Tuesday, November 30, 2021
Nov. 30, 2021

Linkedin Pinterest

Weekly high school schedule, Oct. 11-16

By , Columbian Sports Editor
Published:

MONDAY, OCT. 11

VOLLEYBALL

Camas at Skyview, 6 p.m.

GIRLS SOCCER

Winlock at Stevenson, 7 p.m.

Kalama at Onalaska, 6 p.m.

SLOWPITCH SOFTBALL

Camas at Battle Ground, 4 p.m.

Union at Skyview, 4 p.m.

Mountain View vs. Heritage, 4 p.m. at Union

Columbia River at Washougal, 3:30 p.m.

Hudson’s Bay at Fort Vancouver, 4 p.m.

BOYS TENNIS

Evergreen at Skyview, 3:30 p.m.

Battle Ground at Mountain View, 3:30 p.m.

Camas at Prairie, 3:30 p.m.

Heritage at Union, 3:30 p.m.

R.A. Long at Columbia River, 3:30 p.m.

Mark Morris at Ridgefield, 3:30 p.m.

BOYS GOLF

4A, 3A district tournaments at Lewis River

TUESDAY, OCT. 12

VOLLEYBALL

Camas at Mountain View, 7 p.m.

Battle Ground at Prairie, 7 p.m.

Skyview at Union, 7 p.m.

Evergreen at Kelso, 7 p.m.

Hockinson at Columbia River, 7 p.m.

Woodland at Hudson’s Bay, 7 p.m.

Ridgefield at Fort Vancouver, 7 p.m.

Washougal at Mark Morris, 7 p.m.

Seton Catholic at La Center, 7 p.m.

Castle Rock at King’s Way Christian, 7 p.m.

Elma at Columbia-White Salmon, 7 p.m.

Stevenson at Morton/White Pass, 7 p.m.

Kalama at Napavine, 7 p.m.

GIRLS SOCCER

Heritage at Battle Ground, 7 p.m.

Kelso at Union, 7 p.m.

Skyview vs. Mountain View, 7 p.m. at Union HS

Ridgefield at Columbia River, 7 p.m.

Hockinson at Hudson’s Bay, 7 p.m.

Woodland at Mark Morris, 4:30 p.m.

R.A. Long at Washougal, 7 p.m.

La Center at Seton Catholic, 6 p.m.

King’s Way Christian at Castle Rock, 5 p.m.

Columbia-White Salmon at Elma, 7 p.m.

CROSS COUNTRY

Union, Mountain View vs. Battle Ground, 3:30 p.m. at Lewisville Park

Camas, Evergreen at Kelso, 3:30 p.m.

SLOWPITCH SOFTBALL

Battle Ground at Union, 6 p.m.

Camas at Skyview, 4 p.m.

Prairie at Kelso, 4 p.m.

Hudson’s Bay vs. Columbia River, 4 p.m. at VGSA

Washougal at R.A. Long, 4 p.m.

BOYS GOLF

4A, 3A district tournaments at Lewis River

La Center vs. Seton Catholic, 3:30 p.m. at Tri-Mountain

WEDNESDAY, OCT. 13

GIRLS SOCCER

Toledo at Stevenson, 6 p.m.

Winlock at Kalama, 6 p.m.

SLOWPITCH SOFTBALL

Union at Camas, 4 p.m.

Skyview at Battle Ground, 4 p.m.

Kelso vs. Heritage, 4 p.m. at Union

R.A. Long vs. Col. River, 4 p.m. at VGSA

Fort Vancouver at Washougal, 3:30 p.m.

CROSS COUNTRY

Skyview vs. Heritage, 3:45 p.m. at Frontier MS

Seton Catholic at Columbia-White Salmon, 4 p.m.

BOYS TENNIS

Evergreen at Battle Ground, 3:30 p.m.

Skyview at Camas, 3:30 p.m.

Prairie at Union, 3:30 p.m.

GIRLS SWIMMING

Battle Ground, Prairie vs. Skyview, Fort Vancouver, Hudson’s Bay, Columbia River, 5 p.m.

THURSDAY, OCT. 14

FOOTBALL

Union vs. Skyview, 7 p.m. at Kiggins Bowl

VOLLEYBALL

Union at Camas, 7 p.m.

Prairie at Heritage, 7 p.m.

Mountain View at Kelso, 7 p.m.

R.A. Long at Columbia River, 7 p.m.

Fort Vancouver at Mark Morris, 7 p.m.

Hockinson at Ridgefield, 7 p.m.

King’s Way Christian at La Center, 7 p.m.

Columbia-White Salmon at Seton Catholic, 7 p.m.

Eatonville at Castle Rock, 7 p.m.

Toledo at Stevenson, 7 p.m.

Morton/White Pass at Kalama, 7 p.m.

GIRLS SOCCER

Union at Heritage, 7 p.m.

Battle Ground vs. Evergreen, 7 p.m. at McKenzie Stadium

Washougal at Columbia River, 7 p.m.

Hudson’s Bay at R.A. Long, 6 p.m.

Hockinson at Woodland, 7 p.m.

Mark Morris at Ridgefield, 7 p.m.

La Center at King’s Way Christian,
6 p.m.

Seton Catholic at Columbia-White Salmon, 6 p.m.

Castle Rock at Eatonville, 3:30 p.m.

Seton Catholic at Columbia-White Salmon, 6 p.m.

SLOWPITCH SOFTBALL

Battle Ground at Mark Morris,
4:30 p.m.

BOYS TENNIS

Union at Skyview, 3:30 p.m.

BOYS GOLF

La Center at Elma, 3:30 p.m. at Oaksridge GC

King’s Way Christian vs. Hoquiam, 3:30 p.m. at Highlands GC

FRIDAY, OCT. 15

FOOTBALL

Camas at Tumwater, 7 p.m.

Battle Ground vs. Heritage, 7 p.m. at McKenzie Stadium

Kelso at Evergreen, 4:30 p.m. at McKenzie Stadium

Mountain View at Prairie, 7 p.m. at District Stadium

Ridgefield at Columbia River, 7 p.m.

Hockinson at Mark Morris, 7 p.m.

Hudson’s Bay at Woodland, 7 p.m.

R.A. Long at Washougal, 7 p.m.

Castle Rock at Seton Catholic,
7 p.m.

Stevenson at King’s Way Christian, 7 p.m.

Columbia-White Salmon at La Center, 7 p.m.

Onalaska at Kalama, 7 p.m.

GIRLS SOCCER

Camas at West Seattle, 4 p.m.

Skyview at Kelso, 7 p.m.

SLOWPITCH SOFTBALL

Skyview vs. Heritage, 4 p.m. at Union

Evergreen at Kelso, 4 p.m.

Mountain View at Prairie, 4 p.m.

Mark Morris vs. Columbia River, 4 p.m. at VGSA

R.A. Long at Fort Vancouver, 4 p.m.

BOYS TENNIS

Battle Ground vs. Heritage,
3:30 p.m. at Union

Camas at Evergreen, 3:30 p.m.

Union at Skyview, 3:30 p.m.

Mountain View at Prairie, 3:30 p.m.

SATURDAY, OCT. 16

VOLLEYBALL

Columbia-White Salmon at Corbett, 10 a.m.

CROSS COUNTRY

Camas at Warner Pacific XC Classic, Lents Park, Portland

Hockinson, Woodland, La Center at Lewis & Clark College XC Invitational at Milo McIver State Park, Estacada

GIRLS SWIMMING

Camas vs. Battle Ground, Prairie, 10 a.m. at Clark County YMCA

Loading...