Friday, August 14, 2020
Aug. 14, 2020

Linkedin Pinterest

High school scoreboard March 28

By , Columbian Assistant Sports Editor
Published:

THURSDAY’S SCHEDULE

BASEBALL

Hudson’s Bay at Evergreen, 4 p.m.

Kelso at Fort Vancouver, 4 p.m.

Prairie at Mountain View, 4 p.m.

Columbia River at Washougal, 4 p.m.

Adna at King’s Way Christian, 4 p.m. at Luke Jensen

SOFTBALL

Camas at Union, 4 p.m.

Skyview at Heritage, 4 p.m.

Fort Vancouver at Mountain View, 4 p.m.

Kelso at Hudson’s Bay, 4 p.m.

Ridgefield at La Center, 4 p.m.

Woodland at Castle Rock, 4:30 p.m.

King’s Way Christian at Toledo, DH, 3 p.m.

BOYS SOCCER

Union at Battle Ground, 7 p.m.

Heritage at Camas, 7 p.m. at Doc Harris Stadium

Hudson’s Bay at Fort Vancouver, 6 p.m.

Mountain View vs. Evergreen, 7 p.m. at McKenzie Stadium

Prairie at Kelso, 7:30 p.m.

La Center at Stevenson, 4 p.m.

Castle Rock at King’s Way Christian, 6 p.m.

Seton Catholic at Toledo-Winlock, 6 p.m.

TRACK AND FIELD

Skyview at Battle Ground, 3:30 p.m.

Heritage at Camas, 3:30 p.m.

Fort Vancouver at Mountain View, 3:30 p.m.

Columbia River, Kelso at Hudson’s Bay, 3:30 p.m.

Evergreen at Prairie, 3:30 p.m.

Washougal, Hockinson at Ridgefield, 3:30 p.m.

GIRLS TENNIS

Hockinson at Prairie, 3:30 p.m.

Columbia River at Kelso, 3:30 p.m.

Washougal at Hudson’s Bay, 3:30 p.m.

GIRLS GOLF

Columbia River vs. Mountain View, 3 p.m. at Fairway Village

Washougal vs. Battle Ground, 3 p.m. at The Cedars

R.A. Long vs. Skyview, 3 p.m.

Ridgefield vs. Union, 3 p.m. at The Cedars

W.F. West vs. Woodland, 3:30 p.m. at Lewis River

Heritage vs. Hockinson, 3:45 p.m. at The Cedars

King’s Way Christian vs. Hoquiam, 3:30 p.m. at Highlands

La Center vs. Montesano, 3:30 p.m. at Oakridge GC

BASEBALL

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Camas (7-2) 2 0

Skyview (7-0) 1 0

Union (6-2) 2 1

Battle Ground (3-4) 0 1

Heritage (0-9) 0 3

UNION 10, HERITAGE 1

Union 012 151 0—10 13 2

Heritage 100 000 0—1 3 7

Union

Pitching — Travis Wiese 3 IP, 3 K, 0 BB; Mason Hill 2 IP, K, 0 BB; Payton Jeffries 2 IP, 2 K, 0 BB; Highlights — Carter Sutton 3-5, R, 5 RBI, HR, 2B; Payton Jeffries 1-5; Travis Wiese 1-4, R, 3B; Micah Foskett 1-2; Jordan Head 2-4, R, 2 RBI; Ben Forsyth 1-4, 2 RBI, 2B; Logan Kearsey 1-2, R; Zach Butterfield 1-2, 2 R, 2 SB; Luke Staton 1-3, 2 R, SB.

Heritage

Pitching — Eastyn Culp 4 IP, 2 K, 1 BB; Rylan Taylor 1 IP, 0 K, 2 BB; Gehrig Hoskins 2 IP 1 K, 1 BB; Highlights Brady Culp 2-3, R; Eastyn Culp 1-2.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Mountain View (7-0) 3 0

Kelso (7-1) 3 0

Evergreen (3-2) 1 2

Hudson’s Bay (4-4) 1 2

Prairie (1-5) 1 2

Fort Vancouver (2-6) 0 3

MOUNTAIN VIEW 6,

HUDSON’S BAY 5

Mtn. View 000 150 0—6 6 1

Hud. Bay 300 200 0—5 10 0

Mountain View

Pitching — Trevor Milton 6.1 IP 3 K, 2 BB; Quinn Rooks 0.2 IP, 2 K; Highlights — Riley McCarthy 2-3, R, RBI; Isaiah Parker 1-3, R; Trevor Milton 2-3, RBI; Andrew Selden 1-3, 2 RBI.

Hudson’s Bay

Pitching — Jaxon Mills 4 IP, 2 K, 4 BB; Aaron Atkins 0 IP, 2 BB; Lewis Hotchkiss 3 IP, 3 K, 0 BB; Highlights — Peyton Westwick 4-4, 2 R, 2B, SB; Jaxon Mills 2-4, R, RBI; Alan Merrill 1-3, R, RBI; Carter Morse 1-4, RBI; Daymian Wright 1-4, RBI; Kaden Grooms 1-3, RBI.

PRAIRIE 8, FORT VANCOUVER 6

Fort 000 130 2—6 7 1

Prairie 004 112 x—8 5 2

Fort Vancouver

Pitching — Zeke Block 4 IP, 1 K, 2 BB; Dylan Brooks 0.1 IP, BB; Pepper Stokes 0.2 IP, 4 BB; Jack Butterfield 1 IP; Highlights — Nick Laurenza 1-3, R, RBI, 2B; Tyler Runkle 2-3, R, 3 RBI, 2B; Zeke Block 1-4, RBI; Justin Verson 1-4, RBI, 2B; Pepper Stokes 1-3; Jack Butterfield 1-3, R.

Prairie

Pitching — Carson Gawley 5 IP, 1 K, 3 BB; Zachary Berberian 2 IP, 4 K, BB; Highlights — Reese Walling 1-1, R, RBI, 3B, SB; Trey Hebert 1-3, R, RBI, 2B; Ty Hebert 1-2, 2 R, 2 RBI; Jaden Trombello 1-2, RBI, SB; Ben Matson 1-3, R, RBI.

KELSO 2, EVERGREEN 0

Evergreen 000 000 0—0 3 2

Kelso 010 100 0—2 6 1

Evergreen

Pitching — Luke Allen 6 IP, 4 K, 2 BB; Highlights — Carter Monda 1-2; Brandon Ith 1-1; Jared Morser 1-3.

Kelso

Pitching — Justyc Ziegler 7 IP, 4 K, 4 BB; Highlights — Nick Miller 1-3; Rees Hall 1-3; Trevor Torppa 1-2; Trevor Hartley 1-1, R, RBI, SB; Seth Sutherby 1-2; Masyn Allison 1-3. RBI.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Ridgefield (6-3) 2 0

Columbia River (3-1) 1 0

Mark Morris (2-6) 1 1

Washougal (2-2) 0 0

Hockinson (1-4) 0 2

Woodland (3-5) 0 1

R.A. Long (3-5) 1 1

RIDGEFIELD 13, MARK MORRIS 0

Ridgefield 254 02 —13 9 1

Mark Morris 000 00 —  0 1 3

Ridgefield

Pitching — Spencer Andersen 5 IP, 7 K, 1 BB; Highlights — Jimmy Wallace 1-1, 4 R, 2 RBI, 2B; Josh Mansur 1-2, 2 R, 2 RBI, HR; Kellen Bringhurst 3-4, 3 R, 5 RBI, HR; Brock Harrison 1-2, R, RBI; Spencer Andersen 3-4, 2 RBI; .

Mark Morris

Pitching — Noah Jenkins 2 IP, 1 K, 4 BB; Reed Elo 3 IP, 0 K, 4 BB; Highlights — Dawson Fritz 1-2, SB.

R.A. LONG 7, HOCKINSON 2

R.A. Long 232 000 0—7 6 2

Hockinson 000 200 0—2 1 3

R.A. Long

Pitching — Elias Farland (W) 6 IP, 1 H, 0 ER, 9 K; Highlights — Mitchell Berquist 1-4, R, 2 RBI; Jacob Childers 1-3, R, RBI; Ryan Plampin 1-2, R, RBI; Tanner Allen 1-3, R; Jadon Williamson 1-2, R, RBI.

Hockinson

Pitching — Jaeger Stenlund (L) 2 IP, 4 H, 5 ER, 1 K; Ryan Warnke 4 IP, 2 H, 3 K; Highlights — Warnke 1-3.

SOFTBALL

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Prairie (2-3) 1 0

Mountain View (4-1) 0 0

Kelso (1-3) 0 0

Hudson’s Bay (0-4) 0 0

Fort Vancouver (1-4) 0 0

Evergreen (1-1) 0 1

PRAIRIE 15, EVERGREEN 4

Evergreen 201 100 —4 8 5

Prairie 520 314 —15 19 1

Evergreen

Pitching — Dakota Piovesan 1 IP; Ava Granier 4 IP, 3 K, 0 BB; Highlights — Rebecca Cuypers 2-3, 2 R, 2 2B; Emma Lopez 1-3, R, RBI, 2B; Katie Sagendorf 1-3, RBI; Dakota Piovesan 2-3, RBI, 2B; Jaden Montei 1-3, SB; Maya O’Campo 1-3, R.

Prairie

Pitching — Olivia Meyers 5 IP, 4 K, 0 BB; Madison Graham 12 IP, 2 K, 0 BB; Highlights — Chloe McDaniel 4-5, 3 R; Alexa Pfau 1-4, 2 R; Alysia Fraley 4-5, 3 R, 7 RBI, 2 HR; Mallory Williams 1-3, R, RBI; Carly Wentworth 1-4, R, RBI; Ashley Shelton 2-4; Olivia Meyers 3-4, R; Pravina Blunk 2-3, R, RBI; Saskia Summerhill 1-1, R.

Non-League

CAMAS 13, HOCKINSON 0

Camas 120 64—13 10 1

Hockinson 000 00—0 2 3

Camas

Pitching — Mary Pipkin 5 IP, 2 K, 2 BB; Highlights — Katie Hancock 0-1, 4 R, RBI, SB; Sophie Franklin 2-3, 2 R, 5 RBI, HR, 2B; Marley Foster 2-3, 2 R, RBI; Carrigan Foster 1-3m RBI; Madeline Ellis 1-1; Seanna Miller 1-2; Alison Snyder 1-1, RBI; Emery Miller 1-3, R; Amelia Wong 1-1, 3 R.

Hockinson

Pitching — Maggie Skinner 3 IP, 1 K, 6 BB; Jenna Remenar 2 IP, 2 K, 3 BB; Highlights — Ashley King 1-3; Jaylee Robinson-Waser 1-1.

RIDGEFIELD 5, SKYVIEW 3

Skyview 000 003 0—3 3 1

Ridgefield 202 100 x—5 5 4

Skyview

Pitching — Mikelle Anthony (W) 2 IP, 2 H, 2 ER, 1 K; Addi McPherson 4 IP, 3 H, 1 ER, 2 KHighlights — Izzy Lafata 1-4, R, RBI; Ashlyn Deboever 1-3, R, RBI; Addi McPherson 1-3.

Ridgefield

Pitching — Sarah Jenkins 3 IP, 0 H; Kaia Oliver 4 IP (W) 3 H, 1 ER, 4 K; Highlights — Karli Oliver 1-4, R, RBI; Kekai Schultz 1-2, R, RBI; Emma Jenkins 1-1; Li’lly Mittmann 1-2; Madalyn Chapman 1-3, R.

BOYS SOCCER

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L SW SL Pts

Columbia River 3 0 0 0 9

Ridgefield 3 1 0 0 9

Woodland 2 1 0 0 6

Mark Morris 1 1 0 0 3

R.A. Long 1 2 0 0 3

Hockinson 1 3 0 0 3

Washougal 0 3 0 0 0

COLUMBIA RIVER 3, RA LONG 0

Columbia River

Goals (assists) — Aaron Espinosa (Jackson Kleier), Kleier (Unassisted), Jake Connop (Marcos Diaz). Goalkeeper saves — Miles Miranda 5.

Halftime — River 2-0.

JV — River 8-1.

HOCKINSON 3, WASHOUGAL 2

Hockinson

Goals (assists) — Max Spivy (Beebo Perry), Kai Conradie (unassisted), Max Spivy (Brian Vincent). Goalkeeper saves — Tanner Hough, 8. Coach’s standout — Isaiah Cannon.

Washougal

No report

Halftime — Hockinson, 2-0.

RIDGEFIELD 1,

MARK MORRIS 0, OT

Ridgefield

Goal (assist) — Hayden Beird (Ethan Barnette). Goalkeeper saves — Joe Lindbo 6. Coach’s standout — Caden Petersen.

JV — Ridgefield 6-0.

BOYS TRACK AND FIELD

SETON CATHOLIC 70, CASTLE ROCK 61,  LA CENTER 32

100 meters — Wyatt Partridge (CR) 11.69; 200 — Justice Sigmund-Kuanoni (CR) 26.17; 400 — Eric Bauman (MM) 55.76; 800 — Kameron Werner (MM) 2:09.45; 1,600 — Dylan Young (SC) 3:38; 3,200 — Jeran Keogh (CR) 11:09.45; 110 hurdles — Mils Gedenberg (LC) 16.43; 300 hurdles — Nils Gedenberg (LC) 43.67; 400 relay — Castle Rock, 46.29; 1,600 relay — Mark Morris, 3:46.61; Shot put — Andrew Hoyt (MM) 36-9; Discus — Michael McNeil (MM) 99-0; Javelin — Cody Schreier (MM) 130-7; High jump — Jacob Ableidinger (SC) 5-0; Long jump — Wyatt Dodson (LC) 19-7.25; Triple jump — Seth Werly (CR) 37-9; Pole vault — Not contested.

GIRLS TRACK AND FIELD

SETON CATHOLIC 82, LA CENTER 56,  CASTLE ROCK 37

100 meters — Montana Cowley (SC) 13.46; 200 — Emma Watkins (SC) 28.08; 400 — Heaven Burr (MM) 1:03.10; 800 — Roselynn Martin (LC) 2:23.12; 1,600 — Lara Carrion (SC) 5:36.45; 3,200 — Roselynn Martin (LC) 11:50.31; 100 hurdles — Michaela Ephraim (SC) 18.07; 300 hurdles — Aislinn Hogan (SC) 52.42; 400 relay — Seton Catholic, 53.42; 800 relay — Seton Catholic, 1:54.95; 1,600 relay — Seton Catholic, 4:23.18; Shot put — Presley McClung (MM) 28-4; Discus — Sophia Clinton (LC) 84-10; Javelin — Laynie Erickson (LC) 90-10; High jump — Jerrica Pachl (SC) 5-0; Long jump — Erica Snyder (MM) 16-0.75; Triple jump — Brooke Wirkkala (CR) 31-9; Pole vault — Not contested.

Loading...