Monday, February 6, 2023
Feb. 6, 2023

Linkedin Pinterest

High school scoreboard, results for Wednesday, Dec. 7

By , Columbian Assistant Sports Editor
Published:

THURSDAY’S SCHEDULE

BOYS BASKETBALL

King’s Way Christian at Prairie, 7 p.m.

La Center at Woodland, 7;30 p.m.

Corbett (Ore.) at Stevenson, 7 p.m.

Onalaska at Kalama, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Skyview at Evergreen, 7 p.m.

Hockinson at Hudson’s Bay, 7 p.m.

Mark Morris at Ridgefield, 7 p.m.

R.A. Long at Washougal, 7:30 p.m.

Clatskanie (Ore.) at Castle Rock, 7 p.m.

WRESTLING

Mark Morris, R.A. Long at Columbia River, 7 p.m.

GIRLS BOWLING

Columbia River vs. Mark Morris, 3:15 p.m. at Triangle Bowl

Fort Vancouver vs. R.A. Long, 3:15 p.m. at Triangle Bowl

BOYS BASKETBALL

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

R.A. LONG 81, HOCKINSON 36

R.A. LONG (1-0, 1-0) — Jared Childers 2, Jaxon Cook 14, Jacob Gabbard 8, Cavin Holden 37, Landon Irwin 0, TraMayne Jenkins 4, Aeybel Milian 3, Jeffrey Rooklidge 0, Payton Thill 11. Totals 31 (13) 6-7 81.

HOCKINSON (1-1, 0-1) — Igor Povazhniuk 5, Logan Wall 10, Grant Gumringer 3, Wyatt James 6, Brody Bonife 0, Ethan Wall 0, Tyler Bunting 3, Kirby VanderHouwen 0, Branden Correy 3, Ryker Kitchen 0, Andrew Meier 6. Totals 14 (2) 6-8 36.

R.A. Long 17 27 22 15—81

Hockinson 8 10 13 5—36

WOODLAND 73, COLUMBIA RIVER 67

WOODLAND (2-0, 1-0) — Beau Swett 22, Justin Philpot 23, Dane Huddleston 19, Gus Heidgerken 5, Lucas Logan 0, Elijah Andersen 0, Drew Burns 5. Totals 29 (8) 7-11 73.

COLUMBIA RIVER (0-4, 0-1) — Hezekiah Ponder 22, Ari Richardson 3, Miles Fitzwilson 2, John Reeder 4, James Surface 0, Carter Sheron 0, Aaron Hoey 14, Adam Reeder 15, Niko Valdez 7, M. Peterson 0. Totals 26 (13) 2-6 67.

Woodland 18 21 21 5 8—73

River 15 15 23 12 2—67

RIDGEFIELD 69, FORT VANCOUVER 43

FORT VANCOUVER (0-2, 0-1) — Ahron Melendez 3, Kaeleb Cvitkovich 10, David Smith-Myles 8, Jamo Hicks 3, Miles Evansen 3, Bernardo Castro-Hernandez 6, Tayvon Vance 0, Antonio Barajas 9. Totals 12 (11) 7-12 43.

RIDGEFIELD (1-1, 1-0) — Sid Bryant 5, Kemp Fisher 3, Colton Warren 7, Cole Chester 9, Landon Kelsey 8, Colten Castro 13, Carter Thompson 4, Jack Hughes 2, Jalen Dunn 10, Mason Curran 2, Damion Jiles 6. Totals 26 (10) 7-10 69.

Fort Vancouver 9 7 8 19—43

Ridgefield 21 18 14 13—69

MARK MORRIS 69, HUDSON’S BAY 24

No report

NON-LEAGUE

ELMA 64, COLUMBIA-WHITE SALMON 50

ELMA — Seaberg 24, Carter 14, Cain 9, Martinez 8, Studer 3, Meadows 2, Skeem 2, Vessey 1, Flores 1, Hackney 0. FT 10-23

COLUMBIA-WHITE SALMON — Spencer Karlson 13, Porter Haskell 11, Bryson Sauter 7, Mason Hamilton 7, Dylan Nortz 6, Avery Schalk 4, Osvaldo Orozco 2, Armando Celaya 0, Kai Brasuell 0. FT 12-19

Elma 15 14 16 19—64

Columbia 10 5 10 25—50

GIRLS BASKETBALL

NON-LEAGUE

WOODLAND 59, LA CENTER 24

WOODLAND — Addi Stading 9, Sydney George 10, Sophia Speranza 0, Haley Strickland 0, Lucy Sams 6, Kenzi Bunger 10, Olivia Swanson, Riley Stading 10, Coco MacDonald 2, Ella Lindsay 7, Jenna Starr 0, Lainey Haden 0, Emily Hughes 0, Addison Christensen 0. Totals 23-54 (5) 8-18 59.

LA CENTER — Jessie Tomberlin 4, Charli Hendrickson 0, Bella D’Emilio 2, Jane Cottle 4, Talia Wise 6, Pearl Muhareb 0, Adyson Maddock 2, Mekenzie Schockelt 1, Sadie Pratt 0, Sanee Walker 5. Totals 9-34 (0) 6-9 24.

Woodland 24 10 20 5—59

La Center 4 5 5 10—24

JV — Woodland won.

TOUTLE LAKE 44, KALAMA 36

No report

WRESTLING

WOODLAND 66, HUDSON’S BAY 36

RIDGEFIELD 72, HUDSON’S BAY 18

BOYS SWIMMING

AT GOLD’S GYM CAMAS

Team scores — Prairie 128, Washougal 28; Prairie 122, Seton Catholic 50; Prairie 123, Ridgefield 49; Hockinson 114, Prairie 103; Camas 217, Washougal 18; Camas 213, Seton Catholic 30; Camas 210, Ridgefield 31; Camas 190, Prairie 69; Camas 183, Hockinson 78; Battle Ground 80, Washougal 38; Battle Ground 76, Seton Catholic 60; Ridgefield 77, Battle Ground 62; Hockinson 155, Battle Ground 43; Camas 218, Battle Ground 29.

Events in meters

200 medle relay — 1, Hockinson (Parker Dangleis, Alex Wendler, Liam Dunn, Tobias Maitland) 2:01.37; 2, Camas (Aarnav Krishna, Tenzin Kelsang, James Crawford, Isacc Yim) 2:01.44.

200 freestyle — 1, Nathan Kim (Camas) 2:06.13; 2, James Crawford (Camas) 2:06.78.

200 individual medley — 1, Owen Yam (Camas) 2:26.75; 2, Tenzin Kelsang (Camas) 2:31.67.

50 freestyle — 1, Parker Dangleis (Hockinson) 25.50; 2, Sahn Kim (Camas) 25.66.

100 butterfly — 1, Nathan Kim (Camas) 58.77; 2, Atali’i Seumalo (Camas) 1:05.74.

100 freestyle — 1, Sahn Kim (Camas) 57.81; 2, Liam Dunn (Hockinson) 58.67.

400 freestyle — 1, James Crawford (Camas) 4:24.34; 2, Parker Dangleis (Hockinson) 4:25.12.

200 free relay — 1, Camas (Sahn Kim, Ryan Tanner, Isaac Yim, Nathan Kim) 1:46.29; 2, Prairie (Vladyslav Revutskyy, Vladislav Danylyuk, Jack Houlahan, Kairos Phed) 1:48.89.

100 backstroke — 1, Liam Dunn (Hockinson) 1:09.48; 2, Aarnav Krishna (Camas) 1:11.71.

100 breaststroke — 1, Tenzin Kelsang (Camas) 1:14.54; 2, Owen Yam (Camas) 1:15.81.

400 free relay — 1, Camas Sahn Kim, Henry Webster, James Crawford, Nathan Kim) 4:24.42.

AT MARK MORRIS

Team scores — Mark Morris 78, Skyview 38; Hudson’s Bay 61, Skyview 50; Mark Morris 78, Hudson’s Bay 50; Fort Vancouver 77, Skyview 41; Mark Morris 75, Fort Vancouver 61; Fort Vancouver 77, Hudson’s Bay 47; Mark Morris 77, Columbia River 62; Columbia River 79, Hudson’s Bay 46; Fort Vancouver 74, Columbia River 61.

200 medley relay — 1, Fort Vancouver (Braydon Johnson, Andrew Walczyk, Tarik Kurta) 2:05.07; 2, Skyview (Liam Harvey, Ryan Bruce, Liam Purcell) 2:17.39.

200 freestyle — 1, Kyle Stanton (Mark Morris) 2:00.64; 2, Spencer Lane (Columbia River) 2:53.73.

200 individual medley — 1, Ethan Larsen (Mark Morris) 2:24.07; 2, Braydon Johnson (Fort Vancouver) 2:41.50.

50 freestyle — 1, Tarik Kurta (Fort Vancouver) 22.39; 2, Joel Frakes (Hudson’s Bay) 27.70.

100 butterfly — 1, Ethan Larsen (Mark Morris) 1:01.63; 2, Nolan Cox (Mark Morris) 1:13.65.

100 freestyle — 1, Tarik Kurta (Fort Vancouver) 53.02; 2, Pace Berry (Mark Morris) 59.93.

500 freestyle — 1, Kyle Stanton (Mark Morris) 5:38.91; 2, Braydon Johnson (Fort Vancouver) 6:20.64.

200 free relay — 1, Mark Morris (Pace Berry, Zachary Gillman, Nolan Cox) 2:01.75; 2, Columbia River (Aiden Keavney, Joshua Manners, Spencer Lane) 2:27.80.

100 backstroke — 1, Jacob Haarberg (Columbia River) 1:14.52; 2, Kaden Mills (Hudson’s Bay) 1:15.91.

100 breaststroke — 1, Pace Berry (Mark Morris) 1:12.82; 2, Liam Harvey (Skyview) 1:21.56.

400 free relay — 1, Mark Morris (Ethan Larsen, Judah Ramos, Pace Berry) 4:06.13; 2, Fort Vancouver (Jonas Catton, Brody Will, Braydon Johnson) 4:37.90.

AT KELSO HS

Team scores — Union 90, Kelso 72; Mountain View 86, Kelso 83; Kelso 131, Heritage 12; Kelso 134, Evergreen 5.

200 medley relay — 1, Union (Steven Empey, Alexander Wahlman, Duc Bui, Hien Bui) 1:46.09; 2, Mountain View (Yonten Ghadong, David Kilway, Owen Wong, Kevin Yuan) 1:47.02.

200 freestyle — 1, Andrea Cavaliere (Kelso) 1:56.56; 2, Duc Bui (Union) 1:57.04.

200 individual medley — 1, David Kilway (Mountain View) 2:10.53; 2, Yonten Ghadong (Mountain View) 2:16.63.

50 freestyle — 1, Alexander Wahlman (Union) 22.94; 2, Owen Wong (Mountain View) 23.07.

100 butterfly — 1, Steven Empey (Union) 1:01.42; 2, Delt Clark (Kelso) 1:05.85.

100 freestyle — 1, Owen Wong (Mountain View) 51.39; 2, Duc Bui (Union) 53.66.

500 freestyle — 1, Kevin Yuan (Mountain View) 6:20.28; 2, Owen Gallagher (Kelso) 6:20.31.

200 free relay — 1, Union (Steven Empey, Hien Bui, Duc Bui, Alexander Wahlman) 1:37.20; 2, Mountain View (David Kilway, Kevin Yuan, Yonten Ghadong, Owen Wong) 1:39.42.

100 backstroke — 1, Andrea Cavaliere (Kelso) 58.20; 2, Yonten Ghadong (Mountain View) 59.81.

100 breaststroke — 1, David Kilway (Mountain View) 1:03.81; 2, Alexander Wahlman (Union) 1:04.28.

400 free relay — 1, Kelso (Andrea Cavaliere, Harry Eugenis, Delt Clark, Jason Tran) 3:53.95; 2, Union (Reid Shepard, Sean Mitcheltree, Cullen Kahler, McAllister Belton) 4:20.13.

GIRLS BOWLING

UNION 1327, PRAIRIE 1276

At Bailey’s Tiger Bowl

UNION — Zoey Taylor 104, Jin Finklen 104, Sydney Tran 110-110, Danielle Campbell 121-97, April Paulat 114-93, Sophia Tumelty 121-106. Baker games 131-116.

PRAIRIE — Bella Hewes 112-74, Faith Ordway 70-98, Sophie Nelson 105-83, Jen Cabusao 105-114, Kasumi Hori 157-135. Baker games 110-113.

MOUNTAIN VIEW 1350, BATTLE GROUND 1319

At Big Al’s

BATTLE GROUND — Halina Ashford 152-140, Elizabeth Lynch 57, Emberly Stephenson 138, Abby Johnson 96-92, Makayla Lynch 95-97, Emma Johnson 111-115. Baker games 109-117.

MOUNTAIN VIEW — Mya Nguyen 118-111, Kahlia Holmes 139-116, Brynn Desantis 110-101, Addie Somerseir 83-122. Baker games 97-148.

Loading...