Monday, December 5, 2022
Dec. 5, 2022

Linkedin Pinterest

High school scoreboard, results from Feb. 15

By , Columbian Assistant Sports Editor
Published:

WEDNESDAY’S SCHEDULE

(SUBJECT TO CHANGE)

BOYS BASKETBALL

4A bi-district loser-out game: Camas at Kentwood, 6 p.m.

3A bi-district loser-out game: Mountain View at Todd Beamer, 7 p.m.

3A bi-district loser-out game: Evergreen at Capital, 7 p.m.

1A district loser-out game: Montesano at King’s Way Christian, 6 p.m. at Fort Vancouver HS

1A district loser-out game: Tenino at Seton Catholic, 7:30 p.m. at Fort Vancouver HS

2B district semifinal: Kalama vs. Napavine, 7:30 p.m. at Kelso HS

GIRLS BASKETBALL

4A bi-district semifinal: Camas vs. Sumner, 7 p.m. at Curtis HS

3A bi-district semifinal: Kelso vs. Gig Harbor, 6 p.m. at Auburn HS

2A district winner-to-state: Hockinson vs. Washougal, 6 p.m. at Hudson’s Bay HS

2A district winner-to-state: R.A. Long vs. W.F. West, 6 p.m. at Black Hills

BOYS BASKETBALL

4A BI-DISTRICT TOURNAMENT

Wednesday’s loser-out game

Camas at Kentwood, 6 p.m.

Thursday’s semifinal

Union at Curtis, 7 p.m. at Curtis HS

3A BI-DISTRICT TOURNAMENT

Wednesday’s loser-out games

Evergreen at Capital, 7 p.m.

Mountain View at Todd Beamer, 7 p.m.

Thursday’s semifinal

Kelso vs. Timberline, 6 p.m. at Auburn HS

2A DISTRICT TOURNAMENT

Tuesday’s games

Semifinals

R.A. Long 79, Mark Morris 51

Tumwater 51, Ridgefield 46

Loser-out games

W.F. West 45, Shelton 42

Black Hills 58, Woodland 47

Thursday’s Games

Winner-to-regionals

Ridgefield (17-5) vs. W.F. West (13-8), 7:45 p.m. at Tumwater HS

Black Hills (12-10) vs. Mark Morris (14-8), 6 p.m. at Tumwater HS

Friday’s Game

Championship

Tumwater (18-3) vs. R.A. Long (18-2), 8 p.m. at Battle Ground HS

TUMWATER 51, RIDGEFIELD 46

RIDGEFIELD — Kalapana Estrella 0, Sidhartha Bryant 9, Zachary Warren 5, Ty Snider 12, Nathan Semlick 8, Henry Hughes 12, Joseph Borgmeyer 0, Simon Rommel 0. Totals 13 (4) 13-18 46.

TUMWATER — Luke Reid 2, Luke Brewer 9, Andrew Collins 12, Ryan Otton 15, Seth Weller 0, Adam Overbay 3, Connor Hopkins 10, Tanner Brewer 0. Totals 22 (3) 4-9 51.

Ridgefield 13 7 7 19—46

Tumwater 9 14 11 17—51

1A DISTRICT TOURNAMENT

Wednesday’s loser-out games

Montesano vs. King’s Way Christian, 6 p.m. at Fort Vancouver HS

Elma vs. Seton Catholic, 7:30 p.m. at Fort Vancouver HS

Friday’s championship

Castle Rock vs. Eatonville, 7 p.m. at Montesano HS

2B DISTRICT TOURNAMENT

Wednesday’s semifinals

Morton-White Pass vs. Adna, 6 p.m. at Kelso HS

Napavine vs. Kalama, 7:30 p.m. at Kelso HS

1B DISTRICT TOURNAMENT

Tuesday’s loser-out game

Naselle 87, Firm Foundation 39

GIRLS BASKETBALL

4A BI-DISTRICT TOURNAMENT

Tuesday’s loser-out game

Skyview 58, Kentridge 45

Wednesday’s semifinals

Emerald Ridge vs. Bellarmine, 5 p.m. at Curtis HS

Camas vs. Sumner, 7 p.m. at Curtis HS

Thursday’s loser-out game

Skyview at Rogers-Puyallup, TBA

SKYVIEW 58, KENTRIDGE 45

SKYVIEW — Brooke Riley 3, Lainey Phillips 2, Samantha Groesbeck 2, Charlotte Baker 1, Rowyn Riley 11, Taylor Crowley 1, Annelise Carroll 3, Skylar Groesbeck 12, Kiki Parks 7, Alyssa Perez 0, Ryah Hamstreet 0, Jordan Labrador-Hallett 16. Totals 19 (9) 11-23 58.

KENTRIDGE — Taia Dosono 5, Ali Fullingim 0, Sydney Esperanza 6, Trinity Schanbeck 7, Naomi Hall-Schiffner 7, Rylee Clayton 0, Jayla Keowla 14, Tia Schanbeck 0, Phoenix Redd-Gomez 0, Sophie Solomon 0. Totals 15 (3) 12-16 45.

Skyview 12 12 16 18—58

Kentridge 7 10 15 13—45

3A BI-DISTRICT TOURNAMENT

Tuesday’s loser-out game

Auburn Mountainview 51, Prairie 30

Wednesday’s semifinal

Kelso vs. Gig Harbor, 6 p.m. at Auburn HS

2A District Tournament

Wednesday’s Games

Winner to state, loser out

W.F. West vs. R.A. Long, 6 p.m. at Black Hills HS

Washougal vs. Hockinson, 6 p.m. at Hudson’s Bay HS

Friday’s Game

Championship

Hudson’s Bay vs. Tumwater, 6 p.m. at Battle Ground HS

Tuesday’s late game

HOCKINSON 56, MARK MORRIS 52

HOCKINSON — Allie Seekins 0, Addie Chappelle 11, Gracie Brammer 15, Delaney Chappelle 2, Siena Brown 0, Kylie Ritter 14, Cody Plymale 0, Ellie Ritter 11, Lauren Schadt 3, Audrey Yinger 0. Totals 19 (10) 8-14 56.

MARK MORRIS — Madison Noel 5, Brooklyn Schlect 9, Emma Fisher 12, Hallie Watson 6, Ali Millspaugh 0, Isabella Merzoin 15, Charlie Blain 5. Totals 21 (8) 2-2 52.

Hockinson 15 20 12 9—56

M.Morris 12 10 18 12—52

1A DISTRICT TOURNAMENT

Tuesday’s games

Semifinals

Tenino 27, La Center 21

Montesano 53, King’s Way Christian 39

Loser-out games

Seton Catholic  57, Elma 52, OT

Eatonville 41, Columbia-White Salmon 33

Thursday’s loser-out games

at Fort Vancouver HS

Seton Catholic (10-11) vs. King’s Way Christian (13-5), TBD

Eatonville (6-11) vs. La Center (13-7), TBD

Saturday’s Games

Championship: Tenino (17-5) vs Montesano (18-1), 7:30 p.m.

TENINO 27, LA CENTER 21

TENINO — Grace Vestal 2, Megan Letts 3, Abby Severse 5, Rilee Jones 0, Kayla Feltus 0, Ashley Schow 8, Alivia Hunter 9. Totals  11 (1) 4-11 27.

LA CENTER — Jesse Tomberlin 3, Gianna D’Emilio 8, Annabelle Atwood 5, Talia Wise 0, Alyse Webberley 0, Kylee Stephens 5, Malyiah Cooley 0. Totals 7 (2) 5-15 21.

Tenino 10 8 6 3—27

La Center 1 7 8 5—21

MONTESANO 53,
KING’S WAY CHRISTIAN 39

KING’S WAY CHRISTIAN — Hannah Erwin 9, Bridget Quinn 2, Riley Philbrook 3, Ella Zimmerman 0, Laurel Quinn 23, Izzy Hill 2. Totals 12 (6) 9-10 39.

MONTESANO — Olivia Young 4, Jaiden King 11, Mikayla Stanfield 3, Addie Winter 0, Maia Young 11, Jordan Karr 0, Vanna Prom 0, Paige Lisherness 24, Hannah Bruland 0. Totals 24 (2) 4-7 53.

King’s Way 10 5 7 17—39

Montesano 14 13 15 11—53

SETON CATHOLIC 57, ELMA 52, OT

ELMA — Jacki DeMoss 7, Malia Sibbett 3, Janessa Sample 10, Emmie Spencer 13, Brooklyne Swarts , Aubrey Moore, Aaleigha Weld 8, Hana McCloy , Eliza Sibbett 6, Nicole Johanson , Hannah Warren 5. Totals 24 (10) 6-9 52.

SETON CATHOLIC — Lauryn Bowyer 7, Abigail Wall 3, Maddie Willis 16, Hannah Jo Hammerstrom 15, Alyssa Mancuso  2, Cami Price 8, Kasey Clifton 6, Hailey Hammerstrom . Totals 18 (6) 15-28 57.

Elma 15 16 6 12 3—52

Seton 15 15 3 16 8—57

Loading...
Tags