High school scoreboard 9/20

By Tim Martinez, Columbian Assistant Sports Editor

Published:

 

WEDNESDAY’S SCHEDULE

VOLLEYBALL

Mountain View at Camas, 7 p.m.

GIRLS SOCCER

Evergreen at Battle Ground, 7 p.m.

CROSS COUNTRY

Ridgefield at Washougal, 4 p.m. at William Clark Park

Columbia River, R.A. Long at Hockinson, 4 p.m.

La Center, Seton Catholic at Castle Rock, 4 p.m.

Stevenson at Skip Sparks XC Festival, 3:30 p.m. at Hood River, Ore.

BOYS TENNIS

Skyview at Columbia River, 3:30 p.m.

Fort Vancouver at Battle Ground, 3:30 p.m.

Heritage at Hudson’s Bay, 3:30 p.m.

Union at Prairie, 3:30 p.m.

Mark Morris at Evergreen, 3:30 p.m.

BOYS GOLF

Skyview vs. Battle Ground, 3 p.m. at The Cedars on Salmon Creek

Heritage vs. Union, 3 p.m. at Camas Meadows

Mountain View vs. Evergreen, 3 p.m. at Fairway Village

Fort Vancouver vs. Kelso, 3 p.m. at Three Rivers

Prairie vs. Hudson’s Bay, 3 p.m. at Heron Lakes

Ridgefield vs. La Center, 3:30 p.m. at Tri-Mountain

VOLLEYBALL

2A Greater St. Helens League

League Overall

W L W L

Woodland 3 0 4 1

Ridgefield 3 0 3 1

Hockinson 2 1 3 2

Mark Morris 1 1 2 2

Columbia River 0 2 0 4

R A Long 0 2 0 5

Washougal 0 3 2 3

HOCKINSON 3, COLUMBIA RIVER 2

25-15, 25-27, 27-25, 22-25, 15-13

Hockinson

Highlights — Bethany Karlson 29 assists, 15 digs, 2 aces; Brooklyn Byers 8 kills, Emily Robinson 8 digs, 3 aces; Grace Russell 8 kills, 9 digs, Grace Stockton 9 digs, assist; Jenna Remenar 7 kills, 3 assists, 4 digs; Josie Lester 6 kills; Mackenzie Hattan 3 kills, 5 digs, 5 aces; Olivia Beuselinck 10 kills, 6 digs.

Columbia River

Highlights — Alicia Wallingford 8 kills; Emma Adams 10 digs; Maddie Sheron 10 kills.

JV — Columbia River.

C — Columbia River.

RIDGEFIELD 3, WASHOUGAL 0

25-19, 25-7, 25-23

Ridgefield

Highlights — Haley Paul 7 kills, 4 digs; Denaley Nicoll 5 kills, 3 digs, 16 assists; Anika Nicoll 11 kills, 4 blocks, 2 aces 3 digs; Caylee Lewis 3 digs; Presley McCaskill 2 blocks; Kenadi MaCaskill 2 aces, 7 digs; Kohani Fukuchi 2 kills, 4 aces, 9 digs, 14 assists; Emilea Stephaniuk 2 digs, block, kill.

Washougal

Highlights — Becca Boylan 6 kills, 4 digs, 4 aces; Gracie Dolan 8 kills, 4 digs, 2 blocks.

JV —Ridgefield won

C — Ridgefield won

WOODLAND 3, R.A. LONG 0

25-15, 25-17, 25-20

Woodland

Highlights — Taylor Foster 13 kills, 3 blocks; Vanessa Franke 11 kills, 1 block, 6 aces. Emma Swett 20 assists,6 kills; Nicole Guthrie 13 assists; Elyse Booker 13 digs, 2 aces.

NON-LEAGUE

CAMAS 3, SETON CATHOLIC 0

25-7, 25-10, 25-8

Camas

Highlights — Whitney Quist 9 kills, dig; Aubrey Stanton 12 assists, 5 aces; Emma Villaluz 2 kills, 6 digs; Madison Gilchrist 5 assists, 5 digs, ace; Madison Hanton 3 digs, ace; Keelie LeBlanc 4 aces, 6 kills, 2 blocks, dig; Mary Pipkin 2 kills; Marianna Payne 6 kills, block; Madison Pfaff 8 digs; Genovese Crowston 2 digs, ace.

Seton Catholic

Highlights — Bailey Crawford 5 kills, 6 digs; Anna Yrjanson  1 kill, 5 digs, 3 blocks; Rebecca Vu, 1 kill, 4 digs, 1 ace; Savanah Smith, 1 kill, 3 digs 1 block, 6 assist; Haley Vick, 4 digs, 1 assist; Mary Harter, 2 digs.

JV — Camas 2-0.

KALAMA 3, LA CENTER 0

25-19, 25-18, 26-24

La Center

Highlights — Laynie Erickson 18 kills, 14 digs, 9 blocks, 4 blocks; Amanda Holm; 24 assists 2 aces, block; dig; Sydney Mairose 4 kills, 6 digs, 3 aces, block; Katie Leslie 7 digs; Abby Banholzer 5 kills, 2 digs; Abby Hollopeter 2 assists, dig; Tiffany Chandler 3 digs, 2 aces, kill; Chelsea Williams 3 digs.

PRAIRIE 3, BATTLE GROUND 0

25-10, 25-6, 25-17

Battle Ground

Highlights — Bethany Tuchardt 5 kills; Jenny Kopytuk 4 kills, 6 digs, block; Sydney Miller 6 assists, 3 digs, block; Kali Ferraro 14 digs.

Prairie

Highlights — Zoe McBride 13 kills, 9 digs, 3 blocks; Abby Brotherton 8 kills, 6 digs, 2 aces, block; Lainne Wilkins 33 assists, 10 digs, 4 kills, 3 aces, Megan Hammes 14 digs, 2 assists, ace.

JV — Battle Ground won

C — Battle Ground won

Monday’s result

WASHOUGAL 3,
COLUMBIA-WHITE SALMON 1

Match scores not reported

Washougal

Highlights — Kaylee Baldwin 11 kills, 6 digs; Emily Johnson 7 kills, 8 aces, 15 assists; Rylee Erdwins 4 blocks, 2 kills.

GIRLS SOCCER

3A Greater St. Helens League

League Overall

W L T W L T

Mountain View 1 0 0 4 1 1

Prairie 1 0 0 2 3 1

Evergreen 0 0 0 2 0 2

Kelso 0 0 0 3 2 0

Fort Vancouver 0 1 0 0 3 1

Hudson’s Bay 0 1 0 1 2 1

MOUNTAIN VIEW 8, HUDSON’S BAY 1

Mountain View

Goals (assists) — Olivia Fothergill (Emma Cox), Cox (Fothergill), Fothergill (Alexis Sadler), Fothergill (Cox), McKenzie McLenithan (Cox), Laura Schlueter (Fothergill), Cox (Fothergill), Fothergill (Lilah Favour). Goalkeeper saves — Jessie Selby, 0. Coach’s standouts -—Fothergill, Cox.

Hudson’s Bay

Goal (assist) — Maggie McBroom (un); Goalkeeper saves — Annika Hamilton 6, Olivia Hewett 7.

Halftime — 5-0.

PRAIRIE 8, FORT VANCOUVER 0

Prairie

Goals (assists) — Madi Ellis (Kaylin Sperley); Alyssa Talkington (Lilly Dunford); McKenna Alsson (Sperley); Sperley (Kendall Spencer); Sperley (Ellis); Macey Hall; Sperley (Parker Shenk); Allie Corral (Maya Davis). Goalkeeper saves — Jenna Farrell 1. Coach’s standout — Kendall Spencer.

Half — Prairie 4-0.

JV — Prairie won.

2A Greater St. Helens League

League Overall

W L T W L T

Hockinson 3 0 0 3 0 2

Washougal 2 1 0 2 1 1

Columbia River 1 1 0 3 2 0

Mark Morris 1 1 0 2 1 0

Ridgefield 1 2 0 1 3 0

R A Long 1 1 0 4 1 0

Woodland 0 4 0 2 4 0

HOCKINSON 2, COLUMBIA RIVER 1

Columbia River

Goals (assists) — Shalece Easley (Katie Lee); Goalkeeper saves — Alex Schulz 8.

Hockinson

Goals (assists) — Jennifer Baertlein  (Brooke Grosz), Kayla Sills (Trinity Paulsen); Goalkeeper saves — Jenna Talarico 12. Coach’s standout — Jenna Talarico, Jennifer Baertlein.

Halftime — 0-0.

JV — Hockinson 2-0.

WASHOUGAL 3, RIDGEFIELD 2

(Washougal wins 6-5 on PKs)

Ridgefield

Goals (assists) — Brooke Weese (Annika Farley), Weese (Farley); Goalkeeper saves — Madalyn Chapman 4, Ellie McCann 4.

Washougal

Goals (assists) — Lauren Snedeker; Kailee Neyer (Kiara Kallie). Goalkeeper saves — Jessie Larson 3, Erin Bentley 2. Coach’s standout — Larson, Sydney Mederos.

Halftime — Tied 1-1.

JV — Ridgefield 9, Washougal 0; C — Ridgefield 0, Skyview 0.

R.A. LONG 9, WOODLAND 1

Woodland

Goals (assists) — Emersyn Finn (Ashlynn Daughtery); Goalkeeper saves — Gwen Elkinton, 12. Coach’s standout — Mikayla Upson

Halftime — R.A. Long, 5-0.

JV — R.A. Long, 3-0.

NON-LEAGUE

CAMAS 0, ST. MARY’S (ORE.) 0

Camas

Halftime — 0-0

BOYS CROSS COUNTRY

BATTLE GROUND 21, UNION 40

At Hudson’s Bay, 4,000m

BATTLE GROUND — 1, Kyle Ganoung 13:15; 2, Matthew Palmateer 13:50; 5, Jase Matson 14:15; 6, Max Cunningham 14:17; 7, Eli Kissinger 14:19.

UNION — 3, Micah Goff 14:04; 4, Aaron Avery 14:09; 13, Stewart Johnson 14:57; 14, Owen Murphy 14:57.4; 15, Jonah Mack 14:57.5.

HUDSON’S BAY 20, EVERGREEN 41

At Hudson’s Bay, 4,000m

HUDSON’S BAY — 1, Adam McBroom 14:30; 3, Micah Turner 14:56; 4, Caden Hiebert 15:13; 5, Sam Ellis 15:18; 6, Elijah Sassmannshaussen 15:24.

EVERGREEN — 2, Woodrow Davis 14:36; 7, Noah Fetrick 15:26; 10, Sebastian Bear 15:57; 11, Jacob Fetrick 16:44; 12, Jovan Trujillo 17:13.

PRAIRIE 20, FORT VANCOUVER 43

At Lewisville Park, 5K

PRAIRIE — 2, Luke Lund 17:56; 3, Isaac Moulton 18:36; 4, Sheldon Galipeau 18:46; 5, Ty Kneeshaw 18:50; 6, Landon Gunter 19:04.

FORT VANCOUVER — 1, Drew Weber 17:38; 9, Pablo Alvarado 19:31; 10, Ryan Caputo 19:51; 11, Ethan Clark 20:20; 12, Gabe Daigle 20:25.

At LaCamas Lake East Heritage Trail Park; 5,000 meters

Dual meet scores — Mountain View 33, Kelso 25; Mountain View 29, Heritage 26; Heritage 32, Kelso 24.

Top 10 individuals

1, Shun Yamaguchi (MV) 16:54; 2, Sam Johnson (MV) 17:20; 3, Colton Jorgenson (K) 17:36.3; 4, Ryan Cibart (H) 17:36.8; 5, Jared Masterson (K) 17:46; Justin Southard (H) 17:59; 7, Christian Freund (K) 18:00; 8, Damien Pulido (K) 18:15; 9, Braedon Sitmann  (H) 18:24; 10, Peter Perez (H) 18:28.

GIRLS CROSS COUNTRY

UNION 15, BATTLE GROUND 48

At Hudson’s Bay, 4,000m

UNION — 1, Haylee Brodahl 16:06; 2, Serena Smith 16:23; 3, Alex Taylor 16:30; 4, Drew Lobis 16:46; 5, Callie Mills 16:48.

BATTLE GROUND — 7, Katelynn Franklin 17:10; 8, Kendra Matson 17:17; 10, Anna Brinton 17:41; 11, Madeline McClellan 17:59; 13, Julia Jensen 18:03.

EVERGREEN 16, HUDSON’S BAY 40

At Hudson’s Bay, 4,000m

EVERGREEN — 1, Leia McWilliams 16:34; 2, Alicia Meirik 16:59; 3, Chloe Stahlheber 17:56; 3, Celia Hardy 18:43; 6, Fracesca Zino 18:59.

HUDSON’S BAY — 5, Elsa Temme 18:44; 7, Cassie Trimble 19:52; 8, Lucy Sherman 19:56; 9, Fernanda Cerrillos 19:57; 11, Grace Sherman 20:34.

FORT VANCOUVER 24, PRAIRIE 31

At Lewisville Park, 5K

FORT VANCOUVER — 1, Emily Phelps 19:35.6; 3, Anna Harrison 20:45; 5, Khonnie Ecklund 23:57; 6, Dhamar Campos 24:01; 9, Jessica Vicente 25:03.

PRAIRIE — 2, Meri Dunford 19:35.9; 4, Hannah Kneeshaw 22:54; 7, Sally Anderson 24:19; 8, Dayna Vera 24:42.

At LaCamas Lake East Heritage Trail Park; 5,000 meters

Dual meet scores — Mountain View 43, Kelso 20; Mountain View 27, Heritage 33; Kelso 15, Heritage 48.

Top 10 individuals

1, Katie Tolotti (MV) 21:02; 2, Rachael Johnson (K) 21:21; 3, Jordyn Dole (K) 21:51; 4, Emma Gabbard (K) 22:19; 5, Kahler Kirk (K) 22:26; 6, Lanae Garcia-Simon (K) 22:27; 7, Mayci Bloomfeldt (K) 22:56; 8, Bellora Robles (H) 23:08; 9, Arianna Cline (H) 23:14; 10, Emily Johanson (H) 23:22.

GIRLS SWIMMING

At Propstra

Dual meet scores — Skyview 119, R.A. Long 41; Skyview 100, Mark Morris 70; R.A. Long 92, Fort Vancouver 41; Mark Morris 140, Fort Vancouver 18.

200 medley relay — 1, Skyview (Madeline McKinney, Hanna Eha, Vanessa Dias, Kayle Bradshaw) 2:07.50; 200 freestyle —  1, Hanna Eha (S) 2:13.14; 200 individual medley — 1, Kayla Bradshaw (S) 2:44.09; 50 freestyle — 1, Alexis Coaker (S) 27.61; 100 butterfly — 1, Hanna Eha (S) 1:06.10; 100 freestyle — 1, Vanessa Dias (S) 1:04.13; 500 freestyle — 1, Hallie Eha (S) 6:02.51; 200 free relay — 1, Skyview (Stephanie Mcabel, Alexis Coaker, Vanessa Dias, Hallie Eha) 1:59.62; 100 backstroke — 1, Alexis Coaker (S) 1:10.89; 100 breaststroke — 1, Madeline McKinney (S) 1:21.80; 400 free relay — 1, Skyview (Madline McKinney, Stephanie Mcabel, Kayla Bradshaw, Hanna Eha) 4:24.26.

AT CLARK COUNTY YMCA

Dual meet scores — Prairie 78, Hudson;’s Bay 43; Hudson’s Bay 52, La Center 30; Hudson’s Bay 53, Hockinson 42; Columbia River 118, Prairie 42; Columbia River 127, La Center 23; Columbia River 131, Hockinson 20; Battle Ground 66, Hockinson 40; Columbia River 121, Battle Ground 38

200 medley relay — 1. Columbia River, 2:05.18; 200 freestyle — 1. Anna Carson (Hock), 2:15.40; 200 individual medley — 1. Elizabeth Lujano (CR), 2:27.95; 50 freestyle — 1. Hailey Grotte (LC), 25.04; 100 butterfly — 1. Hailey Grotte (LC), 54.79; 100 freestyle — 1. Liz Lindsley (Hock), 1:21.04; 500 freestyle — 1. Bryanna Ungs (LC), 5:58.38; 200 free relay — 1. Columbia River, 2:08.54; 100 backstroke — 1. Jackie Ramsey (BG), 1:06.23; 100 breaststroke — 1. Kara Noftsker (CR), 1:15.39; 400 free relay — 1. Columbia River, 4:03.80.

BOYS GOLF

MOUNTAIN VIEW 150, EVERGREEN 169

At par-34 Fairway Village

MOUNTAIN VIEW — Graham Moody 32, Mason White 38, Willy Yeh 40, Ben Arthur 40, Hayden Minich 40, Tyler Klepec 42.

EVERGREEN — Tommy Snyder 37, Russell Fearington 39, Forrest Fearington 45, Gabe Brownawell 48, Blake Whitehead 49, Anthony Tomas 53.

JV — Mountain View won.

PRAIRIE 163, SKYVIEW 182

At The Cedars at Salmon Creek

TEAM — PRAIRIE – Jacob Abrahamson 36, Dante Heitschmidt 38, Cam Beesom 44, Caleb Locke 45, Connor smith 46, Isaac Kinsman 51.

TEAM — Zak Lehman 41, Tyler Jones 44, Garrett Ferguson 48, Jacob McAtee 49, Aidan Smith 49, Morgan Husbey 60.

JV — Prairie 206-216

COLUMBIA RIVER 171, HOCKINSON 189

At Cedars par-36

COLUMBIA RIVER — Kyle Gomez 43, Mason White 40, Mattice Lindgren 86, Isaiah Lamont 49, Brady Yackley 42, Cole Delich 46.

HOCKINSON — Lucas Ortner 46, Sam Glanzer 45, Jarrett Christiansen 49, Erik Hawkins 46, Stephen Weinmuller 51, John Dorotik 61.