Sunday, October 17, 2021
Oct. 17, 2021

Linkedin Pinterest

High school scoreboard, results from Sept. 21

By , Columbian Sports Editor
Published:

WEDNESDAY’S SCHEDULE

(Subject to change)

GIRLS SOCCER

Heritage at Ridgefield, 7 p.m.

Stevenson at Adna, 6 p.m.

Ilwaco at Kalama, 6 p.m.

CROSS COUNTRY

Mountain View, Evergreen at Camas, 4 p.m.

BOYS TENNIS

Camas at Skyview, 3:30 p.m.

Union at Prairie, 3:30 p.m.

Mountain View vs. Heritage, 3:30 p.m. at Union

Fort Vancouver at Columbia River, 3:30 p.m.

R.A. Long at Hudson’s Bay, 3:30 p.m.

Ridgefield at Washougal, 3:30 p.m.

BOYS GOLF

Mountain View, Woodland at Kelso Invitational, 12:30 p.m. at Three Rivers

GIRLS SWIMMING

Camas at Mark Morris, 4 p.m.

Skyview, Hudson’s Bay, Columbia River, Fort Vancouver at Kelso, 5 p.m.

VOLLEYBALL

4A Greater St. Helens League

W L

Camas (4-0) 1 0

Skyview (4-1) 1 0

Battle Ground (0-3) 0 0

Union (2-2) 0 2

3A Greater St. Helens League

W L

Kelso (3-2) 3 0

Mountain View (2-3) 2 1

Prairie (3-2) 1 1

Evergreen (1-4) 0 2

Heritage (1-3) 0 2

MOUNTAIN VIEW 3, PRAIRIE 2

25-22, 18-25, 19-25, 25-11, 15-10

Prairie

Highlights — Ella Conklin 13 kills, 18 digs, 4 aces, 5 blocks; Emma Eterno- 14 assists, 1 kill, 13 digs; Marissa Raley 19 assists, 5 digs; Carley Postma 24 digs, 1 ace, 3 assists; Jordan Peterson 11 kills, 8 digs.

Mountain View

Highlights — Priya Hall 2 digs, 4 kills, 6 blocks; Amanda Harper 35 digs, 1 aces, 2 assists; Kenna Daron 3 digs, 10 kills; Lily Shaffer 6 digs, 3 kills, 2 aces; Olivia Goodrich 19 digs; Aryianna Haygood 8 digs, 6 kills; Edita Ljuca 2 digs, 3 kills, 1 block; Bethany Pham 4 digs, 3 aces, 11 assists; Makena Gamby 11 digs, 7 kills, 1 ace, 17 assists

2A Greater St. Helens League

W L

Ridgefield (5-0) 5 0

Mark Morris (6-0) 5 0

Columbia River (4-1) 3 1

Woodland (2-1) 2 1

Washougal (1-2) 1 2

R.A. Long (2-3) 1 3

Fort Vancouver (2-4) 1 4

Hudson’s Bay (0-3) 0 3

Hockinson (0-4) 0 4

RIDGEFIELD 3, COLUMBIA RIVER 0

25-19, 25-19, 25-21

Ridgefield

Highlights — Emily Paul 20 digs, 1 ace; Paige Stepaniuk 2 aces, 14 kills, 1 block, 7 digs; Natalie Andrew 2 aces, 5 kills, 15 digs; Sophia Torres 2 kills, 1 block, 3 digs; Morgan Harter 1 ace, 1 kill, 4 blocks, 44 assists; Lizzy Andrew 13 kills, 5 blocks; Emily Vossenkuhl 8 kills, 4 blocks, 1 dig; Taylor Zanas 3 aces, 1 kill, 9 digs.

Columbia River

Highlights — Caroline Hansen 23 assists, 8 digs; Lauren Dreves 8 kills, 10 digs, 1 block; Rylie Reeves 14 kills, 12 digs, 2 aces; Sydney Dreves 3 kills, 18 digs, 1 ace; Aaliyah Turner 1 kill, 3 digs; Sasha Pelkey 3 digs; Sophie Worden 4 digs; Taegen Benke 5 digs.

WOODLAND 3, FORT VANCOUVER 0

25-23, 25-19, 25-10

Woodland

Highlights — Tessa Traffie 16 kills; Leanna Russell 8 kills, 25 digs; Liz Hurn 20 digs; Kristina Janosikova 27 assists, 10 digs, 3 kills; Ashleigh Calvillo 3 kills; Dasha Vasilenko 3 kills; Rebecca Woll 6 digs.

MARK MORRIS 3, R.A. LONG 1

25-17, 24-26, 28-26, 25-14

2B Central League

WINLOCK 3, STEVENSON 2

25-14, 25-15, 21-25, 21-25, 16-14

Stevenson

Highlights — Olivia Fauth 4 aces; Rebecca Townsend 3 aces, 5 kills, 11 assists; Allison Kerch 2 aces, 5 kills, 2 blocks; Samia Rudd 4 kills.

Non-League

UNION 3, HERITAGE 0

Heritage

Highlights — Ashley Lehman 19 digs; Rosanna DuPrey 8 assists; Makenna Ross 5 assists; Keanna Salavea 11 kills, 1 block, 3 digs, 1 ace; Ariah Nassey 3 kills, 4 digs; Makenzie Misner 3 kills, 3 digs; Alicia Salazar 2 kills, 3 digs.

EVERGREEN 3, BATTLE GROUND 2

23-25, 26-24, 23-25, 25-22, 15-11

Evergreen

Highlights — Elizabeth Lopez 19 Kills, 5 aces, 1 block; Grace Cunningham 24 assists, 6 kills, 4 digs; Hailey Simon 8 kills, 2 blocks, 5 digs; Alexis Echols 5 blocks, 4 kills.

Battle Ground

Highlights — Abby Beall 8 kills, 3 aces, 4 digs; Miranda Maudlin 4 aces, 15 digs; Maddie Statham 11 kills, 2 blocks; Olivia Kimmel 1 ace, 17 digs; Juliann McCabe 3 kills, 3 blocks, 32 assists, 2 aces, 3 digs; Karleigh Potter 8 kills, 1 block, 2 digs; Mackenna Kostman 11 digs; Makayla Loose 14 kills, 8 blocks, 2 assists, 1 ace; Lily Marshall 2 kills, 8 digs.

SKYVIEW 3, KELSO 1

25-27, 25-21, 25-18, 25-14

Skyview

Highlights — Angela Olson 9 digs, 1 assist; Emily Wood 25 digs, 1 ace; Kayden Thomas 12 kills, 2 digs, 1 block; Makenna Eoff   4 blocks, 3 kills; Avalon Watkins 13 digs, 31 assists; Annie Hite 7 digs, 8 kills, 1 ace, 19 assists; Lauren Harris 7 digs, 7 kills, 1 block; Madison Wallman 7 blocks, 5 kills, 2 aces, 3 digs; Tyra Schaub 21 digs, 22 kills, 4 blocks.

GIRLS SOCCER

4A Greater St. Helens League

W L T Pts.

Camas (4-0) 1 0 0 3

Battle Ground (3-3) 1 1 0 3

Union (3-2) 0 0 0 0

Skyview (1-4) 0 1 0 0

CAMAS 9, BATTLE GROUND 0

Goals (assists) — Bella Burns (Lily Loughney), Burns (unassisted), Emerson Grafton (unassisted), Loughney (unassisted), Anna Mooney (Chloe White), Jasmine Whittington (Morgan Wetzel), Burns (unassisted), Wetzel (Mooney), Whittington (Mooney)

Goalkeeper saves — Keely Wieczorek (0), Adriana Cortes (0)

Halftime — 6-0.

3A Greater St. Helens League

W L T Pts.

Kelso (4-0-1) 3 0 1 10

Prairie (2-2-1) 1 1 1 4

Mountain View (3-2) 1 1 0 3

Evergreen (1-4) 0 1 0 0

Heritage (0-5) 0 2 0 0

PRAIRIE 1, KELSO 1

Prairie

Goals (assists) — Joely Renk (Kylie Kimball).

2A Greater St. Helens League

W L

Ridgefield (3-1) 3 0

Hockinson (2-2) 2 0

Washougal (3-1) 1 1

Columbia River (3-1) 1 1

R.A. Long (3-1) 1 1

Hudson’s Bay (2-2) 1 2

Mark Morris (3-2) 1 2

Woodland (1-4) 0 3

RIDGEFIELD 5, MARK MORRIS 1

Ridgefield

Goals — Claire Jones 2, Bailey Bushnell, Ava Kruckenberg 2. Goalkeeper saves — Josie Rinta 0. Coach’s standouts — Claire Jones, Ava Kruckenberg.

Halftime — 2-1.

HOCKINSON 3, WOODLAND 0

Hockinson

Goals (assists) — Molly Romanchock (O. Rude), Sophia Sermone (N. Roscoe), Rayelle Stephens (A. Seekins); Goalkeeper — Ashley Suva.

Woodland

Goalkeeper saves — Sophia Speranza 19. Coach’s standout — Elen Brebrova, Speranza.

Halftime — 2-0.

COLUMBIA RIVER 1, WASHOUGAL 0

Columbia River

Goals (assists) — Avah Eslinger (Lauren Gunderson); Goalkeeper saves — Alia Rust 5.

Washougal

No report

Halftime — 0-0.

R.A. LONG 2, HUDSON’S BAY 0

Hudson’s Bay

Goalkeeper saves — Lesly Vargas 7

Halftime — 1-0

NON-LEAGUE

UNION 3, HERITAGE 0

25-12, 25-18, 25-14

Union

Highlights — Kendall Clark 1 ace, 2 digs, 8 kills; Kayla Saopraseuth 1 ace, 2 digs; Alice Tokaryev 1 dig; Kelsey Lee 3 aces, 15 assists; Josie Becker 1 ace, 2 digs; Iliana Bills 2 kills; Reilyn Sabado 2 aces, 4 digs; Drew Eggleston 2 digs, 2 blocks, 11 kills; Lana Saopraseuth 1 ace, 12 assists; Ruby Ochoa 2 kills; Mallory Stokes 2 blocks, 6 kills; Lindsay Schauer 1 dig, 2 kills.

LA CENTER 3, ADNA 0

25-22, 25-13, 25-16

La Center

Highlights — Ella Schoene 15 kills,  block, 8 aces, 16 service points, 11 digs; Alyse Webberley 6 kills, 5 blocks, 7 service points, 4 digs; Amie Russell 11 kills, 2 blocks, 8 assists, 5 digs, 1 ace, 3 service points; Elizabeth LeBouef 9 assists, 7 digs, 3 aces, 11 service points; Grace Clinton 10 assists, 3 digs, 1 ace, 10 service points; Summer Senske 4 digs; Mia Achziger 19 digs; Bille Ross 4 kills, 3 blocks, 4 digs; Aristyn Wiseman 3 digs, 2 assists; Esther Langeliers 1 kill, 1 block; Lauren Hudson 1 kill; Crystal Martin 1 dig.

BOYS CROSS COUNTRY

COLUMBIA RIVER 19, FORT VANCOUVER 57, HOCKINSON 60

At Vancouver Lake Park, 5,000 M

COLUMBIA RIVER — 1, Daniel Barna 16:31; 2, Neftali Menendez 17:29; 4, Jude Helmes 18:48; 5, Zachary McClellan 19:12; 7, Eli Wenger 19:51.

FORT VANCOUVER — 3, Cohen Thomas 18:11; 6, Dylan Brooks-Minck, 15, Kevin Nguyen 21:39; 17, Baker Olson 22:13; 19, Victor Ramos 24:59.

HOCKINSON — 9, Ethan Hsu 20:11; 12, Owen MacDonald 20:40; 13, Gabriel Royce 20:59; 14, Parker Dangleis 21:28; 16, Braden Roth 21:58.

LA CENTER 30, WASHOUGAL 31, R.A. LONG 70, WOODLAND 110

At Lake Sacajawea Park, 5,000 M

LA CENTER — 3, Lauren Fox 20:43; 4, Makayla Hubler 21:37; 6, Emily Rosenkranz 22:38; 7, Addison Crum 22:51; 14, Isabella Higgins 24:20.

WASHOUGAL — 1, Elle Thomas 20:15; 2, Sydney Boothby 20:33; 8, Savea Mansfield 22:55; 12, Iris Hancock 24:04; 13, Danica Stinchfield 24:11.

R.A. LONG — 9, Kailey Beaudoin 22:59; 11, Miranda Lomax 23:46; 18, Kayleigh Spaulding 25:09; 22, Ava Girard 26:36; 23, Jorah Yates 26:46.

WOODLAND — 21, Haylee Kelley 26:11; 26, BrookLynn Donald 28:42; 31, Jaylee Graham 20:04; 34, Petrea Stange 32:42; 35, Khloe Rist 32:54.

WASHINGTON SCHOOL FOR DEAF — Deborah Dennis 31:32; 41, Alondra Lopez-Alcaraz 35:23.

KELSO 30, PRAIRIE 39, BATTLE GROUND 61

At Prairie High, 5,000 meters

KELSO — 3, Jake Beck 17:58; 4, Evan Williams 18:06; 6, Giovannie Lopez 18:13; 8, Jesus Rios 18:53; 9, Stanley Johnson 18:54; 13, Owen Gallagher 19:31.

PRAIRIE — 1, Logan Bigelow 17:19; 5, Ethan Pedersen 18:10; 10, Spencer Hoyt 19:11; 11, Kenneth Pedersen 19:17; 12, Michael McCoy 19:21.

BATTLE GROUND — 2, Ben Gamblin 17:48; 7, Caden Ashworth 18:43; 15, Calvin Hubbard 20:06; 19, Thadeus Chestnut 20:18; 21, Ben Mode 20:51.

UNION 27, HERITAGE 36, EVERGREEN 75

At Frontier Middle School, 5,000 M

UNION — 1, Marius Lafond-Kervegant 17:17; 3, Hyrum Lacher 18:47; 4, Grayson Caldwell 18:48; 9, Sabin Kotsovos 20:59; 10, Hayden Davis 21:01.

HERITAGE — 2, Vincenzo Robles 18:37; 6, Zac Scala 20:15; 7, Quincy Lopez-Santillano 20:46; 8, Gregory Killian 20:47; 13, Devyn Thomas 21:29.

EVERGREEN — 5, Luke Twiss 19:31; 17, Jasper Lane 22:14; 19, Sebastian Najar 22:33; 26, Kolton Hays 23:57; 28, Rider Maldonado 25:01.

GIRLS CROSS COUNTRY

FORT VANCOUVER 25, COLUMBIA RIVER 36, HOCKINSON 62

At Vancouver Lake Park, 5,000 M

FORT VANCOUVER — 2, Dani Buttrell 21:13; 3, Molly Malone 22:08; 5, Shelby Willett 22:53; 7, Emma Cortez 23:49; 8, Nola Morrisey 24:36.

COLUMBIA RIVER — 1, Hanna Bailey 20:48; 4, Mae Otoupal 22:29; 9, Savannah Reynolds 25:12; 10, Jacquelyn Gallegos 25:17; 12: Brooklyn Moore 25:55.

HOCKINSON — 6, Sofia Solari 23:41; 11, Taylor Souders 25:19; 14, Gracie Newton 27:25; 15, Ashlyn Trenda 27:43; 16, Laney Jobes 27:45.

WASHOUGAL 37, LA CENTER 53, WOODLAND 73, ILWACO 102, R.A. LONG 127, THREE RIVERS CHRISTIAN 154

At Lake Sacajawea Park, 5,000 M

WASHOUGAL — 3, Samuel Grice 17:27; 6, William Logan 18:58; 8, Dawson Sprinkle 19:19; 9, Carson Holmes 19:58; 11, Nolan Johnson 20:03.

LA CENTER — 1, Joseph Blanshan 16:45; 10, Carter Sherry 19:59; 13, Anthony Larkin 20:24; 14, Brady Sypher 21:02; 15, Caden Taylor 21:19.

WOODLAND — 2, Jordan Lamoreaux 17:18; 5, Aidan Rivers 18:41; 19, Bryan Gatica 21:35; Robert Gabalis 22:24; 30, Wyatt Hansen 23:08.

R.A. LONG — 7, Micah Miner 19:09; 27, Jordyn Brantley 23:05; 33, Xander Coffelt 23:16; 37, Shaun Jordan 23:39; 45, Liam Nesbit 25:01.

PRAIRIE 32, KELSO 40, BATTLE GROUND 57

At Prairie High, 5,000 meters

PRAIRIE — 2, Annie Anderson 21:29; 3, Emily Anderson 22:05; 4, Aleah Vojak 22:22; 11, Zoe Jensen 23:21; 12, Morgan Hill 23:50.

KELSO — 6, Sophia Cheslock 22:39; 7, Mina Rios 22:44; 8, Megan Gott 23:01; 9, Lily Evans 23:02; 10, Madalyn Moe 23:17.

BATTLE GROUND — 1, Andrea Johnson 20:46; 5, Stacy Sutton 22:34; 17, Riley Jackson 27:22; 18, Aleena Knight 27:45; 19, Sora Tolley 27:46.

UNION 21, EVERGREEN 46, HERITAGE 68

At Frontier Middle School, 5,000 M

UNION — 2, Charlotte Wilson 20:42; 3, Jaylyn Lehner 21:44; 4, Kayla Gorchels 22:45; 7, Claire Reeburgh 23:39; 8, Citlalli Fonseca 24:34.

EVERGREEN — 1, Claire Rogge 20:20; 9, Fevet Ibrahim 24:36; 11, Margaret Izzy Henson 27:19; 12, Ashley Leon-Marin 27:48; 15, Chloee Matlock-Shoptaw 28:13.

HERITAGE — 6, Dakotah Leach 23:10; 16, Jessica Yothers 28:44; 17, Tabitha Wallace 28:50; 20, Gio Horner 31:22; 21, Rocio Ruano 35:20.

BOYS TENNIS

FORT VANCOUVER 5,
MARK MORRIS 1

Singles — Jeffrey Truong (FV) d. Coleton Weiss 6-0, 6-1; Andrew Field (FV) d. Noah Jancer 6-0, 6-0; Kenny Ta (FV) won be default.

Doubles — Bryan Reyes-Chase Wilkerson (FV) d. Ramzi Prewitt-Marco St. Martin 6-2, 3-6, 12-10. Other scores not available.

EVERGREEN 5, HERITAGE 1

Singles — Trevin Livingston (E) def. Tim Boyarkin 6-2, 6-1; William Goth (E) def. Ethan Labadie 6-1, 6-2; Joey Pham (E) def. Andre Gavyrschuk 3-6, 6-4, 1-0.

Doubles — Thomas Cunningham/Shuvan Dasgupta (E) def. Vinh Disciascio 6-3, 6-3; Brian Garcia/Caden Chung (H) def. Jaret Johnson/Jason Pham 6-4, 6-2; Hiroaki Salas/Kaden Livingston (E) def.Aiden Cagianse/George Davis 6-1, 6-2.

BOYS GOLF

UNION 170, BATTLE GROUND 187

At par-36 Camas Meadows

UNION — Will Rushing 39, Adam Parker 36, Laredo Maldonado 42, Cody Youngren 53.

BATTLE GROUND — Alex Salinas 41, Ty Robertson 46, Jackson Hodgekiss 47, Kaden Coplen 53.

SKYVIEW 168, HERITAGE 238

At par-37 Tri-Mountain

SKYVIEW — Allen Kim 40, Dustin Brooks 41, Braeden Reese 43, Cole Entenman 44, Oliver Heck 50.

HERITAGE — Tanner Moody 43, Jake Teti 59, Cael Parker 68, Ethan Burdick 68, Logan Adams 70.

JV — Skyview won

COLUMBIA RIVER 160, HOCKINSON 189

At par-36 The Cedars on Salmon Creek

RIVER — Jack Kendrick 44, Noah Larson 39, Alden Fay 38, Ryan Snyder 39, Alex Snyder 48, Caleb Bunn 49.

HOCKINSON — Grant Gumringer 42, Branden Correy 46, Tanner Williams 48, Cooper Smith 58, Trey Williams 53, Leo Roberts 55.

WOODLAND 169, RIDGEFIELD 171

At par-35 Lewis River

WOODLAND — Dane Huddleston 33, Logan Autrey 38, Nathan Karcheski 47, Keaten Stansberry 51, Teddy Dunmire 52, Justin McGraw 61.

RIDGEFIELD — Cruz Combs 37, Parker Daniels 43, Max Daniels 45, Jack Brown 46, Zac Warren 46, Tyler Whittmore 51.

KING’S WAY CHRISTIAN 180, TENINO 253

At par-36 Club Green Meadows

KING’S WAY CHRISTIAN — Isaac Pisarczyk 43, Hunter Davenport 43, Colin Trang 45, Ryan Metiz 49, Cade Erwin 50, Tyler Metiz 62.

TENINO — Ethan Baxter 58, David Dallaire 61, Jaxon Gore 66, Kaiden Lindholm 68, Jacob David 72.

SLOWPITCH SOFTBALL

CAMAS 14, PRAIRIE 3

Camas 500 054 —14 13 1

Prairie 000 030 — 3 6 1

Camas

Highlights — Jayda Peterson 2-3 3R; Samanta Miller 1-2 3R; Maggie Lyons 2-4 2B 3B 5RBI 2R; Callie Wengler 2-3 2RBI 3R; Amelia Marcum 3-4 2RBI 2R; Kalli True 2-4 2B 3RBI.

R.A. LONG 10, WASHOUGAL 3

R.A. Long 005 50—10 6 3

Washougal 010 20—3 8 6

Washougal

Highlights — Katie Zillman 1-3,  RBI; Grace Dahl  2-3, RBI; Linnelle Spencer 2-3; Haley Syfrett 2 BB; AJ Graham 1- 3, R; Emily Linder 2-3, R; Aliyha Vargas BB, R.

R.A. Long

Highlights — Hope Childers RBI; Gracie Byrnes 2-3, 3 RBI, HR; Lily Mattison 1-1, 2 BB, 2 R; Hannah Tornow 1-2, BB, R; Nicole Walker, 3 BB; Aiyana Nugent, 1-1; Katie Soval 1-1 , 2 BB.

KELSO 14, BATTLE GROUND 4

Loading...