Tuesday, June 28, 2022
June 28, 2022

Linkedin Pinterest

High school scoreboard, results from Feb. 11

By , Columbian sports staff
Published:

SATURDAY’S SCHEDULE

(Subject to change)

BOYS BASKETBALL

4A bi-district loser-out: Skyview at Sumner, 6 p.m.

4A bi-district loser-out: South Kitsap at Camas, 4 p.m.

4A bi-district first round: Graham-Kapowsin at Union, 6 p.m.

3A bi-district loser-out: Evergreen at Auburn Mountainview, 5 p.m.

3A bi-district loser-out: Yelm at Mountain View, 2 p.m.

3A bi-district first round: Spanaway Lake at Kelso, 6 p.m.

2A district first round: Mark Morris at W.F. West, 3 p.m.

2A district first round: Shelton at R.A. Long, 6 p.m.

2A district first round: Black Hills at Ridgefield, 4 p.m.

2A district first round: Woodland at Tumwater, 6 p.m.

1A district semifinal: Castle Rock at King’s Way Christian, 5 p.m.

1A district semifinal: Seton Catholic at Eatonville, 6 p.m.

1A district loser-out: La Center at Montesano, 6 p.m.

1B district loser-out: Firm Foundation at Taholah, 6 p.m.

WRESTLING

4A regionals at Curtis HS, 10 a.m.

3A regionals at Eastside Catholic, 10 a.m.

2A regionals at Washougal, 9 a.m.

1A regionals at Hoquiam, 11 a.m.

Girls regional at Aberdeen, 10 a.m.

BOYS SWIMMING

4A district meet at Kelso, 10 a.m.

3A district meet at Kelso, 5 p.m.

2A district meet at Mark Morris

BOYS BASKETBALL

4A BI-DISTRICT TOURNAMENT

Saturday’s Games

First round

Emerald Ridge at Mount Rainier, 7 p.m. (loser out)

Tahoma at Olympia, 6 p.m.

Skyview at Sumner, 6 p.m. (loser out)

Rogers-Puyallup vs. Federal Way at Thomas Jefferson HS, 7 p.m.

Kentridge at Bellarmine, 7 p.m. (loser out)

Graham-Kapowsin at Union, 6 p.m.

South Kitsap at Camas, 4 p.m. (loser out)

Kentwood at Curtis, 7:30 p.m.

3A BI-DISTRICT TOURNAMENT

Saturday’s Games

First round

Kent Meridian at Lincoln, 7 p.m.

Gig Harbor at Auburn, 6 p.m.

Evergreen at Auburn Mountainview, 5 p.m.

Capital at Mount Tahoma, 7 p.m.

Silas at Central Kitsap, 5 p.m.

Spanaway Lake at Kelso, 6 p.m.

Yelm at Mountain View, 2 p.m.

Todd Beamer at Timberline, 7 p.m.

2A DISTRICT TOURNAMENT

Saturday’s Games

Quarterfinals

Mark Morris at W.F. West, 3 p.m.

Shelton at R.A. Long, 6 p.m.

Black Hills at Ridgefield, 4 p.m.

Woodland at Tumwater, 6 p.m.

1A DISTRICT TOURNAMENT

Saturday’s Games

Semifinals

Castle Rock at King’s Way Christian, 5 p.m.

Seton Catholic at Eatonville, 6 p.m.

Loser out

Montesano vs. La Center, 6 p.m.

Elma vs. Tenino, 6 p.m.

DISTRICT 4 1B TOURNAMENT

Thursday’s Late Game

Firm Foundation 72, Lake Quinault 42 (loser out)

Saturday’s Game

Loser out

Firm Foundation at Taholah, 6 p.m.

GIRLS BASKETBALL

4A BI-DISTRICT TOURNAMENT

Friday’s Games

First round

Decatur 57, Bethel 42 (loser out)

Emerald Ridge 59 Kentwood 56

Olympia 46, Union 28 (loser out)

Bellarmine 74, Tahoma 72

Puyallup 55, Kennedy Catholic 33 (loser out)

Camas 65, Rogers-Puyallup 34

Skyview 62, Curtis 47 (loser out)

Sumner 78, Kentridge 32

Tuesday’s loser-out game

Skyview at Kentridge

Wednesday’s semifinals

Emerald Ridge vs. Bellarmine, 5 p.m. at Curtis HS

Camas vs. Sumner, 7 p.m. at Curtis HS

CAMAS 65, ROGERS-PUYALLUP 34

ROGERS-PUYALLUP — Destiny Clemons 5, Hannah Roppo 0, Alexa Caufield 10, Karinna Tel 3, Jenai Ancheta 9, Maddie Bjorn 0, Simona Smith 2, Divinity Singleton 5. Totals 14 (2) 4-8 34.

CAMAS — Reagan Jamison 14, Kendall Mairs 6, Riley Sanz 12, Parker Mairs 4, Kennady Broadbent 0, Anna Mooney 3, Sammi Guffey 0, Sophie Buzzard 0, Ava Smith 10, Ally Stoller 3, Addison Harris 13, Keirra Thompson 0. Totals 25 (10) 5-8 65.

Rogers 9 4 12 9—34

Camas 18 17 10 20—65

SKYVIEW 62, CURTIS 47

CURTIS — Alicia Whitten 0, Mia Nichols 2, Peyton Akins 21, Marina Spitzer 16, Nia McCoy 5, Chloe Sawaya 0, Asya Doty 3, Monique Evans 0. Totals 15 (9) 8-11 47.

SKYVIEW — Brooke Riley 5, Lainey Phillips 4, Charlotte Baker 6, Taylor Crowley 0, Annelise Carroll 4, Skylar Groesbeck 21, Kiki Parks 17, Alyssa Perez 0, Jordan Labrador-Hallett 5. Totals 24 (6) 8-14 62.

Curtis 9 8 15 15—62

Skyview 19 12 21 10—47

3A BI-DISTRICT TOURNAMENT

Friday’s Games

First round

Auburn Riverside 52, Heritage 47 (loser out)

Kelso 61, Bonney Lake 48

Prairie 51, Timberline 42 (loser out)

Tuesday’s loser-out game

Prairie at Auburn Mountainview

Wednesday’s semifinal

Kelso vs. Gig Harbor, TBA at Auburn HS

KELSO 61, BONNEY LAKE 48

No report

PRAIRIE 51, TIMBERLINE 42

No report

AUBURN RIVERSIDE 52,

HERITAGE 47

HERITAGE (9-11) — Alex Rosenbaum 4, Paige Kirby 4, Madalynn Thun 4, Victoria Males 6, Keanna Salavea 21, Jordis Taylor 6. Totals 17 (3) 10-21 00.

AUBURN RIVERSIDE (9-11) — Ayeli Avelar 0, Naveah Pulliam 10, Emmalea Sucrest 17, Gabriella Loewy 0, Brooke James 8, Avery Moore 14, Cortney Henderson 2. Totals 19 (4) 10-16 52.

Heritage 17 0 6 24—47

Aub.River. 14 5 14 18—52

2A DISTRICT TOURNAMENT

Friday’s Games

First round

W.F. West 44, Hockinson 41

Hudson’s Bay 70, Mark Morris 42

Washougal 69, Aberdeen 28

Tumwater 88, R.A. Long 41

Monday’s games

Semifinals at Ridgefield

W.F. West (18-3) vs. Hudson’s Bay (16-2), 6 p.m.

Washougal (15-4) vs. Tumwater (20-1), 7:45 p.m.

Loser-out games at Woodland

Hockinson (12-8) vs. Mark Morris (12-10), 7:45 p.m.

Aberdden (9-7) vs. R.A. Long (11-8), 6 p.m.

HUDSON’S BAY 70, MARK MORRIS 42

MARK MORRIS (12-10) — Peyton Blondin 0, Madi Noel 2, Kea Makaiwi 0, Brooklyn Schlecht 3, Emma Fisher 6, Hallie Watson 3, Erica Snyder 4, Taylor Wilkinson 0, Ali Millspaugh 0, Isabella Merzoian 24, Natalie Mejia 0, Mckenna Longtain 0. Totals 15 (5) 7-12 42.

HUDSON’S BAY (16-2) — Promise Bond 2, Miranda Gonzalez 6, Mahaila Harrison 19, Alana Stephens 2, Devon Johnson-Brown 3, Paytin Ballard 15, Aniyah Hampton 10, Zoriah Jones 11, Emma Mady 2. Totals 31 (4) 4-16 70.

M.Morris 8 17 10 7—42

Hud.Bay 19 17 16 18—70

WASHOUGAL 69, ABERDEEN 28

ABERDEEN (9-7) — Not available.

WASHOUGAL (15-4) — Chloe Johnson 8, Sydnee Momakov 1, Savea Mansfield 23, Bella Albaugh 2, Jaiden Bea 23, Samantha Mederos 2, Hadley Jones 2, Carissa De La Rocha 8, Jaisa Wilson 0.

Aberdeen 2 15 8 3—28

Washougal 13 8 25 23—69

W.F. WEST 44, HOCKINSON 41

HOCKINSON (12-8) — Allie Seekins 2, Addie Chappelle 0, Gracie Brammer 0, Delaney Chappelle 0, Siena Brown 6, Kylie Ritter 15, Cordy Plymale 5, Ellie Ritter 4, Lauren Schadt 9. Totals 18 (4) 1-8 41.

W.F. WEST (18-3) — Lexie Roberts 4, Makayla Mencke 0, Olivia Remund 0, Drea Brumfield 16, Amanda Bennett 2, Morgan Rogerson 2, Carlie Deskins 4, Kyla McCallum 7, Julia Dalan 9. Totals 19 (1) 5-8 44.

Hockinson 8 18 7 8—41

W.F. West 12 17 9 6—44

1A DISTRICT TOURNAMENT

Friday’s Games

First round

Tenino 46, Seton Catholic 24

La Center 55, Elma 22

King’s Way Christian 44, Eatonville 35

Montesano 79, Columbia-White Salmon 29

Tuesday’s games

Semifinals

Tenino (16-5) at La Center (13-6)

King’s Way Christian (13-4) at Montesano (17-1)

Loser-out games

Elma (3-13) at Seton Catholic (9-11)

Columbia-White Salmon (4-11) at Eatonville (5-11)

LA CENTER 55, ELMA 22

ELMA (3-13)— Jacki DeMoss 8, Malia Sibbett 0, Janessa Sample 0, Emmie Spencer 6, BAaleigha Weld 6, Hana McCloy 0, Hannah Warren 2, Grace Spencer 0. Totals 9 (4) 0-2 22.

LA CENTER (13-6)— Jessie Tomberlin 0, Jane Cottle 0, Gianna D’Emilio 19, Billie Ross 0, Pearl Muhareb 0, Annabelle Atwood 5, Talia Wise 2, Alyse Webberley 2, Mekenzie Schockelt 0, Kylee Stephens 23, Malyah Cooley 4. Totals 23 (6) 3-4 55.

Elma 10 0 9 3—22

La Center 16 17 10 12—55

KING’S WAY CHRISTIAN 44, EATONVILLE 35

EATONVILLE (5-11) — B. Porter 0, S. Henley 8, T. Limbird 0, E. Bennett 0, H. Rath 8, B. Blocker 12, B. Anderson 4, S. Smith 3. Totals 15 (2) 3-6 35.

KING’S WAY CHRISTIAN (13-4) — Hannah Erwin 3, Bridget Quinn 6, Riley Philbrook 0, Ella Zimmerman 13, Laurel Quinn 22, Izzy Hill 0. Totals 15 (4) 10-11 44.

Eatonville 9 12 8 6—35

King’s Way 14 9 9 12—44

TENINO 46, SETON CATHOLIC 24

SETON CATHOLIC (9-11) — Lauryn Bowyer 5, Abigail Wall 0, Nalwanga Nsubgua 0,, Maddie Willis 9, Hannah Jo Hammerstrom 6, Alyssa Mancuso  0, Cami Price 0, Annie Marichalar 0, Kasey Clifton 2, Hailey Hammerstrom 2. Totals 8 (1) 7-10 24.

TENINO (16-5)— Grace Vestal 2, Megan Letts 10, Abby Severse 1, Rilee Jones 2, Brianna Asay 0, Kayla Feltus 1, Ashley Schow 22, Alivia Hunter 7. Totals 20 (0) 6-13 46.

Seton 4 5 5 10—24

Tenino 14 12 13 7—46

DISTRICT 4 1B TOURNAMENT

Friday’s Game

Loser out

Washington School for the Deaf at Naselle, no report

Support local journalism

Your tax-deductible donation to The Columbian’s Community Funded Journalism program will contribute to better local reporting on key issues, including homelessness, housing, transportation and the environment. Reporters will focus on narrative, investigative and data-driven storytelling.

Local journalism needs your help. It’s an essential part of a healthy community and a healthy democracy.

Community Funded Journalism logo
Loading...