Saturday, December 3, 2022
Dec. 3, 2022

Linkedin Pinterest

Weekly high school sports schedule: Oct 3-8

By , Columbian Assistant Sports Editor
Published:

Schedule subject to change

MONDAY, OCT. 3

GIRLS SOCCER

Camas at Prairie, 7 p.m.

Evergreen vs. Mountain View, 7 p.m. at McKenzie Stadium

Toledo at Kalama, 6 p.m.

BOYS TENNIS

Skyview at Prairie, 3:30 p.m.

Heritage at Evergreen, 3:30 p.m.

Columbia River at Mark Morris, 3:30 p.m.

Fort Vancouver at Washougal, 3:30 p.m.

R.A. Long at Ridgefield, 3:30 p.m.

SLOWPITCH SOFTBALL

Union at Camas, DH, 4:30 p.m.

Evergreen vs. Mountain View, DH, 4 p.m. at Union HS

Skyview at Battle Ground, DH, 4 p.m.

TUESDAY, OCT. 4

VOLLEYBALL

Camas at Battle Ground, 7 p.m.

Union at Skyview, 7 p.m.

Kelso at Evergreen, 7 p.m.

Heritage at Mountain View, 7 p.m.

Fort Vancouver at Columbia River, 7 p.m.

Mark Morris at Hockinson, 7 p.m.

Washougal at Ridgefield, 7 p.m.

R.A. Long at Woodland, 7 p.m.

King’s Way Christian at La Center, 7 p.m.

Castle Rock at Seton Catholic, 7 p.m.

Stevenson at Columbia-White Salmon, 7 p.m.

Kalama at Adna, 7 p.m.

Pe Ell at Columbia Adventist, 7 p.m.

Washington School for the Deaf at Firm Foundation, 6 p.m.

GIRLS SOCCER

Mountain View at Union, 7 p.m.

Prairie at Kelso, 7 p.m.

Ridgefield at Columbia River, 7 p.m.

Hockinson at Woodland, 7 p.m.

R.A. Long at Hudson’s Bay, 7 p.m.

Mark Morris at Washougal, 7 p.m.

King’s Way Christian at Stevenson, 5 p.m.

Columbia-White Salmon at Seton Catholic, 6 p.m.

Castle Rock at La Center, 7 p.m.

CROSS COUNTRY

Fort Vancouver, R.A. Long vs. Ridgefield, 4 p.m. at Whipple Creek Trails

BOYS GOLF

Heritage vs. Battle Ground, 3 p.m.

Union vs. Camas, 3;30 p.m. at Camas Meadows

BOYS TENNIS

Heritage at Battle Ground, 3:30 p.m.

SLOWPITCH SOFTBALL

Washougal at Camas, DH, 4:30 p.m.

WEDNESDAY, OCT. 5

VOLLEYBALL

Willapa Valley at Columbia Adventist, 6 p.m.

GIRLS SOCCER

Fort Vancouver at Evergreen, 7 p.m.

BOYS GOLF

Mountain View vs. Kelso, 2:30 p.m. at Three Rivers GC

BOYS TENNIS

Mountain View at Camas, 3:30 p.m.

Evergreen at Skyview, 3:30 p.m.

Prairie at Union, 3:30 p.m.

Columbia River at Fort Vancouver, 3:30 p.m.

Mark Morris at R.A. Long, 3:30 p.m.

SLOWPITCH SOFTBALL 

Heritage at Evergreen, 4 p.m.

Kelso vs. Mountain View, 4 p.m. at Union HS

Washougal at Mark Morris, 4:30 p.m.

GIRLS SWIMMING

Evergreen, Heritage, Mountain View, Union at Kelso, 5 p.m.

THURSDAY, OCT. 6

VOLLEYBALL

Camas at Prairie, 7 p.m.

Skyview at Kelso, 7 p.m.

Union at Heritage, 7 p.m.

Evergreen at Mountain View, 7 p.m.

Woodland at Columbia River, 7 p.m.

Fort Vancouver at Hudson’s Bay, 7 p.m.

Ridgefield at Hockinson, 7 p.m.

R.A. Long at Mark Morris, 7 p.m.

Seton Catholic at La Center, 7 p.m.

King’s Way Christian at Columbia-White Salmon, 7 p.m.

Castle Rock at Stevenson, 7 p.m.

Napavine at Kalama, 7 p.m.

Firm Foundation at Mossyrock, 6 p.m.

Washington School for the Deaf at Naselle, 6 p.m.

GIRLS SOCCER

Union at Kelso, 7 p.m.

Mountain View at Prairie, 7 p.m.

Heritage at Battle Ground, 7 p.m.

Camas at Tigard, Ore., 7 p.m.

Mark Morris at Columbia River, 7 p.m.

Hockinson at Washougal, 7 p.m.

Hudson’s Bay at Woodland, 7 p.m.

Ridgefield at R.A. Long, 6 p.m.

Stevenson at Castle Rock, 5 p.m.

Fort Vancouver at Columbia-White Salmon, 6 p.m.

King’s Way Christian at Montesano, 7 p.m.

Seton Catholic at La Center, 7 p.m.

CROSS COUNTRY

Woodland, Columbia River, La Center vs. Mark Morris, 4 p.m. at Lake Sacajawea, Longview

BOYS TENNIS

Fort Vancouver at Heritage, 3:30 p.m.

Washougal at Mark Morris, 3:15 p.m.

SLOWPITCH SOFTBALL

Camas at Skyview, DH, 4 p.m.

Battle Ground at Union, DH, 4 p.m.

FRIDAY, OCT. 7

FOOTBALL

Camas vs. Evergreen, 4:30 p.m. at McKenzie Stadium

Stanwood vs. Union, 7 p.m. at McKenzie Stadium

Kentwood vs. Skyview, 7 p.m. at Kiggins Bowl

Mountain View vs. Prairie, 7 p.m. at District Stadium

Battle Ground at Lakes, 7 p.m.

Heritage at Kelso, 7 p.m.

Hockinson at Columbia River, 7 p.m.

Hudson’s Bay at Washougal, 7 p.m.

Ridgefield vs. Mark Morris, 7 p.m. at Longview Memorial Stadium

R.A. Long at Woodland, 7 p.m.

Seton Catholic at Castle Rock, 7 p.m.

King’s Way Christian at Columbia-White Salmon, 7 p.m.

Kalama at Onalaska, 7 p.m.

Adna at Stevenson, 7 p.m.

CROSS COUNTRY

Battle Ground, King’s Way Christian at Flat and Fast Invitational, McMinnville, Ore.

BOYS TENNIS

Prairie at Battle Ground, 3:30 p.m.

Ridgefield at Camas, 3:30 p.m.

Mountain View at Skyview, 3:30 p.m.

Union at Evergreen, 3:30 p.m.

Columbia River at Hudson’s Bay, 3:30 p.m.

SATURDAY, OCT. 8

FOOTBALL

Battle Ground at Lakes, noon

La Center at Mount Baker, 2 p.m.

Foss at Fort Vancouver, 4 p.m.

Minnesota State Academy for the Deaf at Washington School for the Deaf, 3 p.m.

VOLLEYBALL

Ridgefield at Olympia Tournament, 8 a.m.

King’s Way Christian at Goldendale, noon

GIRLS SOCCER

Heritage at Skyview, noon

La Center at Stevenson, noon

Seton Catholic at King’s Way Christian, 6 p.m.

CROSS COUNTRY

Camas, Columbia River, Evergreen, Hockinson, Kelso, R.A. Long at Nike Hole in the Wall XC Invitational at Lakewood HS

Cedar Tree Classical, Woodland at Rainier XC Invitational, Rainier Ore.

Mountain View at South Sound Invitational at St. Martin’s University, Lacey

Loading...