — 1, Rudi Soetamin (MM) 23.67; 2, Colin Graeme (SC) 25.38.

100 butterfly — 1, Joshua Butler (MM) 1:04.75; 2, Nathan Chung (H) 1:16.44.

100 freestyle — 1, Parker Dangleis (H) 51.60; 2, Tobias Maitland (H) 1:01.75.

500 freestyle  — 1, Kyle Stanton (MM) 5:54.68; 2, Nolan Cox (MM) 7:50.94.

200 free relay — 1, Mark Morris (Wilson, Felix Alvarez, Pace Berry, Larsen) 1:57.68; 2, Hockinson 2:06.65.

100 backstroke — 1, Rudi Soetamin (MM) 58.96; 2, Colin Graeme (SC) 1:11.57.

100 breaststroke — 1, Kyle Stanton (MM) 1:15.52; 2, Tobias Matiland (H) 1:22.04.

400 free relay — 1, Mark Morris (Butler, Larsen, Stanton, Soetamin) 3:58.95.

Loading...