Saturday, June 25, 2022
June 25, 2022

Linkedin Pinterest

Prairie’s Alex Ford is the Northwest Personal Training Week 20 prep athlete of the week

Ford won 160-pound title at 3A state wrestling meet

By , Columbian Assistant Sports Editor
Published:

Prairie wrestler Alex Ford is the Northwest Personal Training Week 20 high school athlete of the week.

Ford beat out Kelso’s Natalie Fraley for the honor.

Ford became the first state champion from Prairie since 1987 when won the 3A 160-pound division with a pin in the title match.

FINAL RESULTS

  1. Alex Ford, Prairie 375
  2. Natalie Fraley, Kelso 135
  3. CJ Hamblin, Mountain View 85
  4. Sam Empey, Union 74
  5. Liam Dunn, Hockinson 26

Here are the other nominees:

LIAM DUNN, HOCKINSON SWIMMING: Dunn was the state runner-up in the 50 freestyle and placed fifth in the 100 backstroke at the 2A state meet.

SAM EMPEY, UNION BOYS SWIMMING: Empey was the state runner-up in the 100 butterfly, placed fourth in the 50 freestyle and helped Union place in two relays at the 4A state meet.

NATALIE FRALEY, KELSO GIRLS BASKETBALL The senior scored 27 points in a win over Gig Harbor and 35 against Auburn as Kelso won the 3A bi-district title.

CJ HAMBLIN, MOUNTAIN VIEW WRESTLING: Hamblin completed an unbeaten season by winning his third state title, capturing the 3A crown at 170 pounds.

Past winners and nominees of the winter season:

WEEK 19
WINNER: Savea Mansfield, Washougal 355
Faith Tarrant, Prairie 276
Jeffrey Chilson, Mountain View 181
Bryson Metz, Union 79
Liam Noftsker, Columbia River 28

WEEK 18
WINNER: Rose Ugbinada, Fort Vancouver 480
Lilly Bash, Prairie 447
Jon Schoenlein, Skyview 306
Hallie Kempf, Camas 74
Natalie Fraley, Kelso 27

WEEK 17
WINNER: Addysen Case, Skyview 382
Kylee Stephens, La Center 319
Nathan Kim, Camas 99
Emily Strehle, Kelso 85
Cavin Holden, RA Long 25

WEEK 16
WINNER: Paytin Ballard, Hudson’s Bay 300
Olivia Chou, Skyview 214
Carson Frawley, Camas 132
Sophia Barrows, Columbia River 112
Sam Empy, Union 26

WEEK 15
WINNER: Kennedy Wilcox, Prairie 409
Gianna D’Emilio, La Center 268
Tait Spencer, Battle Ground 256
Cody Wheeler, Hockinson 113
Owen Robertson, Union 75

WEEK 14
WINNER: Hayden Rose, Prairie 306
Uruwa Abe, Ridgefieeld 266
Mahaila Harrison, Hudson’s Bay 188
Kailee Wilcox, Evergreen 87
Alexander Wahlman, Union 81

WEEK 13
WINNER: Karley Wold-Hayes, Prairie 237
Laurel Quinn, King’s Way 67
Carson Frawley, Camas 62
Anna Sugarman, Skyview 52
Justin Xue, Mountain View 26

WEEK 12
WINNER: Jaiden Bea, Washougal 153
Gretchen Lane, Prairie 128
Isaiah Vargas, Mountain View 74
Tennyson Kurtz, Columbia River 64
Tyler Torve, Camas 27

WEEK 11
WINNER: Tucker Alexander, Ridgefield 233
Elizabeth Messman, Mountain View 189
Reagan Jamison, Camas 180
Emily Strehle, Kelso 82
Parker Dangleis, Hockinson 27

Support local journalism

Your tax-deductible donation to The Columbian’s Community Funded Journalism program will contribute to better local reporting on key issues, including homelessness, housing, transportation and the environment. Reporters will focus on narrative, investigative and data-driven storytelling.

Local journalism needs your help. It’s an essential part of a healthy community and a healthy democracy.

Community Funded Journalism logo
Loading...