Thursday, December 1, 2022
Dec. 1, 2022

Linkedin Pinterest

High school scoreboard, results from Feb. 16

By , Columbian Assistant Sports Editor
Published:

THURSDAY’S SCHEDULE

(SUBJECT TO CHANGE)

BOYS BASKETBALL

4A bi-district semifinal: Union at Curtis, 7 p.m.

3A bi-district semifinal: Kelso vs. Timberline, 6 p.m. at Auburn HS

2A district winner-to-state: Black Hills vs. Mark Morris, 6 p.m. at Tumwater HS

2A district winner-to-state: Ridgefield vs. W.F. West, 7:45 p.m. at Tumwater HS

GIRLS BASKETBALL

4A bi-district loser-out: Skyview at Rogers-Puyallup, 6 p.m.

1A district loser-out game: Eatonville vs. La Center, 6 p.m. at Fort Vancouver HS

1A district loser-out game: King’s Way Christian vs. Seton Catholic, 7:30 p.m. at Fort Vancouver HS

BOYS BASKETBALL

4A BI-DISTRICT TOURNAMENT

Wednesday’s loser-out game

Camas 77, Kentwood 65

Thursday’s semifinals

Union at Curtis, 7 p.m. at Curtis HS

Tahoma vs. Federal Way, 5 p.m. at Curtis HS

Friday’s winner-to-state/loser-out

Camas at Graham-Kapowsin, TBA

CAMAS 77, KENTWOOD 65

No report

3A BI-DISTRICT TOURNAMENT

Wednesday’s loser-out games

Evergreen 66, Capital 43

Mountain View 66, Todd Beamer 63

Thursday’s semifinals

Kelso vs. Timberline, 6 p.m. at Auburn HS

Mt. Tahoma at Auburn, 8 p.m.

Friday’s winner-to-state games

Evergreen at Gig Harbor, TBA

Mountain View at Spanaway Lake, TBA

MOUNTAIN VIEW 66,

TODD BEAMER 63

MOUNTAIN VIEW — Jacob Martin 7, Isaiah Vargas 11, Aiden Nicholson 11, Mahkakri Bolds 19, Daniel Dolev 0, Michael Tauscher 5, Ledarius Washington 9, David Tauscher 4. Totals 23 (6) 14-21 68.

TODD BEAMER — Chris Hogan 10, Mekhi Johnson 13, Caleb Berry 12, Rashad Owens 4, Muhanad Basmeh 10,  Darius Isreal 2, Ahmed Ismael 7, I. Ismael 3, Malik Agbo 2. Totals 21 (6) 15-24 63.

Mtn.View 9 16 20 19—66

Beamer 14 16 15 18—63

EVERGREEN 66, CAPITAL 43

EVERGREEN — Arthur Ban 7, Landon Rayner 0, Joey Pham 4, Juelz Mendoza 11, Robert Lawrence 3, DJ Edmonsen 25, Carmelo Stewart 4, Fox Crader 2, Lenny Fierro 0. Totals 24 (4) 4-11 66.

CAPITAL — Stephen Simmons 0, Quincy Landers 0, Carl Schreck 9, Wesley Bjornsgard 11, Cooper Carlson 16, Isaiah Oakland 2, Jabrayan Richburg 0, Rylan Hill 5. Totals 18 (2) 5-8 43.

Evergreen 11 14 17 14—66

Capital 15 11 8 9—43

2A DISTRICT TOURNAMENT

Thursday’s Games

Winner-to-regionals

Ridgefield (17-5) vs. W.F. West (13-8), 7:45 p.m. at Tumwater HS

Black Hills (12-10) vs. Mark Morris (14-8), 6 p.m. at Tumwater HS

Friday’s Game

Championship

Tumwater (18-3) vs. R.A. Long (18-2), 8 p.m. at Battle Ground HS

1A DISTRICT TOURNAMENT

Wednesday’s loser-out games

King’s Way Christian 71, Montesano 27

Seton Catholic 63, Elma 39

Friday’s championship

Castle Rock vs. Eatonville, 7 p.m. at Montesano HS

Friday’s winner-to-regionals game

Seton Catholic vs. King’s Way Christian, TBD

KING’S WAY CHRISTIAN 71,

MONTESANO 27

MONTESANO — Josh Wills 3, Jackson Busz 0, Jaxson Wilson 0, Christian Olsen 3, Tyce Peterson 3, Trent Adams 0, Camden Taylor 6, Peyton Damasiewicz 0, Caydon Lovell 6, Soren Cobb 4, Carter Crites 0. Totals 11 (2) 3-6 27.

KING’S WAY CHRISTIAN — Jamison Duke 12, Aiden Peterson 14, Ryan Tyler 6, Giovanny Evanson 15, Isaac Pisarczyk 0, Alex Fulton 12, Matthew Belefski 6, Hunter Baron 2, Jack Somarakis 2, Will Gunn 0, Brayden Schiefer 0, Cade Erwin 2. Totals 26 (9) 10-15 71.

Montesano 7 4 6 10—27

King’s Way 19 15 20 17—71

SETON CATHOLIC 63, ELMA 39

ELMA — Logan Witt 13, Canon Seaberg 5, Cason Seaberg 3, Tim Flores 0, Traden Carter 2, Grant Vessey 0, Gibson Cain 8, Nathan Comer 4, Jerred Bailey 4. Totals 17 (3) 2-7 39.

SETON CATHOLIC — Tyler Tran 3, Dax Clifton 6, Brady Angelo 8, Jacob George 3, Rico George 2, Westy Westrick 5, Breckin Miller 8, Lance Lee 0, Demi Alvarado 0, Andrew Harnish 3, Ryker Ruelas 1, Jack Jenniges 24. Totals 23 (10) 7-10 63.

Elma 8 13 5 13—39

Seton 17 15 17 14—63

2B DISTRICT TOURNAMENT

Wednesday’s semifinals

Morton-White Pass 59, Adna 51

Kalama 59, Napavine 58

Saturday’s championship

Kalama vs. Morton-White Pass, 8 p.m. at W.F. West HS

GIRLS BASKETBALL

4A BI-DISTRICT TOURNAMENT

Wednesday’s semifinals

Emerald Ridge 72, Bellarmine 61

Camas vs. Sumner 68, Camas 54

Thursday’s loser-out game

Skyview at Rogers-Puyallup, 6 p.m.

Saturday’s third-place game

Camas vs. Bellarmine, 1:30 p.m. at Curtis HS

SUMNER 68, CAMAS 54

CAMAS — Reagan Jamison 9, Kendall Mairs 6, Riley Sanz 5, Parker Mairs 2, Anna Mooney 2, Sophie Buzzard 4, Ava Smith 9, Addison Harris 15, Keirra Thompson 2. Totals 21 (6) 6-18 54.

SUMNER — Kaylee Cooper 5, Lily Goold 0, Kylie Griffin 11, Jadey Parrott 0, Catelyn Deaver 11, Lainee Houillon 12, Payton Martinson 2, Alyson Deaver 27. Totals 28 (4) 8-11 68.

Camas 15 12 14 13—54

Sumner 13 21 15 19—68

3A BI-DISTRICT TOURNAMENT

Wednesday’s semifinal

Kelso 76, Gig Harbor 68

Auburn 63, Lincoln 46

Saturday’s championship

At Auburn HS

Kelso vs. Auburn, 5:30 p.m.

KELSO 76,  GIG HARBOR 68

KELSO — Kenzie Milligan 6, Bregan Ruhland 0, Emily Roe 7, Madalynn Moe 0, Ross 0, Evermore Kaiser 17, Haley Little 2, Natalie Fraley 27, Lexi Grumbois 17. Totals 26 (8) 16-20 76.

GIG HARBOR — Paul 11, Schwab 24, Hunter 5, Peschek 16, Poppolo 10, Berry 1. Totals 24 (10) 9-15 68.

Kelso 20 12 24 20—76

Gig Harbor 9 22 13 24—68

2A District Tournament

Wednesday’s Games

Winner to state, loser out

W.F. West 52, R.A. Long 31

Washougal 56, Hockinson 43

Friday’s Game

Championship

Hudson’s Bay vs. Tumwater, 6 p.m. at Battle Ground HS

WASHOUGAL 56, HOCKINSON 43

WASHOUGAL — Chloe Johnson 10, Savea Mansfield 22, Jaiden Bea 12, Samantha Mederos 4, Hadley Jones 0, Isabella Albaugh 0, Hadley Jones 0, Carissa De La Rocha 6, Jaisa Wilson 2. Totals 22 (5) 7-11 56.

HOCKINSON — Allie Seekins 0, Addie Chappelle 13, Gracie Brammer 13, Delaney Chappelle 0, Siena Brown 0, Kylie Ritter 15, Cordy Plymale 4, Ellie Ritter 5, Lauren Schadt 0. Totals 14 (5) 10-14 43.

Washougal 16 17 11 12—56

Hockinson 9 8 9 17—43

1A DISTRICT TOURNAMENT

Thursday’s loser-out games

at Fort Vancouver HS

Seton Catholic (10-11) vs. King’s Way Christian (13-5), 7:30 p.m.

Eatonville (6-11) vs. La Center (13-7), 6 p.m.

Saturday’s Games

Championship: Tenino (17-5) vs Montesano (18-1), 7:30 p.m.

Support local journalism

Your tax-deductible donation to The Columbian’s Community Funded Journalism program will contribute to better local reporting on key issues, including homelessness, housing, transportation and the environment. Reporters will focus on narrative, investigative and data-driven storytelling.

Local journalism needs your help. It’s an essential part of a healthy community and a healthy democracy.

Community Funded Journalism logo
Loading...