Thursday, October 28, 2021
Oct. 28, 2021

Linkedin Pinterest

High school scoreboard, results from Sept. 9

By , Columbian Sports Editor
Published:

FRIDAY’S SCHEDULE

FOOTBALL

Clackamas (Ore.) at Camas, 7 p.m.

Skyview at Battle Ground, 7 p.m.

Mountain View vs. Union, 7 p.m. at McKenzie Stadium

Washougal vs. Evergreen, 4:30 p.m. at McKenzie Stadium

North Thurston at Kelso, 7 p.m.

Prairie at Centralia, 7 p.m.

Columbia River at Bremerton, 7 p.m.

Mark Morris at Aberdeen, 7 p.m.

R.A. Long at Franklin Pierce, 7 p.m.

Ridgefield at Castle Rock, 7 p.m.

Woodland at La Center, 7 p.m.

Seton Catholic at Rochester, 7 p.m.

Columbia-White Salmon at Stevenson, 7 p.m.

GIRLS SOCCER

Mountain View at Sehome, 7 p.m.

CROSS COUNTRY

Battle Ground, Skyview, Union, Evergreen, Heritage, Columbia River, Hockinson, Hudson’s Bay Mark Morris, La Center, Seton Catholic at Steve Maas Run-A-Ree, 3 p.m. at Hudson’s Bay

SLOWPITCH SOFTBALL

Battle Ground at Skyview, 4 p.m.

Camas at Union, 4 p.m.

BOYS TENNIS

Skyview at Battle Ground, 3:30 p.m.

Prairie at Heritage, 3:30 p.m.

BOYS GOLF

Battle Ground vs. Skyview, 3 p.m. at Tri-Mountain

VOLLEYBALL

RIDGEFIELD 3, FORT VANCOUVER 0

25-6, 25-11, 25-7

Ridgefield

Highlights — Emily Paul 1 ace, 9 digs; Paige Stepaniuk 5 kills, 2 aces; Natalie Andrew 9 kills, 2 digs; Hannah McAdams 2 kills; Sophia Torres 1 kill; Morgan Harter 6 kills, 5 aces, 6 digs, 28 assists; Lizzy Andrew 7 kills, 2 blocks, 2 aces, 2 digs; Emily Vossenkuhl 5 kills, 4 blocks, 1 ace, 3 digs; Taylor Zanas 2 digs, 1 ace; Allison Orantes 8 assists, 1 ace, 2 digs..

CAMAS 3, MOUNTAIN VIEW 0

25-17, 25-9, 25-11

Camas

Highlights — Delaney Clark 2 Kills, 2 digs; Maggie Upkes 3 digs; Sami Tyler 2 Kills, 4 blocks, 1 dig; Halle Reiter 1 Service point, 1 Ace, 14 digs; Kiah Hollister 13 digs, 9 Service points, 2 aces; Cami Young 8 Kills, 3 digs, 1 block; Sydney Moltrum 13 service points, 1 ace, 10 digs, 18 assists; Kendall Mairs 6 service points, 11 kills, 8 digs, 14 assists; Emmy Hansen 10 kills, 7 service points, 1 ace, 15 digs; Chloe Asciutto 9 service points, 5 kills 4 digs, 5 blocks.

Mountain View

Highlights — Amanda Harper 12 digs; Edita Ljuca 2 digs, 5 kills; Makena Gamby 6 digs, 8 assists; Kenna Daron 2 digs, 1 kill; Gwen Pasternacki 5 digs; Priya Hall 1 dig, 3 kills; Lily Shaffer 1 dig, 2 aces; Ariyanna Haygood 3 digs, 4 kills; Bethany Pham 2 digs, 5 assists; Olivia Goodrich 13 digs, 1 ace.

WOODLAND 3, HUDSON’S BAY 0

25-21, 25-11, 25-3

Woodland

Highlights — Leanna Russell 13 digs, 7 kills, 5 aces, 26 service points; Liz Hurn 18 digs; Brezy Summers 12 digs; Sydney George 6 kills; Tessa Traffie 3 kills; Lily Wear 3 kills; Kristina Janosikova 3 kills; Ashleigh Calvillo 3 kills; Kristina 16 assists, 7 digs, 5 aces.

STEVENSON 3,
MORTON/WHITE PASS 0

25-15, 25-14, 25-21

Stevenson

Highlights — Allison Kerch 3 kills, 4 aces, 14-14 serving; Rebecca Townsend 13 assists; Piper Rudd 6 assist; Samia Rudd 9 kills, 3 digs; Leah Damien 2 aces.

KELSO 3, EVERGREEN 0

25-17, 25-11, 25-19

Evergreen

Highlights — Elizabeth Lopez 9 kills, 5 digs, Jocie Synder 12 digs, Grace Cunningham 19 assists.

JV — Kelso 2-1.

JV2 — Evergreen 2-1.

SKYVIEW 3, UNION 0

25-10, 25-15, 25-14

Skyview

Highlights — Angela Olson 7 digs; Emily wood 16 digs; Kayden Thomas 7 kills, 2 blocks, 4 aces, 6 digs; Makenna Eoff  1 dig, 4 blocks, 2 kills; Avalon Watkins 8 digs, 22 assists; Annie Hite 6 digs, 11 assists, 3 kills, 1 ace; Lauren Harris 3 digs, 5 kills, 1 block; Madi Wallman 2 digs, 2 blocks, 1 assist, 2 kills; Tyra Schaub 13 digs, 21 kills,1 ace, 2 assists.

Union

Highlights — Kendall Clark 9 digs, 1 block, 9 kills, 2 aces; Alice Tokaryev 1 dig; Kelsey Lee 5 assists, 5 digs; Josie Becker 4 assists, 1 dig; Iliana Bills 3 digs, 2 blocks; Reilyn Sabado 14 digs, 1 ace; Drew Eggleston 11 digs, 2 blocks, 4 kills; Lana Saopraseuth 6 digs, 1 ace; Ruby Ochoa 2 blocks; Mallory Stokes 1 dig, 2 kills, 1 ace, 1 block; Lindsay Schauer 1 dig, 2 blocks, 1 kill.

PRAIRIE 3, BATTLE GROUND 2

25-8, 23-25, 25-14, 23-25, 15-7

Prairie

Highlights — Ella Conklin 15 kills, 9 aces, 4 digs, 4 blocks; Jordan Peterson 10 kills, 1 ace, 5 digs, 1 block; Emma Eterno 27 assists; Marissa Raley 18 assists; Emelynn Cecil 8 digs, 2 aces, 1 kill; Perla Hoxeng 3 kills, 3 blocks.

Battle Ground

Highlights — Abby Beal 7 kills, 1 block, 8 digs; Miranda Maudlin 10 digs; Olivia Kimmel 19 digs; Juliann McCabe 22 assists, 2 blocks, 2 digs; Makayla Loose 10 kills, 4 blocks; Karleigh Potter 2 kills, 5 digs; Hailey Ferguson 4 kills, 3 digs; Makenna Kostman 7 digs; Lily Marshall 10 digs.

COLUMBIA RIVER 3, HOCKINSON 0

25-10, 25-10, 25-7

Columbia River

Highlights — Caroline Hansen – 25 assists, 8 digs; Lauren Dreves 7 kills, 7 digs, 1 ace; Rylie Reeves 14 kills, 1 dig; Sydney Dreves 6 kills, 9 digs, 2 aces, 1 block; Evelyn Wenger 4 kills; Sasha Pelkey 4 digs, 1 ace; Sophie Worden 1 dig; Logan DeJong 3 blocks.

WOODLAND 3, HUDSON’S BAY 0

25-21, 25-11, 25-3

GIRLS SOCCER

WASHOUGAL 2, SKYVIEW 1

Washougal

Goals (assists) — Paige Maas (Jamie Maas); Lauren Rabus (Paige Mass); Goalkeeper saves — Makenzi Gehrke 5. Coach’s standout — Brooklynn Curtis.

Skyview

Goals (assists) — Dea Covarrubias (un); Goalkeeper saves — Taylor Crowley 4, Annelise Carroll 3.

Halftime — Washougal 1-0.

JV — Skyview won.

CAMAS 4, RIDGEFIELD 0

Camas

Goals (assists) — Bella Burns (Parker Mairs), Ashlee Tupper (Emerson Grafton), Maya Parman (un), Parman (un). Goalkeeper saves — Keely Wieczorek 2, Adriana Cortes 2.

Ridgefield

Goalkeeper saves — Josie Rinta 10, Gabriela Semlick 3, Aubrey Sigman 3. Coach’s standout — Ava Kruckenberg, Elizabeth Farley.

Halftime — 2-0.

JV — Camas 2-0

UNION 2, HOCKINSON 0

Union

Goals (assists) — Maddie Cooke (Sydney Young), O’hu Miles (Sydney Lulay); Goalkeeper saves — Stephanie Leckwold 2. Coach’s standouts — Kaitlyn Michaud and Avery Schilling.

KELSO 4, EVERGREEN 2

Evergreen

Goals (assists) — Rianna Driscoll(Adrianne Agbayani), Agbayani (unassisted). Goalkeeper saves — Modesta Rivera 5. Coach’s standouts — Amelia Valdez and Rose Camacho.

Halftime — Evergreen 2-0.

HUDSON’S BAY 4, HERITAGE 1

Hudson’s Bay

Goals (assists) — Natalie Malagon (unassisted); Meg Perkins (assist Natalie Malagon); Natalie Malagon (unassisted); Jaylynn Wing (assist Sofia Bigelow). Goalkeeper saves — Lesly Vargas 2; Lila Repman 1.

Heritage

Goals (assists) — Kianna Tyler (unassisted). Goalkeeper saves: Silvanna Kozman 7. Coach’s standout — Jacqueline Melchor-Cuevas.

Halftime — 1-1.

FORT VANCOUVER 1, KING’S WAY CHRISTIAN 0

Fort Vancouver

Goals (assists) — Isabel McCauley (Abigail Marquez); Goalkeeper — Natalie Weinmaster.

Halftime — 0-0.

R.A.LONG 6, CASTLE ROCK 0

No report

BOYS CROSS COUNTRY

COLUMBIA-WHITE SALMON 28, GOLDENDALE 32, KING’S WAY CHRISTIAN 75

At Columbia High School

COLUMBIA — 1, Camden Uffelman 18:08; 4, Noah Slayton 19:36; 6, August Lorincz 19:58; 8, Garrett Kock 20:12; 9, Henry Wilson 20:14.

GOLDENDALE — 2, Isaac Call 18:54; 3, Sean Henrickson 19:32; 5, Ivan Erland 19:48; 7, Stephen Pittman 20:02; 17, Brent Doubravsky 23:11.

KING’S WAY — 11, Hunter Barron 20:18; 14, Noah Sandhu 21:04; 16, Caden Delamarter 22:51; 21, Lucas Fabianek 25:01; 24, Hunter Gaudet 26:10.

GIRLS CROSS COUNTRY

COLUMBIA-WHITE SALMON 18, GOLDENDALE inc., KING’S WAY CHRISTIAN inc.

At Columbia High School

COLUMBIA — 1, Ella Zimmerman 21:29; 2, Esther Skline 23:32; 4, Leah Swanson 25:51; 5, Raina McAllister 26:41; 6, Grace Bjelland-Lathim 28:43.

GOLDENDALE — 3, Lexi Williams 25:12.

KING’S WAY — 9, Azlyn Bielec 29:50.

GIRLS SWIMMING

MARK MORRIS JAMBOREE

150-yard medley relay — 1, Hudson’s Bay (Lauryn Hines, Sarah Payne, Marissa Schwarz) 1:27.98; 2, Mountain View 1:32.03; 3, Union 1:32.23.

150-yard freestyle — 1, Joanne Lin (Union) 1:43.29; 2, Grace Duffey (Camas) 1:49.72; 3, Katharina Gentes (Mountain View) 1:51.00.

150-yard individual medley — 1, Paige Dangleis (Hockinson) 1:46.77; 2, Taylor Trahan (Skyview) 1:53.23; 3, Marley Johnson (Union) 1:57.18.

25-yard freestyle — 1, Christina Yung (Washougal) 15.08; 2, Madison O’Neal (Camas) 15.83; 3, Ava Soucy (Columbia River)  15.87.

50-yard butterfly — 1, McKelvey Brewer (Hudson’s Bay) 29.84; 2, Jordan Moore (Skyview) 29.89; 3, Jane Tewinkle (Columbia River) 30.00.

75-yard freestyle — 1, Sophia Wade (Camas) 45.44; 2, Kylie Mitcheltree (Union) 49.26; 3, Milan McIntosh (Hockinson) 50.34.

300-yard freestyle — 1, Lila McGeachy (Camas) 3:19.70; 2, Jordan Moore (Skyview) 3:26.74; 3, Alexia Bravo (Union) 3:39.90.

150-yard free relay — 1, Union (Christine Chang, Joanne Lin, Ella Webb) 1:26.19; 2, Camas 1:33.15; 3, Mountain View 1:33.45.

50-yard backstroke — 1, Alexia Bravo (Union) 31.95; 2, Karli Kiesenhofer (Camas) 33.04; 3, Jordan Harris (Camas) 34.64.

50-yard breaststroke — 1, Campbell Deringer (Camas) 32.85; 2, Paige Dangleis (Hockinson) 36.19; 3, Ella Webb (Union) 37.44.

300-yard free relay — 1, Camas (Sophia Wade, Lila McGeachy, Campbell Deringer) 2:58.88; 2, Mountain View 3:01.81; 3, Union 3:02.81.

BOYS TENNIS

UNION 6, EVERGREEN 0

Singles — Rohan Thawani (U) d. Trevin Livingston 6-1, 6-0; Alex Lin (U) d. William Goth 6-0, 6-0; Pavon Gaganti (U) d. Shuvan Dagupta 6-0, 6-1.

Doubles — James Bertheau-Peter Lin (U) d. Joey Pham-Thomas Cunningham 6-0, 6-0; Jacob Lee-Trevor Onions (U) d. Hiroaki Salas-Jason Pham 6-0, 6-2; Santiago Miranda-Evan Edwards (U) d. Kaden Livingston-Jaret Johnson 6-1, 6-0.

JV — Union 3-0.

FORT VANCOUVER 6, HERITAGE 0

Singles — Jeffrey Truong (FV) d. Tom Boyarkin 6-2, 6-2; Andrew Field (FV) d. Andre Gavyrschuk 6-3, 6-4; Kenny Ta (FV) d. George Davis 6-3, 6-1.

Doubles — Bryan Reyes-Chase Wilkerson (FV) d. Anthony Mar-Elijah Gobert 6-4, 6-4; Nebil Afeworki-Alex De Jesus (FV) d. Aiden Caggianese-Ethan Labadie 6-4, 6-1; Andrew Walczyk-Gustavo Pinon (FV) won by forfeit.

COLUMBIA RIVER 4, SKYVIEW 2

Singles — Matt Rudi (CR) def. Aidan Bucarzan 6-2, 6-2; Cameron Hahn (CR) def. Max Calvert 6-2, 6-1; Henry Palmersheim (CR) def. Eli Patel 7-5, 4-6, 6-3.

Doubles — Caleb Fong/Calvin Liles (S) def. Fuller Beyer/Ixiz Chu 3-6, 6-1, 6-1; Cole Benner/Alex Harris (CR) def. Justin Calverley/Noam Larson 6-2, 6-2; Christian Hascall/Ollie Konez (S) def. Charlie Palmersheim/Tyme Sisaknavich 6-3, 6-3.

PRAIRIE 5, HUDSON’S BAY 1

Singles — Elijah Nelson (P) def. Chris Terry 6-0, 6-0; James Marjama (P) def. Loch Morton  (HB) 6-4, 6-4; 3. HBHS-Sam Perlick (HB) d. Gavin Wade 6-2, 6-4.

Doubles — Geoffrey Bennion-Connor Hunter (P) d. Robert Cohen-Nolan Fucciolo 6-1, 6-2; Owen Lucas-Nate Merritt (P) d. Landyn Linnman-Braden Thacker 6-2, 6-2; Noah Alfter Taylor Gaston (P) won by default.

BOYS GOLF

RIDGEFIELD 182, MARK MORRIS 202

At par-37 Tri-Mountain

RIDGEFIELD — Cruz Combs 39, Zac Warren 49, Max Daniels 45, Jack Brown 49, Parker Daniels 50, Tyler Whitmore 51.

MARK MORRIS — Caleb Stewart 49, Ian MacArthur 49, Beau Jensen 48, Austin Lindquist 56, Alex Bauman 73.

WOODLAND 177, WASHOUGAL 184

At par-25 Lewis River

WOODLAND — Dane Huddleston 36, Logan Autrey 39, Keaten Stansberry 49, Colton Hall 66, Jake Sams 62, Nathan Karcheski 53.

WASHOUGAL — Keagan Payne 48, Carson Chase 48, Brayden Kassel 51, Colby Mings 41, Owen Minnis 50, Ryan Tuite 47.

SLOWPITCH SOFTBALL

THURSDAY’S SCORES

Union 14, Battle Ground 5

Columbia River 17, Skyview 1

Kelso 11, Hudson’s Bay 0

FOOTBALL

Washington scores

Thursday’s Games

Enumclaw 28, Lakes 27

Kamiakin 46, Chiawana 24

Mercer Island 27, Highline 21, OT

Peninsula 41, Mt. Rainier 0

Thomas Jefferson 31, Decatur 6

Tumwater 42, Capital 0

Kentridge vs. Liberty, ccd.

Oregon scores

Thursday’s Games

Adrian 24, Crane 0

Jefferson 58, Gervais 8

Pilot Rock 36, Enterprise 32

Powder Valley 46, Elgin 14

Sisters vs. Madras, ppd.

Loading...